Hyperhidrosis - Trajtimi, shkaqet, simptomat


Hyperhidrosis - kjo është gjendje e zakonshme patologjike karakterizuar nga rritje djersitje. Kjo gjendra djerse tejkalojnë nevojat normale që janë të mjaftueshme për të ruajtur temperaturën e trupit natyror. Normalisht në një person i shëndoshë është konsideruar të jetë funksioni kryesor i djersitje për të mbajtur temperaturën normale të trupit, por duhet të bëhet për të përmirësuar atë, si gjëndra djerse fillojnë prodhimin e djersë të mjaftueshme për të ruajtur sasinë e temperaturës origjinale.
Llojet kryesore të hyperhidrosis janë: hyperhidrosis idiopatik (asnjë arsye të veçantë) dhe hyperhidrosis mesme (simptomë me një tjetër gjendje patologjike).


Rritja e djersitje mund të jetë lokal (ndikon në fushat specifike të trupit) ose përgjithësuar (sipërfaqen e tërë trupit thyer).
Hyperhidrosis idiopatik është shpesh lokale dhe zakonisht manifestohet në fytyrë, sqetull, këmbët dhe pëllëmbët me shkallë të ndryshme intensiteti.
Hyperhidrosis mesëm mund të manifestuar simptoma si të përgjithësuar (të përbashkëta) dhe lokale (vendore). Në hyperhidrosis mesme, shkaqet mund të shërbejë për një shumëllojshmëri të kushteve patologjike, duke përfshirë sëmundjet e gjëndrave endokrine, sëmundjeve neurologjike, kanceri, efektet anësore të shumë barnave, sindroma dermatologjike, infeksion kronik. Më pak hyperhidrosis primar mund të ndodhë në fytyrë, ose në formën e hyperhidrosis hustatornoho, si rezultat i komplikacioneve pas operacionit për pranë veshit dhe gjendra pështymës, diabeti.Shkaqet hyperhidrosis


Djerse gjëndra në këta pacientë me hyperhidrosis, praktikisht i padallueshëm nga ato të njerëzve me funksionin normal të djersë.
Hyperhidrosis përcakton hyperfunction, hypertrophy dhe nuk djerse gjëndra. Në ato pacientët me hyperhidrosis primar është ngritur paksa nivele basal e djersitje dhe shqiptohet përgjigje të stimujve në stres normale emocionale dhe fizike. Ka dëshmi se pacientët me hyperhidrosis ketë një prag të ulët djersitje emocionale. Ajo është gjithashtu e mundur për të hyperresponsiveness stimulimit termike në këto pacientët me hyperhidrosis. Shpesh një hyperhidrosis shënuar axillary së, të paktën në palmarnom hyperhidrosis. Bazuar në faktin se hyperhidrosis në fëmijët mund të jetë fëmijërinë e hershme, shkaku i shfaqjes së saj është përcaktuar si çrregullime fiziologjike.

Një nga mekanizmat iyazytsirnyh ulur pragun e excitability e gjëndrave të djersës dhe reagimin e tyre të zgjeruara për të stimujve në pacientët me hyperhidrosis mund të rritet aktivitetin e sistemit nervor simpatik. Në pacientët me grumbuj plantarnыm hyperhidrosis ashpërsia e bradycardia është shënuar pak me ftohje personin ose testin Valsalva se grupi i kontrollit (subjekte të shëndetshme të të njëjtës moshë kanë hyperhidrosis), por ngushtimi i vazove më të theksuara ftohjes duart. Ky studim thotë se aktiviteti i tepruar i këndshëm shkon përmes ganglioneve T2-T3, e cila rezulton në hyperhidrosis e palmave.

Electroencephalography dhe trurit PET në pacientët me hyperhidrosis primar konfirmuar ndodhjen e shpërthimit në ostrovolnovыh kohë hiperperfuziyi dhe hyperventilation në lëvore ballore të trurit.
Që hyperhidrosis shpesh fillon zhvillimin e saj në fëmijëri dhe shpesh një sëmundje e trashëguar, aspektet fiziologjike të sëmundjes mund të jenë paracaktuar gjenetikisht.
Duke marrë parasysh shkaqet lokale të hyperhidrosis, ajo është e lehtë për të njohin. Pacienti zakonisht ankuar intensive djersitje paraksyzmalnoe në fusha të caktuara të trupit. Për shembull, në sqetull, duart, këmbët, fytyrën dhe kokën.

Djersitja e tepërt mund të përcaktohet nga një ose të gjitha në të njëjtën kohë në fushat e mësipërme, por kombinimi më i zakonshëm i hyperhidrosis në shuplaka dhe këmbët sesa hyperhidrosis axillary lokale. Hyperhidrosis lokale mund të ndodhë në të dy burrat dhe gratë, por studimet tregojnë se kjo ndodh në gratë dy herë më shumë.
Intensive lokale në djersitje lokale hyperhidrosis mund të zbulohen gjatë situatave stresuese. Aspektet Yyazytsirni pathophysiological e hyperhidrosis lokale shpjegohet duke përdorur teorinë e innervation autonome dyfishtë të gjëndra palmave, këmbët dhe sqetullat, dhe duke përdorur teorinë e mbi-ndjeshmëri sistemit merokrynnoy për rritjen e përqendrimit të gjakut të adrenalin dhe / ose noradrenaline në shpërthime emocionale.

Nuk mund të jetë një hyperhidrosis lokal pas ngrënies. Pacientët me këtë formë të hyperhidrosis ankohen për rritjen e fytyrës djersitje pasi të hahet. Kjo formë lokal i hyperhidrosis zakonisht ndodh pas marrjes së një ushqim të veçantë, shpesh pas kafe, çaj, çokollatë, pije të nxehtë dhe enët djegëse. Djersitje duket disa minuta pas një vakt dhe është më e theksuar në buzën e sipërme dhe ballin. Por, në kohën tonë ende nuk sqaruar shkaqet e këtij lloji të hyperhidrosis lokale.

Arsyet për shfaqjen e hyperhidrosis përgjithësuar mund të vendosen.
Kur tirotoksikozë është si çrregullime endokrine, hyperhidrosis është drejtori i simptomave. Lëkurës me lagështi zakonisht karakterizojnë sëmundje.
Në diabet gjithashtu vuri në dukje rritur djersitje lëkurës. Kur hypoglycemia është gjithashtu karakteristikë është prania e hyperhidrosis.
Sindroma klimaterike karakterizohet nga Tides dhe djersitje të rënda lidhur me ndërprerjen e menstruacioneve, dhe ata, në fakt, konsiderohet si shenjat e këtij sindromi.

Kur pheochromocytoma raste kur pacienti ka hipertension i shoqëruar nga djersitja e tepruar, i cili është një mjek i mirë për kufirin diagnostike. Një kombinim i tillë i hyperhidrosis dhe presionit të lartë të gjakut janë konsideruar vetëm manifestim i kësaj sëmundjeje.
Në hyperhidrosis carcinoid sindromi Tides intensive mund të plotësojë vasomotor natyrën e natyrshme në këtë sindrom.
Kreu hyperhidrosis dhe hyperhidrosis pergjithshme mund të ndodhë në 65% të pacientëve me acromegaly. Rritja e djersitje për shkak të ndikimit të drejtpërdrejtë të periferik hormonit të rritjes indeve, sasi të mëdha të cilat paraqiten pas aktivitetit në rritje të qelizave në llojin e hipofizës acidophilic.

Djersitje është shoqëruar me ethe, mund të konsiderohet karakteristikë e sëmundjeve infektive dhe kronike akute infektive.
Kur tuberkulozi është shënuar djersitje natën gjatë gjumit dhe është përcaktuar si një simptomë klasik të tuberkulozi pulmonar.
Hyperhidrosis Bruceloza në shumë mënyra të ngjashme me tuberkulozin, por ajo plotëson ethe.
Në malaries gjithashtu kanë një temperaturë të lartë trupore, duke derdhur djersë dhe të dridhura të forta.
Sëmundja Hodgkin është edhe hypehydroza përgjithësuar forma arsye, sidomos gjatë natës.

Limfome që nuk janë të lidhura me sëmundjen e Hodgkin, shfaqen hyperhidrosis tepërt. Grupi i tyre përfshin formimin malinje si hystyotsytarnoy, lymphocytic, të përziera, nedeffyrentsyrovannoy, Limfoma limfoblastike.
Strangulating metastaza kurrizore mund të tregojnë rritur djersitje vetëm lëkurë.
Ne e dimë se djersitja është rregullimi i karakterit të pavarur, por si një lokal, dhe hyperhidrosis përgjithësuar mund të ndryshojnë në lezione të caktuara të SNQ.

