Hypoglycemia - simptoma, shkaqet, simptomat, trajtimin, dietë


Hypoglycemia - një organ shtetëror, e karakterizuar nga rënie nivelin e glukozës në gjak të treguesve të tillë, në të cilën, së pari, qelizat e trurit dhe i tërë trupi është uria e energjisë, për shkak të mungesës së glukozës. Kjo u jep atyre karakteristika që shfaqen dhe simptomat e ndryshme klinike.
Hypoglycemia është e vërtetë dhe të rreme (jo më pak të rrezikshme). Kur treguesit e rreme e hypoglycemia sheqerit në gjak mund të jetë normal ose të ngritur. Zakonisht kjo është për shkak të rënies së shpejtë në nivelet e sheqerit në gjak me mjaft të lartë të vlerave të ulëta, për shembull, 20-25 deri 10-15 mmol / l.


Hypoglycemia vërtetë është e karakterizuar nga treguesit e sheqerit në gjak nën 33 mg / dl, kështu që mund të argumentohet se hypoglycemia - një lloj reagimi ndaj rënies së shpejtë në sheqerit në gjak nën vlerat e zakonshme. Kur sheqerit në gjak pika, ajo frenohet formimin e glukozës nga glycogen dhe insulinës veprimit. Pastaj nuk është përfshirja e disa mekanizmave që kontribuojnë në trupin shtesë për të formuar karbohidratet, sepse vetëdija po shërohet edhe pa trajtimin e duhur. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se ne nuk duhet ta trajtojmë hypoglycemia, sepse të gjitha indet dhe organet, sidomos truri, fillon grevë urie, e cila karakterizohet nga një lloj foto simptomatike.Shkaqet hypoglycemia


Hypoglycemia është duke zhvilluar një sërë arsyesh, të cilat përfshijnë rritjen e prodhimit insulinë në pankreas; një normë mjaft të lartë të insulinës dhe droga të tjera në pacientët me diabet; ndryshimet në hipofizë dhe gjëndra veshkave; metabolizmin e karbohidrateve në mëlçi.
Gjithashtu hypoglycemia mund të ndahet në sëmundjet e varur nga droga apo jo. Në mënyrë tipike, hypoglycemia, në varësi të ilaçeve, gjendet në mesin e pacientëve me diagnozën e diabetit. Mundësia Kushti i dytë patologjike vërejtur hypoglycemia agjërimi, e cila ndodh pas uria dhe hypoglycemia si reaktive, e cila ndodh pas marrjes së ushqimeve karbohidrate.

Shumë shpesh, mund të shkaktojë insulinë hypoglycemia ose sulfonilureas, të cilat janë të destinuara për pacientët me diabet të ulët të sheqerit në gjak. Në shumë të lartë një dozë të drogës në lidhje me ushqim ngrënë, të drogës mund të zvogëlojë sheqerit në vlera shumë të ulëta. Pacientët që vuajnë nga diabeti të rënda, në tokë dhe për të marrë në rrezikun e hypoglycemia. Në mënyrë tipike, kjo është për shkak të pamjaftueshme qelizat përpunimi ostrovkovыh e glukagonit pankreasit dhe gjëndra veshkave - adrenalin. Por, këto hormone të marrë një rol të drejtpërdrejtë në mekanizmat e mbrojtjes së parë të hypoglycemia. Kjo sëmundje mund të shkaktohet nga droga të tjera.

Shpesh hypoglycemia diagnostikuar njerëzit pabalancuar mendërisht të cilët fshehurazi marrin drogë uljen e sheqerit apo insulinë vetë-administruar. Kjo është qasja e lirë të barnave.
Pretty hypoglycemia vështirë, dhe nganjëherë mpirje mund të ndodhë në pacientët në dehje alkoolike, dhe alkoolit, dhe të ushqyerit e lënë pas dore e duhur. Si rezultat, mëlçisë duke i dhënë fund furnizimin e karbohidrateve.
Flip kur hypoglycemia mund të ndodhë edhe me një sasi të vogël të alkoolit në gjak, por nën nivelin që lejohet për ngarje të rrugëve. Prandaj kjo nuk është gjithmonë inspektori i policisë së trafikut apo profesionist mjekësor mund të përcaktojë që një person screeching ndalur si pasojë e sëmundjes, jo simptomë dehur.

