Hyperthyroidism - shkaqet, simptomat dhe Trajtimi i hyperthyroidism


Hyperthyroidism është një sindrom klinik që ndodh për shkak të rritjes së aktivitetit hormonal në gjëndrën tiroide, ndërsa ka një tepricë e triiodothyronine dhe thyroxine. Sepse hormonet perenasychuyetsya gjakut në gjëndrën tiroide, duke përshpejtuar të gjitha proceset metabolike. Në hypothyroidism ul nivelin e hormoneve tiroidov, sepse ajo ngadalëson metabolizmin. Nëse ka hyperthyroidism, është e nevojshme për të hetuar se çfarë nivelin e hormoneve në gjëndër tiroide, kjo kërkon Ultrasonografi, biopsi, TSH, scintigraphy.Shkaqet e hyperthyroidism

Sëmundja më e zakonshme në mesin e grave të reja. Hyperthyroidism mund të rezultojë në patologji tiroide, mund të jenë në kundërshtim me gjëndrën tiroide ose rregullores. Deri në 80% Hyperthyroidism ndodh për shkak goiter toksike, sëmundje Graves ', kur, ndërsa tiroide rritet në mënyrë uniforme. Sëmundja është autoimune në natyrë, kur ata fillojnë të prodhojnë antitrupa TSH hipofizës, për përdorimin e tyre është një stimulim i vazhdueshëm i kancerit, kur ajo rritet, duke prodhuar hormonet e tepërt tiroide.


Pas një inflamacion viral të gjëndrës tiroide mund të zhvillojë shkatërrimin e qelizave folikulare në kancer përmes këtij tepërt të hormoneve tiroide në gjak.


Kjo formë e hyperthyroidism nuk është e komplikuar, ajo është e përkohshme, mund të zgjasë nga një javë deri në disa muaj.


Në vulave lokale në gjëndrën tiroide, goiter gunga përmes rritjes së funksionalitetit të qelizave dhe të sekretimit të hormoneve.


Hyperthyroidism ndodh për shkak të adenoma e hipofizës tumor në gjëndrën tiroide, e cila është toksike në natyrë. Gjithashtu në rast të problemeve me vezoret.


Sëmundje tiroide zhvillon për shkak të pacientit pakontrolluar merr natyrën e shumë hormoneve tiroide sintetike.


Hyperthyroidism kërcënuar gratë me një predispozicion gjenetik apo autoimune karakter të patologjisë.


Llojet e hyperthyroidism 

Sëmundja mund të ketë lloje të ndryshme të shkeljeve:


1. patologji fillore lind nga trazirat në gjëndrën tiroide.


2. patologji mesme shkaktohet nga anomalitë në gjëndrra e hipofizës.


3. patologji terciar sepse hipotalamusi thyer.


Cilat janë format e hyperthyroidism primar?


1. Formulari subklinikisht kur TSH dhe T4 nivelet e ulëta janë normale, sëmundja është asimptomatike.


2. formë eksplicite ka reduktuar ndjeshëm nivelet e TSH dhe nivelet e T4 rritur ndërsa ka simptoma që janë karakteristike për hyperthyroidism theksuar.


3. Forma e komplikuar duket psikozë, degjenerim në organet parenkimale, aritmi, dështim veshkave dhe të zemrës, humbje peshe. 


Simptomat e hyperthyroidism

Format e ndryshme të hyperthyroidism kanë simptoma të ngjashme, çdo patologji ka një nivel të lartë të hormoneve teroidnyh. Simptomat mund të varet nga sa ndodh sëmundje e gjatë dhe e vështirë, dhe se shkalla e organeve shkatërrimit sistemike dhe indet.


Në hyperthyroidism mund të jetë thyer CNS, veprimtaria mendore, për shkak se ky person është shumë nervoz dhe nervoz, edhe emocionalisht paekuilibruar, ai gjithmonë thërret, bëhet nervoz, ekziston frika dhe ankthi, rrit proceset mendore, dhe gjuha bëhet më e shpeshtë, nuk mund të përqendrohen, atje ai dridhje dhe pagjumësi.


