Hypovitaminosis - simptoma, shkaqet, trajtimin, parandalimin


Hypovitaminosis - një kusht patologjike e trupit që ndodh uyazyka balancimi midis proceseve të rrjedhjes kërkohet numri i substancave të fortifikuara dhe shpenzimet e tyre.
Sigurisht, vitamina janë njësi nuk jetike strukturore, por mungesa e përmbajtjes ndikon në shëndetin dhe të rritur dhe fëmijë, si përfaqësues i një grupi të vitaminave janë drejtpërsëdrejti të përfshirë në reaksionet kryesore fiziologjike. Shumë vitaminë si substancë të përfshira në strukturën e enzimave thelbësore dhe substancave hormonale që ofrojnë funksion rregullator i proceseve fiziologjike vitale të trupit të njeriut.


Kjo patologji është e rrezikshme për shkak se shumica e shenjave klinike të metave vitaminë mund të simulojnë sëmundje të tjera, por trajtimi nuk do të jetë në fuqi deri në themelimin e diagnostikimit të saktë, të cilat mund të diagnostikuar vetëm pas zbatimit të studimeve laboratorike të lartë saktësi.

Mangësitë Shkaqet vitaminë


Rrjedhja proces, depozitimin dhe shpenzimeve vitamina intensitet të ndikojë në një gamë të эtyopatohenetycheskyh faktorë, kështu që ndikimi i secilit prej tyre veç e veç ose së bashku mund të shkaktojë një manifestim të mangësive vitaminë.

Gjitha variantet faktorët etiologjik janë të lidhur disi me procese patologjike që ndodhin në trup - domethënë, marrja e pamjaftueshme e vitaminave që përmban ushqim, thyer asimiluese të fortifikuara substanca, zhvillim të dobët të florës normale në zorrë, e cila është e përfshirë në sintezën e një disa vitamina dhe nevojat në rritje të trupit të njeriut në vitamina të ndryshme.
Për shkak të faktit se vitamina janë produkt i origjinës organike, dhe vetëm një grup i vogël është në gjendje të sintetizojnë vitamina në trup, arsyeja kryesore për dështimin e tyre është një shkelje e të ardhurave të tyre për ushqim. Mangësi të vitaminës ushqimore ndodh në situatat kur:

- dietë e përditshme e njeriut përmban një sasi të vogël të produkteve të fortifikuara;
- përshpejtuar procesin e shkatërrimit të vitaminave nën ndikimin e trajtimit të padrejtë dhe ruajtjen e ushqimeve (ruajtjen afatgjatë ose trajtimit të ngrohjes duke përdorur temperaturë të lartë);
- Njeriu duke marrë një numër të madh të produkteve që kanë antyvytamynnыm veprime, të tilla si vezë e bardhë parandalon thithjen e biotin);
- ka konsumimi i pamjaftueshëm i proteinave shtazore dhe karbohidratet komplekse.

Fëmijët Hypovitaminosis shpesh provokuar arsyet ushqyese në kundërshtim me produktet e para të hyjë në ushqime të saktë, jo i përshtatur duke përdorur përzierjet e ushqyer fëmijën, i cili nuk është ushqyer me gji.
Rëndësi të madhe në mbajtjen e bilancit normale të vitaminave ka statusin e grupeve të ndryshme të florës zorrëve, si bakteret në zorrë janë drejtpërsëdrejti të përfshirë në sintezën e një shumëllojshmëri të pasura me vitamina dhe vitaminë-si substancë. Në këtë drejtim, dysbiosis zorrëve, që rezulton nga përdorimi i zgjatur i drogës antibacterial seri, pothuajse 100% e rasteve shoqërohet me zhvillimin e hypovitaminosis. Efekt frenues mbi florën e zorrëve të ketë gjithashtu droga të ndryshme përdoren si kimioterapi për kancerin dhe tuberkulozi.

Në situatat kur një person përdor një numër të mjaftueshëm të ushqimeve të fortifikuara mund të jenë manifestime të mangësive vitaminë, që nga trupi i njeriut mund të ndikohen nga proceset e thithjen e vitaminave të shkaktuara nga faktorët endogjene dhe ekzogjene. Kështu, shkaku kryesor malabsorption e vitaminave kanë një gamë të gjerë të sëmundjeve të zorrëve, sidomos dashuri infektive natyra e saj delikate dhe jo kronike infektive. Përveç kësaj, prania e madje edhe një sasi të vogël të patogjeneve zorrëve dhe infestations parazitare ka një ndikim shumë negativ në asimilimin e vitaminës-si substancë.

