Hiperkalcemia - simptomat, trajtimin, shkaqet, shenjat


Hiperkalcemia - një patologji polyэtyolohycheskaya vërejtur si një simptomë e sëmundjeve të tjera apo nosologji të pavarur, e cila është bazuar në rritje të mprehtë apo të moderuar të koncentrimit të kalciumit në serum.
Për shkak të faktit se ky kusht patologjike përket kategorisë së ndryshimeve klinike dhe laboratorike të parat si masave diagnostikuese në favor të hulumtimeve në nivel ngopjes gjak të kalciumit në gjak dhe metodat instrumentale e vizualizimit (rreze metodat diagnostike).


Foto klinike e kësaj sëmundje kanë një marrëdhënie të drejtpërdrejtë me shkallën e rritjes së përqendrimit të kalciumit dhe mosha e pacientit. Baza e masave terapeutike hiperkalcemia është stimulimi i sekretim trupit të metodave të kalciumit konservatore, si dhe parandalimin e rezorbimit mundshme kockave.

Shkaqet e hypercalcaemia


Komponenti kryesor i Patogjeneza e hiperkalcemia është shkatërrim të tepërt të strukturave të kockave të një vend, e cila mund të ndodhë në patologji të ndryshme (të tipit osteoclastic metastazë, sëmundje tiroide me malignancies rënda hyperthyroidism me hiperkalcemia shoqërues humorale, immobilization zgjatur, hipokaltsyurychna hiperkalcemia, hypervitaminosis D dhe A grupet ).

Një tjetër mekanizëm i përbashkët i procesit hiperkalcemia është për të rritur thithjen e kalciumit në jejunum, e cila është vërejtur në sindromi qumësht-alkali dhe sarkoidosis. Gjithashtu, ky mekanizëm i hiperkalcemia vërejtur në pacientët që marrin ilaçe zgjati përmban kalcium (antacids me sëmundje të aparatit tretës).
Përveç këtyre faktorëve të rëndësishëm në zhvillimin e hiperkalcemia duhet funksionimin e sistemit urinar, v. Për. Procesi i shtypjes эkskretornoho vëzhguar mbajtjen e kalciumit në gjak.

Simptomat dhe shenjat e hiperkalcemia


Hiperkalcemia parë sigurisht karakterizohet fshehur në të cilat pacienti nuk lindin ndonjë ndjesi apo simptomat e dhimbshme janë në mënyrë specifike që pacienti nuk mund të njohin shkaqet e tyre. Në këtë fazë të sëmundjes duhet të klasifikohet si gjetjet e rastësishme gjatë shqyrtimit ekzaminim laboratorik të pacientit.
Në një masë më të madhe pacientët që vuajnë nga hiperkalcemia ashpërsia varion, ankohen për çrregullime të ndryshme pesimist (vjellje, anoreksi, urth). Gjatë hiperkalcemia foto zhvilluar klinike manifestohen simptomat e pengimit zorrëve (kapsllëk zgjatur, bloating, dhimbje crampy në projektimin e zgavrën e barkut pa lokalizim të qartë). Për shkak të ndryshimeve në mekanizmat ekzistues të punës së veshkave koncentruar, pacienti mund të përjetojnë polydipsia, Polyuria dhe nokturia, janë të natyrës afat-shkurtër kalimtare.

Në një situatë ku një pacient me hiperkalcemia vërejtur një rritje të konsiderueshme në përqëndrimin e kalciumit në trup zhvillon simptoma të rënda klinike që kërkojnë ndërhyrje të menjëhershme mjekësore. Pacienti është emocionalisht labil, dhe në një fazë të avancuar të shënuar nga shkallë të ndërgjegjes dëmtuar ndryshme deri në pikën e somnobulentsyy. Pacienti në fjalë dobësi e muskujve përgjithësuar, paaftësia për të kryer aktivitetin e zakonshëm fizik, por konvulsione në këtë gjendje është shumë e rrallë.

Hiperkalcemia zgjatur shoqëruar gjithmonë nga dështimi i rastit ose renale kronike të shkaktuara nga formimi i shumë mikrokaltsynativ thellë në parenchyma veshkave. Ajo duhet të mbahet mend se shkelja funksioni renal urinar, provokon zhvillimin e hiperkalcemia në pacientët me raft malinje hipertensionit, e cila në disa raste është i vetmi manifestim klinik i sëmundjes.
Nëse hiperkalcemia ndodh në një sfond të hyperparathyroidism në një pacient është një tendencë për ulcerat peptike dhe shenjat e pancreatitis akute. Hyperthyroidism zgjatur rëndë shoqërohet me zhvillimin e osteodistrofia përgjithësuar fibroze, e cila është karakterizuar nga rritja e aktivitetit osteoclast dhe, rrjedhimisht, formimin e zonave fijor dhe degjenerimit cistike e kockave ristrukturimin vende të ndryshme. Kategoria rreziqet e kësaj sëmundjeje janë pacientët me dështim të veshkave të cilët janë në dializë afat-gjatë, dhe pacientët me formë hyperparathyroidism mesme. Konfirmim Laborator osteodistrofia fijor është një rritje të konsiderueshme në serum tregues phosphatase alkaline.

