Hypovolemia - Trajtimi, Simptomet, shkaqet e hypovolemia


Hypovolemia - është për të zvogëluar volumin e gjakut qarkullojnë në trup (VNV). Kur hypovolemia është ulur volumin e gjakut është edhe më poshtë treguesit standarde. Në burra, varg normale është 70 ml / kg të gjakut totale qarkullojnë dhe 40 ml / kg plazma. Femrat - 66 ml / kg BCC dhe 41 ml / kg të qarkullojnë plazma.
Vëllimi i gjakut është një komponent i lëngun ekstracelular dhe prandaj pothuajse të gjitha shkaqet e dehidratim japin zhvillim hypovolemia. Një rol të veçantë në zhvillimin e tij gjithashtu luan një rishpërndarje e lëngjeve intersticiale nga hapësira intravaskular.


Shkaqet Hypovolemia


Arsyet për shpërndarjen jo të drejtë të lëngjeve ekstracelular janë: të ulur presionin oncotic në plazmën e gjakut, rritjen e pėrshkueshmėrisė e mureve të enëve të gjakut, duke rritur presionin hidrostatik në arteriolat, rritjen e presionit të gjakut dhe venoz.
Presioni Oncotic mund të reduktohet në vendin e parë në çrregullime të veshkave. Diuretics pritjes, si shtetet e tjera, duke çuar në humbjen e ujit dhe natriumit përmes veshkat. Në diuretics veçantë rritur sekretim e sodiumit. Gjithashtu reabsorption e sodiumit mund të ndikohen nga rritja e filtrimit të substancave që shkaktojnë diuresis osmozik (ure dhe glukozës). Kjo gjendje mund të jetë diabeti në formë decompensated ose në dietën e njerëzve me përmbajtje të lartë proteine.

Rritja e sekretimit të ujit nga veshkat çon në hypovolemia, por reduktuar nivelin e lëngjeve brendaqelizore (2/3 gjitha humbjet) dhe për këtë arsye hypovlemyya në këtë proces është i moderuar. Kjo gjendje mund të ndodhë në insipidus diabetit qendrore dhe në diabet Nephrogenic. Këto shtete janë për shkak të shkeljes së sekretimit Edh dhe ul ndjeshmërinë atë nga veshkat.
Humbja e lëngjeve përmes veshkave përfshijnë humbjen nëpër traktin gastrointestinal, mushkërive, lëkurës dhe depërtimit të lëngshme në një hapësirë ​​të huaj (djegiet, peritonit, pancreatitis akute). Burns ose reaksione alergjike, zakonisht nuk është rritur pėrshkueshmėrisė e mureve të enëve të gjakut.

Brenda 24 orëve të traktit gastrointestinal sekretuar rreth 75 litra, me rreth dy litra nga ushqimi. Përafërsisht 98% e lëngjeve zhytur, e cila është arsyeja pse humbja e ujit nga stol gjatë lëvizjes zorrë është rreth 200 ml / ditë. Prandaj, hypovolemia mund të çojë në rritjen e sekrecionit të traktit gastrointestinal dhe ulur reabsorption e lëngjeve në të. Këto shtete përfshijnë diarre dhe të vjella.
Ne gjithashtu e dimë se frymëmarrja është tërheqja e fluide dhe me djersë përmes lëkurës. Humbje e tillë e ujit quhet fshehur. Ata janë gati gjysmë litër në ditë. Në kushte me temperaturë, aktivitetit fizik dhe në kushte të nxehtë motit në mënyrë të konsiderueshme rrit djersitje. Përqendrimi i sodiumit në potootdelyaemoy lëngshme rreth 30-50 mmol / l dhe mbi këtë bazë me djersë lëngjeve të humbura natyrës hypotonic që të çon në etje dhe humbja e ujit mbushur. Por djersitje e harlisur mund të fillojë hypovolemia, sepse kur ky shtet është e theksuar dhe zgjatur nxjerrje e sodiumit.

Humbja e lëngjeve përmes gjoksit të rritet nën frymëmarrje artificiale. Fluide dalje në një hapësirë ​​të vërejtur në një numër shtetesh. Kjo hapësirë ​​nuk mund të komunikojnë me çdo hapësirë ​​brendaqelizore të lëngët ose të ekstracelular. Ashtu si në pjesën tjetër të hapësirës rrjedh nga lëngu ekstracelular, atëherë zhvillon hypovolemia rënda. Hapësira të tjera përfshijnë: indin nënlëkuror djeg kur e shprehur, lumen të zorrëve në pengimin e saj, hapësira prapa peritoneum gjatë një sulmi të pancreatitis akute, rajoni peritoneal në zhvillimin e peritonit.

