Trajtimit cervicitin akute dhe kronike, simptomat, shkaqet
Në sferën seksuale të grave shumë "armiq të fshehura". Midis tyre është dhe cervicitin. Ajo është e fshehur brenda kësaj sëmundje e përhapur çon në komplikime, gradualisht të infektojnë të gjitha organet seksuale të brendshme, duke përfshirë mitrës, vezoret dhe tubat fallopiane. Një fokus i rëndësishëm i këtij lezioni nuk është e lehtë për të kuruar.
Megjithatë, pavarësisht nga fakti se cervicitin kronike mund të japin asnjë simptom dhimbshme, trajtimi duhet të jetë shkak që konkurrojnë për këtë sëmundje mund të çojë në komplikacione të rënda, duke përfshirë infertilitetit tek gratë. Shkaku i të shumtën e rasteve e patogjeneve infeksionit janë të transmetueshme seksualisht. Kjo Trichomonas, gonococci, etj Me bakteriet e vaginës depërtojnë në rajonin e qafës së mitrës (PATH lart). Nuk është e pazakontë dhe natyrisht në rënie e infeksionit, kur burimet e tjera të sëmundjeve patogjene përmes sëmundjeve të gjakut të ndikojë në organet gjenitale të brendshme, dhe pastaj të gjejnë veten në të mukozës së mitrës. Kështu sillen Streptococcus, E. coli, Staphylococcus, viruset.


Cervicitin manifestuar qafës së mitrës veten me yyazytsirnistyu të madhe në qoftë se ju keni qenë të lënduar qafën e mitrës, një sëmundje e lokalizimit. Këto përfshijnë lëshim të mitrës, dëmtime të lindjes, etj Tendenca për Sëmundjet të tilla siç përcaktohet nga zbatimi i grupeve të caktuara të kontraceptivëve. Ulur imunitetin gjithashtu ndër shkaqet kryesore të cervicitin kronike.

Burimet dhe patogjene cervicitin:
1. Origjina infektive:
1.a. endocervicitis - sëmundje, e cila ndikon në mucous qafës:

klamidia (Chlamydia trachomatis, Chlamydia);
gonococci (Neisseria gonorrhoeae);
Mycoplasma (M.genitalium);
ureaplasma (Ureaplasma spp,. ureaplazmos);
citomegalovirusin;
adenoviruset.
1.b. эkzotservytsyt që mbulon pjesën vaginale e mitrës:
Trichomonas (Trichomonas vaginalis, trichomoniasis);
Virusi herpes simplex (herpes simplex);
Treponema zbehtë (Treponema pallidum), agjent shkaktar i sifilisit;
donovanosis;
shankroid (Ulcus Molle);
papillomavirus njeriut;
tuberculosis i sistemit urogjenital;
amebë;
aktinomicete (kryesisht pasojë e përdorimit të pajisjes intrauterine).

2. Origjina joinfektive:
Natyra traumatik i qafës së mitrës mekanike;
neoplazia;
irritojë qafën e mitrës kimike hyrje të kontraceptivëve (p.sh. spermatotsydы);
sëmundjet sistemike (p.sh., sëmundje Behçet, etj).

Simptomat e sëmundjes akute:
Endocervicitis akute rrjedh purulent bollshme ose shkarkimin mucous vaginale, dhimbje e shurdhër në bark të ulët. Arsyeja manifestimeve të tjera të cervicitin akute është i lidhur zakonisht sëmundje (endometritis, uretriti, salpingo etj). Ekzaminimi gjinekologjik duke përdorur pasqyrë colposcope tregon hyperymyrovannыe komplot mukusit cervikal rreth hyrjes në kanalin e qafës së mitrës, shpesh erozioni, ndarjen purulent dhe Muco-purulent karakter.


Cervicitin kronike dhe simptomat e saj:
Mekanizmi i këtij formulari kronike endotservitsita: përhapjen e inflamacion të indeve lidhës dhe muskuj që përbëjnë organet përreth, infiltrateve të ndodhë që indet shpesh hyperplastic zëvendësohet për shkak të ndryshimeve degjenerative. Në qoftë se ju keni lëvizur në kronike hypertrophic cervicitin fazë mitrës, kompakt sepse pseudo komplot që shoqëron zhvillimin cervicitin formë cysts. Kjo fazë është e shoqëruar nga mukusit dhe sekrecionet Muco-purulent.

Trashje, veçanërisht në qoftë se ka një rikthim, mund të kontribuojë në zhvillimin cervicitin lezioneve shkak endocervical. Эktotservyksa në gjendje të shkaktojë inflamacion Trichomonas, klamidia, vaginitis candida dhe provokojnë Stafilokoket.

Sigurisht komplikuar i cervicitin

Nëse trajtimi nuk është nisur në cervicitin kohë ose procesi nuk mund të zbulohet së shpejti të mjaftueshme, ka një trashje e dhimbshme e mitrës mitrës. Përveç kësaj, mukusit, sekrecione inatosur, shoqëruese gjendje e dhimbshme, ka erozioni. Infeksioni në sëmundje të vështirë inde эrozyrovannuyu. Në thelb shoqërues tservytsytu erozioni vendosur në hapjen e jashtme të mitrës (OS qafës së mitrës). Erozioni është si gjakderdhje, kur ju prekni një njollë të kuqe në formë të çrregullt. Dhimbja nuk shkakton gruaja erozioni nuk mërzit, sepse më shpesh vetëm në vizitën e ardhshme në gjinekologu.

Përhapja ngjitje Skema cervicitin mund të shkaktojë shterpësi në lezionet e mukozës së mitrës, tubat fallopiane dhe vezore.

Diagnoza e cervicitin

Pyetni diagnozën e kësaj sëmundje mund gjinekolog vetëm në shqyrtim, konfirmuar nga analizat laboratorike pranë dhe të dhënave endoscopy.
Kryer testet laboratorike sekrecione nga qafën e mitrës. Ekzaminim mikroskopik të egra për të zbuluar shenja të qarta të inflamacionit, duke përfshirë rritjen e leukocytosis. Gjithashtu emëruar mbjellje bakteriologjike: Alokimi janë të vendosur në një të mesme lëndë ushqyese. Kjo metodë mund të identifikojë agjent shkaktar dhe është trajtim efektiv cervicitin me antibiotikë.

Endoskopisė në këtë rast është kryer duke përdorur pajisje të veçanta - një colposcope. Ne studiojmë mucous vaginale e mitrës.

Trajtimi i cervicitin

Para fillimit të trajtuar pacientët nga cervicitin akute ose kronike duhet të jetë diagnoza të lartë të besueshmërisë. Për ta bërë këtë, zhvilloi një metodë studim përshkruar më sipër.
Cervicitin akute ka blerë për agjentët antibacterial të drejtuara kundër të njëjtit patogjen, e cila, sipas analizave laboratorike, shkaktuar sëmundje. Efektiviteti i trajtimit është konfirmuar nga analizat laboratorike të prodhuara pas rrjedhës së ilaçeve. Megjithatë, ajo duhet destinacion marrjen medikamente shoqëruese që forcojnë sistemin imunitar, duke përfshirë vitamina dhe shtojcave minerale, forcim, hepatoprotectors, dietë e duhur. Ndonjëherë, sipas një immunogram përshtatshme imuniteti qëllim.

Në trajtimin kompleks të cervicitin emëruar dezinfektanteve lokale të ujitjes. Me provuar cervicitin origjinë virale mund të rekomandojë ujitjes mucous përmes ilaçeve të duhur.
Cervicitin kronike kërkon përdorimin e immunostimulants dhe trajtimit të detyrueshëm lokale, fizioterapi, elektroforeza e më të zakonshëm që përdoret zgjidhje e ilaçeve në të cilën elektrodë është futur në vaginë.
Për parandalimin e suksesshëm cervicitin të mjaftueshme për të parandaluar rrjedhën e parregullt e punës, në qoftë se lotët e qafës së mitrës ende ka ndodhur, duhet menjëherë qepje. Të zvogëlojë rrezikun e cervicitin gjithashtu e rekomanduar mbrojtjen gjinekologu përmes kontraceptiv duhur ju, refuzimin e abortit dhe të respektojnë rregullat e higjienës.