Trajtimi hipotension, simptomat, shkakton hipotension


Hipotension - Gjendja e gjatë e trupit, karakterizohet nga presioni i ulët i gjakut dhe çrregullimeve të ndryshme autonome, rënie në temperaturën e trupit, djersitje këmbët dhe duart, zbehje, etj Në rastin e reduktimin e presionit në madhësinë e vogël, sëmundja është i sigurt për shëndetin e njeriut. Duke ulur presionin e më shumë se 20% e normale treguesve individuale hipotension janë të dëmshme për shëndetin, kështu që në raste të tilla tregojnë kalimin e trajtimit kardiolog detyrueshëm apo mjek. Më shpesh (pesë herë më shumë sesa meshkujt) kjo shkelje ndodh në gratë e moshës 20-40 vjet


Hipotension - Shkaqet


Shkaqet e hipotension është shumë e ndryshme. Katalizator për zhvillimin e saj mund të shërbejë si trauma psikologjike, neuroza, lodhje kronike, mungesa e gjumit, depresionit dhe shteteve të tjera në depresion dhe apatik. Kështu ka si një rreth vicioz - gjendja e hipotension shkakton sindromi i lodhjes kronike, pra shteti i hipotension shkakton depresion, probleme të kujtesës, ndjenja e depresionit dhe lodhje
Deri shkaqet e hipotension përfshijnë:
- Një nga reduktimi më i shpeshtë shkaqet e presionit të gjakut në fëmijëri dhe adoleshencë është distonia

- Sulmet Panic, depresioni, stresi, neurozë
- Dëmtimi traumatik i trurit
- Sindromi i lodhjes kronike
- Rezulton post-traumatik, septike, shoku anafilaktik ulur tonin në anije
- Humbja e gjakut të konsiderueshme (pas lindjes operacion plagë)
- Cardiomyopathy, infarkt në zemër congestive
- Mungesa e hormoneve tiroide
- Zalisur, pas ndryshimit të pozitës të caktuara të trupit (kolapsi orthostatic) ndodh shpesh në rastet e shërimit të shpejtë të trupit në një pozicion vertikal

- Mbidozë reduktuar drogë presionin e gjakut
- Barrë
Hipotension të mesëm mund të ndodhë në sfondin e këtyre sëmundjeve: osteokondroza e shpinë qafës së mitrës, ulcerat stomak, hepatiti, anemi, cystitis, pancreatitis, tuberkulozi, reumatizma, diabeti, cirroza, etj
Arsyet e mësipërme të çojë në zhvillimin e arterial hipotension. Gjithashtu gjetur hipotension fiziologjik nuk është shoqëruar me ndonjë ndryshim në organet e brendshme. Hipotension fiziologjik mund të zhvillohet:

- Banorët e tropikët dhe subtropics (zonat klimatike të nxehtë)
- Në punëtorët nxehtë Çekët në fabrika (kryesisht çeliku)
- Atletët dhe banorët malore
Në shumicën e rasteve, tensioni i gjakut zvogëlohet për shkak të vasodilation, zemra duke vazhduar për të punuar me të njëjtën forcë dhe me gjakun që rrjedh në të njëjtën shpejtësi (uljen e presionit të gjakut). Në raste të tjera, forca goditës i muskulit të zemrës është reduktuar, dhe diametri i enëve është mbajtur brenda vlerave normale. Gjaku rrjedh nëpër enët në një ritëm të ngadaltë, duke krijuar më pak presion mbi muret e enëve të gjakut (ul presionin e gjakut). Disa mjekë të shpjegojë zhvillimin e hipotension predispozitë trashëguar ndaj reagimeve hypotensive

