Shkakton diarre, format, simptomat dhe trajtimin e diarresë
Diarre, diarre quajtur zakonisht ndarja gjatë jashtëqitjes së feces të lëngshme; Lëvizja zorrë në këtë rast mund të jetë si të vetme dhe të shumëfishta.

Diarre në të rriturit: mekanizmin dhe karakteristika

Një i rritur i cili nuk ka probleme shëndetësore, ofron feces përditshme 100-300h; një numër i veçantë varet nëse sasia e fibrave të përfshira në ushqim prekje, ujë, dhe sa është lënë e substancave jo asimiluar nga trupi. Nëse diarre ndodh brenda 2-3 javësh, ajo është quajtur akute; nëse diarre ose kalovыdelenye tepërt (më shumë se 300g përditshme) është më e gjatë 20-21 ditë-të, ne mund të flasim për formën kronike.


Privat lëngshme stol lindin në situata ku një rritur ndjeshëm masat fekal të ujit, deri në 90% në krahasim me 60% të zakonshme. Për analizën kryesor i karakteristikave të pacientit mund të nxjerrë konkluzione të dobishme në lidhje me mekanizmin patofiziologjike e shkeljeve dhe shkakton diarre. Pra, në qoftë se ndërpreu procesin e substancave thithjen hyjnë në trupin me ushqim, pacientët zakonisht qenë një rritje të qëndrueshme në jashtëqitjen (polyexcrements), për shkak të një numri të madh të elementeve të patrazuar. Në rastet kur patologjia ndikon funksionin motorike të zorrëve, ndarja e stol të lëngshme mund të ndodhë mjaft shpesh, por në masë gjithsej feces nuk do të tejkalojë 300 g standardin. Vëzhgimet e bëra në fillim të ndihmuar në vendosjen e diagnozës e duhur në të cilën caktuar trajtim efektiv të diarre.

Jashtë varësi të etiologjisë së sëmundjeve, shkaqet e diarresë - malabsorption zorrë e lëngjeve dhe elektroliteve. Në trupin e një personi të shëndetshëm zorrët e vogla dhe të mëdha vazhdimisht thithin sasi të mëdha të ujit dhe electrolyte lëngjeve. Le të llogarisin:
çdo ditë pije apo ushqim person merr të paktën 2 litra ujë;
Përveç kësaj, gjatë ditës së lëngjeve që hyn në zorrë formuar brenda trupit (endogjen):
litra një vit e gjysmë e pështymë;
litra rreth dy e gjysmë të lëng stomakut;
litra për një vit e gjysmë lëng pankreatik;

litër zorrëve lëng ndihmon tretjen e ushqimit.
Kështu, vëllimi i përgjithshëm i lëngët arrin 9l. Nga këto, vetëm 100-200ml lëshuar gjatë jashtëqitjes (2% të lëngshme mori në zorrë). Pas kalimit nëpër zorrët e vogla, ku numri më i madh thithjen lëngshme (80%), hyn në zorrë të mëdha 1-2 litra ujë në ditë, nëntë të dhjetat zhytur, dhe vetëm 100-150ml përfshira në feces. Natyrisht, në qoftë se sasia e ujit ndarë gjatë jashtëqitjes rritur edhe pak ose ulur, konsistenca stol devijon fuqimisht nga norma, të cilat mund të shkaktojnë dyaryy.


Gjatë ditës zorrë e njeriut merr:
700 mg e klorit;
800 natriumi mg;
100 mg kalium.
Kjo është lëvizja e joneve, sidomos jonet e natriumit të shoqëruara procesi i përthithjes së ujit është pasiv mesme. Thithjen vetëm më i mirë i natriumit (90%) dhe ujë (rreth 5 litra në ditë), ndodh në dy pika. Nëse sasia e ujit që rrjedh më e lartë se normale, nuk ka diarre. Kjo mund të shërbejë si një çrregullim të procesit të tretjes, procesin e absorbimit, punën e sekretimit të brendshme, funksioni zorrëve motorike. Duhet të theksohet se në sqarimin e shkaqeve të diarre zorrët e vogla dhe të mëdha që konsiderohen në unitet fiziologjik.


Pse ka diarre? Shkaqet kryesore dhe format

Në procesin e pacientit stol shpeshta lirshme përfshin katër mekanizëm: zhvillimin sekrecionet e zorrëve, rrit përhapur (osmozik) presionin në zgavrën e zorrëve, shkelje të përmbajtjes transportit zorrëve, rrjedhjet e lëngjeve në zgavrën e zorrëve. Mekanizmat kanë një marrëdhënie të ngushtë, por secili lloj i sëmundjes karakterizohet nga specifike joneve transportuese karakteristika shkelje, duke shkaktuar simptoma klinike të dalluar sekretore, osmolaritet, hiper - dhe formën hypokinetic ose exudative. Trajtim efektiv i diarre te fëmijët dhe të rriturit është kryesisht i varur në përcaktimin e saktë të formës abuzimit.


Forma sekretore

Sipas llojit të diarre sekretore zhvillon kur lumen zorrëve ndarë në mënyrë aktive natrium dhe ujë. Aktivizon procesin më shpesh:
toksina bakteriale (shembull tipik - kolera);
shkopinj эnteropatohennыe;
lloje të caktuara të barnave;
substanca me aktivitetin biologjik.
Ka një rritje në volumin e ujit të lëshuar në zorrë dhe zgjidhjet elektrolitike dhe duke rritur numrin e sodiumit sekretuar.
Gjithashtu shkakton diarre lloj sekrektornoho mund të jenë:

acid - holyevыe lirë dhe yndyror afat-zinxhir;
VIP (polipeptid vasoactive zorrëve);
Grupi i prostaglandins hormoneve;
Serotonin substanca biologjikisht aktive dhe calcitonin (serotonin dhe calcitonin);
përdorimi i laxatives, të cilat përfshijnë antronovыe glycosides (antrahlikozydy janë, për shembull, buckthorn leh, raven, Senna) dhe vaj pluhur.
Diarre sekretore zakonisht ndodh pa dhimbje, me stools të lirshme të shpeshta (më i madh se 1 litër e përditshme). Nëse shqetësuar procesin normal të acideve thithjen holevыh apo fshikëz e tëmthit për të kontraktuar normalisht pushon, fron zakonisht shprehura pikturuar në të gjelbër ose të verdhë të ndritshme; një lloj i sëmundjes quhet diarre holohennoy. Ky presion përhapur, e cila karakterizohet nga përmbajtja e zorrëve, më e ulët se osmolyarnoho lëngshme presion pjesë e gjakut (plazmës).


Forma osmolaritet

Diarre ose diarre, osmolyarnoho lloji është rezultat i presionit në rritje shpërndarë lëng stomakut përzier me ushqim që është në zorrë - chyme. Ky fenomen mund të ndodhë kur:
shqetësim i disakarid ndarjen apo dështimit dysaharydnoy (të tilla si intolerancë lactose - hypolaktazyy);
proceset e çrregullimeve përthithjes;
Pranimi i tepërt në grup të vogël dhe të madh zorrë laksativ kripur përmban fosfor dhe magnezium joneve, drogë për trajtimin e sëmundjeve të acidit (antacidet), sorbitol, e cila është përdorur shpesh si sweeteners diabeti dhe substancave të tjera me aktivitet osmotike.

Forma osmolaritet karakterizohet nga një numër i madh i karrige të shquar (polyfekalyey), me një pjesë të madhe nuk tretet plotësisht mbetjet e ushqimit (me steatorrhea në feçe mund të dominojnë yndyrë, acide yndyrore, soaps, me creatorrhea pranishëm në një numër të madh të fibrave lidhës indeve dhe muskujve). Karakterizuar si tepërt e presionit osmotike e përmbajtjes zorrëve të plazmës nën presion të gjakut.