Ndonjëherë hypoglycemia mund të ndodhë në njerëz të shëndetshëm, të cilët kishin stërvitje zellshëm. Zgjatura simptomat hypoglycemia agjërimi mund të ndodhë në të njëjtën kohë me çrregullime të veshkave gjëndra ose gjëndrra e hipofizës, dhe pas alkoolit. Në këtë rast, nuk është një boshatisje të fortë të karbohidrateve, të cilat nuk mund të mbajë glukozë normal të gjakut. Por në disa raste, hypoglycemia shfaqet menjëherë pas grevës. Në fëmijët, çrregullim i disa enzimave të mëlçisë, simptomat e hypoglycemia ndodhin në mes të mëngjes, drekë dhe darkë.

Forma ushqyese e hypoglycemia ndodh në njerëz të cilët kanë pasur operim stomakut. Në këtë rast nuk ka thithjen e shumë të shpejtë të sheqerit, i cili stimulon proceset e prodhimit të insulinës, e cila në vlerën e tij të madhe shkakton një rënie të sheqerit në gjak. Nëse hypoglycemia lloj ushqyese zhvillon për asnjë arsye të dukshme, kjo është e hypoglycemia idiopathic ushqimor.
Arsyet që shkaktojnë sëmundje mund t'i atribuohet disa ushqime që përmbajnë fruktozë ose galaktoze, parandalimin lirimin e glukozës nga të mëlçisë. Një leucines përfshirë në stimulimin insulinë të tepruar në pankreas. Prandaj, këto produkte të ulët të sheqerit në gjak pas një sasi të caktuar kohe pas një vakt.

Përveç kësaj, insulinoma mund të provokojë shfaqjes së hypoglycemia për shkak të prodhimit të tepërt të insulinës. Shumë rrallë sëmundja mund të shkaktojë tumore që nuk janë të lokalizuara në pankreas.
Shkaku i rrallë shteti hypoglycemic është sëmundje e lidhur me anomalitë autoimune. Në këtë rast, trupi përpiqet të prodhojë antitrupa insulinë, duke çuar në luhatje të mprehtë, si pankreasi prodhon insulinë të tepruar për antitrupat neutralizues. Kjo situatë mund të gjenden në pacientët me diabet dhe në ata që nuk janë të sëmurë me sëmundje.

Zhvillimi i hypoglycemia mund të ndikojë në dështimin e zemrës apo veshkave, infeksion të rëndë, patologjitë malinje si tumoret, dietë irracionale dhe të sëmurë, shok, hepatitit viral dhe kesh. Të gjitha këto sëmundje mund të shkaktojë shfaqjen e gjendjes hypoglycemic.


Simptomat hypoglycemia


Foto klinik i hypoglycaemia përbëhet nga simptomat që mund të ndahen në disa kategori. Ato karakterizohen nga trazirat e përbashkëta, autonom, neurologjike dhe metabolike. Ata nuk mund gjithmonë të dallojnë dhe të mbajë ekuilibrin e sheqerit në gjak. Por ka një model: përqendrimi i hypoglycemia glukozës reduktohet në pothuajse 3 mmol / l. Ajo ishte atëherë dhe atje janë simptomat e zakonshme dhe autonom, me një numër të vogël të simptomeve neurologjike. Por, kur përqendrimi i sheqerit 23 deri më 27 mg / dl zhvillon gjendje kome hypoglycemic.

