Hiperkolesterolemise - trajtim, simptomat, shkaqet, dietë


Hiperkolesterolemise - është një sindrom patologjik nuk është një sëmundje në kuptimin e zakonshëm të kësaj. Përkundrazi, ajo është një parakusht për zhvillimin e sëmundjeve të caktuara. Si rezultat i kësaj, shkelje të caktuara (si rezultat i defekteve gjenetike dhe çrregullime të mesme në nivel rritje të trupit të substancave të caktuara të cilat janë rezultat i metabolizmit yndyrë. Vidkladayuchys në indet biologjike, këto substanca kanë shkaktuar një bllokim të enëve të gjakut dhe shkelje të ndryshme në të gjithë trupin. Ajo hiperkolesterolemise është shkaku i këtyre sëmundjeve si arteriosklerozës dhe obeziteti.


Hiperkolesterolemise - është një sindromë komplekse e cila është e karakterizuar jo vetëm çrregullime patofiziologjike, por edhe faktorë të tillë si përçarje e dietë normale, problemet psikologjike dhe çrregullimeve endokrinologjik.
Në thelb, kolesterolit të lartë është "djepi" nga sëmundjet më të zakonshme në të popullsisë, të zemrës dhe enëve të gjakut lezione njerëzore. Është e rëndësishme për të kuptuar proceset e gjenezën e saj dhe veprimi parregullt se kolesteroli i lartë ka në trup. Rreth hypercholesterolemia është e dobishme të dinë të gjithë, dhe mjekët dhe njerëzit e zakonshëm. Kjo do të zbatohen masa parandaluese për të zbuluar këtë sëmundje.

Shkaqet hiperkolesterolemi


Në mënyrë që të kuptojnë patogjenezën e hypercholesterolemia duhet së pari të shqyrtojë procesin e metabolizmit lipidet.
Në rrethana normale trupi të marrë lloje yndyrë. Ato kryesore, ata që janë përfshirë në proceset e energjisë dhe anabolic janë tryatsylhlytserydы të ndryshme, pa kolesterol dhe lipide slozhnosostavnыe.
Pasi këto yndyrna të hyjë në trup, secili prej tyre i nënshtrohet procesit të saj ndarjen. Tryatsylhlytserydы nën veprimin e pankreatik dhe biliare acidet prishen të komponentëve të vogla. Zhytur në mënyrë të ngjashme dhe lipide tjera: kolesterolit zhytur në gjendje të lirë ajo komponimet më komplekse janë ndarë nën veprimin e enzimeve.

Pastaj ndahet dhe yndyra të lehta zhytur эnterotsytamy. Kjo qelizat e zorrëve të vogla që janë të përfshirë në thithjen e ushqyesve nga chyme - petë ushqim, e cila është duke lëvizur nëpër traktin digjestiv të njeriut gjatë procesit të tretjes. Në enterocytes yndyrna të ndarë janë konvertuar në format e tyre të transportit. Ata janë quajtur hylomykronы. Hylomykronы janë pikat e vogël yndyrë veshur me një shtresë prej proteinave aktive dhe fosfolipidet. Hylomykronы Tjetër udhëtojë nëpër membranën e enterocytes në sistemin limfatik, dhe nëpërmjet saj të marrë në rrjedhjen e gjakut periferik.

Duhet thënë se për të marrë veten në organet e duhura për të mëtejshëm hylomykronы transformimit nuk mund, për këtë ata kanë nevojë për ndihmë të komponentëve të tjerë. Kjo ndihmë sigurojë lipoproteins gjakut - komplekset e veçanta të lipideve të gjakut, proteina të lidhura. HDL ndihmon hylomykronam jo të shpërndarë në më përpara gjakut të kohës, para se të arrijnë autoritetet e duhura. Lipoproteina ndryshme në dendësinë e saj dhe të ndarë në subclasses vijim:
- Lipoprotein, kanë një dendësi shumë të ulët (VLDL)

- Lipoproteina, të cilat janë të karakterizuara nga densitet të ulët (LDL)
- Me një lipoproteins densitet të ndërmjetme (LPPP)
- Lipoproteina, karakterizuar nga densitetit të lartë (HDL)
Ajo do të duket një klasifikim të thjeshtë, por që ajo zë një vend të rëndësishëm në ambientet e hypercholesterolemia. Secila nga këto transportit lipoproteina angazhuar në lipide të caktuara. Hiperkolesterolemise zhvillon përmes mosfunksionim të lipoproteins, të cilat janë në kapjen dhe transportin e lipideve në inde.
Roli më i rëndësishëm në transportin e chylomicrons lipoproteina vetëm duke luajtur dendësi shumë të ulët dhe të ulët. Këto lipoproteins janë të lindur në qelizat e enëve të mëlçisë të dërguara эnterotsytam të cilat lidhen në hylomykronamy dhe transportuar ato të indeve. Specifikimi bazë të këtyre lipoproteins - transportin e triglycerides.

