Hypochromic anemi - Mjekimi, Simptomet, Shkaqet


Anemi Hypochromic - është një nga emrat e përbashkëta për të gjitha format e anemisë, e karakterizuar nga mungesa e hemoglobinës, ku indeksi sasior ngjyrë gjaku i vogël se 08. anemi thelb hypochromic me formimin e hemoglobinës është ndërprerë për shkak të reduktimit të qelizave të kuqe të gjakut, madje edhe në sasi të vogla. Kjo është për shkak të mangësi hekuri, trashëguar anomalitë në formimin e hemoglobinës dhe helmimit kronik me plumb.
Midis anemi hypochromic dallimin hekuri mangësi anemi, talasemia, ndryshimeve patologjike në sintezën e komponimeve organike (porphyrins) dhe aneminë që ndodh në disa semundjeve kronike.
Shkaqet Hypochromic anemi


Mangësi hekuri është shkaku kryesor i anemisë shpeshta dhe hypochromic. Rreth 10% e grave që janë të moshës riprodhuese vuajnë nga mungesa e hekurit anemi hypochromic, dhe 20% - kanë një formë të fshehtë e mangësi hekuri.
Humbja e gjakut gjithashtu i referohen shkaqet e anemisë. Një milliliter e gjakut përmban rreth 045 mg e hekurit, kështu që një grua me menstruacione humb një mesatare prej rreth 30 mg. Në trup, hekuri ndërsa duke marrë ushqim të gabuar, madje edhe gjatë ciklit menstrual lehtë mund të prishin ekuilibrin e tij dhe të japë fillimin e mangësi hekuri anemi hypochromic. Gjithashtu në dispozicion lloje të ndryshme të sëmundjeve gjinekologjike mund të shkaktojë zhvillimin e anemisë tillë. Por në shumë grave dhe burrave postmenopausal vendin e parë ndër shkaqet e mangësi hekuri janë humbja gastrointestinale e gjakut për shkak të llojeve të ndryshme të tumoreve, ulcerat, venat hemorrhoidal të ezofagut, diverticulosis, polyposis zorrëve.

Përveç kësaj, shenja e parë e kancerit të zorrës së trashë dhe rektumit është vetëm mungesa e hekurit në trup. Prandaj, prania e mangësi hekuri të gjithë pacientët pas dyzet vjet i nënshtrohen inspektimit të detyrueshëm për të përcaktuar këtë lokalizimin e tumorit. Ndonjëherë kjo do të thotë një lidhje në mes anemi mangësi hekuri dhe sëmundjet hypochromic Crohn dhe kolit ulcerative etiologji jospecifik dhe pritjen, të tilla si aspirina dhe prednisolone. Përveç këtyre shkaqet e anemisë janë donacion, gjakderdhje hundës, vasculitis hemorragjike, analizat e shpeshta të gjakut për llojet e ndryshme të hulumtimit.

Gjendja e hekurit mangësi anemi shpesh shfaqet në femrat shtatzëna për shkak të rritjes së marrjes së hekurit, e cila është e nevojshme për zhvillimin e placentës dhe fetusit.
Hypochromic anemi shpesh zhvillon gjatë pubertetit, kur trupi ka një mungesë e hekurit, kompensuar vetëm të ardhurat e dëmtuar. Faktori ushqimore është konsideruar të jetë një shkak i rrallë i mangësi hekuri anemi. Dhe në rastin e talasemia, si nje forme e anemisë hypochromic kanë reduktuar sintezën e zinxhiri beta i formuar nga dy polipeptide çifte të geneve.

Forma heterozygous, të paturit e një defekt gjenetik zakonisht ndodh pa manifestime klinike. Por të njëjtën formë në të cilën ndryshimet patologjike ndodhin në gjenin e dytë dhe të katërt i nënshtrohet zhvillimit mikrotsytarnoyi anemi hypochromic me ashpërsi të butë apo të moderuar. Në thelb, këta pacientë janë bartës të sëmundjes. Zhvillim i anemise rëndë kontribon homozyhotnaya formën e sëmundjes, në të cilën anomalitë ndodh në tre nga katër gjeneve se dëmtimi zinxhir beta-talasemia. Pothuajse 25% e kësaj forme të anemisë bie në garën e zi.Simptomat Hypochromic anemi


Foto klinike e anemisë hypochromic karakterizuar nga lodhja, ul oreksin, paaftësia për të kryer disa tendosje fizike, marramendje.
Për hekurit anemi mangësi edhe syderopenyya indeve natyrshme dhe dobësi e muskujve të përcaktuara mirë, e cila është shkaktuar nga nivelet e ulëta të enzimeve që janë gjetur në muskuj. Si rezultat, thonjtë bëhet i brishtë dhe e thatë e lëkurës, e flokëve dhe shpesh bien duket anhulyarnыy Haley. Shumë pacientë ndryshuar shijen, festohet dëshirën për të ngrënë pasta e dhëmbëve, balta, shkumës. Hekur mangësi Metrazhe shprehur lozhkopodibnymy gozhdë duket semundjen disfagia, mosmbajtjeje urinar gjatë kollitjes ose duke qeshur, tajitje në stomak.