Semundja e Parkinsonit mund të përjetojnë hyperhidrosis kokën hyperhidrosis dhe fytyrën, e cila është një anhidrosis kompensim reagim shkaktuar dëme në sistemin autonom nervor.
Humbja e fibrave nervore të rrënjëve prapme në rrjedhën e neurosyphilis mund të provokojë hyperhidrosis lokale.
Hemorragjike dhe goditje ishemike, si pasojë e dëmtimit të arterieve të mëdha plagë të trurit mund të jetë një shkelje e hypothalamus dhe e duhur qendër thermoregulatory funksionimi.
Nëse hyperhidrosis ndodh në fëmijët këtë arsye, si bebe diencephalic sindromi, të karakterizuara nga djersitja e tepruar.

Hyperhidrosis përgjithësuar mund të jetë manifestim karakteristikë e stresit emocional, dhimbje dhe shtetit reaktive.
Djersitja tepruar mund trajtuar efektet e mundshme anësore të një numër i drogës që përdoren shumë në trajtimin e sëmundjeve të tjera, duke përfshirë insulinës, aspirina, antiemetics, analgjezikë dhe grupet morfinë promedolom.
Hyperhidrosis mund të jetë një nga simptomat më të qartë të disa kushteve të rënda dhe të rrezikshme për jetën e njeriut. Sindromi Tërheqja është e karakterizuar nga substanca sudynoruhovi disa çrregullime, paqëndrueshmëria e temperaturës trupore, agjitacion lëvore. Eksitim dhe dridhje, djersitje e tepruar konsiderohet simptomat karakteristike të reaksioneve maturi narkotik dhe helmim akut alkoolike.

Hyperhidrosis shpesh mund të shërbejë si simptoma kryesore në kushte emergjente siç janë substancat helmuese fosfororhanycheskoy grup dhe kërpudhave gjini Amanita muscaria.


Djersitje Simptomat


Hyperhidrosis është një sistem shkelje potovыdelytelnoy. Me këtë intensitet shumë shkelje djersitje mbi një djersitje të caktuar normë. Shpesh ka rritur pëllëmbët djersitje, fytyrën, kokën, në sqetull dhe në thembra.
Hyperhidrosis është përcaktuar si kreu i zonave me flokë e ballit tepruar djersitje dhe kokë. Ky lloj i hyperhidrosis është mjaft e rrallë. Ankesa karakteristike me hyperhidrosis është i bollshëm kreu djersitje kreu, të cilat shpesh rritet në temperatura të larta të ambientit dhe tendosje fizike. Shumica djersitje kokë mund të rritet gjatë stresit dhe gjatë natës. Gjithashtu kokat hyperhidrosis mund të kombinohet me fytyrë djersitje të tepruar, armëve dhe эrytrofobyey, e cila karakterizohet zakonisht nga njollat ​​e rënda të fytyrës të kuqe.

Kur hyperhidrosis lokale, për shembull, në sqetull, pacienti konstaton pika të lagësht në veshje, ai ka fshehur në mënyrë të përsëritur rrobat për ditën. Shpesh pacienti me hypehydrozom lokale shmang duke luajtur sportive apo kontakte sociale për shkak të siklet. Në raste të veçanta, zonat e djersitur e lëkurës më të ndjeshme për të bashkuar infeksionit mund të shoqërohet me një erë të pakëndshme, të cilat mund të shërbejnë infeksionet shkaku fungale të lëkurës.

Shpesh hyperhidrosis shoqërues simptoma të tilla si ankthi, trazirat e gjumit, ankthi, paqëndrueshmëria emocionale. Kjo është arsyeja pse njerëzit hyperhidrosis mund të shoqërohet me fytyrë skuqje stresit.

Në përgjithësi, ka tre gradë e hyperhidrosis. Faza e parë është e karakterizuar nga djersitja e tepruar, sidomos jo të krijojë probleme për pacientin dhe për njerëzit rreth tij. Shkalla e dytë hyperhidrosis situatës përshkruan momente të vështirë me një shtrëngim duarsh, në fjalimet publike, etj Faza e tretë është karakterizuar nga specifike pacienti probleme psikologjike të lidhur me njollat ​​e lagësht në rroba, era e djersës, të cilat mund të shkaktojnë zemërim dhe dënimin njerëzit e fshehur rreth tij. Kjo mund të krijojë një problem të madh për përshtatjen e pacientit sociale.Sqetull djersitje