Një grup i veçantë i hypovitaminosis "konsum vitaminë mangësi", që ndodh në situata kur trupi është i ekspozuar ndaj ndikimeve të jashtëzakonshme stresit (shtatzënisë, laktacionit, pubertetit fazën e rritjes intensive, veprimtarisë intensive fizike dhe psiko-emocionale).

Simptomet e mangësi vitamina


Pavarësisht nga fakti se vitaminë mangësi në trupin e shoqëruar me simptoma të përgjithshme klinike si ul performancën, dobësi të rënda, episode periodike të marramendje, humor depresion, pagjumësi, por të dhënat tregon nuk posedojnë specifikat dhe nuk e madje edhe mjekët me përvojë dyshuari praninë e mangësive vitaminë. Megjithatë mungesa e theksuar e një kategorie të pasura me vitamina, i shoqëruar nga shenja tipike të ditur se një specialist me përvojë në kohë fillon ekzaminimin dhe trajtimin e pacientëve me hypovitaminosis.

Një Hypovitaminosis
Kështu, mangësi vitamina Grupi A, e cila ndodh gjatë gjata pacientët çekuilibruar dietë me konsum të pamjaftueshëm të produkteve shtazore dhe karrota, ashtu siç është në këtë fryt përmban carotene, e cila është e përfshirë direkt në sintezën e grupit vitaminë A. Përveç kësaj, sëmundja është shoqëruar me shkelje thithje aftësia e zorrë e vogël është gjithashtu shpesh shoqërohet hypovitaminosis këtë lloj.
Organet kryesore të cilat Vitamina A është ruajtur në kushte normale është retinë, trurit dhe mëlçisë, dhe për këtë arsye mungesa e kësaj vitamine ndikon funksionimi i këtyre strukturave është trupi i njeriut. Shfaqja e një pacienti të çdo ankese të moshës e vizion të paqartë, sidomos dobësimin e të ashtuquajturës "vizion muzg" është për të sugjeruar një terapist se një person ka një vitaminë mangësi, si objektivi organ në hypovitaminosis A është pikërisht shikimi.

Përveç kësaj, njerëzit me hypovitaminosis A kanë më shumë gjasa të vuajnë nga ndryshimet inflamatore e mukozën e konjuktiva, të cilat janë bilaterale në natyrë dhe paraqiten si një ndjesi djegie, kruarje, sytë e përlotur dhe pamjen e shkarkimit purulent në këndin e brendshëm të syrit.
Për shkak të faktit se hypovitaminosis Një është e shoqëruar nga dëmtimit sistematik të mukozës në të gjitha organet ndryshime ndodhin si një predispozitë për thatësi e tepërt dhe flaking e lëkurës, pamjen e shenjave të thatë kollë e gastrit erozive. Në fëmijëri, manifestimet kryesore të kësaj sëmundje kanë një tendencë për paraqitjen e dermatitit atopik, stomatiti dhe candidiasis gojë. Personat që vuajnë nga hypovitaminosis A prirur më shumë gjasa për rrjedhat e gjata të sëmundjeve infektive respiratore, urogjenital dhe sistemin e tretjes. Vini re se pamja nga simptomat e mësipërme mund të vërehet vetëm në nivele të ulëta të vitaminës A depozituar, e cila është jashtëzakonisht e rrallë, sepse për të mbuluar të gjitha shpenzimet trupi ka nevojë për konsum ditor prej vetëm 5.000 IU e carotene dhe gjatë shtatzënisë, kjo kërkesë rritet me 30%.

