Dermatitis e kokës, fytyra, duart, këmbët, trajtim, shkaqet, simptomat


Pezmatim i lëkurës - një grup i sëmundjeve inflamatore të lëkurës që ndodh nën ndikimin e irrituese apo sensibilizimin e stimujve ekzogjene. Stimuj ekzogjene janë kimike dhe natyra fizike. Përveç kësaj, ekzogjene stimujt (të jashtëm) me kusht ndarë në pakushtëzuara dhe të kushtëzuara. Stimul pakushtëzuar në një pushtet të caktuar dhe për një kohë të caktuar e ekspozimit promovon pezmatim i lëkurës në çdo person, të tilla si djegiet, që rezultojnë nga acidet dhe alkalet dhe temperaturat e larta, rrezatimi, etjDermatitis Shkaqet lëkurës dhe Simptomat


Dermatitis e lëkurës që kanë evoluar nën ndikimin e stimujve pakushtëzuara kanë të bëjnë me lloje të thjeshta ose dermatit kontakti. Efekti i kushtëzuar stimul vetëm në prani të siguruar deri në pikën. Prandaj, këto pezmatim janë vetëm persona të veçanta që kanë një sensibilizim në rritje në këtë stimul të veçantë. Ata fillojnë zhvillimin e tyre pas lezione të përsëritura mbi irritues të lëkurës përmes periudhë të caktuar kohore. E ashtuquajtura kontakt dermatit alergjik.

Simple lëkurës pezmatim i lëkurës, ose ajo quhet artifitsialnym, pamja karakteristike e lezioneve ekskluzivisht në fushën e ndikimit dhe të mungesës së irrituese procesit poshyryuvalnoho gjithë periferia e saj. Shfaqet në ënjtje të lëkurës, skuqje dhe nganjëherë blisters dhe ulcerat strupы. Subjektive, pacientët përjetojnë djegie dhe dhimbje në lëkurë prekur. Irritues mund të jetë mekanike (skuqje pelenë, veshin, zmozolilist) dhe fizike (djegiet, oznoblennya, ngrirja). Veprimi në lëkurë ndaj rrezeve ultraviolet mund të shkaktojë pezmatim akute dhe kronike. Llojet e ndryshme të jonizues veprimin e rrezatimit (rrezatimi neutron, X-rrezet, etj) gjithashtu kontribuon në pamjen e akute dhe kronike karakter rrezatimi dermatit.

Lëkurës pezmatim i lëkurës thatë ndodh përgjithësisht në pacientët me dermatit atopic. Ata shpesh kanë lëkurë të thatë, ndonjëherë shumë të theksuar, me të çara dhe lëkurë. Veshje e guaskës është i përbërë nga qeliza të tilla të lidhura me njëra-tjetrën nga forcimi substancë, përbërja e tij mund të përfshijnë lipide, ceramides, acidet yndyrore esenciale dhe kështu me radhë. Z. ceramides janë qelizat kryesore që mbajnë lagështi në lëkurë. Në pacientët me dermatit atopic është gjetur përmbajtje të ulët të ceramides në corneum shtrese si lëkurë të prekur dhe të sinqertë.

Filmi Hydrolypydnaya që mbulon sipërfaqen e lëkurës, parandalon zhvillimin e baktereve, ajo gjithashtu parandalon humbjen e lagështisë dhe lejon lëkurën të kryer tajitje e sebum. Në qoftë se ju shkelin atë, qelizat e lëkurës janë të palidhura, e cila i lejon bakteret dhe alergeneve të depërtojnë në shtresat e thella të lëkurës. Hollë si çimento ndërqelizor: mangësi lipidet çon në ndryshime në funksion pengesë e lëkurës, dhe strukturat e lipideve - thatësi e saj.
Dermatitis i lëkurës shfaqet si një proces inflamator që filloi në lëkurë pas kontaktit me disa faktorë ekzogjene dhe endogjene. Për shembull, veprimi i ngrohjes, të ftohtë, rrezatimit, rrezet e diellit, energji elektrike.

Për dermatit kronike mbi lëkurën e duarve dukuri tipike lyhenyzatsyy - trashje e lëkurës me rritje foto dhe lëkurë. Por shpesh ky proces është shfaqja e një natyre alergjike.
Dermatitis lëkurës këmbë është gjithashtu një prej varieteteve dermatit të tyre, i cili karakterizohet nga simptoma të tilla si kruarje, lëkurë lëkurë në këmbë, në pamjen e zonave të përflakur oozing crusts dhe të çara. Këmbët janë shpesh të ndjeshëm ndaj pezmatim të thjeshtë, e cila mund të jetë akute ose kronike.

Shkaqet e dermatit në lëkurë e këmbët mund të bëhen një sërë faktorësh: dobësimin e sistemit endokrin të trupit dhe çrregullime nervore, infeksionet dhe alergjitë. Por shkaku i saktë i paraqitjes së saj mund të jetë i instaluar vetëm pas konsultimit me një specialist.