Kur anemi hypochromic, një rënie në përqendrim hemoglobinës në sasi më të mëdha se qelizat e kuqe të gjakut, dhe për këtë arsye ul treguesin ngjyra. Shënuar Shpesh mikrotsitoz, por ndonjëherë ka anisocytosis dhe poikilocytosis. Në Bone palcë tregoi një rritje në përqindjen e qelizave në një rresht эrytroblastycheskom një vonesë të vogël në maturimit. Kjo formë e anemisë hypochromic diagnostikuar pa vështirësi bazuar në hematologjike dhe parametrave klinike.
Simptomet e anemisë hypochromic në tumoret manifestohet si anemi e etiologji të panjohur. Pacientët shpesh ankohen vetëm e dobësisë, dhe disa pacientë kanë një histori edhe efekt të theksuar të terapisë me preparate të hekurit. Vetëm X-rrezet dhe analizat e gjakut të zbulojë tablo të plotë. Për fat të keq, nganjëherë mjeku zgjidh poshtë me rezultate negative radiografike, dhe për këtë arsye të humbasë tumoret në fazat e hershme.

Ndonjëherë, kur gastrit erozive tregohet humbje të fortë të gjakut, që nuk kompensohet përgatitjet hekuri. Përveç kësaj, në hernie ushqim vrimë diafragmë, ndodhin pa simptoma dhimbje dhe çrregullime të traktit gastrointestinal, por të gjitha shenjat janë karakterizuar nga hypochromic mangësi hekuri anemi mund të përkeqësohet dhe të bëhet e padurueshme. Në raste të tjera, pacientët ankohen për ndjenja të mbushur me njerëz nga gjoks pasi të hahet, dhimbje në zemër, si angina, të vjella.

Por semundja Crohn duhet të jetë një sinjal të moderuar anemi hypochromic, e cila karakterizohet nga inflamacion paqarta, diarre dhe dhimbje barku, temperaturë të lartë, dhe humbje gjakut nga traktit gastrointestinal.

Anemi kronike hypochromic shfaqet në ankylostolydoze që mund të zgjasë kohë të mjaftueshme. Në këtë pikë, karakterizohet nga dhimbje në rajon epigastrike, nauze, të vjella dhe diarre. Gjithashtu, gjaku vazhdon për të shkuar nga zorrë, kështu që nuk është një humbje dhe hekuri, dhe proteina që të çon në hypoproteinemia.Anemi Hypochromic në fëmijët


Fëmijët, si të rriturit, kanë identifikuar dy forma kryesore të anemisë hypochromic - hekur dhe është i fshehur. Për këtë të fundit formojnë mangësi hekuri izoluar pa anemi në inde. Të tilla anemi mangësi hekuri është shumë e zakonshme në mesin e fëmijëve të vegjël. Sëmundja zhvillohet për shkak hekur kryesisht i pashmangshëm në shtatzënitë e shumta apo prematuritetit, dhe nëse fëmija refuzon për të ngrënë.
Mangësi hekur Sam shkakton një numër të çrregullimeve të traktit gastrointestinal, acarimit këtë disavantazh. Një rol të madh në këtë çekuilibër luan dietën e fëmijës. Fëmijët dhe gjirit të rinj pas shumë prej kolegëve të tyre në zhvillimin e gjuhës, dhe psikomotorike. Por, duke filluar me 2-3 vjet në fëmijët vërejtur kompensim relative, në të cilin shuma e rritjes së hemoglobinës në normale, por mungesa e fshehur hekuri mund të jetë i pranishëm.

Kushtet për shfaqjen e anemisë hypochromic tek fëmijët është e pubertetit, veçanërisht për vajzat. Kjo periudhë karakterizohet nga hekuri nevojë në sasi të rritur si pasojë e menstruacioneve dhe të rritur rritjen e trupit. Kjo është shpesh në këtë pikë zvogëlohet imunitetit lidhur dhe të ushqyerit e dobët, e cila mund të shoqërohet me humbje peshe.
Jo roli i luajtur nga hormonet. Për shembull, androgens të ndihmojë procesin erythropoiesis dhe në mënyrë aktive të shfrytëzuar hekurin, por estrogjenit praktikisht nuk është i sigurt në vetvete. Me një rritje në mangësi hekuri anemi rrit përgjumje, nervozizëm dhe apati. Në fëmijët, ka ankesa të marramendje dhe dhimbje koke të shpeshta, duke çuar në dëmtim të kujtesës. Gjithashtu përgjuar rritje gulçim dhe tonet mbytur të zemrës. Në ndryshimet elektrokardiogramë vërejtur të gjitha shenjat e mureve hypoxic miokardit dhe distrofike. Gjymtyrët fëmijë gjithmonë të ftohtë në të prekur. Shumë fëmijë me anemi të moderuar dhe të rëndë hypochromic, një rritje të mëlçisë dhe shpretkës, veçanërisht në qoftë se ka mangësi të pasura me vitamina dhe proteina, si dhe rakit aktive në foshnjat. Ka një rënie të lëng stomakut, thithjen e shqetësuar nga elementët gjurmë, vitamina dhe aminoacidet, si dhe imunitet reduktuar dhe faktorët jospecifik të mbrojtjes.Trajtimi Hypochromic anemi