Hypovitaminosis B1
Shpeshtësia e dytë e shfaqjes së mungesës së vitaminave janë vitaminë mangësi Grupi B1. Kjo kategori e mangësitë vitaminë nuk duhet t'i atribuohet në kategorinë e mangësi ushqyese, mangësi vitamina, si dhe, të tilla si thiamin të përfshira në një gamë të gjerë të produkteve ushqimore të cilat janë të përfshira në dietën e përditshme të çdo personi (perime, të gjitha mish, vezë dhe maja). Kjo patologji duhet t'i atribuohet në kategorinë e konsumit të lartë dhe abuzimit asimilimin e vitaminës B1.
Po, një grua gjatë shtatzënisë kërkon më shumë thiamine dhe pacientët që vuajnë formë enterit kronik dhe kolit me llojin hypermotonomu, jo vetëm tani asimiluar vitaminë. Debutimi manifestimet klinike të hypovitaminosis B1 është zakonisht i ngadalshëm dhe i shoqëruar nga simptoma jospecifike si nervozizëm, çrregullime të gjumit të natës, funksioni jonormal. Duke u bashkuar me ndjenjën simptomat e mësipërme e neveri ndaj ushqimit, dëmtim të kujtesës, paqëndrueshmëri emocionale, bloating dhe kapsllëk prirje për provat e progresin e sëmundjes.

Theksuara B1 vitaminë mangësi në ndjeshmërinë e lëkurës pacientit vërejtur shkelje dhe dobësi të muskujve progresiv që reflektohet në paraqitjen e pacientit në formën e atrofi të muskujve asimetrike.
Hypovitaminosis B2
Hypovitaminosis grup B2 per zhvillimin ekzistuese në sëmundjet kronike njerëzore të traktit gastrointestinal, ku thithjen e riboflavin në kushte normale. Në një masë më të madhe ky grup vitaminë mangësi ndikon mukozës e gojës dhe konjuktivën e syrit. Lips pacient me microdamages të shumta të cilat vepron në mënyrë periodike gjak në qoshet e buzëve dhe të çara të thella vëzhguara, të shoqëruar nga sindromi i rëndë dhimbje me një hapje të gjerë gojë. Simptomet kryesore specifike të hypovitaminosis B2 janë lezione të mukozës së gojës, e cila bëhet ngjyrë gri, kundër të cilit qëndron e kuqe-purpur banesë gjuhën. Humbjen e parë është fotofobi, ulur mprehtësi vizuale dhe episode të shpeshta të purulent konjuktivit.

Hypovitaminosis B6
B6 grup Hypovitaminosis është një sëmundje e rrallë dhe është më shumë i zakonshëm në praktikë pediatrik në shkelje të ushqyerjes me gji dhe futjen e ushqimeve plotësuese dhe tregon disa vonesë në zhvillimin fizik, të rritur aktivitetin e sekuestrimit dhe aneminë e fëmijës.
Në pacientët e rritur grupmoshë mangësi vitaminë B6 ndikojnë në strukturën e sistemit nervor dhe lëkurë, dhe prandaj manifestimet e para të kësaj sëmundjeje janë polyneuritis hnoynychkovoe dhe lëkurës humbjen. Konfiskimet ndodhë vetëm në vitaminë rëndë një mangësi në njerëzit që vuajnë nga alkoolizmi.

Hypovitaminosis B12
Grupi Hypovitaminosis B12 në hematologjisë lëshuar si një nosologji të veçantë, të titulluar "anemia dëmshëm". Në simptomë klinike e kësaj patologjie theksuar tri sindroma kryesore: anemik, neurologjike dhe hastroэnterokolytycheskyy. Sindromi anemi manifestohet si shfaqjen e çrregullimeve të qarkullimit të gjakut në skajor gjymtyrë, dhimbje koke dhe dobësi të shkaktuara nga lezionet hypoxic e strukturave të trurit. Lezionet neurologjike janë në kundërshtim me të gjitha llojet e ndjeshmërisë dhe shtypjen e reflekset pjezë. Simptomet që tregojnë sindromi zhvillimin hastroэnterokolytycheskoho janë: shtrembërim i preferencat shije, vjellje, dhemb dhimbje në bark e sipërme, nuk ka lokalizimin qartë, alternuara episode të kapsllëk dhe karrige relaksimit.

Hypovitaminosis C
Mangësi grupe Hypovitaminosis kategorizuar ushqyese e acidit Askorbik është vërejtur në mesin e individëve të cilët nuk marrin në fruta dhe perime të mjaftueshme në dorë, kryesisht për shkak se vitamina C është gjetur në fruta agrume, lakër turshi dhe manaferrat.Pamjaftueshme Përmbajtja acid Askorbik në trupin e fëmijës shkakton zhvillimin e një sërë simptomave klinike në një vonesë jo vetëm fizike, por edhe zhvillimin mendor e deformime të kockave faqet e ndryshme, neveri ndaj ushqimit. Individët e rritur vitaminë mangësi kategorisë C shfaqur pamjen e hemorrhages shumta nënlëkurës, mishrat e gjakderdhje, ethe të përhershme, hemodinamik dhe çrregullime të frymëmarrjes e shkallë të intensitetit të ndryshme.