Hipotension - Simptomat dhe shenjat


Hipotension çon në gjumë natën (ritëm çrregullim gjumit dhe gjumi) dhe sleepiness ditën, duke shkaktuar dobësi dhe lodhje intensifikuar vetëm. Njerëzit me të dhënat e gjumit, siç kërkohet më shumë kohë se sa është zakonisht rekomandohet (jo 6-8 dhe 8-12 orë). Dhe pavarësisht nga kohëzgjatja e gjatë e gjumit, vështirësi zgjohen në mëngjes, ata, dhe freski dhe gjallëri pjesa tjetër e trupit që zakonisht nuk do të ndodhë. Pastaj, dy orë më vonë, hypotensive aktivizuar, por jo për kohë të gjatë, që nga dita që ata të fitojnë apatinë dhe lodhje. Kulmin Aktiviteti i pacientëve me hipotension ndodh më shpesh në mbrëmje

Shenjat kryesore të hipotension:
- Kur aktiviteti fizik vërejtur impuls të shpejtë
- Rritja e ndjeshmërisë ndaj të ftohtit dhe të nxehtit

- Në gratë kanë ndërprerje menstruale dhe të reduktuar potencë në meshkuj
- Mbindjeshmëri ndaj gjuhës me zë të lartë dhe shkëlqim verbues
- Efikasiteti i ulët, sleepiness, tendenca për të zë makina
- Hutim, humbja e kujtesës, këmbët djersitje dhe duart, shkelja e thermoregulation
- Blackout dhe / ose ndezje para syve të milingonave

- Dhimbje në zemër, çrregullime të tretjes
- Me çdo palpitations stërvitje
Shumica e njerëzve me presionin e ulët të gjakut vazhdimisht mërzitshme, jo nga lodhja, por nga mungesa e oksigjenit, e cila në disa raste çon në potemnenyyam vizionin dhe të fikët. Në rast të ndryshimeve të papritur në pozitë nga horizontale në vertikale, këmbët janë pambuk (hipotension ortostatik). Herë pas here mund të ketë humbje të vetëdijes.
Herë pas here mund të shqetësojnë gipotonikov në pushim dhe gjatë ushtrimit janë dhimbje dhe nyje dhemb. Për shkak të presionit të ulët të përkeqësohet e furnizimit me gjak të muskujve se normale kur ngarje dhe dhimbja kalon.

Përveç kësaj hypotensive shumë e ndjeshme ndaj luhatjeve të vogla edhe të presionit atmosferik (meteozalezhnist) dhe ndryshimet klimatike. Njerëzit me presionin e ulët të gjakut nuk mund të gjatë të qëndrojnë në një dhomë të zihet fryma në stacionin e autobusit, duke pritur në linjë, në pozicionin në këmbë.
Në disa raste, simptomat mund të përkeqësohet hipotension: atje ankthi unreasoning, ndjenja e mungesës së oksigjenit, një ndjenjë të frikës në zemrat e ndjenjë ndërprerje. Të gjitha këto janë shenja të neurozë që kërkojnë trajtim të specializuar në një neurolog.

Njerëzit me presionin e ulët të gjakut duke rritur aktivitetin fizik quickens rrahje zemre dhe pulsin, gulçim dhe mund të jetë ndjenjë të pakëndshme në zemër. Më të zakonshme shëndetësore përkeqësim gipotonikov vërejtur pas sëmundjeve infektive dhe ftohjet, dhe në pranverë dhe verë sezonet

Diagnoza hipotension


Shpesh hipotension praktikisht asgjë nuk është zbuluar me kalimin e viteve. Në disa raste, një person me presionin e ulët të gjakut mund të përjetojnë çdo funksion një që nuk ka parandaluar gëzojnë një jetë të plotë. Por në qoftë se ankesa e një pacientit të ndjeheni mirë dhe në praninë e simptomave karakteristike të hipotension, një mjek duhet së pari të vendosë - presionit të ulët është një simptomë e sëmundjes apo normë.

