Lythat gjenital trajtim, shkaqet, simptomat


Lythat gjenital (lythat gjenitale, lythat gjenitale) - një sëmundje virale transmetohet nëpërmjet kontaktit seksual, e cila karakterizohet nga mish mish-colored lythat butë në lëkurën e perineum dhe vulvë. Lythat gjenital kërkojnë trajtim adekuat të cilësisë, si është e shoqëruar shpesh nga sëmundje të tjera seksualisht të transmetueshme (ureaplasmosis, trichomoniasis, klamidia, etj)
Lythat gjenital shkakton


Deri më sot, rreth njëqind të dalluar lloje të HPV, nga të cilat rreth dyzet sëmundjet seksualisht të transmetueshme. Agjent shkaktar lythat gjenitale të lidhura me një nga llojet HPV (papovovyrusov familjar). Lythat gjenital janë shkaktuar 6 dhe lloji 11 papillomavirus njeriut (HPV). Në shumicën e rasteve, kjo sëmundje është infeksion përmes kontaktit seksual dhe shpesh është asimptomatike. Duke qenë në trupin e njeriut në një gjendje latente, virusi lyth njeriut është aktivizuar vetëm në prani të faktorëve të favorshme për të (reduktimin e kohës në të cilën - për çfarëdo arsye e sistemit imunitar). Zhvillimit lythat gjenitale të kontribuojë për shtatzëninë e tillë lokale stimuj; shkarkimit nga uretrës, vaginës dhe rektumit; akumulime të smegma, tretje.

Ekzaminimit, lythat gjenitale diagnostikuar në 70% të rasteve në të dy partnerëve seksualë, dhe mjaft shpesh ata janë të kombinuara me sëmundje të tjera seksualisht të transmetueshme. Në shumicën e rasteve, lythat gjenitale ndodhin mirë, por ndonjëherë nuk është një degjenerim i karcinomës. Kjo është arsyeja pse, për parandalimin e kancerit, lythat gjenitale, pavarësisht nga vendndodhja e tyre, formës dhe madhësisë është gjithmonë që të hiqet, aq më shumë vetë nga kjo sëmundje kurrë nuk vënë re.

Lythat gjenital janë po aq të zakonshme në njerëz të të dy gjinive që janë seksualisht aktive (mosha zakonisht 20 deri 25 vjet). Periudha e inkubacionit të sëmundjes shkon nga tre javë deri në nëntë muaj dhe një mesatare prej rreth tre muaj
Lythat gjenital simptomat
Në shumicën e rasteve lythat gjenitale të ketë pamjen e tumoreve të vogla që qëndrojnë mbi këmbë të shkurtër apo fije gjobë dhe në formë lafshë gjeli kujton apo lulelakër. Këto edukimi mund të jenë të dyja të shumta dhe të vetme dhe në disa raste (kryesisht femra) mund të arrijnë madhësi mjaft të mëdha. Lokalizimi kryesore e lythat gjenitale është zona e anus, perineum dhe organet gjenitale. Varësisht nga lokacioni, këto formacione mund të jetë e ndritshme - të kuqe, i zbehtë - rozë apo mish-colored. Dështimi në përputhje me higjienën ose acarim të lythat gjenitale, ata matseryruyutsya, eroziruyutsya, dhe në disa raste edhe ulqerim theksuar shkarkimin purulent me një erë të pakëndshme

Lythat gjenitale në meshkuj kryesisht të lokalizuara në kokë dhe qafë e penisit glans, lafshë; në dalje të uretrës, dhe, në disa raste dhe në kanalin. Në perianal (anus) lythat gjenitale janë më të zakonshme në homoseksualët, por mund të jetë në meshkujt heteroseksualë
Lythat gjenital në gratë më shpesh ndikojnë labia vogla dhe të mëdha, adhesions pasme cik; të paktën - mitrës dhe murit vaginale. Formacionet Lezioni izoluar sipas qafën e mitrës dhe hapjen e jashtme e uretrës është shumë e rrallë. Kur marrëdhënia seksuale anale dhe oral prekur anusit rajon dhe orofaringut.

Pacientët me këtë sëmundje të ankohen për dhimbje të paqartë në organet gjenitale të jashtme dhe bark, si dhe dhimbje gjatë urinimit
Lythat gjenital komplikime
- Nga fërkimi i vazhdueshëm i rrobave, lythat mund të bien larg, dhe në vend të tyre janë formuar ulçerë jashtëzakonisht të dhimbshme gjakderdhje
- Në mungesë të trajtimit në kohë, lythat gjenitale priren të acarohet
Mungesa e trajtimit të çon në formimin e një numri në rritje të lythat. Ndonjëherë ajo vjen për shkak të faktit se në raste shumë të përparuara në zonën gjenitale të një pacient nuk janë pjesë e dukshme e lëkurë të shëndetshme

- Për shkak të rrjedhje papyloyazykarusnoy infeksionit zgjatur gjenital, ka një rënie të mprehtë në imunitet, e cila përfshin tendencë njerëzore e ndonjë sëmundjeje ngjitëse. Nëse pacienti ka qenë tashmë e pranishme për disa sëmundje kronike inflamatore (sidomos legenit), ajo gjithmonë përshkallëzohet

- Ka raste të lythat gjenitale në vendin e lezioneve kanceroze
Trajtim lythat gjenitale
Për fat të keq deri më sot nuk ka asnjë medikament specifik që mund të shkatërrojë patogjen papiloyazytsirusnoyu infeksion gjenital, duke rezultuar në immunocorrective kufizuar trajtimit kryerjen e trajtimit lokal dhe heqjen e lythat gjenitale. Efektiviteti i shumicës së terapive ekzistuese është brenda 70%, ndërsa norma rikthim mbi 25%.

Metodat e trajtimit të lythat gjenitale:
- Terapia lazer. Kjo metodë është ndikimi në lythat rreze drejtuar e rrezeve lazer nën ndikimin e lythat pëlhurë avulluar dhe në vend të saj është djegur (kore e thatë). Shtatë ditë pas lazer fillon rimëkëmbjen
- Diathermocoagulation. Kjo metodë e trajtimit është ndikimi i temperaturave të larta dhe rrezatim frekuencave elektrike apo të lartë. Aplikimi i kësaj metode kërkon përdorimin e detyrueshëm të anestezi lokale. Në shumicën e rasteve, një javë pas këtij lloj trajtimi pacienti kthehet në jetën normale seksuale

- Trajtimi i barnave me recetë, të cilat përfshijnë acid pranishëm koncentruar. Shpesh, pas një aplikimi në vend vuri në lytha është vetëm një puçërr me qelb e vogël se vetë zhduket brenda pak ditësh
- Cryotherapy. Kjo metodë e trajtimit është për të hequr lythat gjenitale me nitrogjen të lëngët. Një sasi e vogël e substancës aplikuar për lythat ngrirjes atë, duke i ekspozuar përmbajtjen e saj të degradimit proteinave. Pas kësaj procedure lythat vetëm shpejt zhduket, duke lënë pas një mëngjes të vogël, e cila në mënyrë tipike të shërojë pas 1-2 javësh. Kjo metodë është konsideruar të jetë mjaft e rehatshme dhe të sigurt.