Simptomat e përgjithshme të hypoglycemia karakterizohet nga ankthi, dhimbje në kokë, një ndjenjë të acarim, nervozizmi, urisë të vazhdueshme dhe djegie në rajon epigastrike. Megjithatë, të gjitha këto simptomat e hypoglycemia mund të argumentohet, por ato mund të diagnostikojnë gjendjen komplekse kombinim hypoglycemic.
Shkelja e karakterit vegjetativ për shkak të takikardi dhe dridhje paraqitjen në muskuj. Pastaj ndjeu ngrirë në kokë dhe në periferi të trupit, për shkak të lëvizjes së shpejtë të gjakut.
Ndër çrregullime autonome ndajë simptomat adrenergjik dhe parasympathetic. Në rastin e parë i klinikës hypoglycemia ka pamjen e takikardi, aritmi me një predispozitë ndaj saj, i zbehtë e lëkurës, shtrëngimi i duarve (dridhje), hipertensionit dhe rritjen e normës së frymëmarrjes. Por simptomat e klinikës parasympathetic përbëhet nga uria pezull në marrëdhëniet ndërmjet stomak, rrjedhimisht u rrit peristaltikės e stomakut dhe zorrët, si dhe pamjen e një ndjesi djegie në rajon epigastrike. Gjithë foto klinike është tipike për fillimin e hypoglycemia, kështu që është e rëndësishme që gjithmonë të kryer diferencimin e simptomat e metabolizmit të ndryshme patologjive.

Nëse simptomat neurologjike të hypoglycemia një ndjenjë e mungesës relative të energjisë në tru, e karakterizuar nga marrje mendsh, dhimbje në kokë dhe pulsation në anije. Atëherë sëmundja shkon në rëndë, pjesërisht për shkak se zona të shkyçur e lëvore cerebrale. Nuk keni simptome fokale si shkelje të ndjeshmërisë së disa zona të trupit, si dhe veprimtarinë e nganjëherë humbur pjesërisht motorike.
Një nga shkeljet më të rënda në gjendje kome hypoglycemic është hypoglycemia, e cila zhvillohet për shkak të një rënie të mprehtë në glukozë. Ajo shkakton humbjen e mungesës ndërgjegjes së ndjeshmërisë ndaj formave të ndryshme të acarim, madje edhe të dhimbshme. Pas largimit nga koma në pacientët me dhimbje në kokë, dobësi në të gjithë trupin, marramendje, frikës dhe çorientimin, dridhjet e muskujve, sjellje të papërshtatshme, shfaqen reflekset anormale. Nganjëherë pacientët Lezioni lëvore të thellë nuk e mbani mend të gjithë që ishte më parë koma hypoglycemic.

Të gjitha këto simptoma janë vërejtur pa ndjenja. Por pacienti nuk kanë kohë për të vërejmë, pasi vetëdija jashtë shumë shpejt. Është kjo foto klinike na lejon të dallojnë hypoglycemic ndonjë nga hipekhlikemichnoyi, ketoatsidoticheskoy dhe hyperosmolyarnoy presje. Ato karakterizohen nga një mbyllje graduale të ndërgjegjes me një numër të karakteristikave neurologjike, metabolike dhe të përgjithshme.


Simptomet e hypoglycemia


Kur hypoglycemia dallojë gjendjen hypoglycemic dhe gjendje kome hypoglycemic. Shenjat e sëmundjes jo gjithmonë shfaqen gradualisht. Ndonjëherë, edhe papritmas vijnë manifestim soporoznyy e hypoglycemia, konfiskimet apo formë akute të simptomeve psikotike.

Shenjat e fazat e hershme të hypoglycemia është një uri e fortë, dridhje e duarve dhe çrregullimeve autonome si djersitje, dhimbje në kokë, dobësi e përgjithshme, rrahje zemre, nervozizëm i pashkak, agresion dhe frikë. Në heqjen e parakohshme e këto karakteristika nëpërmjet ushqimit, të cilat janë lehtësisht të vsasыvaemыe karbohidratet, të zgjeruara apo ka disa simptoma të tjera karakteristike të kësaj gjendje. Në mesin e tyre janë të tilla si dridhje në trup, pronat bollshëm djersitje, vizion të dyfishtë, sytë fikse dhe hemiplegia.