Të dhënat statistikore tregojnë mundësinë e vdekjes në hiperkalcemia. Vdekja ndodh gjatë zhvillimit të shokut dhe dështimit akute renale.

Fëmijët hiperkalcemia


Hiperkalcemia referohet një formë të metabolizmit dëmtuar mineral dhe incidencës së kësaj sëmundje në krahasim me hypocalcemia është shumë më e ulët, por pavarësisht nga ky fakt, kjo patologji në fëmijëri gjithmonë shkon e vështirë dhe kërkon korrigjim të menjëhershëm mjekësor.
Shfaqja e manifestimeve të ndryshme klinike të hiperkalcemia varet nga mosha e pacientit dhe shkallën e rritjes mbushje serum kalcium. Për grupin e ndryshme të moshës karakterizuar nga zhvillimi i formave të ndryshme të kësaj sëmundje, të cilat janë të natyrës krejtësisht të ndryshme të shfaqjes së hiperkalcemia dhe qasjes në trajtimin e saj.

Kështu, periudha neonatale është konsideruar kritike sindromi Williams, e cila ka Pediatri dytë të quajtur "hiperkalcemia idiopathic." Shkaku i kësaj sëmundjeje është një mutacion gjenetik i lindur, por mekanizmi kryesor pathogenetic i hiperkalcemia është për të rritur thithjen e kalciumit në zorrë e vogël.
Duke pasur parasysh monitorimi përvoja e gjatë e pacientëve që vuajnë nga hiperkalcemia idiopatike është përcaktuar treshe klasike e shenjave klinike: ". Fytyrës pixie" një vonesë të mprehtë në zhvillimin mendor, anomali vaskulare bruto dhe ndryshimin e kafkë fytyrës me formimin e fenotipike Me kalimin e kohës, fëmijët që vuajnë nga kjo formë e hiperkalcemia, çrregullime më të dukshme njohëse dhe intelektuale.

Për fat të keq, tani ka dështuar për të zhvilluar metodat diagnostike për përcaktimin shenja të sindromës Williams në periudhë in utero. Masat kryesore terapeutike në këtë gjendje është që të kufizojnë konsumin e përditshëm të fëmijës së kalciumit, si dhe pajtueshmërinë me nënën e veçantë diete gjatë laktacionit, kontrollin zgjidhje dozë e vitaminës D dhe vetëm lejoi emërimin e terapisë rëndë glucocorticosteroid (hydrocortisone nje doze ditore prej 10 mg për 1 kg fëmijë).

Gjithashtu, forma e lindur e hiperkalcemia përfshijnë familjes lloj heterozygous që ndryshon kurs të mirë dhe mungesa e karakteristika të veçanta klinike që lejojnë diagnoza e hershme e kësaj gjendje patologjike.
Hiperkalcemia familjes shpesh është gjetje e rastësishme gjatë rutinë ekzaminimit laboratorik shqyrtimit të fëmijës dhe nuk kërkojnë mjekim.
Hipokaltsyurychna hiperkalcemia është kategorizuar si kushte emergjente që kërkojnë ndërhyrje të menjëhershme mjekësore, për shkak se kjo patologji është e karakterizuar nga kursi shpejtë progresiv agresive. Manifestimet e kësaj forme të hiperkalcemia vërejtur menjëherë pas lindjes, dhe janë në anomalitë kongjenitale bruto të skeletit, vonesa të rënda të zhvillimit fizik dhe mendor të porsalindur. Në nivelin kritike të lartë të kalciumit në kriteret e serumit të gjakut biokimike laboratorike për këtë sëmundje përfshijnë rritjen përqendrimet e hormonit parathyroid dhe një reduktim të ndjeshëm të kalciumit në urinë. Duke marrë parasysh se hiperkalcemia hipokaltsyurychna në shumicën e rasteve ka një rezultat negativ, fëmijët menjëherë pas lindjes rekomandohet kryer fshirje parathyroid autotransplantation ndërsa mbajtjen zonë indeve parathyroid në muskul array zonës parakrah. Trajtimi rehabilitimi gjatë është për të aplikuar kalcium përmbajnë drogë dhe një zgjidhje të vitaminës D.

Forma jo-specifike të hiperkalcemia vërejtur në kategorinë e të rriturve si pacientët dhe fëmijëve është imobilizimi. Kjo patologji zhvillon për shkak të demineralization e kockave në zonat, pozicionet e gjata janë të fiksuara me trauma të rënda të shumëfishtë ose djegur lezione. Në këtë drejtim, mënyra më efektive për të parandaluar zhvillimin e simptomat e hiperkalcemia në këtë grup të pacientëve janë intensifikuar periudhë e hershme rehabilitimi. Nëse ka shenja të hiperkalcemia ymmobylyzatsyonnoy efekt të mirë ka të mjaftueshme terapi skemë dyuretycheskoy (furosemide në dozë referencë prej 1 mg / 1 kg vena fëmijëve).