Dermatitis kokës


Nga vetë pezmatim i lëkurës është inflamacion të lëkurës dhe reagim ndaj stimujve ekzogjene. E njëjta gjë ndodh me mekanizmin e dermatit në lëkurë e kokës. Përcaktoni pezmatim i lëkurës së kokës shpesh si seborrheic për shkak të faktit se ky zakonisht dermatit ndikon kokës dhe fytyrë. Njëlloj zhvillon dy popullsisë meshkuj dhe femra, të rinj dhe të prirur për të zhvilluar pezmatim i lëkurës së kokës për shkak të ristrukturimit (hormonal) trupin në pubertet.

Në përgjithësi, trajtimi i dermatit e kokës është e detyruar të emërojë një dermatolog, por është konsideruar si një këshillë trichologist parakusht - një specialist i cili e specializuar në strukturën e flokëve dhe kokës. Parimet kryesore të trajtimit të bazuar në eliminimin e faktorëve bezdisshëm që shkaktojnë pezmatim i lëkurës së kokës, duke marrë drogë antihistamine subjekt grupi i përzgjedhur saktë dietë me përjashtim të produkteve të cilat mund të shkaktojnë reaksione alergjike. Në raste të rënda, lezione mund të kërkojnë shtrimin në spital.

Çdo herë në kontakt me zbokth. Si rregull, të dalluar seborrhea yndyrë dhe seborrhea thatë. Kur pezmatim i kokës ndryshon numrin dhe cilësinë e sebum, e cila është gjëndra dhjamor sekretuar. Për lëkurës me vaj seborrhea sebum tajitje rritet kur thatë - është zvogëluar, duke shkaktuar rritje sensibilizimin e kokës dhe ndjesi djegie dhe thatësi.
Trajtimi i dermatit e kokës është arritur në terapi komplekse. Por kjo ndodh që pezmatim i kokës mbetet pa u vënë re nga pacienti, pasi nuk ka tërhequr shumë vëmendje. Pezmatim i lëkurës seborrheic e kokës mund të shkoni në një formë akute të dermatit, ashtu-quajtur, ekzemë, kështu që terapia duhet të fillojë, sa më shpejt aq më mirë, dhe ajo mund të eliminojnë simptomat dhe të çojë në një shërim të plotë. Trajtimi i dermatit e kokës është që të përdorin kozmetike të veçantë dhe përgatitjet farmaceutike dhe gëlltitjen e tyre.

Në trajtimin e dermatitit së kokës dhe dieta detox ndihmë dhe fizioterapi, të cilat ndihmojnë të rivendosur ekuilibrin natyror alkaline të lëkurës së kokës dhe të shpëtoj trupin e toksinave. Gjithnjë e më popullore janë këto trajtime pezmatim i lëkurës së kokës si detox lëkurës, duke përdorur lëkura fotoэssentsyalnыh. Tretmane efektive - Mezoterapia dhe plazmolyfftynh.


Dermatitis lëkurën e fytyrës


Dermatitis lëkurën e fytyrës shpesh shkaktojnë më shumë shqetësim se dermatit të lëkurës në një zonë tjetër të trupit.

Dermatit seborrheic karakterizohet nga metabolizmit të lëkurës fytyrës e yndyrës në lëkurë, një formë e seborrhea mund të jetë e thatë, me vaj dhe të përziera. Zakonisht këto shenja fillojnë në moshën e pubertetit. Dukje pezmatim i lëkurës fytyrë lëkurës nxisin dëme nervore, dështimin e higjienës personale, gabime në dietë, kujdes të pahijshme. Për seborrhea me vaj, lëkurë mund të duken me shkëlqim, vaj me zmadhuar poret. Rritja e temperaturës ambientit, tendosje mendore ose punë kontribuar në rritjen e sebum natyrore. Shumica e pezmatim i lëkurës në lëkurë të fytyrës seborrhea me vaj mund të shfaqen aknet ata mund të ndez infeksion anëtarësimit.


Kur pezmatim i lëkurës me lëkurë të thatë të fytyrës me vaj, sebum, anasjelltas, të pamjaftueshme. Në fytyrë puçrra fytyre mund të duket si blackheads (comedones), të cilat mund të bllokoj poret, duke e bërë lëkurën gradualisht trashet dhe ngjyrë të shëndetshme është e humbur. Pezmatim i lëkurës fytyrës është vaj në kombinim përzier seborrhea thatë dhe me vaj në të njëjtat zona të lëkurës.
Kur seborrheic lëkurës pezmatim i formave të përballet caktuar një dietë me kufizimin e karbohidrateve të thjeshta (ëmbëlsirave ndaluar, furre, çokollatë), kripë dhe yndyrë. Nuk mund të jetë një kompleks i vitaminave dhe droga qetësues. Gjithashtu e rëndësishme është e saktë kujdesit të lëkurës për fytyrë, ajo është edhe pjesë e trajtimit të lëkurës pezmatim i lëkurës. Mund porekomendovatsya maskë e verdhë veze veze me vajra bimore. Krem medicinale janë përdorur gjerësisht drogës Radevyt, e cila përmban vitamina A dhe D. Ka gjithashtu mund të administrohet në diskrecionin e hormonal mjekut.

