Hypertrichosis - shkaqet, simptomat dhe Trajtimi hypertryhoza


Hypertrichosis është një sëmundje në të cilën shumë flokët rritet në pjesë të ndryshme të trupit, madje edhe kur flokët nuk duhet të rritet. Kjo sëmundje karakterizohet nga hirsutism në atë që ajo është tipike jo vetëm për femrat, por burrat mund të ndodhë në çdo moshës. Shkaku kryesor i sëmundjeve kongjenitale = mutacion natyra që ndodh edhe gjatë shtatzënisë, sepse fëmija është i ndikuar nga faktorë të ndryshëm të pafavorshme. Hypertrichosis vjen nga përdorimi i barnave të caktuara.Është e rëndësishme për të diagnostikuar sëmundjen, tërësisht të shqyrtojë të pacientit, kontrolloni gjendjen e lëkurës së tij, sistemit hormonal. Trajtimi është i bazuar në sëmundjen e aventurë, të hequr flokët duke përdorur elektroepylyatsyy.


Manifestimi hypertryhoza

Në qoftë se flokët shfaqet tek vajzat apo djemtë 9 deri 10 vjet, ajo hypertrichosis, grave dhe burrave pamja e tillë është normë. Në qoftë se një grua sheh rritjen e flokëve në gjoks, mbrapa, në fushën e veshit, faqe, qafë, Kjo tregon hypertrichosis.


Në foshnje pas lindjes mund të jetë qime të errëta në trup, por në fund të bjerë jashtë, nëse jo, ai thotë hypertrichosis. Shumica e flokëve mund të rritet në një pendë, duart. Simptomë të pakëndshme është kur flokët rritet veshin.


Shkaqet hypertryhoza

Shpesh kjo është për shkak të karakterit mutacione gjenetike që mund të ndryshojë strukturën e epitelit dhe kështu shndërrohen në qelizat e veshje e guaskës. Duke hypertrichosis mund të shkaktojë shtatzëninë negativ, sëmundjet e natyrës infektuese që janë karakteristikë e tremujorit të parë, në të ardhmen ata gjen se ka pësuar mutacione në gjenomin fillon të regjistrohen dhe pastaj transmetohen sëmundje të shumë brezave.


Mjekësia moderne bind se të gjitha simptomat hypertryhoza shfaqen sepse follicles zgjojë flokët, ajo mund të jetë një shenjë paralajmëruese e qelizave të kancerit. Më shpesh i parë duket hypertrichosis, atëherë onkoprotses ndryshme.

 

Disa grup i drogës mund të kontribuojë hypertrichosis - Streptomicina, penicilinë, kortikosteroidet, psoralen, cefalosporinave.


Nëse sëmundja ndodh, ai mund të bisedoni rreth dëmtimi të trurit traumatik, epidermorize bullosa, qere. Në rastet e lodhje nervor dhe anoreksi simptome hypertryhoza karakter nervor bëhet e theksuar.


Shpesh, pas një dëmtimi në vendin Rubtsov atje hypertrichosis, në fusha të tjera nuk u vërejtur. Hypertrichosis traumatik është ai që lind nga fakti se njerëzit vazhdimisht tërheq qimet e fytyrës, në mënyrë që të fillojë ohrubevaet flokët vellus, ata potovschuyutsya dhe në mënyrë të konsiderueshme errësojë, rritet shpejt.


Nëse defekte në sistemin skeletor, nëse kllapa janë rruazë ndarë dhe kanë probleme me psikikë, hypertrichosis mund të ndodhë.


Simptomat hypertryhoza

Të shpejtë e flokëve në rritje në vendet ku ata nuk duhet të rritet, kjo nuk varet nga gjinia, mosha dhe kombësia. Për shembull, rritja e grave srednezemnomorskyh e flokëve mbi kofshët dhe këmbët - normë. Por në qoftë se flokët është në rritje dhe vajza asian, simptoma e parë hypertryhoza.


Burrat hypertrichosis konsiderohet flokët e trupit mbi supet, mbrapa. Kjo mund të ndodhë menjëherë pas lindjes, një fëmijë e vënë re një shumë të vellus dhe flokë të gjatë. Ajo gjithashtu duart dhe fytyra të mbuluara me flokë. Në fillim mendonte se këta fëmijë kanë nevojë për të hequr qafe, sëmundja trajtohet.


Fëmijët me hypertrichosis kanë edhe nevus. Kur vetullat bashkojë, burrat mund të përjetojnë rritjen e tepërt të flokëve mbi këmbët, mbrapa dhe fytyra.


Diagnoza dhe trajtimi hypertryhoza

Për të përcaktuar diagnozën e hypertrichosis, kishte vetëm për të i kushtoj vëmendje të flokëve trupit. Ne duhet të i kushtoj vëmendje të simptomave të tjera, këtë karakteristikë simptomë e sëmundjeve të tjera - ndërprerjet hormonale, hirsutism. Prandaj, është e rëndësishme që të kthehet në një dermatolog, endokrinolog dhe gjinekologu. Pastaj marr një trajtim regjim të veçantë.


Në rastet kur nivelet normale të hormoneve, nga të lehtë për të humbur hypertryhoza, përdorni heqjen e flokëve. Mos harroni se ju nuk mund të hiqni flokët e tyre me piskatore dhe pllaka dylli, ai vetëm do të përkeqësojnë sëmundjen. Reliable hypertryhoza metodë - heqja e flokëve duke përdorur një heqjen e flokëve elektrike.


Fëmijët mund të rregullojë vetëm hypertrichosis duke përdorur flokët zbardhues, ajo përdoret peroksid hidrogjeni, flokët e tepërt hequr me krem ​​të veçantë.


Kur pacienti ka vendosur për heqjen e flokëve elektrike, ju nuk mund të përdorë metoda të tjera të marrjen e shpëtoj e flokëve. Kur flokët elektrike heqjen vendosur gjilpërë duhet të futë gjëndër të thellë, pastaj duke përdorur shkarkesë elektrike ndikojnë gjëndër e flokëve. Pasi gjilpërë është hequr, nxjerrë qime me piskatore Kjo seancë zgjat rreth 30 minuta. Në një seancë që ju mund të hiqni një shumë të flokëve.


Ajo duhet të jetë deri në 60 procedura të tilla në vit në këtë sëmundje. Në rastet e heqjes së flokëve dhimbje kërkon anestezi lokale. Ënjtje mund të marrë disa ditë. Gjatë kryerjes elektrolizë duhet të përdorni sunscreen se nuk kishte asnjë pikë hyperpigmentation.


Pra hypertrichosis është rritja e flokëve të tepërt në zonat e trupit, sëmundja ka seksi, kufizime të moshës, ajo mund të jetë lokal, kur mbulon vetëm zona të caktuara të trupit dhe e përhapur kur flokët rritet në trup. Sëmundja mund të jetë e lindura ose të fituara në qoftë se flokët follicles janë të aktivizuar nga tumori; me anë të drogës. Hypertryhoza formë e rëndë në fëmijët është fëmija fytyrë flokët e trupit, flokët e errët dhe të gjatë. Është e rëndësishme për të diagnostikuar sëmundjen dhe të fillojnë për të trajtuar atë. Një metodë efektive për heqjen e flokëve është elektrike, metoda të tjera vetëm përkeqësojnë situatën. Prandaj, nuk është e rekomanduar për të vetë-mjekoj, dhe menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor.