Akute leukimi limfoblastike - trajtim, simptomat, shkaqet, prognozë


Akute leucemi limfoblastike - një natyrë malinje patologjike në sistemin e gjakut. Sëmundja filloi në palcën e eshtrave, ku formimi i sasive të mëdha të qelizave të bardha të gjakut (qelizat e bardha të gjakut papjekur). Leukimi akute limfoblastike plotësisht kontrollon proceset e rritjes, përditësimet uniforme dhe maturimin e vështirë të qelizave të njeriut është e humbur. Qelizat e bardha të gjakut nuk pjekur dhe nuk janë qelizat e plotë dhe funksionale, megjithatë, është ndarja e tyre të shpejtë dhe të pakontrolluar. Kështu, nuk është procesi i zhvendosjes qelizave të shëndetshme malinje për të zënë pozitën e tyre në palcën e eshtrave. Kështu që ai humb aftësinë për të formuar trombocitet shëndetshme, qelizat e kuqe të gjakut dhe qelizat e bardha të gjakut. Kjo shkakton anemi, komplikime infektive dhe gjakderdhje të shpeshta. Ndonjëherë këto simptoma janë edhe shenjat e para të leukemisë akute limfoblastike.


Të gjitha të leukimi nëpërmjet gjakut dhe sistemit limfatik të shpërndara në të gjithë trupin dhe të ndikojë në pothuajse çdo sistem. Prandaj, kjo anomali konsiderohet patologji malinje sistematike dhe pa kohë, trajtimi i përshtatshëm përfundimi fatal mund të ndodhë brenda disa muajve të fillimit.


Akute shkakton limfoblastike


Në zhvillimin e kësaj sëmundjeje në njerëzit sugjerojnë shkeljet në grup i kombinuar dhe të strukturuar të kromozomeve, të cilat mund të përdoret nën ndikimin e mutacioneve të trashëguara apo të fituara si rezultat i faktorëve unik në gjenet. Faktorët kryesorë të tilla përfshijnë rrezatimi jonizues, si dhe një rol në formimin e leukemisë akute limfoblastike luajtur mutagjenët kimikë.

Ka dëshmi se kjo neoplasms patologjike më të shpeshta në mesin e njerëzve të cilët kanë qenë duke marrë benzinë ​​veprimi ose drogë cytotoksike T. tilla si Mustarhen, Leykaran, Imuran, Sarkolizyn dhe cyclophosphamide.
Ekziston një supozim se faktor trashëguar shkakton zhvillimin e kësaj patologjie në ind limfatik. Përveç kësaj, janë përshkrimet e vëzhgimeve të bëjnë me mënyra dominuese dhe ikës trashëgimisë akute limfoblastike leukimi me një incidencë të ulët të grupeve të caktuara etnike dhe të lartë - të tjerët. Në thelb në raste të tilla nuk ka trashëgimia e sëmundjes, dhe aftësia e kromozomeve të ekspozuar lymfokletky ndryshueshmërinë që mund të transformohet në leukimi. Prandaj, analiza kromozonale gjetur se leucemia akute limfoblastike është e karakterizuar nga qelizat abnormale ndarja klon të gjithë trupin, formuar nga e parë të mbajtur mutacion, të qelizave.Simptomat akute leukimi limfoblastike


Për këtë kancer karakterizohet nga disa faza e paraqitjes së tij. Këto përfshijnë: periudha predleykoznыy, ajo duhet të jetë forma akute, pastaj vjen faljen pas rikthim të sëmundjes vëzhguar dhe fazën përfundimtare - është terminal. Sigurisht, tre fazat e fundit të leukemisë akute limfoblastike në shumicën e rasteve varet nga efektivitetin e trajtimit. Nëse sëmundja është shëruar, proceset e përsëritura dhe fazë terminale krejtësisht të humbur. Dhe nga natyra e rezistencës primar vëzhgoi alternuara me faljen rikthim.

Gjatë periudhës së shfaqjes predleykoznoho shenjat klinike të leukemisë akute limfoblastike pothuajse e pamundur për të diagnostikuar. Por periudha akute fillon shpejt dhe karakterizohet nga një shumëllojshmëri të simptomeve, të cilat proceset rritje të fortë të natyrshme në indet anormale dhe të shtypur funksionin normal të gjakut. Ajo tregon transformimin çakëll të palcës kockore, rritjen e organeve fizike dhe nyjet limfatike.
Në të rriturit, format e ndryshme të leukemisë akute limfoblastike karakterizohet simptomat e hershme yntoksykatsyonnыmy, anoreksi, pa humbje të konsiderueshme peshe, dhimbje në nyje dhe kockat. Më tej, një rritje në organet tilla si mëlçi, shpretkë dhe limfatike nyjet, veçanërisht në qafë, sqetull dhe një pjesë ijë. Kur nyjet limfatike zgjeruar submandibular, pranë veshit dhe navkoloochnyh shënuar Mykulychi simptomatike komplekse. Në rrjedhën e sëmundjes, shumë pacientë kanë membranat mukoze zbehtë dhe lëkurës.