LDL është kryesore "trafiku" për kolesterolit. Ata mbajnë kolesterolin tek autoritetet e nevojshme.
Lipoproteina, të cilat karakterizohen nga dendësi të lartë, duket se në qelizat e mëlçisë dhe zorrë e vogël, me një funksion të veçantë. Ata angazhuar në "tërhequr" kolesterolit të tepërt nga qelizat e indeve. Kjo është "mbrojtësit" më të rëndësishme të trupit, kryerjen funksioni "antyaterohennuyu".
Kështu, HDL lipoprotein është "mbrojtja" dhe lipoproteina kanë densitet të ulët - një "transport" konvertuar në yndyrë.

Kjo është LDL mund të shkaktojnë hiperkolesterolemi. Por kjo është vetëm kur LDL "dezoryentyruyutsya", dmth të humbasë funksionin për hylomykronы shpërndarja e tyre për indet në nevojë. Ajo pastaj zhvillon një gjendje të përgjithshme, si hiperlipoproteinemia (hiperkolesterolemi është specia e saj).
Hiperlipoproteinemia karakterizuar nga një rritje patologjike në sasinë e lipideve në gjak. Sipas hiperkolesterolemia, me analogji, një gjendje në të cilën nivelet e kolesterolit në gjak do të rritet. Si ju mendoi, "verë" në pamjen hypercholesterolemia janë lipoprotein densitet të ulët, i cili do të transportojë kolesterolit të tepërt në qelizat dhe indet.

Arsyet pse papritmas në trup normalisht funksionojnë duke pasur probleme të ngjashme, disa. Sipas tij, sëmundja është e ndarë në hypercholesterolemia hiperkolesterolemise fillor dhe të mesëm.

Patogjeneza e hiperkolesterolemia


Hiperkolesterolemi primare zhvillon për shkak të strukturave çrregullime gjenetike. Arsyet kryesore:
1. Defekte në pjesën e proteinave të lipoproteins. Si rezultat, lipoproteina me densitet të ulët nuk zistykovuvatysya të pëlhurave dhe mund të japin atyre hylomykronы kolesterolit.

2. Shkelja e sintezë e enzimeve të transportit të përfshira në procesin e ndërveprimit me chylomicrons lipoproteins. Si rezultat, nuk ka nevojë për të transportuar segmentet e tyre të trupit dhe gjakut akumulon ka pasur kolesterol absolutisht të panevojshme.
3. Shkelja e qelizave strukturë receptor të indeve lypoproteydam. Dhe këtu është situata e mëposhtme: enzimë është e nevojshme dhe lipoproteina në mënyrë të mirë, por të lidhur me qelizat e indeve ata nuk mund. Duke folur me fjalët e tyre, ata nuk mund të bëjnë një "ulje" në një ind të caktuar.

Hiperkolesterolemise sekondar - është pasojë e çrregullimeve të ndryshme të fituara. Këto përfshijnë alkoolizmi, vetëm gabimet e mësipërme në dietën, mënyrë jetese të sëmurë, çrregullime endokrinologjik, mëlçisë dhe të veshkave, etj Të gjithë ata të çojë në shfaqjen e ndërprerjeve në normale yndyrave transportit enterocytes nga indet.
Gjithashtu dallojë llojet e hypercholesterolemia, sipas mosfunksionim të prodhimit dhe shfrytëzimit të lipoproteins: Produktsyonnuyu (rritje formimi i lipoproteins) dhe Reduktimi (shkelje shfrytëzimin lipoprotein).

Hiperkolesterolemise në IBC 10

Hiperkolesterolemise është proces aq i rëndësishëm patologjike që theksuar edhe në një formë të një klasifikimit ndërkombëtar të sëmundjeve dhe ka një kod të veçantë. Kodi për hiperkolesterolemise pastër ICD 10 - E78.0. Ajo i referohet njësisë në shkelje të sëmundjeve lypoproteydnoho shkëmbimit (kodi të përbashkët E78).

Simptomat hiperkolesterolemi


Treguesit kryesorë hiperkolesterolemise është shfaqja e kolesterolit në "depozita" trup - depozitat e kolesterolit në indet.

Në tendons, sidomos Akilit, muskujt zgjatues e gishtat e këmbëve shfaqen arsimin kodrinore - ksantomы. Ata janë grumbullimi i depozitave të kolesterolit në tendons.
Mbi qepallat, hundë më afër në qoshe të ketë pika të verdhë dhe portokalli. Kjo xanthelasma, ata gjithashtu kanë depozitave pllakë.
Një manifestim tejet interesante e hypercholesterolemia është pamja në periferi të kornesë vija gri.
Shumica hiperkolesterolemise manifestohet për shkak të simptomave të saj dytësore. Kjo është për shkak të zhvillimit të lezioneve vaskulare dhe si pasojë e atherosclerosis, lezioneve muskujve të zemrës, goditje në tru.

