Hypoparathyroidism - Shkaqet, Simptomet, Diagnoza dhe Trajtimi


Hypoparathyroidism është një sëmundje e rrallë që ndodh për shkak të parahormona mangësi përgjegjës për rregullimin e metabolizmit phospho-kalciumit. Për shkak se ajo është shpesh hypocalcemia, kur nivelet e kalciumit ulur në gjak dhe kockave, ajo rrit nivelin e fosforit - hiperfosfatazemiya. Qëllimi i trajtimit hypoparatyreoza - shërohen ekuilibrin fosfor-kalciumit në trup, ajo ka nevojë për të marrë shtojcave të veçanta. Kjo është një sëmundje kronike, kështu që është e nevojshme për të vëzhguar dhe trajtuar në mënyrë të vazhdueshme.Simptomat hypoparatyreoza

1. pokolyuyut memec shumë tym dhe buzët, gishtave.


2. Në muskujt fytyrë, këmbë, dhimbje në stomak dhe cramping ndodh.


3. muskujt e gojës, duart, fyt mund proderhivali.


4. Menstruacioneve në gratë bëhen të dhimbshme.


5. vetullat rënie.


6. Lëkura coarsens dhe bëhet e thatë.


7. Thonjtë shumë të brishtë.


8. Rritja e ankth dhe nervozizëm.


9. Shfaqja e dhimbje koke.


10. apati, hedhje të mprehtë në humor.


11. Unë jam i pasur probleme me kujtesën.


Kjo sëmundje e rrezikshme, sepse ajo ka një numër të komplikimeve, ata duhet të trajtohen me vitaminë D dhe kalcium. Cilat janë simptomat e komplikime?


1. Konvulsione, dhimbje janë të dhimbshme dhe të zgjatur, mund të zbatohet jo vetëm për muskujt e qafës, fytyrë dhe gjymtyrë, dhe të sistemit të frymëmarrjes.


2. Ka paresthesia kur pokolyuyut, të mpirë, ka milingonat apo hala në gjuhë, buzët, gishtërinjtë dhe duart.


3. konfiskimet mund të marrë karakterin e përgjithësuar, një person humbet ndërgjegjes shpesh këto konfiskimet në rritet më shpejt epilepsi.


4. Problemet me dhëmbët, ato janë të parregullta në formë dhe madhësi.

 

5. shkelur funksionin e veshkave.


6. Në aritmi të zemrës ndodh dhe dështimi akute të zemrës.


7. është komplikime të pakthyeshme që lindin për shkak të mangësi kalciumit në trup për një kohë të gjatë. Kjo pacienti është shumë e vështirë për të trajtuar, kjo nuk do të ndihmojë kalcium dhe vitaminë D.


Proces shpesh i pakthyeshëm tipike për fëmijët, ajo: 


1. Rritja e vonuar.


2. Problemet me zhvillimin mendor.


3. Në indet e trurit kalcifikim ndodh.


4. katarakt.


Arsyet hypoparatyreoza

Sëmundja ndodh sepse gjëndër parathyroid prodhon hormon pamjaftueshme parathyroid. Njeriu ka katër gjëndra parathyroid janë të vogla, ato janë të vendosura në pjesën e prapme të gjëndrës tiroide. Në rastin e aktivitetit të ulët të hormonit parathyroid, nivelet e kalciumit në gjak dhe ul kockave.


Hypoparathyroidism mund të zhvillohet në faktorët e mëposhtëm:

1. hypoparathyroidism fituar është një formë e zakonshme e sëmundjes, kjo ndodh për shkak të korruptuar ose hequr aksidentalisht gjatë operacionit okoloschitovidnye gjëndër, zakonisht ndodh kur një kancer fyt. Për shkak se kanceri okoloschitovidnye sëmundja mund të krejtësisht të humbur ose të thyer funksionalitetin e tyre. Shpesh arsyeja është se funksioni i pamjaftueshëm i gjëndrave të tjera përgjegjëse për prodhimin e hormoneve.


2. Në sëmundjeve autoimune, në të cilën sistemit imunitar prodhon antitrupa që mund sulmonte qelizat, atëherë gjëndrës parathyroid nuk prodhon hormon. Kjo ndodh kur një person ka kancer dhe është nënshtruar terapisë zgjatur rrezatimi, të cilat plotësisht i shkatërruar okoloschitovidnye kancerit. Gjithashtu, kjo situatë është tipike për njerëzit me nivele të ulëta të magnezit në gjak.


Kush është në rrezik të hypoparathyroidism kontraktuese?

1. Ata që kanë dëmtuar gjëndër tiroide.


2. predispozicion gjenetik tek sëmundje.


3. Për shkak të disa sëmundjeve autoimune, shpesh për shkak të problemeve me gjëndra veshkave.


Diagnoza hypoparatyreoza


Për këtë është e rëndësishme për të mbledhur të gjithë historinë e sëmundjes. I kushtoj vëmendje të simptomeve, ndërhyrjen pësuar kirurgjikale.


Pastaj mjeku të jetë studim i plotë, i cili është një test gjaku që mund të tregojnë uljen e kalciumit në nivelin e gjakut të parahormona, rritje reduktimin fosfor të magnezit.


Ju duhet të mbajë dhe teste të tjera:


1. EKG.


2. Për të kaluar një test urina për të ndihmuar të gjetur se sa kalcium rrjedh nga trupi.


3. X-ray, për t'ju ndihmuar të përcaktuar se cila kockave dendësia është.


Trajtimi hypoparatyreoza

Trajtimi varet nga simptomat dhe sa të rënda sëmundje. Terapia është e nevojshme në mënyrë për të rivendosur ekuilibrin e kalciumit, magnezit, ju duhet të marrë medikamente me gojë, vitaminë D.


Por mos harroni, ju nuk mund të abuzojnë me kalcium, sepse ajo i jep efekte anësore në traktin gastrointestinal, kapsllëk ndodh nëpërmjet saj. Shpesh e përdorur rikombinuar, ajo është përdorur për të trajtuar osteoporozën.


Është e rëndësishme që të i kushtoj vëmendje për dietën dhe ushqimet që duhet të përfshihen në të, ata duhet të jenë të pasura me kalcium:


1. perime Zelenolistvennye - lakër jeshile, brokoli.


2. Lëng portokalli.


3. breakfasts drithëra.


4. Vidyazykatysya e produkteve që përmbajnë fosfor - vezët, prodhimet e mishit, pijeve të gazuara.


Të jetë i sigurt për të vëzhguar rregullisht hypoparathyreosis, për këtë gjithmonë dhurojnë gjak për të ndihmuar të mësojnë në lidhje me nivelet e fosforit dhe kalciumit.


Pra, hypoparathyroidism është një sëmundje kronike, ajo duhet të trajtohet për jetën. Metoda e trajtimit mund të jetë një mjek, nëse, pavarësisht nga kjo, niveli i kalciumit në gjak është ulur, mjeku gjithashtu përshkruajnë thiazides për të ndihmuar për të normalizuar nivelin e kalciumit në gjak. Duhet sëmundje duhet të monitorohen, ajo është e mirë në qoftë se ajo është diagnostikuar dhe shkarkohet trajtim më parë efektiv. Rëndësia e luajnë dhe parandalimin hypoparatyreoza - një mënyrë jetese të shëndetshme, një dietë të ekuilibruar, të cilat duhet të përfshihen në produktet e vetëm të dobishme që përmbajnë kalcium. Vlerë Vidyazykatysya e zakone të këqija, me vaj, të mprehta, e ëmbël, skuqur, pije të gazuara, e gjithë kjo vetëm përforcon hypoparathyroidism.