Hyper - dhe hypokynetycheskaya formë

Një nga faktorët e rëndësishëm që ndikojnë në karrige çrregullim është i prekur nga tranzitin e përmbajtjes zorrëve. Heperkynetycheskaya dhe hypokynetycheskaya formë e sëmundjes lidhur me lëvizshmëri të dëmtuar zorrëve (të rritur ose ulur aktivitetin motor); model tipik për llojin e diarre funksionale dhe IBS. Më shpejt se normale, tranzit mund të jetë shkaktuar duke marrë laxatives ose antacidet që përmbajnë kripëra magnez. Diarre funksionale në adoleshentët është shpesh stresi.

Chair pacient me hipo - dhe forme hiperkinetike është i ndryshëm ndarja pasuri në formë të lëngshme, ose suspensioni. Treguesit presion përhapur përmbajtjen gut dhe plazma e gjakut janë përafërsisht të njëjta.

Forma Exudative

Shkaqet e diarre quajtur exudative - një patologji e mukozën e zorrëve (inflamator, erozive dhe dëmtimi ulcerative) në të cilën në zorrë thyer proteina, ujë dhe elektrolite. Ky lloj karakteristike enterit granulomatoz në (sëmundje Crohn), tuberkulozi zorrëve, disa infeksione akute - salmonellozave, dizenteria dhe si.

Feçe likuide të pacientëve, shpesh me qelb përgjakshme dhe papastërtitë. Shpesh indeksi presioni osmozik e feces në zorrë lartë se plazma presion përkatëse.

Tiparet klinike

Nëse totale periudha në dispozicion dhe të shpeshta fron lirshme kufizuar në 2-3 javë është konsideruar diarre akute.
Arsyeja kryesore, duhet të quhet infeksion ngjitëse (diarre zakonisht ndodh në fëmijët kur prekje bakteret nga duart e pista, perime pa i larë, lodra, etj), inflamacion i zorrët dhe disa ilaçe. Simptomat klinike përfshijnë dobësi të përgjithshme, anoreksi (humbje e oreksit); ethe të durueshëm, të përzier dhe të vjella. Shpesh diarre akute lidhur me helmim nga ushqimi, duke ndryshuar zonat klimatike të udhëtuar (diarrheo turista - diarre udhëtimi). Liquid zbrazjes gjakun mund të dyshohet dëme në mukozën e zorrëve të shkaktuara nga mikroorganizmat patogjene: flexneri Shigella ose Shigella sonnei, Campylobacter jejuni, эnteropatohennыmy bakteret e zorrëve. Gjithashtu, diarre bloody mund të jetë një nga simptomat e para njoftimi praninë e pacientëve sëmundja Crohn.

Në formën akute të gjendjes së pacientit mund të karakterizohet si një rëndë e bazuar në simptomat septike ndritshme dhe dhimbje efekte të mëdha negative në bark. Trajtimi i diarre te fëmijët në praninë e etheve, gjak në meshat fekal, dhimbje të forta dhe shenja tjera paralajmëruese duhet të kryhet vetëm në spital.

Ka një numër të barnave mund të shkaktojnë diarre:
laxatives;
përgatitjet për neutralizimin e aciditetit (antacidet) kripëra magnez;
shumë droga antibiotik;
droga që luftuar dridhje;

Sweeteners sintetike (manitol, sorbitol);
antropodezoksyholevaya acid, e përdorur në trajtimin e sëmundjeve të tëmthit;
kolestiraminë, sëmundjet e mëlçisë naznachayuschyysya;
Sulfasalazine (sulfasalazine);
droga që parandalojnë koagulimit të gjakut (antikoagulante).
Nëse diarre provokim çdo të drogës, diarre duhet të fillojë me ndërprerjen e drogës.
Në provim, pacienti duhet të përcaktojë shkallën e dehidratim. Në qoftë se trupi ka humbur shumë fluide, lëkura bëhet e thatë, të reduktuar nivelin e elasticitet; norma e zemrës, në të kundërtën, rritet, ul presionin e gjakut. Për shkak të mungesës së kalciumit është shpesh një tendencë për konfiskimet, të cilat mund të përcaktojë nga simptomat pozitive "Ridge muskulor", që shfaqet kur biceps mekanike acarim.