Hypovitaminosis D
Hypovitaminosis Grupi D kategorizuar profilin pediatrik patologjive si mangësi të rritur të kësaj vitamine pothuajse kurrë. Feature e vitaminës D është që të mbajë nivele normale në trup, ai jo vetëm që vjen nga ushqimi, por edhe sintetizohet në mënyrë të pavarur nga rrezet ultravjollcë.
Fëmijët që vuajnë nga rakit ose grup hypovitaminosis D, dallohen lehtë nga kolegët e tyre, pasi ato janë karakterizuar nga shfaqjet fenotipike (trurit shëmtuar fytyrës dhe kafkës, kilepodibna shëmtuar e gjoksit, gjymtyrë lakim). Në një situatë ku ka një mungesë e vitaminës D në të rriturit, ka shenja të osteoporozës në formën e reduktuar dendësinë minerale të kockave dhe ndjeshmëria ndaj shfaqjes së frakturave patologjike.

Nuk mund të jetë një formë e lindur e hypovitaminosis D, e cila është pasojë e vuajtjeve vitaminë D mangësi në nënat gjatë shtatzënisë dhe shprehjen e cila është anomalitë përafërt të kockave. Në shkelje të ushtrimit në natyrë, rakit e lindura mund të jetë shkaktuar nga toksicitetit të rënda në tremujorin e tretë të shtatzënisë dhe patologjisë kronike extragenital.
Hypovitaminosis PP
Grupi Hypovitaminosis PP është një sëmundje e rrallë dhe ndodh në individë të angazhuar në agjërim ekstreme, si një mënyrë për të humbur peshë, si dhe fëmijët që vuajnë nga diarre zgjatur natyra infektive.

Manifestimet e vitaminës A mangësi në këtë kategori është dëmtim progresive njohëse, dëmtim ushqyese të lëkurës dhe simptomat e enterocolitis, e cila në vetvete kontribuon për mangësitë progresion vitaminë. Pacienti me hypovitaminosis RR vazhdimisht përjeton dobësi, nervozizëm dhe natën frustrimit.
E Hypovitaminosis
Grupi Hypovitaminosis E manifestohet me degjenerim progresiv të muskujve dhe infertilitetit, prandaj gratë duhet të konsumojnë një sasi të mjaftueshme të yndyrave me origjinë bimore (misri, vaj buckthorn detit).

Hypovitaminosis K
Nga grupi Hypovitaminosis përfshirë shkelje të formimin e prothrombin në mëlçi, i cili është i përfshirë direkt në koagulimit të gjakut. Vikasola rezultat i përmbajtjes pamjaftueshëm në trup kanë një tendencë për të hemorragjike fenomene, të cilat janë mjaft të vështirë për të hequr. Burimi më i zakonshëm është konsideruar gjakderdhje hundë dhe gojë, por kur ka shprehur vitaminës K mangësi duket i përgjithësuar skuqje petechial gjithë lëkurë, dhe madje edhe fenomeni i hemorragji intracranial.

Trajtimi i mangësive vitaminë


Midis terapi për trajtimin e hypovitaminosis terapi më efektive per zevendesimin e përdorur droga fortifikuara dhe përdorimi të mjaftueshme të ushqimit përmban përqendrimin maksimal prej nje vitamine. Çelësi për trajtimin e suksesshëm të mangësive vitaminë konsiderohet korrigjim hahet sjellje, si përdorimi i një dietë të ekuilibruar në trupin e njeriut nuk vijnë vetëm vitamina në formë të pastër, por substancë e përfshirë në sintezën e tyre.