Në disa raste, hypovolemia mund të vëzhgojnë gjëndër tiroide, në të cilën reduktuar ndjeshëm nivelin jo vetëm të lëngjeve dhe hormonet që prodhohen. Por kjo situatë është e rrallë. Zakonisht paraprirë nga hypovolemia rënda vërejtur gjatë gjakderdhje të zgjatur.

Simptomat Hypovolemia


Zvogëlimi i vëllimit të lëngjeve brenda qelizave shfaqet presionin e ulët të gjakut dhe ul volumin e qarkullojnë plazma. Hipotension zhvillon në sistemin venoz preload dhe ngadalësuar prodhimin kardiak. Kjo çon në impulse të reduktuara nga receptorët në impulset karotide sinus që të reduktohet receptorin aortës. Për shkak të kësaj fillon të zhvillohet në rritje excitability e nervor dhe sistemit reninë-angiotensin. Reaksione të tilla janë adaptive në natyrë, të mbajtur presionin e gjakut dhe për të ruajtur zemrën dhe perfusion trurit. Përgjigje adaptive nga sistemi i veshkave që synon rimbushje e vëllimit të plazmës.

Ankesat më të zakonshme gjatë hypovolemia janë: etje, lodhje të lartë, dhimbje të muskujve, marramendje kur ndryshon pozicionin e trupit nga vertikale në horizontale dhe anasjelltas. Këto simptome jospecifik dhe çrregullime të shkaktuara nga perfuzionit mesme indeve dhe bilancit electrolyte. Gjithashtu, një rënie në prodhimit të urinës, i zbehtë mukozës dhe lëkurës, rënie në temperaturën e trupit, rrit normën e zemrës dhe për të zvogëluar shkallën e mbushjes.

Hypovolemia rënda është shoqëruar me infuzion të barkut dhe të gjoksit. Ajo manifestohet me dhimbje në bark, gjoks, gjumë i rëndë, ohlushennostyu, cianozë, oliguria. Si dhe shoku hypovolemic mund të ndodhë me humbjen e sasive të mëdha të lëngjeve.

Në ekzaminimin fizik ka një rënie të venave në qafë, dhe takikardi dhe hipotension orthostatic. TURGOR reduktuar lëkura dhe membranat thatë mucous nuk konsiderohen si kritere veçanërisht të besueshme për përcaktimin e shkallës së hypovolemia.

Hypovolemia Trajtimi


Për diagnozën e hypovolemia mjaftueshme marrjes historisë dhe ekzaminimit fizik. Diagnoza laboratorike shërben për të konfirmuar diagnozën.
Niveli i sodiumit në plazmën e gjakut me hypovolemia mund të ndryshojnë nga varg normal të lartë apo të ulët. E gjitha varet nga sasia e lëngjeve të humbur dhe se sa shpejt ajo është e mbushur me të marrë ujë.

Me humbjen e kaliumit përmes traktit gastrointestinal ose veshkave, hypovolemia mund të shoqërohet me hipokalemise, dhe hyperkalemia - në dështimin e veshkave, mosfunksionim të veshkave gjëndra dhe në disa lloje të acidosis.
Trajtimi i hypovolemia synojnë eliminimin e shkaqeve të saj, dhe të plotësoj volumin jashtë - dhe lëngun intracellular. Plotësoni zgjidhje të lëngshme duhet të jenë të ngjashme në përbërje të humbur. Ashpërsia e hypovolemia përcaktohet në bazë të simptomave klinike. Për kriteret e njëjta të performancës vlerësuar trajtimin e hypovolemia.

Në hypovolemia moderuar parashikuar futje fluide brenda, në të rënda - vena. Nëse hypovolemia shoqëruar nga një nivel të reduktuar pak e sodiumit në plazmën, atëherë të aplikuar një solucion të klorur natriumi me përqendrimin e saj të 145 mg / dL. Ai tregoi gjithashtu për shok dhe hipotension. Nëse sodium plazmës është reduktuar në një nivel kritik përdorur klorur natriumi koncentrim prej 515 mg / dL.
Në gjakderdhje të rënda, anemi, transfuzioni i eritrociteve ishte e këshillueshme dhe në / në albumin Hyrje dhe Dextran.

Kur hypovolemia tiroide drogës hormonale përshkruhen në kombinim me jod. Në të ardhmen, duhet një masë tremujore e nivelit të hormoneve të tilla si TSH, T3 dhe T4.