Nëse hipotension shoqëruar me manifestime të dhimbshme, mjeku ka për të përcaktuar nëse është (simptomatike) hipotension fillore dhe të mesme. Diagnoza bazohet në çrregullime fiziologjike përjashtimit hipotension natyrës objektive dhe subjektive. Për të identifikuar peshën e çrregullimeve autonome të pacientit kryera kardyoyntervalohrafyya. Për të zbuluar çrregullimet në sistemin e tretjes, qarkullimit të gjakut dhe frymëmarrje, kryer radiografi dhe ultratinguj. Presioni i detyrueshëm monitorohen gjakut

Hipotension - Trajtimi


Në rastet kur tensioni i gjakut bie pak, trajtimi hipotension është kryer. Megjithatë, në raste mjaft të shpeshta rënie presion, sidomos në praninë e patologjive shoqëruese të trajtimit të kërkuara. Sot trajtimi mjekësor i hipotension mjaft të vogël. Emëruar Zakonisht caffeine përgjithësi ngacmues droga. Në mungesë të patologjive njëkohshëm i organeve të brendshme më të përdorura drogë të holinolitikov (Bellataminal -.. Tab 1 3 g në ditë). Edhe presioni i mirë i gjakut rrit dopamine dhe mezaton. Kur hipotension lidhur me ndonjë shkelje në gjëndrën tiroide, hormonet kanceri i durueshëm emëruar (triiodothyronine), i cili rekomanduar dozë është llogaritur në bazë të pacientit pesha e trupit dhe përmbajtjen e gjakut e hormoneve tiroide.

Nëse hipotension janë të gjitha mjetet juridike efektive bimor që rrisin presionin e gjakut dhe ton enëve të gjakut. Këto përfshijnë: xhensen, Echinacea, Lemongrass infuzion e kineze, Pantocrinum, Leuzea saflorovydnaya; TEAS dhe tinktura inflorescences Shkumë, tretësirë ​​aralia Manchu dhe të tjerët. E pra provuar farmaceutike dhe Eleutherococcus tretësirë ​​e murriz. Rritjen e efikasitetit, ndërsa lëngjet e mishit dhe infusions qetësojë rigon, Arnica, balsam limon, sanëz dhe Motherwort.
Të gjitha drogat janë të përshkruara nga një kardiolog rreptësisht individuale, pas krijimit shkaqet e sakta që çuan në zhvillimin e hipotension.

Pacienti treguar respektimin rigoroz të regjimit NPT, zbatimi nuk kërkon të madh të ndryshme fizike ushtrimin e ushtrimit si sportive, ecje, not, ushtrime në mëngjes. Në ushtrimet e mëngjesit rekomanduar që të përfshijë vetëm ato ushtrime që pacienti mund të kryejnë shtrirë ose ulur. Çdo pacient duhet të bëjë ushtrime me kujdes, duke e mbajtur me kujdes një sy në mirëqenien e tyre

Hipotension ushqim


Gipotonikov hani sasi të vogla shpesh të rekomanduara. Dietë duhet të jetë i pranishëm të gjitha komponentët e vitale: antioksidantë, minerale dhe vitamina. Në trajtimin dhe për parandalimin e hipotension njohur shumë të dobishme Vitamina B (në veçanti vitamina B3 janë: karrota, qumësht, vezë e verdhë veze, mëlçisë, maja, pjesë e gjelbër e bimëve), vitaminë C dhe proteina. Gjithashtu gjetur fruta shumë të dobishme, perime, produkte deti të pasura me magnez, kalium dhe kalcium.

Në përditshme dietë gipotonikov domosdoshmërisht duhet të jetë i pranishëm ushqim erëza dhe me aromë, si erëza rritet presioni pak ngushton enët e gjakut dhe stimulon trupin dhe të stimulojë aktivitetin e duhur të gjëndrave endokrine. Më të arritshme erëza - allspice, e cila është e dobishme për njerëzit hypoэnerhychnыh, physiques asthenic dhe janë të prirur për marramendje (reagime ortostatycheskym).
Në shumicën e rasteve, presion gjaku i ulët me moshën është e njëjtë, sepse si të plakjes natyrore të trupit të njeriut, tensioni i gjakut shpesh rritet. Bazuar në këtë arsye, gipotonikov duhet të kontrollohen rregullisht dhe herë pas here një kardiolog të monitoruar presionin e gjakut. Kur rritja artificiale e tensionit të gjakut apo moshën hipotension më shpesh provokon zhvillimin e hipertensionit