Sqetull djersitje aksyllyarnыm quajtur edhe hyperhidrosis. Djersitje e harlisur në zonën sqetull zakonisht çon në rritjen e nervozizmi dhe komplekset pacientit. Djersitje në sqetull është konsideruar reagimi absolutisht të pamjaftueshme për efektet termike, aktivitetit fizik dhe stresi. Vetëm gabimet e caktuara në sistemin e djersitje normale mund të shkaktojë hyperhidrosis underarm.
Shkakton djersitje underarm të rënda mund të jenë të ndryshme në origjinë. Idiopatik hyperhidrosis (lokale) është shumë e vështirë për të përcaktuar. Një nga gjëndra djerse stimujve në këtë rast mund të jetë mot i nxehtë. Njerëzit që vuajnë nga djersitja e tepruar nuk duhet të hani ushqime pikante dhe alkool, e cila është faktori më i fuqishëm në provokimin djersitje. Është shkaqet shumë të zakonshme të djersitje të tepruar në sqetull në kohën tonë mund të bëhet distonia dhe stresi emocional. Ndryshimet hormonale në trupin e të rinjve mund të jetë shkaku i hyperhidrosis underarm.

Ekzistojnë metoda të shumta për të luftuar hyperhidrosis underarm. Të gjitha trajtimet mund të ndahen në kirurgjikale dhe konservatore. Për shembull, për të underarm konservatore trajtime hyperhidrosis përfshijnë: Botox, iontophoresis, Alyumohloryd hekzahidrati.
Kur Botox, i cili është konsideruar si acetilkolinės trajtimin më të mirë në ditët e sotme, transporti është i bllokuar, e cila është përgjegjëse për gjëndra djerse. Kundërindikimet për të janë të shtatzënisë dhe reaksion alergjik komplekse laktacionit (shoku anafilaktik). Por, sipas rregullave të caktuara në përdorimin e Botox mund të harrojmë për djersitje të tepruar për gjashtë muaj apo një vit.

Kur metoda yonoforeze e rrymës elektrike. Ajo u hap në fillim të shekullit të 20 dhe aplikuar me sukses në dermatoses të ndryshme të lëkurës. Pas trajtimit të dermatoses në këtë mënyrë ajo është vërejtur zhdukjen e djersitje në duar. Prandaj, kjo metodë është përdorur në trajtimin e hyperhidrosis jo vetëm duart, por sqetull, këmbët.
Hekzahidrati Alyumohloryd është një lloj i antiperspirant dhe është përdorur për të trajtuar underarms hyperhidrosis. Kjo përgatitje eliminon djersitje të tepërt në sqetull në 65% të rasteve. Vjen në formën e parfume, të cilat mund të blihet në barnatore. Gjithashtu hyperhidrosis underarm trajtohet me metoda kirurgjike.

ETS në hyperhidrosis lokal është një operacion mjaft e thjeshtë që konsiston në futjen e një prerje të vogël në endoscope gjoks të veçantë me qëllim të kalimit mbaresa nervore. Kur curettage heq gjendra djerse dhe nervore janë hequr, por kjo metodë korrigjim mund të lënë plagët.
Liposuction në sqetull është konsideruar si një trajtim shumë i popullarizuar për underarms hyperhidrosis. U vu re se ajo është shumë e mirë për t'u marrë me djersitje të tepruar underarm dhe është efekt mjaft të gjata që zgjasin pas këtij korrigjimi.

Trajtimi i hyperhidrosis në sqetull të kryera nga metodat tradicionale të fasha bimor. E themeluar mirë, ekstrakt urtë, ekstrakt i Valerian dhe limon balsam. Gjithashtu sqetull mund të fshij lëng limoni, verë ose uthull molle (në raport me ujin 1: 1).


Stop djersitje


Këmbët Rritja djersitje ose plantarnyy hyperhidrosis mund të shfaqen në këmbë, pavarësisht nga temperatura. Shfaqja e hyperhidrosis të ndaluar për shkak të aktivitetit të tepruar të gjëndrave të djersës në këmbë dhe / ose të sistemit nervor simpatik. Më të ndaluar hyperhidrosis mund të kombinohet me hyperhidrosis axillary dhe hyperhidrosis palme.

Në qoftë se ju të ndaluar pacientët hyperhidrosis shpesh përjetojnë një ankth kur heqjen ose këpucë perevzuvanni në dhomat e mbushur me njerëz, ose duke vizituar, sepse sëmundja është e kombinuar me një të pakëndshme, të ndaluar ndonjëherë faull erë.
Pacientët që vuajnë nga hyperhidrosis plantarnыm, ju duhet të i kushtoj vëmendje të higjienës dhe të përpiqen për të ndaluar veshur këpucë, çorape të bëra nga materiale natyrore si lagështi konstante në këmbët mund të shkaktojnë përhapjen e tepruar e mikroorganizmave që shkaktojnë acarim të lëkurës dhe erë. Nuk mund të jetë edhe lezione infektive në këmbë. Por nëse plagë ndaluar hyperhidrosis mjaft të fortë, respektimin e higjienës themelore personale nuk është e mjaftueshme.