Hypoglycemia shenja karakteristike të reaksioneve mendore, të tilla si: agresioni, agjitacion, pamundësisë për të lundruar rreth, dhe nganjëherë hallucinations. Shpesh këto simptoma janë të gabuar për dehje si rezultat i alkoolit apo histeri. Nëse shteti hypoglycemic nuk është eliminuar në këtë fazë, duket reduktimin konvulsive e grupeve të veçanta të muskujve, sidomos në fytyrë, dhe rrit gjendjen ngacmuar, të vjella me një ose dy simptomë Babinsky, clonic dhe konvulsione tonik, që provokojnë epilepsi është edhe errësojë e ndërgjegjes dhe pastaj vjen gjendje kome.

Një tipar karakteristik i hypoglycaemia ndryshime në sistemin kardiovaskular, e cila reflektohet në uljen e presionit të gjakut, rritjen pamjen e normës së zemrës, aritmi si kontraktimet e hershme të zemrës, shumë rrallë, shkallën e ulët të zemrës, sinus aritmia. Një depresioni shënuar në segmentin EKG S-T dhe T-valë amplitudë ul. Në pacientët me sëmundje koronare arterie me një rënie të mprehtë në sheqerit në gjak vërejtur pectoris. Në gjak zbuloi leukocytosis lehtë dhe limfocitozë, dhe nganjëherë rrezatimi.

Kur kompensohen formë e diabetit hypoglycemia është negativ dhe urinës reagimi sheqer në aceton. Por hypoglycemia decompensated diabetit është e karakterizuar nga rritje hormoneve të tilla si glukokortikoideve, hormonit të rritjes, ACTH dhe catecholamines, të cilat ndihmojnë zhvillimin e formë ketoacidosis në urinë dhe aceton.
Një tjetër shenjë e hypoglycemia është konsideruar koma hypoglycemic, e cila karakterizohet nga djersitja, lëkurë të lagur, fytyrë të zbehtë, tonin e muskujve povыshennost, të dridhura, rritur reflekset pjezë dhe konfiskimet. Gjithashtu reduktuar, veçanërisht presion diastolic gjakut, nxënësit zgjerohet shikimet në një ton normal ose ulur pak, shënoi simptomat mendore të hallucinations delusional. Vlera e niveleve të sheqerit në gjak janë mjaft të ulëta dhe aceton në urinë nuk përmban. Ndonjëherë kur studimet sëmundja e parë mund të zbulohen pak sheqer në urinë rreth 1%. Një teste të përsëritura laboratorike pas 30 minutash të dhënë një përgjigje negative nga sediment urinar paprekur.Hypoglycemia i fëmijëve


Kjo gjendje në të fëmijëve nuk është e lidhur me sëmundje të rralla. Shumë shpesh shkaqet e hypoglycemia mitur mund të jenë sëmundje të ndryshme të sistemit nervor dhe endokrine, si dhe stresin, stërvitje dhe dietë paekuilibruar.
Simptomat kusht hypoglycemic në fëmijët manifestohet si letargji, të qenët i përgjumur, nervozizëm, zbehje, djersitje, uri, dhe arrhythmias kardiake. Vlera e numrave sheqerit në gjak janë të paktën 22 mg / dl.

Hypoglycemia është e rrezikshme për jetën, pasi ajo i jep metabolizmin e trupit dhe koordinimin e lëvizjes provokon dhimbje në kokë, promovon daljen e konfiskimeve dhe zalisur. Shpesh ka sulme hipoglikemik të ndikojë negativisht në zhvillimin rozuyazykay dhe fizik të fëmijëve.
Zakonisht hypoglycemia në fëmijët mund të vazhdojë si sëmundje të tjera. Kështu, fëmija duhet të shqyrtojë plotësisht, sepse më e vogël mosha, aq më shumë nuk mund të ketë sistemin e rrezikshme nervor, prapambetje mendore ose konfiskimet epileptikët si rezultat i ndjeshmërisë së qelizave nervore të ndryshueshmërisë në sheqerit në gjak.