Gjithashtu leucemia akute limfoblastike mund të ndodhë sindromi hemorragjike, i cili është shprehur hemorrhages natyrën polimorfe nga të vogla në madhësi të mëdha, si dhe nosebleeds, veshkave dhe traktit gastrointestinal. Të gjitha këto shenja tregojnë për zhvillimin e trombocitopenia dhe anemi për shkak të depresionit hematopoiesis normale.
Për leucemia limfoblastike akute simptomave rralla karakteristike si leykemidy formuar në sipërfaqe të lëkurës dhe indeve të saj yndyror. Nuk mund të ketë ndryshime të pranishëm nekrotike të lëkurës dhe mukozës së gojës dhe zorrët.

Gjatë përparimin e procesit patologjike e leukemisë akute limfoblastike përhapet në shumë organe. Kjo përfshin CNS, dhe të lehta, dhe autoritetet e parë dhe organet gjenitale. Këto simptome klinike më karakteristike e përsëritje malinje sëmundjes. Por, kur leucemia akute limfoblastike karakterizuar nga pamja e shenjat e para të sëmundjes, kjo tregon sëmundje të dobët prognozë.


Leukimi akute limfoblastike në fëmijët


Kjo keqdashje konsiderohet forma më e zakonshme e leukemisë në mesin e të rriturit dhe fëmijët, gjenden në pothuajse 80% të të gjitha rasteve. Statistikisht kjo sëmundje çdo vit sëmurë rreth 500 të rinj dhe fëmijë në periudhën nga lindja deri katërmbëdhjetë.

Leukimi akute limfoblastike mund të ndikojnë në të dy fëmijët e të gjitha moshave dhe të rriturit. Edhe pse sëmundja është diagnostikuar më shpesh në mesin e djemve prej një deri në pesë vjet sesa vajzat.
Në fëmijët me leucemia akute limfoblastike është shkaktuar nga mutacione në limfocitet malinje, duke rezultuar në qeliza të reja të ndalojë zhvillimin e saj. Ky proces ndalesa mund të ndodhë në çdo fazë të qelizave, kështu leukemia akute limfoblastike mund të ketë shumë forma. Ata të gjithë kanë një kurs të ndryshme klinike të sëmundjes dhe të strategjisë së trajtimit do të varet nga këto forma.

Aktualisht nuk ka asnjë arsye të saktë që kontribuojnë për të ose ndikojnë në zhvillimin e leukemisë akute limfoblastike në fëmijët. Ne vetëm dimë se sëmundja fillon të zhvillohet, kur ndryshoi malignantly limfociteve paraardhësit. Mutacionet e tilla ndryshojnë të gjithë materialin e trashëguar e qelizave. Por më së shumti është e paqartë se pse disa fëmijë, këto ndryshime në gjenet që çojnë në formimin e patologjisë, dhe të tjera - nuk ka. Kjo mund të shpjegohet me faktin se leucemia akute limfoblastike ndikon jo vetëm predispozicion gjenetik të, por faktorët e jashtëm. Pra, sëmundja është konsideruar të jetë multifactorial.


Ne gjithashtu e dimë se sëmundje të tilla si anemi Fanconi dhe sindromin Down rrit rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve malinje në fëmijë. Përveç kësaj, rrezatimit X-rrezeve, rrezatimi, carcinogens kimike, droga dhe viruset e caktuara mund të kontribuojnë në zhvillimin e leukemisë akute limfoblastike në fëmijë.
Gjatë disa javëve të para të zhvillimit të sëmundjes klinike. Që qelizat abnormale tumorit gradualisht të ndikojë në tërë palcën e eshtrave dhe organeve të tjera, atëherë simptomat e leukemisë akute limfoblastike në fëmijët fillimisht manifestuar apatinë, mungesa e interesit në lojra dhe zbehje. Kjo është për shkak të numrit të pamjaftueshëm të qelizave të kuqe të gjakut në trupin e fëmijës, i cili japë oksigjen në të gjitha qelizat. Një mangësi e plotë e limfociteve dhe granulocitet dobëson sistemin imunitar, i cili është pasojë e infeksioneve të shpeshta me temperatura me temperaturë.

