Hirsutism në gratë - trajtim, shkaqet, simptomat


Hirsutism - një sëmundje thjesht femër endokrine, manifestuar nga rritja e tepërt e flokëve në fytyrë dhe / ose organ androgenic (mashkull) lloji. Ekziston edhe një fije floku e trupit është zakonisht në bark, shpinë, gjoks, mjekër dhe buza e sipërme. Në hirsutism ciklit menstrual shpesh ndërprerë, ka mitrës gjakderdhje, anemi dhe infertilitetit. Sipas vëzhgimet zgjatura gjetur se hirsutism në një farë mase vërejtur në 7% e grave dhe ndonjëherë mund të shqiptohet në mënyrë që një grua për të hequr flokët e tepërt është dashur të përdorin metoda të ndryshme mekanike.


Hirsutism në gratë - jo vetëm një problem kozmetike, pasi që prania e rritjes së tepërt të flokëve tregon praninë e një trupin e femrës disa procese shumë të rënda patologjike që kërkojnë korrigjim të duhur nga ana e endokrinolog dhe gjinekologu. Në hirsutism në zonat androgen-varur (hips, mbrapa, bark, gjoks, fytyrë, zona rreth areola dalë) një rritje të trashë thelbin pigmentuar flokëve. Ai është i lidhur me zona të caktuara rrit flokët trupi i lejon të dallojnë hirsutism me hypertryhozom, ku ka rritjen e flokëve të tepërt në zonat androgen-pavarur.Hirsutism - Shkaqet


Si rezultat i disa faktorëve, nepyhmentyrovannыe e butë flokët e hollë vellus shndërrohet në pigment, e vështirë dhe e gjatë. Shkaqet kryesore përfshijnë hirsutism tepërta efekte anësore idiopatike androgen e drogës, faktor i trashëguar dhe hyperandrogenism.
Hyperandrogenism, ose siç quhet - rritet prodhimi i androgens, zhvillon në shtetet e mëposhtme:
- Çrregullim i funksionit të hipofizës në acromegaly, prolaktynome, sindromi Cushing dhe të tjerët. Zhvillimi i origjinës hirsutism pytuytarnoho shkaktuar nga një plagë primar e hipofizës me përfshirjen e mëvonshme në procesin patologjike është e veshkave gjëndra, karakterizohet me rritjen e sekretimit të kortizolit dhe androgens

- Çrregullime të funksionit të veshkave në tumoret e veshkave gjëndra, të fituara dhe / ose hyperplasia kongjenitale veshkave, dhe të tjerët. Zhvillimi i gjenezën veshkave të hirsutism është për shkak të rritjes së prodhimit të hormoneve steroide veshkave (androgens përfshirë)
- Çrregullime ovarian në amenorrhea hypothalamic, vezoret hypertykoze, tumoret ovarian anovulation (malinje dhe / ose beninje), kronike, sindromi polycystic vezore, dhe të tjerët. Zhvillimi i hirsutism origjinës ovarian karakterizohet nga hypertrophy e vezoret, parregullsi menstruale dhe infertilitetit shpesh

Gjenetike (familja) hirsutism zhvillohet si rezultat i kromozomale dhe karakteristikat gjenetike të vërejtura në grupe të caktuara etnike apo familjet gjatë disa gjeneratave të kaluara. Disa hirsutism parë shpesh në gratë e Mesdheut dhe të Kaukazit, të paktën - në aziatike dhe nordike.
Deri në zhvillimin e hirsutism mund të shkaktojë efekte anësore droga të tilla si kortikosteroidet (kortizol, hydrocortisone, etj), progestins, agjentët anabolic, androgens, acetazolamide, stretomocinë, ciklosporine, interferon, karbomazepyn, Minoxidil, diazoksid, etj

Nëse hirsutism zhvillon për arsye se ne nuk mund të përcaktojë, t'i japë atij një emër - sindromi idiopatike e androgens të tepërta. Në këtë formë të hirsutism ka ndjeshmëri të rritur në follicles flokët androgens dhe receptorët e lëkurës. Simptomet e hirsutism idiopatike shprehur pak forcë, funksioni riprodhues dhe cikli hormonal është zakonisht nuk preken, shmangie hormonale janë të vogla.
Gjithashtu, shkaqet e hirsutism përfshijnë moshën dhe gjendjen fiziologjike të trupit të femrës, në të cilën ekziston raporti zhvendosja e androgens dhe estrogjene (periudha postmenopausal, shtatzënisë, etj). Në 90% të lëndëve është shkaktuar nga zhvillimi i hirsutism sindromës idiopatike ose sindromen policistike te vezoreve.Hirsutism - Simptomat