Sipas mendimit duke përdorur metoda standarde e fizike, diarre detyrueshëm tik ballroom studiuar dhe kryer ekzaminimin proctology. Nëse ka gjak në jashtëqitjen dhe provim zorrës së trashë tregon dëmtimin e mukozës (çarjes anal) fistula ose paraproctitis (inflamacion purulent i tipit ind) - duhet të jetë i dyshuar në një sëmundje të pacientit Crohn. Gjatë ekzaminimit mikroskopik të feces duhet të i kushtoj vëmendje të veçantë për praninë / mungesën, qelizat sidomos inflamatore, dhe yndyra, mikroorganizmave protozoare, vezë krimb zorrësh.

Kur shqyrtimi endoskopike kryhen nëpërmjet rektoromanoskopa, është e mundur për të zbuluar sëmundje të tilla si:
kolit ulcerative - në këtë rast mukozën e zorrëve bleeds, bëhet lehtësisht të prekshme, mund të vërehet erozive dhe lezione ulqeroze;
dizenteri, karakterizuar nga lezione erozive e zorrë mukozës (proctosigmoiditis erozive);
PMK, ose kolit pseudomembranous, në të cilën pllaka përflakur mucous shfaqen dendur, të bardhë-verdhë pllakë fijor. Ajo duhet të mbahet mend se PMC nuk mund të përjashtohet në bazë të mungesës së pllakave, në këtë sëmundje që zhvillohet si një komplikacion i antibiotikëve, zona e prekur mund të jetë e vendosur afër qendrës së pjesëve të trupit të zorrës së trashë.

Në shumicën e rasteve, diarre akute në të rriturit mund të diagnostikuar në bazë të pesë faktorë: 1) ankesa e pacientit, 2) një histori, 3) metoda e anketës fyzykalnыmy, 4) provim proctology, 5) Studimi dhënave kujdesshëm i jashtëqitjeve - makro - dhe mikroskopik . Ky i fundit është baza e procesit të diagnostifikimit: studimi i feçe eliminuar kryesisht parazitet, papastërtia e gjakut sugjeron se diarre lidhur me inflamacion. Kjo konfirmon një dyshim të qelizave inflamatore në feces në sasi të mëdha, dhe gjendet edhe në anketë duke përdorur rektoromanoskopa ose instrumente të tjera të zorrës së trashë ndryshime mukozale.

Diagnoza e diarre te fëmijët është më e komplikuar, është e nevojshme për të marrë parasysh moshën e fëmijës, veçanërisht në zhvillimin e saj dhe shumë faktorë të tjerë.
Inflamacion që prishin karrige, të ndarë në sëmundje të njohur dhe etiologji të panjohur. Nga sëmundjet shkaqet e të cilëve dihen, janë dizenteri - shkaktuara nga Shigella (shigelloza) ose amoebic, salmonelës dhe infeksione të tjera zorrëve akute. Për arsye të panjohura, nuk ka sëmundje një ilaç Crohn e zorrës së trashë dhe kolit ulcerative lloj jospecifik.
Nëse shenja të inflamacionit në zorrë mungojnë, si shkaku yyazytsirnu e diarre duhet të konsiderohet si një proces thithjen çrregullim që ka ndodhur për çfarëdo arsye. Gjithashtu diarre në formë akute mund të ndodhë në enterit viral, i cili rrjedh me tiparet karakteristike:

Studimet nuk tregojnë papastërtitë fekal gjakut dhe qelizat inflamatore;
Emërimi pacienti i antibiotikëve nuk ka efekt;
pacienti mund të shërohen spontanisht, pavarësisht kujdesit mjekësor.
Të gjitha të marra më sipër parasysh kur bën diagnozën me dallim inflamatore zorrë infektive dhe jo-infektive lloji.
Në mënyrë tipike, diarre në të rriturit më pak të rrezikshme se diarresë tek fëmijët: në spital i pacientëve të rritur me simptoma të tilla duhet të rrallë, por diarre akute në foshnjat mund të çojë edhe në vdekje. Që diarre - një simptomë, jo një shkak të sëmundjes, të caktojë trajtimin korrekt dhe efektiv për të dy fëmijët dhe të rriturit, duhet të saktë të diagnostikuar sëmundjen themelor.

Diarre, të përgjithshme dhe të veçanta metodat
Shumë terapi, zbatohen pavarësisht diarre: dietat e emërimit, agjentët antibacterial, dhe droga që lehtësimin e simptomave (me astringent, absorbues, pronat enveloping).
Task dietë që është caktuar diarre, është kontraktimet zorrë frenim dhe për të zvogëluar e ujit dhe lëngjeve electrolyte secreting në lumen të zorrëve. Produktet janë të zgjedhur në mënyrë që ushqyesve e tyre në dispozicion mund të absorbuar me lehtësi në zorrë e vogël, e cila ka pësuar ndryshime të dhimbshme. Parimi kryesor i dietës për diarre - përjashtimi i acarim mekanike dhe kimike të zorrëve. Në formën akute, ajo duhet të jetë e mundur për të përjashtuar një grup të produkteve që kontribuojnë në tajitje të zgjeruara e sekretimit stomakut dhe rritjen motorike-evakuimin e zorrët. Trajtimi i diarre në fëmijët e vegjël kërkon shumë të kujdesshëm dietë skemë dizajn.

Seri Antibacterial ndihmuar rivendosjen microflora normale zorrëve (eubioza). Nëse diarre akute të shkaktuara nga faktorë bakteriale, pacienti është përshkruar medikamente antibiotik, antibiotikët (kuinolonet grup të gjeneratës së parë dhe të dytë) sulfanilamidnye dhe antiseptik thotë derivateve nitrofuran. Shfrytëzimi më i mirë i këtyre barnave që nuk ndikojnë në balancën e microflora zorrëve.
Si një metodë alternative terapeutike per trajtimin diare e origjinave ndryshme mund të caktuar agjentë bakterial, me një kohëzgjatje totale e trajtimit për 30-60 ditë.

Përgatitjet Veprimet simptomatike projektuar për të neutralizuar organike (acid karboksilik) për të siguruar efekt astringent dhe enveloping.
Kur trajtimin dyaryy drogë përdoret gjithashtu që rregullojnë funksionin motorike e zorrë (rregullatorëve lëvizshmëri) të, ka prova se në ndërveprimin e tyre me receptorët opioid e funksioneve të vogla zorrë ndryshojnë qelizat epiteliale, duke çuar në një rënie në vlerën e ndarë sekretimit dhe rritjen absorbency. Reduktimi i shkarkimit sekretore, nga ana tjetër, pakëson lëvizshmërinë e zorrëve.

Kjo është e detyrueshme për të mbushur në lëngjeve të humbura të trupit (rehydration); është e nevojshme për të luftuar dehidratimin dhe, rrjedhimisht, shkelje të shkëmbimit të elektroliteve dhe ABS (statusi acid-bazë). Zakonisht në pacientët me sëmundje infektive akute mbushje zorrëve fluide ndodh nga të pijshëm të zakonshëm; vetëm 5-15% e mjekëve e konsiderojnë emërimin e nevojshme rehydration intravenoz.
Mos harroni, në qoftë se një fëmijë apo një i rritur ka diarre të shpeshta ose të vazhdueshme, veçanërisht në qoftë se diarre të verdhë, të gjelbër ose të gjakut, shkaku i diarresë dhe trajtim mund të përcaktohet vetëm nga një mjek.