Fëmijët në moshë të vjetër përjetuar simptomat e hypoglycemia, si të rriturit. Në ato manifestohet si ankthi, personat zbehje të dridhura në të gjithë trupin, vizion të paqartë, humbje të koordinimit. Përveç kësaj, ka konvulsione, takikardi shpeshta, ata të ndjehen një ndjenjë të fortë të urisë dhe të bie të fikët.
Ka dy shkaqet kryesore të hypoglycemia mitur të tilla si rritja e përmbajtjes së organeve ketonit në gjak dhe intolerancën në leucine.
Kur hypoglycemia në fëmijët e gjakut duket aceton si organet e ketonit, karakterizuar nga një frymë veçantë aceton. Që aceton referohet substancave toksike, karakteristikat përkatëse të veprimit të saj në helmim sistemit nervor janë përzier, të vjella, marramendje dhe i dobët. Në këtë situatë, stomaku fëmija larë me një zgjidhje të sode apo ujë mineral, duke shkaktuar të vjella. Dhe për të mbushur glukozës, japin pak mjaltë ose sheqer, por ju mund të glutamik tableta acid. Pas pësimit të një sulmi, fëmija duhet të jetë nën kontrollin e një specialisti, ai duhet vazhdimisht të matur sheqerit në gjak dhe analiza e urinës për të bërë trupat ketone.

Për trajtimin e fëmijëve të hypoglycemia përdorur një dietë të ekuilibruar me përjashtim të yndyrave shtazore dhe karbohidrateve të thjeshta. Preferencë është dhënë për produktet e qumështit dhe prodhimet e detit, lëng, fruta dhe perime. Ushqimi është i rëndësishëm për të marrë shtatë herë në ditë dhe në sasi të vogla.
Në raste të rralla, të rezultojë në çrregullime të lindura metabolike në fëmijët festoi papajtueshmërinë karakter leytsynovoy trupin me aminoacidet cilën pjesë të proteinave. Ky fenomen mori emrin e vet si leytsynova hypoglycemia, e cila ndodh kryesisht në fëmijët fëmijët e vegjël. Një sasi e vogël e diçka të ëmbël mund të përmirësuar pak gjendjen e pacientit. Por një dietë të ekuilibruar në këtë formë të hypoglycemia është shumë e vështirë për të vëzhguar, si trupi gjithnjë në rritje ka nevojë për proteina. Në mënyrë tipike, për të përjashtuar vezë dhe qumësht, dhe makarona, arra dhe peshk. Për shkak se dietat për fëmijët e sëmurë me hypoglycemia leytsynovoy nevojë për ndihmë dietës.

Është e rëndësishme të kujtoni që diagnostikimi i hershëm nga simptomat e hypoglycemia fëmija do sa më shpejt të jetë e mundur për të identifikuar shkaqet e veta, dhe kjo do të çojë në një përfundim të suksesshëm. Gjithashtu, për të shmangur ndërlikimet në hypoglycemia foshnjore duhet të monitorojë sasinë e sheqerit në gjak dhe përmbajtjen e saj të qëndrueshme.


Trajtimi hypoglycemia


Periudha e trajtimit të hypoglycemia në fazën e parë, të shtrimit të pacientit, është vakt që përmban karbohidratet të mjaftueshme dhe është përfshirë në dietë normale e pacientëve me praninë e çaj dhe lëngje frutash të ëmbël.

Në fazën e dytë të hypoglycaemia duhet të marrin ushqime të menjëhershme karbohidrate të tilla si jam, komposto me sheqer, çaj të ëmbël, ëmbëlsirat, shurup frutash. Në mënyrë tipike, ushqim i tillë me fruktoza dhe saharoze, pengon përparimin e shtetit hypoglycemic dhe normalizes nivelin e glukozës në gjak dhe gjendjen e pacientit. Pa indikacione specifike pacientët nuk spital.
Në fazën e tretë të hypoglycemia, për të ofruar ndihmë efikase emergjente duhet menjëherë të prezantoj intravenoz zgjidhje 40% glukozë në 100 ml për të shmangur edemë cerebrale. Pacienti është shtruar në spital zakonisht në gjendje për të parandaluar efektet e para të hipoglikemisë zvogëlon sheqer dhe për të përshtatur terapi.

