Hirsutism - shkaqet, simptomat dhe Trajtimi


Hirsutism ndodh kur trupi dhe fytyra duket e flokëve të tepërt femra që janë karakteristikë e njeriut. Shpesh flokët atje së pari në pjesën e sipërme cik, mjekër, bark, mbrapa, gjoks. Gjithashtu, kur hirsutism shqetësuar ciklit menstrual, ajo çon në gjakderdhje mitrës, anemi dhe shterpësinë. Sëmundja është një formë e butë nuk ka nevojë të trajtohet. Nëse hirsutism është shprehur, është e nevojshme për të kryer një trajtim të gjatë nga gjashtë muaj deri në një vit.


Është gjithashtu e rëndësishme për të eliminuar shkaqet që mund të zhvillohet hirsutism - për shkak të një tumor në gjëndra veshkave, vezoreve, ovareve kur, gjëndrra e hipofizës, sindromi Cushing, rritja e flokëve ndalon kur sëmundja do të shërohet.Vetëm përmes rrugës kozmetike ju mund të shpëtoj e flokëve të tepërta. Hirsutism vuan 10% e grave, ajo mund të përdorin një shumëllojshmëri të metodave mekanike. Por ne duhet të kujtojmë se kjo sëmundje është e karakterizuar nga trashë, bosht pigmentuar flokëve, ato janë rritur ndjeshmërinë ndaj hormoneve seksuale mashkullore - androgens - rreth dalë, mbrapa, gjoks, fytyrë, bark, hips.


Mos harroni se hirsutism - nuk është një problem kozmetike dhe problemi patologjike serioze të brendshme që duhet të shikojnë endokrinolog dhe gjinekolog. Hirsutism hypertryhoza ndryshme nga ajo flokët rritet fusha të varur vetëm hermafrodit.


Shkaqet e hirsutism

Për shkak të flokëve hirsutism bëhet i hollë, e butë, uncoated, janë natyra push, ata mund të zgjasin, dhe të intensifikojë pigment. Është një shkak i zakonshëm i hyperandrogenism, ai lind nga predispozicion gjenetik, efektet anësore të barnave, me një tejkalim të androgens.


Kur ka hyperandrogenism:


1. Funksioni Ku mërzitur ovarian në raste polycystic, tumoret në vezore përmes anovulation kronike, me amenorrhea hypothalamic. Kështu ka pjellori, ciklet menstruale të ndërprerë dhe hypertrophy ovarian.


2. Në rastet e problemeve me të veshkave, të lindur hyperplasia ose natyra fituar, tumori në gjëndra veshkave. Shpesh në këtë situatë hirsutism zhvillon shkak rritur prodhimin e hormoneve, steroid.


3. Për shkak se sindromi Cushing Kur problemet ndodhin me funksionin e hipofizës. Hirsutism e tillë ndodh për shkak se gjëndrra e hipofizës është e prekur, atëherë ka probleme me gjëndra veshkave, fillon për të rritur sekretimit të androgens dhe kortizolit.


 

4. hirsutism ndodh për shkak të origjinës gjenetike të kromozomeve, të cilat mund të jetojnë për disa breza në një rresht apo karakteristikë e një grupi të caktuar etnik. Më shpesh kjo ndodh në gratë me origjinë kaukaziane, rrallë në asian.


5. Ne duhet të kujtojmë se disa ilaçe mund të japin efekte anësore. Këto përfshijnë anabolics, kortikosteroidet, diazoksid, acetazolamide, interferon, androgens, stretomocinë, progestin. 


6. Nëse ka një arsye të veçantë pse hirsutism shfaq, ai thotë se është sindromi idiopatike, për shkak të cilat ekziston një rritje e androgens. Kjo lëkurës është e ndjeshme për të androgens. Hirsutism manifestohet idiopatik nuk është aq e theksuar, ndërkohë që ka ndryshime të vogla në hormonet, sëmundja nuk ndikon në funksionin riprodhues dhe ciklit menstrual.


Shkaku i hirsutism është mosha femër dhe fiziologji, dhe dështimi mund të ndodhë androgens, estrogjene, një gjendje e karakterizuar shpesh gjatë menopauzës dhe shtatzënisë. Shumë shpesh, për shkak të vezoreve polycystic.


Llojet e hirsutism

1. hirsutism karakter neyroendkrinnoho - veshkave, ovarian, pituyitarno.


2. hirsutism Natyra ekzogjene, kjo ndodh me anë të ilaçeve.


3. hirsutism natyra dermatologjike ndodh për shkak të predispozicion gjenetik.


Simptomet e hirsutism

Kryesore funksion - Flokët gratë shfaqet në vende që janë karakteristikë e burrave - në gjoks, mbrapa, hips, mollaqe, të gjirit, stomakut.


Gjithashtu rrit flokëve ëmbëlsi, lëkurë. Gratë shqetësuar ciklit menstrual dhe varfëri.


Nëse sëmundja nuk trajtohet në kohë, gratë mund të ketë komplikacione - ohrubevaet zëri në grua tempujt humb një pjesë të konsiderueshme të flokëve, gjinjtë reduktuar, rritjen e muskujve, yndyrë trupit dhe të organizuar si një njeri. Ajo gjithashtu mund të rrisë klitoris, Labia kështu të fillojë të ulet, nuk është bërë vajosje vaginale.


Çfarë komplikime mund të ndodhë për shkak të hirsutism?

Ndërprerë funksion menstruale, infertilitetit, gjakderdhje mitrës, anemi. Hirsutism me vezore polycystic mund të zhvillohet me diabet.


Diagnoza e hirsutism

Të jetë i sigurt mjeku konsideron diagnozën:


1. Si është sëmundje - ngadalë në rritje flokët e trupit ose menjëherë rrit është pesha e trupit, e rregullt apo menstruacioneve.


2. Çfarë grua merr drogë.


3. Për të mësuar gjithçka në lidhje me ciklin menstrual.


Për të përcaktuar se zhvilluar nga hirsutism, ju duhet të mbajë një seri e analizave të veçanta për të zbuluar të nivelit të hormoneve në gjak:


1. Gjithsej testosterone mund të rrisë përdorimin e kontraceptivëve.


2. androstenedione, ai ngrihet në sëmundjet e vezore.


3. Cortisol, e cila është karakteristikë e sindromës Cushing.


4. Niveli i Gonadotropin hedhje me vezore polycystic.


Për të gjetur pikërisht e cila u ngrit për shkak të hirsutism, është e nevojshme për të kryer me ultratinguj e vezoret, gjëndra veshkave, MRI, CT, MRI, edhe truri.


Trajtimi i hirsutism

Butë nuk kanë për të trajtuar. Por mos harroni se hirsutism shoqërohet me sëmundje të tjera. Prandaj, është e rëndësishme për të tërhequr faktor që provokon zhvillimin e kësaj sëmundjeje. Është gjithashtu e rekomanduar për të përjashtuar nga dietë e karbohidrateve. Me trajtim kozmetik të hirsutism përfshijnë:


1. plucking.


2. Bioepilation.


3. Shave.


4. sqarim.


5. Largimi.


6. krem ​​special për depilim.


Një metodë efektive është foto-depilim, flokët lazer heqjen, ajo tërësisht shkatërron gjëndër e flokëve dhe nuk rriten flokët e re.