Kompani të ndryshme farmaceutike ofrojnë një gamë të gjerë të produkteve medicinale të cilat përmbajnë një ose grup vitamina. Kur hypovitaminosis shumica e ekspertëve rekomandojnë përdorimin e ilaçeve multivitamin përmban disa komponente vitaminë në raportet terapeutike. Avantazhet e përgatitjeve multivitamin krahasim me monoterapi qëndron në faktin se përmbajtja e pamjaftueshme vitaminë e një grupi mund të ketë një ndikim negativ në bilancin e vitaminave të tjera dhe se vitaminë mangësi në shumicën e pacientëve të shoqëruar nga mungesa e disa vitaminave.

Kur administruar të pacientëve me hypovitaminosis e një përgatitje multivitamin duhet të jenë të vetëdijshëm se çdo të drogës ka një komponentë të ndryshëm vlerë dhe doza e tyre. Personat e moshuar kanë një gamë të gjerë të patologjive kronike dhe pacientët në fazën convalescence e sëmundjeve të rënda infektive dhe inflamatore Undevyta rekomanduar përdorimin e pilulave orale 3 me 2 g / normë ditore të paktën 1 muaj. Në situata kur një person është në një periudhë përshtatje me kushtet e reja, dhe në kushtet e aktivitetit përdorim të lartë mendor dhe fizik të përshtatshëm Aэrovyta 1 tabletë 1 g / ditë. Pacientët në periudhën e rehabilitimit pas kryerjes kardiake të rënda, çrregullime neurologjike dhe trajtim kirurgjik kursin e rekomanduar e polyvitamins aplikimit terapi Dekamevytom 1 tabletë 2 g / ditë për 20 ditë. Pacientët me hypovitaminosis A dhe grupi B vitamina në formë përdorimin e duhur të moderuar Heksavyta 1 tabletë 2 g / ditë.

Përdorimi i drogave të veçanta për formë gojore ose injeksion përmban një përqendrim të lartë nasыschayuschuyu e një vitaminë, është treguar vetëm pas laboratorike analizat e gjakut dhe të konfirmojë hypovitaminosis veçantë vitaminë grup.
Indikacionet e vitaminës A është prania e manifestimeve specifike klinike, dhe nivelet e reduktuara të koncentrimeve serum Retinol më pak se 04 mmol / litër. Trajtimi konsiston në aplikimin e dietë, ushqime të fortifikuara që përmbajnë sasi të mëdha të vitaminës A (verdhë veze veze, mëlçisë, varieteteve peshk deti, karrota, detit buckthorn). Terapi skemë medikament është Përdorimi i vitaminës A intramuskulare në një dozë të 10000 në kombinim me 20 mg riboflavin Exchange 3 javë.

Hypovitaminosis D Trajtimi duhet të fillojë menjëherë në shenjë e parë e rakiti tek fëmijët dhe të konfirmuar radiologically kockave rregullim osteoporotycheskoy në pacientët e moshës madhore. Ushqimi është numri dietë mbushje të mjaftueshëm të vaj peshku rritur dhe gjalpë, dhe foshnjat rekomandoi futjen e hershme të ushqimeve plotësuese parë. Terapi zëvendësimi të drogës është kryer nga uji ose zgjidhje alkoolike e vitaminës D në saturates terapeutik dozë ditore prej 3.000 IU për 45 ditë. Pastaj të ulur dozën e rekomanduar për 400 IU në ditë dhe të aplikojë gjatë gjithë vitit. Për të eliminuar shenjat e atrofi të muskujve në pacientët me hypovitaminosis D tregon përdorimin e terapisë stërvitje dhe masazh. Kur dispozicion tepër i ndjeshëm vitaminë sintetike D, pacienti duhet të jetë seanca fizioterapi duke rrezatimit ultravjollcë brenda dy muajve.

Trajtimi i mangësi vitaminë Group E rekomandohet vetëm në situata ku niveli i tocopherol në serum reduktuar me atë të 08 mg. Trajtim medikament është për të zbatuar acetate tokoferoli ne nje doze ditore prej 30 mg për një muaj pasuar nga dozë profilaktik 8 mg.
Grupi trajtim hypovitaminosis C dyaetoterapyy më të mirë për të filluar me të, si drogat sintetike vitaminë C kanë një gamë të gjerë të contraindications për përdorimin e (shtatzënisë, diabet, nephropathy). Për këtë qëllim, pacienti duhet të hyjë në dietën e përditshme e manave të freskëta dhe frutave agrume. Terapi medikament vitaminë mangësi e ketij lloji kryhet oral vitaminë C, ne nje doze ditore prej 100 mg.