Koma hypoglycemic ose faza katërt dhe të pestë të hypoglycemia ose trajtohen në njësinë e kujdesit intensiv ose kujdesin intensiv. Në këtë formë të hypoglycemia jet parë përshkruara injeksion intravenoz në 80-100 ml të glukozës 40% dhe intramuskular - 1 ml glukagonit dhe pikoj intravenoz të 200 deri në 400 ml 5% solucion glukoze. Të jetë i sigurt për të mbajtur nivelin e sheqerit në gjak, brenda 6 deri 9 mmol / l. Nëse ju nuk mund të arrijë efikasitet në trajtimin, administruar adrenalina subkutane. Në thelb të gjitha këto manipulime të rivendosur vetëdijen e pacientit. Vetëm me rëndësi të mbani mend se hormonet futur lidhur ngushtë me veprimin e glukozës endogjen dhe glycogen nga të mëlçisë. Pra, shpesh përdorin këto barna nuk janë të rekomanduara, pasi ajo mund të çojë në përkeqësimin e pacientit.

Nëse masat nuk rivendosur vetëdijen e pacientit, ajo administrohet nga hydrocortisone intramuskular ose intravenoz. Në mënyrë tipike, pasi gjendja e pacientit është e stabilizuar, por vetëdija kthehet menjëherë. Në këtë rast shkon administrimin e glukozës dhe insulinës, dhe medikamente marrë kalium. Për përmirësimin e proceseve të shfrytëzimit të glukozës acid Askorbik administruar.
Nga parandalimin deri edemë cerebrale duke përdorur administratën ngadalshëm intravenoz sulfate magnezi ose pikoj intravenoz të manitol 200-250 ml. Pacientët gjithashtu kryejnë terapi oksigjeni. Ndonjëherë derdh gjak të freskët.

Pasi pacienti do të tërhiqet nga vendet që ai e përshkruar mjetet juridike që përmirësojnë microcirculation dhe stimulimin e proteinave, karbohidrateve në qelizat e SNQ. Këto përfshijnë acid glutamik, Cerebrolysin, Aminalon, cavinton për tre deri në gjashtë javë e treguara.
Për të parandaluar hypoglycemia duhet të emërojë terapi adekuate saharoponyzhayuschuyu insulinë, për këtë arsye, për të shmangur mbidozë të drogës. Një komponent i dytë i parandalimit është shpërndarja e duhur e karbohidrateve në dietë dhe rregullimin e moderuar të aktivitetit fizik gjatë ditës dhe futje shtesë karbohidrate.Ushqimi për hypoglycemia


Besohet se hypoglycemia pasi të hahet një efekt i dobishëm kufizuar përdorimin e karbohidrateve në dietë. Edhe pse këto metoda e kontrollit në një trajtim diete kryer ndonjëherë. Megjithatë, kur shihet në aspektin e fiziologjisë, një qasje e tillë mund të ketë rezultate pozitive, sepse zhvillimin sulmet hypoglycemia, zakonisht pasi të hahet produktet hlyukozosoderzhaschyh.
Masat dietë mund të ndihmojnë më pacientët, sidomos në fazat e hershme të sëmundjes, kur medikamente janë treguar në raste të rralla.

