Simptomat e ovarian mosfunksionim, shkaqet, trajtimi dhe pasojat e saj


Mosfunksionim ovarian - sëmundjet e aparatit gjenital femëror, ku prodhimi i hormoneve seksuale është ndërprerë. Kjo çon në çrregullim ovulacionit dhe shfaqjen e menstruacione të parregullta. Vezoret - edhe gjëndra seksi, të cilat janë të vendosura në zgavrën e komblikut. Ata prodhojnë estrogjenit (hormon kryesor seksi femër), në një masë më të vogël në to është formimi i progestin dhe androgen hormonet.
Në vezore pjekur vezë. Gjëndra janë vend mjaft të rrezikuara gratë, dhe në një numër faktorësh negative mund të rrëzimit në punën e tyre normale. Dhe si rezultat, mund të zhvillohet mosfunksionim ovarian, simptomat e të cilat mund të jenë krejt të ndryshme, se ne jemi rreth tyre dhe flasin.


Simptomet e mosfunksionim ovarian


Para së gjithash, kjo është cikli menstrual, të cilat mund të ndodhin në drejtim të reduktimit dhe zgjerimin. Në një cikël normal menstrual të grave zgjat 21 deri 35 ditë. Gjatë kësaj periudhe atje maturimit oocyte dhe ovulacionit. Ky proces është i rregulluar me hormonet e hipofizës. Në shkelje të vezoreve mund të tregojnë simptomat e mëposhtme:
 • vonojë fillimin e menstruacioneve apo pamja e parakohshme. Ajo intervale mes menstruacione mund të jenë të mëdha apo të vogla, por gjakderdhje shfaqen rregullisht. Disa gra janë përpara periudhës mujore është e vonuar.

 • menstruacione të bollshme apo pakët. Shpesh ndarja ndodhë me mpiksjen. Kur rëndë mujore gjakderdhje simptomat e mangësi hekuri anemi, se ajo mund të shkaktojë hemoglobinë të ulët (lëkurë të zbehtë dhe mukozës, shtrembërimin e shije dhe erë, lëkurë të thatë, thonjtë i brishtë).

 • fertilizimi paaftësia. Kur mosfunksionim gonads femra nuk ovulojë, duke rezultuar në një grua nuk mund ta konceptoj. Nëse fekondim ka ndodhur shpesh në këtë gjendje ndodhin dështime.

 • diktim në mes të ciklit hënor. Që nga ky fenomen ballafaqohen në mënyrë periodike çdo grua, por sëmundja duhet të flasim për në ato raste kur krovomazanye zgjat më shumë se 3 ditë.

 • dhimbje gjatë menstruacioneve - algomenorrhea. Shpesh gratë shkelur dhe shëndetin e përgjithshëm, ka simptoma të tilla si dhimbje koke, vjellje, diarre. Dhimbja më e barkut fillon një ditë ose disa orë para ardhjes së menstruacioneve dhe ndalesa me fillimin e gjakderdhje ose më vonë. Dhimbja e tërhequr ose cramping karakterin që i jep përsëri në.

 • ndodhja e sindromi premenstrual. Tearfulness, nervozizëm, apati apo letargji para fillimit të ciklit hënor tregojnë PMS. Disa mjekë besojnë se këto simptoma janë normale, në fakt, duhet të konsultoheni me një gjinekolog.

 • Mungesa e menstruacione, apo amenorrhea. Duke folur për këtë sëmundje duhet, në rastet kur menstruacionet nuk ndodh më shumë se 6 muaj. Kjo ecuri dëmtimet, rrit rrezikun e kancerit dhe sëmundjeve të zemrës. Gratë ndryshimin sferën mendore dhe emocionale. Gjaku është shpesh nivelet e larta të estrogjenit.

 • Shkaqet e mosfunksionim ovarian


 • inflamacion i gjëndrës veten në shtojca ovarian dhe mitrës (salpingjitit, endometritis, oophoritis). Infeksioni mund të merrni në organet pelvike me gjak nga lezione të tjera, të tilla si sëmundjet transparent, kariesit, pyelonephritis. Por shpesh ajo merr duke u ngritur nga divizionet më të ulëta - të qafës së mitrës, fshikëz dhe vaginë. Tërhequr për sëmundje seksit shthurur, dështimin e higjienës personale, hipotermi. Në mënyrë tipike, duke shkaktuar inflamacion strepto - dhe Stafilokoket, gonococci, Mycoplasma, klamidia.

 • Dështimi i organeve endokrine - hypothalamus dhe hipofizë gjëndër, sëmundje metabolike. Shkaku i simptomave dysmenorrhea mund të jetë hyperthyroidism, diabetit në gratë, prodhimin e tepërt të hormoneve veshkave. Shkelja e statusit hormonal është reflektuar në funksion ovarian.

 • sëmundje të tjera gjinekologjike (endometriozes, fibroids, tumoret e vezoreve dhe mitrës).

 • Shkelja e ciklit hënor është një grua shumë e hollë me lodhje nervor, punën rraskapitëse, uria. Ndryshimi i klimës, stresi, medikamente, të kapur rrezet e diellit të tepërt të çon në një çekuilibër të vezoreve.

 • Mjekësi shkaku aborti dhe mosfunksionim myyazytsilni qëndrueshme që mund të rezultojë në varfëri.

 • pajisje intrauterine, sidomos kur ajo është instaluar saktë.

 • Trajtimi i mosfunksionim ovarian


  Si arsye për shkelje të ciklit hënor mund të jetë shumë, në radhë të parë kërkon diagnozë të saktë. Heton hormonet seksuale, hormoneve tiroide dhe gjëndra veshkave. Për të përjashtuar tumoreve hipofizë kryer X-ray e kafkës. Jetë i sigurt për të marrë një shpifje mbi florën për të përjashtuar infeksionet seksuale bëjnë organet ultratinguj të vendosura në legen, hysteroscopy. Me të gjitha indekset e trajtimit të caktuara. Fushat e tij kryesore:

 • luftuar mitrës gjakderdhje, drogë Hemostatic që forcojnë muret e enëve të gjakut fondeve.

 • eliminuar mosbalancim hormonal.

 • Trajtimi zbuluar sëmundjet gjinekologjike.

 • Nëse shtatzënia është planifikuar, mjeku mund të përshkruajnë mjete kontraceptive hormonale, normalizimin e ciklit mujor. Ato gra që ëndërrojnë të konceptimit, ilaçe e nevojshme që nxisin ovulacionit.
  Kur mosfunksionim duhet të harrojmë për këtë metodë të kontracepcionit si spirale mitrës.

  Pasojat e mosfunksionim ovarian


  Nëse koha nuk zbatohet për gjinekologu dhe të kalojë jo trajtim të kualifikuar mund të jenë të infertilitetit. Edhe në qoftë se gruaja ishte në gjendje për të mbetur shtatzënë, mbajnë një fëmijë në këtë gjendje mund të jetë shumë e vështirë. Disa vajza janë shumë të lehtë për shkelje të ciklit hënor, por crashes mund të kërcënojnë çrregullime serioze ovarian dhe të tjera - paraqitja e mastitit, tumore. Kështu që nuk do të shtyhen vizituar gjinekologun më të mirë marrin trajtim në kohë.