Në mënyrë tipike, vitaminë mangësi në grupin e shoqëruar nga manifestimet klinike të rënda, sepse pacientët e çdo grup moshe duhet të jetë në një spital në spital për të shmangur ndërlikimet e mundshme në formën e gjakderdhjes masive. Terapia e barnave duhet të jetë nën kontrollin e treguesve kryesorë të koagulimit. Me një deficit të vogël vikasola të përdoret formë orale e medikamentit në 30 mg në ditë. Mungesë të rëndë të vitaminës K është subjekt korrektimit Fytamenadyonom nje doze ditore prej 20 mg subkutane.

Grupi trajtim hypovitaminosis është të caktojë ilaçe me gojë në dozë të lartë terapeutike (Vitamina B1 10 mg, vitaminë B6 50 mg, vitaminë B9 1 mg / ditë).
Grupet e izoluara PP vitaminë mangësi të drogës nënshtrohet korrigjimit rutinë duke përdorur 002 g tri herë në ditë për të paktën 6 javë.

Hypovitaminosis Parandalimi


Masat parandaluese në llojet e ndryshme të vitaminë mangësi të kombinuara në një koncept të vetëm të "fortifikimit të trupit" dhe periudhës e rekomanduar e përdorimit të konsiderohet të jetë pranverë dhe në vjeshtë stinët. Gjatë këtyre periudhave, të gjithë njerëzit e rekomanduar për të përdorur në shumë zarzavate, perime dhe fruta.

Ajo është gjithashtu e nevojshme për të kryer vitaminization ushqimet e gatshme shtesë menjëherë para përdorimit të tyre. Për shembull, ju mund të shtoni të gatshme komposto përqendruar hips shurup.
Ndërhyrjet për të parandaluar mangësitë vitaminë duhet të konsiderohen si shkaqet e vitaminës A mangësi, zorrët domethënë kohë dehelmintization, parandalimin dysbiosis, ndërsa duke marrë drogë antibacterial, trajtimi në kohë i sëmundjeve kronike të zorrëve dhe të stomakut.
Parandalimi i drogës është aplikuar në mënyrë të drejtë në rast të vuajnë mangësitë vitaminë ose lloj tjetër të historisë qëndron në përdorimin e barnave në doza profilaktike uyazyka edhe në mungesë totale të manifestimeve klinike të vitaminës A mangësi. Po, transferohet ditë-verbëri dhe historia xerophthalmia që shfaq manifestim hypovitaminosis A është një tregues për përdorimin e vitaminës A në kohën e dozës profilaktike 3300 IU 1 muaj dy herë në vit.

Masat parandaluese për të parandaluar hypovitaminosis D janë përdorur më shpesh në neonatal dhe fillimet e fëmijës dhe janë në diellit përditshme, promovimin gji natyror dhe futje e përditshme të vitaminës D tretësirë ​​ujore (Akvadetrym në një dozë prej 400 IU për vitin). Kategoria Adult e njerëzve priren për të mos marrjes së kujdesit mjekësor vitaminë D, përveç për gratë shtatzëna në tremujorin e tretë janë të llogariten për kohën zyyazykay. Kategori të tilla gratë shtatzëna duhet të marrë vitaminë D në një dozë prej 400 IU për shpërndarjen, si një formë e parandalimit të rakit lindura në fëmijën e porsalindur.

Hypovitaminosis Parandalimi K përdoret në pediatri vetëm në një situatë ku një grua në punë në shtatzëni mori diphenine. Në këtë rast, doza profilaktike është 05 mg Fytamenadyona intramuskulare 1 herë menjëherë pas lindjes, pas 6 orësh si parandalimin e komplikimeve hemorragjike në fëmijë. Profilaktike vitaminë K plotësim për gratë gjatë shtatzënisë nuk zbatohet, pasi që këto barna të sigurojë efekte tejet negative toksike në fetusit në zhvillim.

Parandalimi grup hypovitaminosis është për diagnostikimin në kohë dhe trajtimin e patologjive kronike të traktit gastrointestinal dhe kujdesit oral marrë komplekset multivitamin që përmbajnë vitamina të gjitha grupet në dozë preventive (1 tabletë Neurovitan 2 g / ditë për 2 javë).