Akute sinusit, shkaqet, simptomat, trajtimi


Sinusit akut është inflamacion në sinuseve nofull, ajo më shpesh ndodh pas një të ftohtë gjatë. Nëse gjithçka shkon mirë me hundë, me sinuset janë të mbushura me ajër. Por ka raste kur sinuset mukusit lëngshëm ndërton, kjo është një mjedis të favorshëm për riprodhimin e mikroorganizmave të ndryshme, ata janë shkaku i infektive zabolevaniy.Ochen rëndësishme të dini simptomat dhe trajtimin e sinusit akut të mos kandiduar sëmundje dhe kuruar atë në kohë.


Të cilët shpesh zhvillon sinusit akut?


Shumica e sinusit është rezultat i rrjedhshëm apo të ftohtë, nuk është dolikuvaly. Në mukozën e sinus nofullës ënjtje fillon të përhapet nga zgavrën e hundës përmes qasjes është sinuset të mbyllura, të cilat janë të vendosura në kalimin hundës. Për shkak të kësaj keqe vjen oksigjenin e nevojshme për mukozën e plotë efikasitetit.


Pas presionit të nofull sinus fillon të rritet, ajo shkakton shumë dhimbje. Dhe mukusit që stagnon, fillon të shkaktojë inflamacion. Për këtë arsye ka sinusit akut. Më shpesh kjo sëmundje shfaqet pas vuajtur SARS, por më e rëndësishmja në kohë për të i kushtoj vëmendje për atë për të filluar trajtimin.


Sinusit akut mund të ndodhë pas sëmundjeve infektive të sinuseve sipërme nofulla. Gjithashtu, pas pësimit të gripit ose fruthi. Shumë shpesh pacientët është për shkak të inflamacion të dhëmbëve, sepse rrënja e dhëmbit vendoset pranë sinuseve.


Shumë shpesh, sinusit akut mund të ndodhë për shkak të lëndimit në muret e sinuseve, strukturën anomalitë kongjenitale përmes hundës, pas kryerjes së operacionit. Në fëmijët, sinusit akut mund të rezultojë nga alergji apo adenoids.


Simptomet e sinusit akut

1. Në hundë ka ndjesi të pakëndshme dhe të dhimbshme. Në dhimbje në mëngjes nuk ndjehet, dhe në mbrëmje fillon të rritet. Është shumë e vështirë për të përcaktuar vendin ku dhimbje të lokalizuara, pacienti mund të marrë migrenë.


2. penguar frymëmarrjen hundës dhe zënë hundët, sepse ajo duket rrufitje në zërin e tij.


3. R3r3r3182. Hundë i lëngshëm është shoqëruar me qelb. Kjo nuk ka simptoma kur hundë zihet fryma, për shkak se mukusit nga sinuseve shumë të këqija larg.


4. Temperatura ngrihet mbi 38 gradë, mund të hidhen të lartë.


5. Në njerëzve ekziston gjendja e keqe e përgjithshme, ai shpejt merr lodhur, ai ka një dobësi, ai refuzon për të ngrënë, ka çrregullime në gjumë.


6. dhimbje sinus hundës dhe mund të shoqërohet me dhimbje dhëmbi që fillon të rritet gjatë përtypet, cheeks fryrë, qepallë shumë rrallë të ulët.


7. Një person mund të rritet marramendës, ai është shumë i frikësuar nga drita, ajo reduktohet shqisën e të nuhaturit.


Diagnoza e sinusit akut

Për të sqaruar diagnozën e sinusit akut, ju duhet të duhet të diagnostikuar problemin. Mjeku e vë atë pas shqyrtimit të pacientit dhe duke dëgjuar të gjitha ankesat.


Në rast të qelb në hundë e mesme rresht pas një njeri i fshin kokën dhe tilts, thotë se në pjesën e sipërme të nofullës sinus inflamacion shfaq. Është e nevojshme për të kontrolluar duke përdorur metodat e mëposhtme:


1. rreze-X.


2. Diafanoskopiya.


3. birë gjyqi.


4. Pastaj të jetë i sigurt për të gjithmonë të larë sinus haymorovi.


Shpesh diagnostikohet sinusit pas dyafanoskopyy - llamba Goering, ajo është e administruar tek pacient në gojë në dhomën ku errët. Atëherë pacienti ka për të mbyllur buzët e tij dhe ai EDUCATION sinus kuqe nofullës. Nëse maxilla vërejtur ndryshime prekur anë e fytyrës është errësuar. Duke përdorur këtë metodë, ju mund të shihni gjendjen e sinus frontal. Për ta bërë këtë, të vënë në një dritë llambë të veçantë me kapak lente dhe të vënë në orbitë.


Një metodë e mirë është X-ray, ajo tregon nëse një sinus, në disa raste, ato mund të jenë të humbur që madhësia e tyre dhe vëllimi. Në rastet e ndryshimeve patologjike mund të shihet në X-rrezeve njolla të errëta, kjo tregon pleh organik. Përdorimi i X-ray përcaktohet nga niveli i inflamacionit, polyps mund të jetë ose do të jetë e qartë se mukozën vend utolstilas.


Në rast se X-ray dhe diafanoskopiya nuk dha rezultatet e dëshiruara, përdorni çaj dhe t'i shtyer.


Mos harroni që ju duhet dhe se do të tregojë nëse birë është negative, ajo nuk do të tregojë se ka sinusit, ajo mund të jetë ënjtje ose polyps.


Cilat janë ndërlikimet e sinusit akut?

Shumë komplikime të rralla mund të ndodhë. Por ka raste të rënda në të cilat sinusit akut shkakton probleme me autoritetet fqinje. Shpesh ajo mund të jetë një infeksion në kafkë - meningjiti. Inflamacion nofull mund të lëvizin sytë, me qepallat të fillojë të rritet, sytë e tij fryrë me natyrën, nuk është një dhimbje shumë e fortë.


Sinuziti mund të shkaktojë komplikime të tjera shumë të rënda - pectoris, pneumoni, traktin e sipërm respirator prekur organet e tjera, dhëmbët mund të shfaqen simptomat e astmës.


Trajtimi i sinusit akut

Pasi mjeku vënë diagnozë të saktë, ju duhet të trajtohet. Qëllimi i trajtimit të sinusit akut - të shpëtoj nga ënjtje që ndodh në rreshtim të hundës dhe për të ndihmuar lirimin mirë larg.


Nga jo-operacionale trajtime përfshijnë:


1. Përdorimi antihistamines, antibiotikët.


2. Metoda e heqjes sinusin ndarjen nëpërmjet një çaj e ndjekur nga administrimi i droga.


3. Metodat fizike terapi.


4. Immunotherapy.


5. Të jetë i sigurt për të hequr fokusin e infeksionit.


6. Të jetë i sigurt për të marrë një kurs të antibiotikëve të patjetër të heqin qafe e inflamacionit.


Sinusit më akute trajtohen nën mbikëqyrje mjekësore, mund të jetë trajtim - inhalers, sprays, bie. Shumë mirë ndihmojë UHF, rrezatim ultravjollcë në zgavrën e hundës.


Në rastet e inflamacionit të rënda mund të shtroj në spital pacienti mund të kenë nevojë kirurgji.


Si pasojë, sinusit akut është një sëmundje shumë e rrezikshme, kështu që është e rëndësishme për të trajtuar jo drejtuar, ajo mund të zhvillohet në një formë kronike, dhe atëherë ajo është shumë e vështirë për të hequr qafe. Gjithashtu e rëndësishme për të trajtuar rinitit, për vështirësitë u ngrit.