Manifestimi më i spikatur i hypercholesterolemia shfaqen gjatë zhvillimit të arteriosklerozës. Një varg i madh i tregon, i cili funksion është për të mundur të anijeve të ndryshme nga enët cerebrale vogla në gjymtyrë.
Në varësi të dëmtimeve, dhe simptomat do të ndryshojnë hiperkolesterolemi.
Por unë duhet të them se shenjat klinike janë rezultat i rrjedhshëm fazat hiperkolesterolemi. Para se nivelet e kolesterolit në gjak bëhet kritike, simptoma të theksuara mund të mungojë.
Kriteret diagnostike hiperkolesterolemise është studimi profilin veçantë lipidet e gjakut. Ajo do të përcaktohet nga niveli i lipidet individual, lipoprotein densitet të ulët dhe të lartë, triglycerides dhe kolesterolit. Që rritja në prani të këtyre katër tregues janë diagnostikuar me hiperkolesterolemise.

Hiperkolesterolemi familjare


Një specia është hiperkolesterolemi primare hiperkolesterolemi familjare. Ajo merr shkruani 2 në klasifikimin e përgjithshëm të hyperlypydemyy trashëgimore. Kjo është si rezultat i çrregullimeve gjenetike mund të kontaktoni lipoprotein kolesterolit dhe të lëvizin atë. Gjithashtu faktori i dytë i kësaj sëmundjeje është sintezë e njëkohshme Rritja e kolesterolit trupit.
Si rezultat, pacientët me simptomat e mësipërme janë depozitat e kolesterolit në indet, ksantomы, xanthelasma dhe hark senylnaya (emri "harku corneal" i dytë).

Gjithashtu në hiperkolesterolemi familjare duket se sulmet e hershme të zemrës "re" infarkt miokardi: mosha mesatare e shfaqjes së sëmundjes në pacientët me hiperkolesterolemi familjare është më i ri se 30 vjet. Ky është i vetmi lloj abuzimi, ku ka shpesh hiperkolesterolemise në fëmijët.
Nga rruga, nuk është një fakt interesant. Nëse ju shikoni nga afër në portretin e Mona Lisa, ju mund të gjeni atë nënshkruan hiperkolesterolemi familjare: ksantomы në dorë, xanthelasma në qoshet e syve.

Hiperkolesterolemi Trajtimi


Trajtimi i hypercholesterolemia është shumë e rëndësishme, ndërsa format e trashëguar dhe me rëndësi jetike.
Për trajtimin e hiperkolesterolemise
Roli kryesor në trajtimin e hiperkolesterolemise paguajnë statin. Kjo klasë e veçantë e barnave që ulin kolesterolin është i angazhuar. Ata bllokojnë një enzimë që rrit sintezën e kolesterolit. Atorvastatina është përdorur zakonisht.
Mënyrë jetese të shëndetshme korrigjimin hiperkolesterolemi
Një tjetër element i rëndësishëm në trajtimin e hiperkolesterolemise është një ndryshim jetese: përshtatur sasinë dhe cilësinë e ushqimit të konsumuar, aktivitet sportiv caktuar. Nëse pas 4-6 muajsh nivelin e lipoprotein densitet të ulët (lipide atherogenic) janë zvogëluar, ndërsa fillimin e trajtimit me statina.

Përveç statin, fibrate trajtohen hyperholysterynemyyu (derivatet e acidit fibroyevoyi), dhe sequestrants acidit bile (ata do të prishen kolesterolit të tepërt fuqishëm me).

Ushqimi për hiperkolesterolemia


Por një prej sistemeve të rëndësishme aplikuar njëkohësisht me trajtimin e hiperkolesterolemise, një dietë veçantë.
Kur hiperkolesterolemise duhet të hiqen nga dieta e ushqimit të shpejtë, vaj, krem, mish të ndryshme, yolks vezë, mish organeve, shumë yndyrore mish, ëmbëlsirat dhe buns.
Është e rekomanduar për të përfshirë në dietën e pacientëve me më shumë fruta hiperkolesterolemise dhe perime, vaj, drithëra dhe bukë, varieteteve të ulët-yndyrë e peshkut, produkteve të ulët-yndyrë të qumështit. Ju gjithashtu mund të hani mish pa dhjamë. Një shembull i mirë për të kujtuar se sa pacientë me mish hiperkolesterolemise duhen konsumuar në ditë është "një shembull të luajnë kartat në kuvertë": një ditë ju mund të hani mish jo më shumë se madhësia e një kuvertë të luajnë kartat.

Gjithashtu, një dietë e mirë për hypercholesterolemia është "modeli pjatë": vendosur pjatë ëmbëlsirë, mendërisht ndarë në gjysmë. Gjysma e këtij gjellë - kjo është perime dhe perime rrënjë, një pjatë e katërta e rezervuara për enët anë, dhe vetëm e katërta e dytë të mishit të lehtë ose peshk.