Hygrostomia - shkaqet, simptomat, trajtimi


Hypersalivation (jargëzim tepruar, ptyalyzm) - është rritur sekretimit të gjëndrave të pështymës, re, zakonisht në fëmijët 3-6 muaj. vjetër. Nëse hypersalivation manifestuar në një moshë më të avancuar, ky defekt është konsideruar të jetë një sëmundje që sjell një shumë të shqetësimit dhe ankthit. Në shumicën e rasteve, ky fenomen fiziologjik i lidhur jo me pështymë hiper, dhe vërehet për shkak të shkeljes së refleks gëlltitjes
Hygrostomia - shkaqet
Ndërsa në qoftë se e hygrostomia vërejtur në fëmijët nga tre në gjashtë muaj, ky është një fenomen natyror, pasi kjo moshë është konsideruar si sëmundja e tepruar jargëzim. Shkaku jargëzim akt proceset akute inflamatore në zhvillim në gojë. Kjo është për shkak reflekset e pakushtëzuara të trupit të njeriut si një reagim mbrojtës ndaj acarim të mukozës. Në këtë rast, hypersalivation njohur reagim mbrojtës shenjë, dhe trajtimi i sëmundjeve të shkaktuara nevojën e saj.


Zakonisht hypersalivation shoqëron sëmundje të tillë: paralizë cerebrale, epidemik encefalit, stomatitit, sëmundjen e Parkinsonit, skleroza laterale mamnyotrofycheskyy, ulcera e stomakut. Përveç kësaj ka drooling në kundërshtim me rrjedhën adekuate cerebrale të gjakut gjatë shtatzënisë dhe gjatë toksikoz. Rritja e sekretimit të gjëndrave të pështymës mund të shkaktohet nga goditur trupin e substancave të dëmshme (jod, plumbit, merkurit), për shkak të helmimit të shkaktuar nga ana e tyre.
Ndonjëherë hypersalivation është e gabuar. Në raste të tilla, ndjenjat dhe fjalët e pacientit rrit jargëzim pranishëm, ndërsa, pasi të gjetur arsyet e vërteta duket se nuk është vërejtur ky fenomen

Hygrostomia - Simptomat
Hypersalivation drogës. Më të ndikojë droga jargëzim shkaktojë dritën Xerostomia / moderuar. Njëkohësisht, efektet anësore të disa barnave paraqet jargëzim si harlisur. Ky efekt anësor vërehet, ndërsa duke marrë nytrazepama (ndërsa duke marrë këtë drogë shqetësuar gëlltitjes refleks) dhe litium. Reduktimi i dozës ose heqjen totale e drogës më shpesh eliminojnë hypersalyvatsyyu drogës.
Hypersalivation psikogjenike. Ky lloj i jargëzim është shumë e rrallë, nuk ka asnjë arsye, shenja organike SNQ mungon. Ndonjëherë ky lloj i drooling një natyrë shumë të rëndë, kështu që pacienti duhet të kryejë një enë për të mbledhur pështymë.

Hypersalivation në pseudobulbar dhe bulbar syndromes. Drooling Diplomë në psevdobulbarnыh ndryshme në etiologji dhe bulbar sindromi i saj (sëmundje degjenerative, patologji vaskulare, poliomelitit, syrynhobulbyya etj) varet nga ashpërsia e shumicën e çrregullimeve bulbar. Në disa raste jargëzim mund të jetë më shumë se të bollshme dhe të arrijë deri në 900 ml në ditë. Pacientët në këto raste duhet të mbani peshqir gojën ose shami.
Hygrostomia me paralizë cerebrale. Ky lloj i çrregullim është i lidhur me vështirësi gllabërim pështymë për shkak të muskujve të fytyrës incoordination, të cilat në masë të madhe e komplikon jetën e pacientëve me këtë patologji.

Hygrostomia me patologji somatike. Rritja e prodhimit pështymë është vënë re pas radioterapi (rrezatim të ekspozuar ndaj gjëndër pështymës), tumoret e kokës, në toksikoz shtatzënë, infektimi krimb, stomatit ulcerative
Hygrostomia - trajtim
Trajtimi hipersalyvatsiyi është për të identifikuar dhe eliminuar burimin e infeksionit të mëtejshëm që shkaktoi gjëndrave të pështymës në rritjen e punës. Me fjalë të tjera, për të eliminuar hipersalyvatsiyi jetë i sigurt për të kuruar të gjitha sëmundjet kronike dhe akute, mund të shkaktojë jargëzim tepruar.

Në trajtimin hipersalyvatsiyi përdorimin e mundshëm të drogës efekt cholinolytic me të cilin reduktuar numrin e caktuar pështymë, por ka efekte të tjera anësore të pakëndshme. Për zvogëlimin e përkohshëm jargëzim bollëk mund të marrë drogë me atropine. Në disa raste, një rrezatimi dhe kirurgjia, por këto metoda kërcënojnë zhvillimin e komplikimeve të rënda (kariesit, personat asimetri, etj)
Tejkalimi simptomat hipersalyvatsiyi në fëmijët
E mëparshme. Fëmija duhet të mësohet me buzët e mbyllura gëlltitje pështymë pidsmoktuvaty si në pozicionin normal dhe me kokën upturned. Para çdo artikulim lëvizjes duhet të kujtojmë fëmijën që duhet gëlltitje pështymë. Është e nevojshme për të mbajtur nën kontroll pozitën e gojës së fëmijës dhe në nevojën më të vogël për të kujtuar se ai nuk do të flasë dhe nuk ha, goja duhet të jenë të mbyllura. Është e nevojshme që ndjenjë e vetë fëmijës dalë diferencuar mjekër lagësht dhe të thatë. Gjatë seancave në intervale të rregullta kohore për të bërë pushimeve, duke ofruar hlytaty fëmijë pështymë.

Faza kryesore.
1. Cryotherapy. Ky ushtrim është me sukses është aplikuar në copa akulli të vendosura në kontur lip gjashtë pikat (treguar). Copa të mbajë Kohëzgjatja e akullit në spote mund të shkojnë nga pesë sekonda për 1 minutë.
2. goja Shpëlaj. Para duke u siguruar fëmijën në mungesë të reaksioneve alergjike të kryera shpëlarje gojën me përdorimin e bimëve, si yarrow, lisi leh, të egra u rrit ekstrakt. Kryer më tepër faza gargling lëngshme / pelte trasha, kos, ujë mineral.


3. Fjala terapi masazh. Pranë fossa submandibular për pesë sekonda për të bërë lëvizje të lehta vibruese e gishtit tregues (acupressure). B vendosur nën gjuhën dy pika duhet të dyja të mesëm dhe gisht tregues për të mbajtur acupressure (siç është paraqitur). Lëvizje rrotulluese duhet të bëhet për jo më shumë se dhjetë sekonda kundër akrepave të sahatit.
Në vend të mbylljes së eshtrave nofulla nevojë për të gjetur një paralele në veshët pikat tragus dhe të bëjë sipas pikave huajt akrepave të sahatit rrethore lëvizje për pesë minuta (2.5 minuta me gojën e mbyllur ngushtë, 2.5 minuta - me të gjerë të hapur). Atëherë është e nevojshme për masazh shije të butë, e cila është për të kryer shtrihen dhe stroking lëvizjet e gishtit tregues në midline e shije të butë dhe të vështirë, nga prerës sipërme deri uvulы.

4. përtypet ushqim solid.
5. artikulimit dhe fytyrës ushtrime dinamike dhe statike:
- Gëlltitjes simuluar, përtypet dhe yawning me kokën upturned (gllabërim imitim dhe përtypet është rekomanduar me gojë të mbyllur)
- Ajo duhet të jetë goja gjerësisht e hapur dhe në atë pozicion që e mbajti për pesë sekonda. Pastaj të mbyllni gojën tuaj. Gjatë ushtrimit gjuha duhet të shtrihen në heshtje në katin e gojës
- Lips duhet të mbani flluska nga droga të ndryshme, tuba koktej të diametra të ndryshme, letër shirita

- Njëkohësisht, të dyja faqet fryj, pastaj të nxjerrë cheeks në gojën alternuar me buzë të mbyllura dhe Rte hapur
- Belly dhe goditje jashtë alternuar në të dy faqet (4-5 reps)
- Gjuha Para kthyer kashtë, thith ajrin nëpër vrima
6. aktivizimi muskujve duke përdorur topa bukë ose mjaltë. Në majë të gjuhës për të vënë topin mishit dhe të bëjë përpjekje gëlltitjes lëvizje. Pikoj në majë të gjuhës një rënie prej mjaltë, pastaj gjuha bëjë reciprocates.

7. Ushtrime të frymëmarrjes. Në xhami të lartë nuk derdh ujë në krye, dhe pastaj të marrë lëng (çdo herë trashësi të ndryshme) dhe goditje në të, duke u siguruar që fëmija nuk është naduvalysya faqet
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. humbur
2. Trajtimi morrat
3. foshnjore papritur Sindromi Vdekja