Manifestimet kryesore të hirsutism grave - mashkull tipit flokët e trupit, me fjalë të tjera, rritjen e flokëve pigmentuar të shkurtër të vështirë në mollaqe, kofshë e brendshme, abdomen, mbrapa, rreth areola gjirit, gjoks dhe fytyrë.
Si rezultat i rritjes së nivelit të androgens në gratë vërejtur alopecia forcimin ëmbëlsi e flokëve dhe lëkurës, puçrra fytyre. Hirsutism shpesh shoqërojnë çrregullime të caktuara menstruale funksion (amenorrhea, periudhat menstruale të parregullta) dhe varfëri.


Me hirsutism mëtejshëm rrjedhje të shkaktuar nga hyperandrogenism në gratë mund të përjetojnë shenjat e virilization (rritur karakteristikat mashkullore): zemrat e reduktuar në përmasa, rritet makinë seksi, largohet tepër i hollë në tempuj atje, zëri i tij u bë i pashpirt, rrit në masë të muskujve, depozita dhjami në trup model lokalizuar mashkull. Organet gjenitale të grave të përjetojnë disa ndryshime: e arsimit vaginal ndalesa vajosje, reduktuar labia, rritet klitoris.


Hirsutism - TrajtimiNëse ka hirsutism butë, në të cilën nuk ka mosfunksionim menstrual, trajtim të veçantë është zakonisht nuk kryhet.
Sepse hirsutism zakonisht nuk është një sëmundje e pavarur, por një manifestim në favor të ndonjë pranishëm në sëmundjen e një gruaje, strategji trajtimi që synon trajtimin primar, provokuar zhvillimin e faktorit hirsutism (trajtimin e sëmundjeve të tilla si acromegaly, hypothyroidism, sindromi Cushing, heqja e tumoreve vezore, hipofizës ose gjëndra veshkave, duke shkaktuar rritjen e flokëve heqjen e drogës).

Terapia e barnave për hirsutism emërohet vetëm pasi të eliminuar praninë e femrave androgen-secreting tumoreve. Prandaj hirsutism zakonisht zhvillohet si rezultat i hyperandrogenism, droga të mirë-themeluar antyandronennoho veprime për të ulur ndjeshmërinë e follicles flokët në androgens dhe shtypur nivelet e testosteronit.
Kur diagnostikuar formën kongjenitale hyperplasia veshkave zakonisht përdoret dexamethasone, prednisone ose hydrocortisone. Në vezore polycystic, për ndalimin e prodhimit të tepërt të androgens treguara marrjes së drogave të tilla si Clomiphene, aldalakton dhe kontraceptivëve oral (Diane-35 Janine, etj). Normal hormonet e ciklit trajtim - nga 3 deri 6 muaj, dhe nganjëherë cikle të dhënat janë kryer në mënyrë të përsëritur me intervale të vogla. Kur antiandrogens trajtimit shtatzënisë më mirë të mos për të, sepse këto barna paraqesim disa contraindications serioze.

Nëse hirsutism shoqërohet gratë trashë rekomanduar dietë të ulët në karbohidratet. Në mënyrë që të bëjë flokët e padëshiruar më pak e dukshme apo fshij ato, të ndihmojë në trajtime të ndryshme hirsutism kozmetike (heqjen e flokëve, rroje, plucking, ndriçimi, etj). Në qoftë se shenjat e hirsutism shprehur pak, flokët dhe i tepruar i maskuar zbardhues e tyre me peroksid hidrogjeni. Pavarësisht nga një gamë të gjerë të shërbimeve kozmetike në luftën kundër rritjes së flokëve të trupit më të provuar në mënyrë efektive flokët lazer heqjen dhe foto-depilim.

Trajtimi i hirsutism zgjat aq sa duhet dhe efekti i parë i reduktimit rritjen e flokëve zakonisht bëhet e qartë vetëm pas pesë deri në dhjetë muaj pas fillimit të trajtimit. Kjo duhet të marrë parasysh se në rastin e efektivitetit të trajtimit, ndalon rritjen vetëm e flokëve të reja, por për fat të keq tashmë në dispozicion askund zhduken.
Shumica e grave që vuajnë nga hirsutism gjasa për të zhvilluar komplekset serioze psikologjike që në mënyrë të konsiderueshme pengojnë komunikimin e tyre në shoqëri dhe parandalimin intimitet të plotë dhe të jetës familjare.