Dështimi Mënyra pritja sintetike vitaminë D, e cila është përdorur edhe si një paralajmërim dhe korrigjuar në periudhën gjoks, kushtet për zhvillimin e shenjave të hiperkalcemia. Në këtë situatë, masa fillestare të ketë një ndërprerje të menjëhershme të ilaçeve që përmbajnë vitaminë D, si dhe korrigjimin e një sjellje e fëmijës hahet, e cila përfshin abstenuan nga të hahet ushqime që përmbajnë kalcium.

Trajtimi i hypercalcaemia


Vëllimi i masave të nevojshme mjekësore varet nga shkalla e përqendrimit të serum kalciumit, dhe në dispozicion në një sfond të sëmundjes, e cila ishte shkaku kryesor i hiperkalcemia.

Ushqimi për hiperkalcemia takon kategorisë së trajtimeve të vogla konservatore në një situatë të vështirë dhe kanë për të plotësohet nga një numër i barnave mjekësore.
Nëse pacienti është në një rritje të mprehtë në përqendrimit të kalciumit në serum dhe në hiperkalcemia rënda, urgjentisht duhet të përdorin metoda ilaçe të korrigjimit.
Kur një pacient ka dëshmi për mosfunksionim të veshkave, është e këshillueshme që të përdorin infuzion intravenoz të klorurit të natriumit, veprimi ka për qëllim stimulimin kaltsyuryy. Efektive konsiderohet infuzion në të cilën shuma e prodhimin e përditshme e urines te te pakten tre litra. Pas futjen e 09% r-ra klorur natriumi në vëllimin e dy litra, për të stimuluar diuresis nga përdorimi i drogës seri diuretik (furosemide 80 mg parenterale në intervale çdo 8 orë dhe një minimum prej 2 ditësh). Skemat e detyrueshme dyuretycheskoy terapi komponent është përdorimi i drogës klorur kaliumi, të cilat synojnë parandalimin e hipokalemise mundshme.

Në një situatë ku nuk hiperkalcemia rënda në pacientët me pamjaftueshmëri renale sfond në dispozicion, maksimale dhe ka një metodë të shpejtë hemodializë efekt që përfshin përdorimin e zgjidhjeve që përmbajnë kalcium në më së paku. Medikament i përzgjedhur në këtë situatë është një zgjidhje e fosfat kalium dhe natriumi, në atë masë që një dozë të vetme metodë administrimi intravenoz eliminon manifestimet e hiperkalcemia brenda dy javësh. Kjo teknikë duhet të përdoret me kujdes, pasi ka një numër të reaksioneve negative, më e zakonshme është formimi i calcifications në indet e buta, sidomos në fushën e injektimit.

Pacientët me hiperkalcemia gjenezës paraneoplastike rekomandohet Mytramytsyn nje doze ditore prej 25 mg / 1 kg peshë trupore të pacientit me injeksion intravenoz. Por mbani në mend se kjo drogë është klasifikuar si agjentë shumë helmuese farmakologjike, dozën e drogës në mënyrë të shumë të administruar me kujdes.
Ne trajtimin e formave kronike të hiperkalcemia duhet të preferuar rozë kalcitonine në dozës maksimale ditore prej 8 IU / kg 1 nenlekure pacientit ose Prednyzonu nje doze ditore prej 60 mg goja. Këto barna janë përdorur për lehtësimin e hiperkalcemia rënda paraneoplastike nëse përdorimi i klorurit të natriumit nuk ka prodhuar efektin e duhur pozitiv. Analoge calcitonin më efektive për korrigjimin e hiperkalcemia është nitrat galium në një dozë të vetme prej 200 mg, kohëzgjatja e të cilave në disa raste të kalojë 15 ditë. Për shkak të faktit se kjo drogë ka një gamë të gjerë të efekteve anësore, duke përfshirë zhvillimin e shenjave të dështimit akute renale, qëllimin e saj është e kufizuar dozë të vetme për lehtësimin e fazës akute të hiperkalcemia.

Sa për terapi të drogës hiperkalcemia zgjatur duhet të përdorin zgjidhje neutrale fosfat me gojë. Contraindication vetëm për përdorimin e saj është shkalla e vështirë e pamjaftueshmërisë renale.
Në rastin e hiperkalcemia në sfond hyperparathyroidism ka kurs progresiv, tregon përdorimin e trajtimeve kirurgjikale. Një Kompleksiteti i caktuar mund të bëjë zbulimin paratyreoydnoy lokalizimin e indeve, të cilat janë teknika të ndryshme ray të imazhit, por ka shumë të ngjarë në këtë situatë është metoda e tomography llogaritur. Transaksion i kryer është i suksesshëm nëse përqendrimi serum kalciumit në normale brenda 24 orëve.