Lidhur me çështjen që lidhet me shkallën e kufizimit të karbohidrateve ka dallime. Një kategori e autorëve aderon në një dietë me një sasi mjaft të vogël të karbohidrateve, rreth njëqind gram. Por ata shkaktojnë ketosis, shkelin durim për të vonuar dhe të reduktuar glukozës pasi të hahet aminoacidet e proteinave në ushqim. Neyyazytsirno, por edhe njerëzit e shëndetshëm që ndjekin këtë dietë, nën glukozë rëndë ngarkesës mund të bëhet peng i hypoglycemia. Për këtë arsye, është e pamundur për të krejtësisht të mohojnë marrjen e karbohidrateve, pasi kjo mund të provokojë simptoma tipike klinke, në qoftë se ju nuk e bëni dietë. Prandaj, trajtimi fillon me një kufizim të vogël të karbohidrateve 120-150 g.

Është e rëndësishme për të kufizuar jo vetëm numrin e karbohidrateve, por llojin e produkteve në të cilat ata janë të përfshira. Është e nevojshme për të eliminuar plotësisht sheqerna të thjeshta. Karbohidratet duhet të përdoret si niseshte në ushqime të tilla si makarona, bukë, patate, oriz, të cilat duhet të merren tre herë në ditë në doza të vogla me të njëjtën sasi si snacking snacks. Nëse ju nuk mund të ketë sukses duke përdorur këtë diete, atëherë përdorë karbohidratet më shumë të kufizuara.
Në disa raste, dietë nuk ka rezultate pozitive, dhe ndonjëherë edhe të përkeqësohet simptomet e hipoglikemisë që duhet të shkaktojë mjekun dyshim në lidhje me agjërimin hypoglycemia ose, në përgjithësi, flasin për mungesë të sëmundjes me ankesat e duhura pacientit. Me efikasitetit të kufizimit diete të karbohidrateve në mungesë të gjenezës hypoglycemic përshkruajnë ilaçe.

Në mënyrë tipike, hypoglycemia përshkruar dietë №9. Në këtë rast, krijuar uyazyka që normalizes metabolizmin karbohidrate në trup. Enët e përgatitura nga ushqime të caktuara, që është një numër i vogël, si karbohidratet dhe yndyrnat. Absolutisht nuk mund të hani sheqer, mjaltë dhe jam, dhe ëmbëlsirat e ndryshme dhe ëmbëlsirat. Këto produkte janë përdorur për lehtësimin e sulmeve të hypoglycemia, ose si një meze të lehtë para aktivitet të rëndësishëm fizik.
Dietë veti për hypoglycemia është nevoja për të mbajtur një ditar çdo ditë të numëruar numrin e yndyrave, karbohidrateve dhe proteinave në ushqim. Është gjithashtu e rëndësishme për të mbajtur kontrollin e përbërjes kimike të ushqimeve.

Pacientëve të diagnostikuar me diabet, në thelb, në mënyrë të konsiderueshme rrit oreksin, dhe ata janë në një gjendje të vazhdueshme të urisë. Kështu, pacientët me këtë diagnozë duhet të marrë enët tilla që mbushin stomakun përmbajnë sasi të lartë të fibrave, por me kalori të vogël, perime dmth.
Dietë menu ditore per trajtimin e hypoglycemia ne diabet duhet përfshijnë produkte të tilla si zi (240g) ose bukën bardhë (180g), vaj gjalp (15 g), vaj vegjetal (10 g), karrota (200g) ose molla, patate (200g) , makarona (20g), drithëra (60 g), djathë (20g) veze (1 pc), peshk, zier apo pjekur mish. Sweeteners zëvendësues sheqer.

Produkte nënshtruar gatim normale, por do të kufizojë përdorimin e ushqimit skuqur dhe ushqimit nuk peresolyuvaty. Përveç kësaj, trupi duhet të merrni vitamina të mjaftueshme, veçanërisht B dhe acid Askorbik. Ushqimi duhet të jetë i pjesshëm dhe të shpeshta. Pothuajse gjysma e dietë duhet të përfshijë karbohidratet, dhe pulses, drithëra, fruta, drithëra, makarona. Sigurisht, më mirë të preferojnë ushqime që janë të pasura me fibra, si ata të rritet gradualisht sasinë e glukozës në gjak.