Terapi zëvendësimi me hekur është konsideruar të jetë metoda kryesore e trajtimin e pacientëve me mangësi hekuri anemi. Për këtë qëllim, kripë e acidit laktik, sulfate ose karbonat hekuri. Përshkruar shpesh sulfate ngjyra - 300 mg tre herë në ditë. Shumë shpesh trajtimin e anemisë hypochromic duke përdorur droga të tilla si Ferropleks, Feromyd, Ferrohradument quajtur kombinuar.
Të gjitha shtojcave hekuri solesoderzhaschye rëndë të irritojë stomakun dhe zorrët, kështu që pothuajse pesë për qind e pacientëve kanë reagime negative të trupit të tilla si të përzier, të vjella dhe diarre. Ky shqetësim ka për të pastruar duke përdorur një reduktim dozë, shkurtimin trajtimin, dhe ndonjëherë edhe anulimin e një droge që përfundimisht çon në performancë të dobët në trajtim. Disa pacientë të përpiqen për të ngrënë ushqime që përmbajnë hekur, por është ende nuk ka zëvendësim për përgatitjet e hekurit, sidomos hypochromic kurë anemi. Prandaj, mesatarisht, terapi me hekur për të arritur rezultatin e dëshiruar duhet të jetë rreth gjashtë muaj. Është shumë e rëndësishme për të plotësuar sasinë e munguar e hekurit në trup, të ndjekur nga të aksioneve të saj në të.

Në disa indikacione klinike administruar intravenoz përgatitjet hekuri, dhe në të rënda infuzion anemi hypochromic të mbushura qelizave të kuqe të gjakut që është përdorur. Por më e rëndësishme në trajtimin e kësaj sëmundjeje në vendin e parë është eliminimi i faktorëve të zhvillimit të saj. Kjo përfshin trajtimin e sëmundjes themelor, i cili ishte shkaku i kësaj sëmundjeje, dhe trajtimi është përshkruar karakter të veçantë. Ajo gjithmonë varet formën e anemisë hypochromic.
Për trajtimin e talasemisë homozygous Hypochromic përdorur transfuzionet e qelizave të kuqe të gjakut nga një moshë të re. Kryesisht llojet e përdorura shkrirë qelizat e kuqe të gjakut. Fillimisht një kurs të terapisë së shokut, e cila përfshin dhjetë transfuzione për dy ose tre javë dhe arrijnë rritjen e hemoglobinës për të 120-140 g / l. Pas këtij emërimi reduktuar injeksione. Kjo terapi hypochromic anemi përdorur transfuzione, jo vetëm përmirëson gjendjen e përgjithshme të pacientit, por edhe zvogëlon ndryshimet të rëndësishme në skelet, madhësia e shpretkës të reduktuar incidencën e këtyre fëmijëve në infeksione të rënda, dhe përmirëson zhvillimin e tyre fizik. Trajtim i tillë gjatë zgjat jetën për pacientët. Por ndonjëherë, pas aplikimit të këtij terapi, ka disa komplikime në formën e reagimeve pirogjenike, rritjen e hemolizës dhe gjykatat. Përveç kësaj, terapi transfuzion mund të shkaktojë hemosiderosis organe të shumta. Prandaj, trajtimi i kësaj forme të anemisë përshkruara domosdoshmërisht Desferal. Ai menjëherë tregon trupin e sasive të tepërta të hekurit. Doza Qëllimi i kësaj droge varet nga mosha e pacientit dhe numri i qelizave të kuqe të gjakut transfused. Fëmijët më injektuar ajo intramuskulare deri ne 10 mg / kg, adoleshentët - 500 mg per dite. Desferal gjithashtu rekomandojnë përdorimin e acidit askorbik në 200-500 mg, i cili rrit efektin e saj.

Në disa raste, kur Preket fëmija shpretkë rritur në mënyrë të konsiderueshme në madhësi, dhe të gjitha simptomat kryesore të leukopenia anemi dhe Thrombocytopenia bashkohet, shfaqet duke mbajtur një splenectomy.
Trajtimi i etiologji homozygous talasemisë, si një formë e anemisë hypochromic nuk jep remissions serioze, por përmirëson ndjeshëm jetën e pacientëve. Në terapi talasemisë heterozige e rëndësishme të kujtojmë se të gjitha shtojcave hekuri është jashtëzakonisht i kundërindikuar. Që nga kjo formë e anemi hypochromic gjithmonë përmbajtje të tepërt të hekurit në trup. Prandaj, në pacientët të cilët janë duke marrë përgatitjet hekuri gjendje do të përkeqësohet në krahasim me ata pacientë të cilët nuk do të marrin ato. Kjo si pasojë mund të shkaktojë dekompensimi të rënda dhe vdekje të pacientëve me manifestime të ndryshme hemosiderosis.