Sepse hyperthyroidism mund të ndodhë trazira kardiovaskulare në një ritëm të trazuar të zemrës, takikardi sinus mund të duket, të trajtojë Kjo nuk është e lehtë, pasi ka ndërprerje në presionin e gjakut - ajo pastaj rritet, atëherë zvogëlohet. Gjithashtu gjallëron rritet norma impuls në gjak, zhvillon dështim të zemrës.


Kur hyperthyroidism zhvillon çrregullime syrit, kjo rrit çarë sy, fryrë kokërdhok dhe lëvizshmëri të kufizuar në kokërdhok, njeriu rrallë vezullon dvoyatsya artikuj fryrë qepallat. Në korne duket e thatë dhe erozioni. Sepse në sytë e shkurtimeve të vështira, lot tepri jashtë. Kjo është një gjendje shumë e rrezikshme për shkak të faktit se fasha e nervit optik mund të zhvillohet verbëri.


Në hyperthyroidism ndryshon metabolizmin, duke përshpejtuar metabolizmin, ulur peshë, rrit oreksin kur, tyreohennyy zhvillimit të diabetit, rrit prodhimin e ngrohjes - e djersitje personi rëndë, temperatura e tij e trupit rritet, ai nuk mund të qëndrojë ngrohjes. Sepse kortizolit prishet shpejt në zhvillimin e pamjaftueshmërisë veshkave.


Ju gjithashtu mund të shihni se ndryshon lëkurën, ajo bëhet më e hollë, me lagështi dhe shumë të ngrohtë, flokët e hollë mund të kthehet gri herët, thonjtë thyer, këmbën e fryrë.
Shpesh hyperthyroidism zhvilluar ënjtje dhe të ngjeshur, për shkak të kësaj personi ka gulçim.


Problemet lindin nga trakti gastrointestinal, rritur në mënyrë të konsiderueshme oreksit, tretje shqetësuar dhe formimin biliare, karrige bëhet e paqëndrueshme, nuk është një dhimbje shumë e barkut, mëlçisë rritur. Pacientët e moshuar që vuajnë nga anoreksia.


Në hyperthyroidism mund të ndodhë tyreotoksycheskaya miopatia, me muskujt hypertrophy kusht, ato dobësojnë, trupi ndjerë dridhje të forta dhe dobësi, osteoporozën zhvillon, shqetësuar aktivitetin motor. Pacienti nuk mund të gjatë në këmbë, ngjit shkallët, të kryer ngarkesa të rënda, ka paralizë.


Sepse metabolizmi shqetësuar uji, njerëzit që vuajnë etjen, duket urinim i shpeshtë.


Në hyperthyroidism shqetësuar funksionin seksual, komplikacion është infertilitetit. Në gratë, cikli menstrual është ndërprerë, i dobët shpeshta dhe dhimbje koke të rënda. Në burra, ulur potencë.


Trajtimi i hyperthyroidism

1. lloj Ilaçet e trajtimit ka për qëllim që të shtypur veprimtarinë sekretore e gjëndrës tiroide dhe të reduktuar prodhimin e hormoneve tiroide. Për ta bërë këtë, përdorni drogë antithyroid, sepse është e vështirë për të grumbulluar jod.


2. Lloji i trajtimit jo-drogës - trajtimin e ujit dhe terapi përmes dietës. Pacientët kanë nevojë për trajtim në një sanatorium. Ushqimi duhet të përfshijë proteina, yndyrna, karbohidrate, vitamina, kripëra minerale, refuzojnë produktet që mund të dëmtojnë sistemin nervor qendror - një çaj të fortë, Melmesat, kafe, R3r3r3143. çokollatë.


3. Trajtimi kirurgjik është i nevojshëm në raste të rënda, për të hequr një pjesë të gjëndrës tiroide.


4. Mjekimi me jod radioaktiv, ajo përdoret kapsula dhe tretësirë ​​ujore e jodit në këtë mënyrë funksioni i tiroides është restauruar.


Prandaj, është e rëndësishme për të diagnostikuar hyperthyroidism dhe të fillojnë trajtimin e hershëm.