Kur trombocitet zhdukur, ka lëkurës hemoragji dhe gjakderdhje të mukozës. Qelizat malinje lëvizin në të gjithë trupin, duke shkaktuar jo vetëm ndryshimet në gjak, por dhimbje në organe të ndryshme. Para së gjithash ka dhimbje në eshtra e duart dhe këmbët, pasi të plotësojë dëmtimit të dhëmbëve kockave dhe qelizat e palcës së kockës leykoznыmy. Ndonjëherë dhimbja marrë forcë të tillë që fëmijët nuk mund të ecin. Kur grumbulli të parregullt të qelizave në nyjet limfatike, mëlçisë dhe shpretkës, dhimbje në bark. Dhe përhapjen e sëmundjes në rreshtim të fëmijëve trurit ankohen për dhimbje koke ata tregojnë paraliza fytyrës nervore, vizion shqetësuar dhe mund të hapë të vjella.

Simptomet e leukimi akute limfoblastike në fëmijët mund të ndodhë ndryshe dhe shfaqen individualisht. Prandaj, një diagnozë më të saktë, ju keni një diagnozë të plotë të sëmundjes.
Nëse dyshoni se kjo anomali, pediatër i emëruar nga testet laboratorike në formë të gjakut të zgjeruar. Dhe ndryshimet në hemogram detyruar të bëjë palcës së kockave birë në spital, për konfirmimin përfundimtar të diagnozës. Për informacion më të saktë mbi organet e prekura me ultratinguj të përshkruara, X-ray, MRI, CT dhe skelet scintigraphy, mesit birë.Akute trajtim limfoblastike


Nëse konfirmohet diagnoza e pacientëve në një klinikë të specializuar të fillojnë të aplikojnë trajtim më moderne dhe efikase. Në trajtimin e leukimi limfoblastike akute kimioterapia jepet vend të madhe. Për ta bërë këtë, pacientët që marrin drogë cytotoksike T. përshkruar se i ngadalshëm dhe për të reduktuar rritjen e qelizave të kancerit. Disa pacientë kalojnë ekspozimi shtesë rrezatimit të SNQ. Dhe përdorimin e kimioterapia vыsokodoznoy jep një mundësi për transplantin e qelizave embrionale. Objektivi kryesor është trajtimi i leukemisë akute limfoblastike është mundësia e shkatërrimit të plotë të qelizave malinje leukemic gjithë trupit për të rivendosur funksionimin e plotë të palcën e eshtrave.

Kohëzgjatja dhe intensiteti i kimioterapia, duhet të ekspozimit rrezatimit sistemit nervor transplantimit dhe rezultatet e trajtimit dhe të parashikuar atë që do të varet nga lloji i leukimi akute limfoblastike, përhapja e saj në të gjithë trupin e pacientit dhe se si për të trajtuar sëmundjen.
Së bashku me kimioterapi emëruar terapi shoqëruese e leukemisë akute limfoblastike, i cili synon për të luftuar infeksionet e ndryshme, duke eliminuar pas efekte anësore kimioterapia dhe simptomat e dehjes. Për Thrombocytopenia rënda dhe anemi transfuzionit emëruar zëvendësues.

Kryerjen e transplantimit qelizat e palcës së eshtrave është një nga trajtimet për sëmundje të tilla si leuçemia akute limfoblastike. Ajo është përdorur për pacientët të cilët kanë komplikime në prani të tipit Filadelfia kromozomeve. Një aspekt i rëndësishëm i terapisë është për të parandaluar hyrjen e infeksioneve për shkak të dobësimit të sistemit imunitar në pacientët. Leukimi akute limfoblastike është më e keqe për të trajtuar të rriturit në krahasim me sëmundjet e fëmijëve.


Akute prognozë limfoblastikeSot rreth 70% e fëmijëve që vuajnë nga leucemia akute limfoblastike, kanë një heqje pesë-vjeçare, por në të rriturit kohëzgjatja e faljen mund të arrihet vetëm në 20%. Për shembull, në Gjermani nga 600 pacientët të cilët për herë të parë u bë i sëmurë kjo patologji, 90 vëzhguar proceset e sëmundjes përsëritura, se pothuajse çdo shtatë. Në thelb, kthimi i sëmundjes ndodh në dy vitet e para pas zbulimit të sëmundjes dhe në raste të rralla - pas pesë viteve.
Në përgjithësi, shanset e shërimit pas kthimit të leukemisë akute limfoblastike është shumë e vogël, edhe pse në disa pacientë terapia përsëritet jep rezultate të mira. Pesë-vjeçar shkalla e mbijetesës pas manifestimeve të përsëritura të sëmundjes është rreth 35%.

Treguesit statistikorë nuk mund të japë parashikime të sëmundjeve malinje. Leukimi akute limfoblastike mund të ndodhë dhe të përfundojë tërësisht të paparashikueshme, madje edhe duke pasur më të favorshme Sigurisht anasjelltas.