Dermatitis pamje natyra alergjik të jetë e mundur në kontakt me lehtësitë (alkali, acid, vajra esenciale) e kimikateve (ngjyrave, verniqeve, tretës), në temperatura ekstreme. Përveç kësaj, shpesh shkaku i lëkurës pezmatim i lëkurës së fytyrës janë antibiotikët gjera spektrit, jod, bimë të caktuara (plep, ragweed). Ky proces zakonisht shoqërohet me skuqje, djegie, kruajtje, dhimbje dhe ënjtje. Në disa raste të rënda, blisters mund të duket infeksion sekondar vonë lidhur me formimin e ulcerat.

Dermatit alergjik, ndryshe nga ekzema konvencionale mund të shpejt të kalojë pas eliminimin e shkaqeve që e ka shkaktuar sëmundjen, kështu që konsiderohet i rëndësishëm për të eliminuar sa më shpejt të jetë e mundur. Recommend: pirja e tepruar, nganjëherë laxatives me qëllim të përshpejtimit sekretim i alergeneve. Një kusht i detyrueshëm konsiderohet emërimet dhe antihistamines marrin - tavegil, ngjyrë limoni, etj Suprastin
Në lëkurën e përflakur shkaktuar ftohje kompresa, ointments zinkut dhe hormonet krem ​​(kortikosteroidet). Nëse keni ulcerat përshkruajnë antibiotikët spektrin e gjerë brenda vendit (Flemoclave, klatsid, Sumamed) dhe të gjerë spektrit antibiotikët topkale (Zyneryt). Ushqimi për pezmatim fytyra e lëkurës, veçanërisht bimore qumështit.Dermatitis Skin Mjekimi


Getting shpëtoj kontakt me substanca irrituese është konsideruar si një arritje e madhe në trajtimin e lëkurës pezmatim i lëkurës. Në qoftë se lëkura dermatit alergjik përdorur antihistamines dhe desensitizing agjentët. Oksid dhe borik vazelinë treguar për lëkurë të thatë pezmatim i lëkurës në dorë. Gjithashtu, ajo është e dobishme për të përdorur krem ​​Topykrem cila ka hidratues dhe shërimit veprim. Trajtim me vaj corticosteroid - kur eritemë; Paketat e dezinfektues duhet të përdoret si në bullosa - skuqjen vezykuleznыh ose skuqje në me edemë të shënuar.

Në trajtim spitalor mund të jetë nekrotike lëkurën ulcerative pezmatim i lëkurës, ku, përveç krem ​​që përmbajnë epitelizuyuchi, dezinfektues dhe forcon rritjen e agjentëve aktivë ashpërim, emërohet stimulim të përgjithshme jo-të veçantë (autohemotherapy, transfuzioni i gjakut, etj).
Trajtimi i abrasions lëkurës pezmatim siç është përdorimi i vajrave neutrale ose ointments me Glukokortikosteroidet. Në mënyrë tipike, ato janë përdorur në inflamacion dhe skuqje. Me eritemë shënuar qartë dhe ënjtje të lëkurës duke përdorur dressings lagësht-thatë dhe fasha me zgjidhje bimor (kamomil, Calendula, i urtë, lisi leh). Kur dhe zhvillimit flluska përshkon ato pas trajtimit me alkool dhe pastaj të trajtohen me një zgjidhje alkoolike e ngjyra anilinë.

Trajtimi i lëkurës pezmatim i lëkurës, si oznoblennya. Aplikoni 1 ml intramuskulare injeksion 3% bram thiamine; Niacin - me gojë. Apliko kompresa të ngrohta dhe ointments pastaj fërkim.
Trajtimi i lëkurës pezmatim i lëkurës nga rrezatimi ultra-vjollcë është e përfaqësuar si administrimin intramuskular e 10% glukonat kalciumi zgjidhje, acid nikotine bëjnë Lago, ointments me kortikosteroidet - jashtë. Sidomos kjo terapi është treguar për ata pacientë të cilët janë photosensitivity. Personat të cilët mund të kenë të diellit mbi-ndjeshmëri të lëkurës, ne rekomandojmë duke përdorur krem ​​sunscreen.

Trajtimi i lëkurës rrezatimi pezmatim i lëkurës është zakonisht shumë e vështirë. Prandaj, trajtimi i lezioneve akute dhe kronike të lëkurës rrezatimi kryhet në një departament të specializuar në spital.
Trajtimi i dermatit rezulton nga djegiet bimë dhe bimëve është e mprehtë flluska dhe lyej gomat e tyre zgjidhje alkoolike e bojë anilinë dhe ointments përmbajnë steroid.