Si trajtimin e hyperhidrosis e këmbëve mund të përdoret për terapeutik antiperspirant Iontophoresis procedurat ndalet, injeksione Botox.
Në aplikimin antiperspirants për të ndaluar, të jenë të vetëdijshëm se lëkura në këmbë nuk është aq e ndjeshme se lëkura në pjesët e tjera të trupit, kështu që ju mund të kenë nevojë për të ndaluar antiperspirant me një përqendrim më të lartë alyumohloryda substance aktive (30%).
Terapia me yonoforezom mund të hiqni në mënyrë efektive shenja hyperhidrosis të ndaluar, por ata duhet të jetë një skemë të caktuar rregullisht. Injections e Botox ose toksina botulinum konsiderohen procedurë minimalisht invazive që duhet të kryhet çdo gjashtë muaj.

Në përgjithësi, kur këmbët tepruar djersitje ndonjëherë është e mjaftueshme për të ndryshuar këpucë. Materiali i lirë apo material nuk zgjidhen për të motit, mund të shkaktojnë zhvillimin e këmbëve hyperhidrosis.


Shuplakat djersitje


Shuplakat Hypehydroz është forma më e zakonshme e hyperhidrosis lokale, hyperhidrosis axillary së bashku me. Sëmundja karakterizohet nga duart gjithmonë të lagësht dhe të ftohtë, me rritjen e simptomave në situata të vështira. Në raste të veçanta, djerse nga shuplaka mund të ikjes pika në kuptimin literal.

Ndonjëherë hyperhidrosis e palmave mund të shoqërohet me një skuqje të lëkurës, kruajtje dhe erë të pakëndshme. Ky çrregullim patologjik nuk ka rrezik për jetën e pacientit nuk përfaqëson, por ajo është shumë e pakëndshme dhe zakonisht tolerohet vështirë psikologjikisht, sidomos për gjysmën femërore të popullsisë.
Shkaku më i zakonshëm i hyperhidrosis i palmave është rritur përqendrimi i gjëndrave të djersës në trup. Në disa raste, shkaku i hyperhidrosis e palmave është konsideruar reagimi i papërshtatshëm ndaj stimujve të ndryshme, të tilla si efektet termike, stresi, ushtrim. Shkaktojnë edhe hyperhidrosis e palmave mund të jetë: një mbidozë e barnave të caktuara dhe dështimi hormonal.

Për të hequr qafe hyperhidrosis e palmave për të marrë filluar është të kontaktoni ekspertët, pavarësisht nga fakti se problemi i kësaj sëmundjeje në shikim të parë mund të duket vetëm estetike.
Ashtu si me forma të tjera të hyperhidrosis lokale mund të përdorni antiperspirants. Ata janë konsideruar si një metodë e thjeshtë dhe i përshtatshëm të terapisë, por më pak efektive. Mos harroni se lëkura mbi pëllëmbët më të përafërt se sa në sqetull, kështu që trajtimi duhet të jetë disa herë më të gjatë.
Trajtimi kirurgjik konsiderohet metoda më radikale e trajtimit të hyperhidrosis çdo formë, por si në fushën duart para përdorur këtë metodë, ju duhet të përpiqen për të eliminuar shkaqet e saj. Fakti që shuplakat djersitje mund të jetë një shenjë e ndonjë sëmundje sistemike. Ne duhet të shqyrtojë me kujdes pacientit me hyperhidrosis pëllëmbë dhe para se të trajtimit të përshkruajnë.

Nëse gjatë inspektimit, rezulton se shkaku i hyperhidrosis i palmave është një sistem apo sëmundje të tjera kronike, është e nevojshme për të bërë trajtimin e duhur. Nëse shkaku i hyperhidrosis lokal nuk është aq globale, dhe është vetëm një tërheqje muskulore nervor apo faktorë lokalë ngacmues, trajtimi mund të kryhet nga ilaçet lokale në formën e ointments dhe krem. Kur nervore shkakton të hyperhidrosis e palmave, trajtimi është përshkruar si qetësuesve dhe qetësuesit.Trajtim hyperhidrosis


Duke gjykuar se si për të trajtuar hyperhidrosis, ka rreth dy duzina terapi. Megjithatë, disa prej tyre mund të kenë vetëm rëndësi historike. Sympathectomy endoskopike është konsideruar si një operacion të vogël në të cilën manipulimi kryhet nëpërmjet një vrimë të vogël në lëkurë. Ajo është plotësisht dhe përgjithmonë privojnë pacientin e simptomave të pakëndshme të hyperhidrosis e duarve dhe sqetull.
Ndërhyrja kirurgjikale për hyperhidrosis konvencionale të ndarë në dy grupe: të largëta dhe lokale. Grupi i parë përcakton operacioni me metodë të largët në zonën e problemit. Transaksionet e të dhënave mund të përfshijnë sympathectomy. Në ditët e sotme ka disa teknika operacione të tilla, më poshtë ne do të japim secili një përshkrim të shkurtër.

Sympathectomy endoskopike është konsideruar si një pamje unike e ndërhyrjes në hyperhidrosis dhe në një numër të disa kushteve të tjera që lidhen me çrregullime të sistemit nervor simpatik. Një prerje e vogël është padyshim në lëkurë, gjoks është futur në tub i hollë me një kamera mikro. Pamje nga zgavrën e kraharorit është shfaqur në ekran normal. Nëpërmjet së njëjtës prerje futur mjete të tjera të veçanta të nevojshme për manipulim. Brenda 10-15 minuta kirurg është duke përdorur inspektimin kërkuar vizuale e fushat me probleme dhe e vë në një pjesë paravertebral qendër clip metalike që kalon me dashamirësi fund trungu nervore. Në këtë metodë të terapisë avantazhet kryesore të përdorura vydeotorakoskopycheskyh operacionet.

Sympathectomy endoskopike kryhet, zakonisht me hyperhidrosis e palmave. Të paktën kjo mund të ndikojë sqetullave. Sympathectomy nuk është aplikuar në trajtimin e hyperhidrosis e këmbëve. Ne gjithashtu e dimë se rajoni sympathectomy mesit mund të shkaktojë impotencë.
Sympathectomy tradicionale apo të hapur është përcaktuar si prerje e lëkurës dhe të indeve, të kryer në anën e pasme të gjoksit. A thoracotomy standard, në të cilën brinjë larg. Shkurtimet kirurg përmes indeve përreth, zbulon dhe lidh paravertebralnыy trungu qendër të kërkuara. Qasja traumatike, e cila e bën më pas të qëndrojë në spital për disa ditë, dhe një muaj pas kufizimit aktivitet fizik të pacientit, të udhëhequr kirurgët për të identifikuar dhe të përdorin metoda të tjera të operacionit. Dhe ka plagët pas intervenimit mund të vë në siklet pacientin.

Sympathectomy Percutaneous kryer duke përdorur gjilpëra dukshëm hollë që janë ushqyer në bagazhin paravertebral. Futja e kimikateve të caktuara dhe shkatërrimin e nyjet nervore duke përdorur rrymën elektrike mund të shkaktojë të njëjtin efekt si ajo e sympathectomy hapur.
Procedurat kirurgjikale lokale janë aplikuar në trajtimin e underarm hyperhidrosis izoluar në rastet kur djersitja e tepërt ndodh vetëm në sqetull.
Duke përdorur një tub i vogël që është injektuar përmes një prerje të vogël në lëkurë, heqja ind është kryer nën Liposuction sqetull. Autopsi e nervave dashamirës që janë në të, të çon në shkelje të rrjedhën e impulseve nervore me gjëndra djerse.

Zona curettage underarm dallon nga Liposuction vetëm se në vend të pompimit të naftës scraping mbajtur të ashtuquajturat zonat problematike janë vendet ku gjendra djerse. Rezultati është një autopsi të vogël nervore dhe shkatërrimi i gjëndrave të djersës.
Përdorimi i antiperspirants me format lokale të hyperhidrosis gjithashtu jep rezultate, por vetëm të përkohshme. Ne duhet të kujtojmë se zonat problematike me hyperhidrosis gjithmonë duhet mbajtur të pastër.
Në hyperhidrosis përgjithësuar është e rëndësishme për të parë një specialist për të përcaktuar shkakun e hyperhidrosis dhe trajtim për sëmundje themelor. Në asnjë rast në hyperhidrosis përgjithshme nuk e lënë pas dore kushtet dhënave si ajo mund të çojë në pasoja të trishtuara në rast të trajtimit.