Exudative eritemë - trajtimit, shkaqet, simptomat


Exudative eritema - një sëmundje që është inflamacion përhapet të lëkurës dhe mukozave. Në thelb është e njëjta multiforme ose eritemë multiforme, e karakterizuar nga manifestime të ndryshme të dhimbshme.
Eritemë Exudative ndodh në dy forma: idiopatike dhe simptomatike. Eritemë idiopatik exudative e ka origjinën e vet në gjenezën infektive dhe alergjike. Pjesa më e madhe e fokusit të pacientëve infektive kanë sëmundje kronike: bajame, dhëmbët karies, sëmundjes periodontale, granuloma. Çezmat yyazytsirnist origjinën virale e sëmundjes.


Simptomatike eritemë formë exudative ndodh menjëherë pas terapi të drogës dhe ka natyrë toksike dhe alergjike të origjinës. Pikat karakteristike për sëmundje të përsëritura, duke përfshirë edhe përkeqësim në vjeshtë dhe pranverë. Acarimin janë vërejtur në shumicën e 50% të pacientëve.
Eritemë Exudative në gjendje për të kanë vazhduar për shumë vite. Njerëz të sëmurë në moshë shpesh mesme dhe të rinj. Fëmijët nën pesë vjet nuk janë të prirur eritemës exudative. Simptomat: blisters, spote të kuqe, skuqje. Analiza e shkaqeve të eritemë exudative tregoi se provokojë infeksione të sëmundjes, infeksionet virale, dehje e zorrëve. Rëndësishmja, mundësia e eritemë exudative ndodh kur sëmundjet komplekse ind lidhës dhe malignancies që ndodhin pas kimioterapi dhe ata pa.

Eritemë Exudative në gjendje të përhapet me shpejtësi në lëkurë ose mukozës. Por ndoshta kjo është vetëm dhe përhapur mbi lëkurë dhe mukozës. Simptomat e para të sëmundjes janë në formë akute. Eritemë Next exudative bëhet kronik.


Arsyet Exudative eritemë


Shkaqet e eritemë exudative dhe mekanizmat për zhvillimin e saj mbetet e panjohur, por eritemë kushtimisht ndarë në të vërtetë dhe idiopatike. Në formën idiopatike e sëmundjes për prejardhje është një sëmundje infektive ose alergji. Unë besoj kryesore patogjenët Streptococcus ose Staphylococcus.

Por ka prova të lidhjes eritemë me infeksion herpetike. Në këtë rast, një herë në tre muaj në vijim ndodh: mukozës së gojës dhe qepallat e mbuluar mëngjes. Ky trajtim është droga paefektshëm antifungal. Shkaqet e eritemë exudative vepron mangësi vitaminë, imunitet dobësuar.
Shenjat e para të eritemë exudative kjo ethe, dhimbje, gjendje e sëmurë. Dy ditë më vonë, trupi i të paturit e një njolla të kuqe-blu, ka një formë paksa konveks.

Simptomet e eritemë exudative toksike dhe forma alergjike janë Gjeneza alergjik dhe lidhur me ndodhjen e reaksioneve alergjike ndaj drogës, përgatitjet sulfanilamide, antibiotikët, barbiturate, amidopirina, serum, antipyrine, vaksinat. Për foto klinike karakterizohet me fillimin akute dhe sëmundjet akute. Eritemë exudative fenomene idiopatike natyrshme PARALAJMRUESE (ethe të ulët-grade, dhimbje të muskujve, dhimbje të fytit, dhimbje të përbashkët, gjendje e sëmurë). Të gjitha simptomat lindin për shkak të hipotermi ose sëmundje respiratore akute dhe angina.

Eritemë Exudative karakterizuar nga simetrik lezione të lëkurës të përbashkët. Vendet janë përqëndruar kryesisht në sipërfaqet zgjatues e gjymtyrë, fytyrë, parakrahët, duart, qafën, këmbët, përsëri nga këmbët.
Shpesh procesi i bashkuar dhe mukozës cipë, të vendosura në gojë. Elementet kryesore morfologjike duket papules fryrë nxituar (njollat ​​inflamacion) me kufij të mprehtë, rrumbullakosura, duke arritur një diametër prej 3 deri 15 mm. Ngjyra kështu ndryshon nga e kuqe-rozë në të kuqe të ndritshme.

Edges Shpërthim karakterizohet nga një rul, dhe pjesa qendrore e sendit, perëndimore, merr tsianoticheskiy hije. Këto spote janë në gjendje të bashkohen dhe të formojnë një figurë me konturet policiklike (kthesa, garlands). Së bashku me arna inflamator blisters ndodhin, ndonjëherë flluska, flluska dhe edhe më rrallë (formë bulloz).
Ka papuleznuyu, ndotur, njolla-papuleznuyu, bulleznuyu, vezykuleznuyu dhe formën vezykobulleznuyu e sëmundjes. Kjo Mukoza përflakur gojë në 60% të pacientëve. Rash në gjendje të ndodhin në organet gjenitale, në folds e lëkurës, konjuktiva, ku ai është transformimi i saj në oozing erozionit, të mbuluara apo të crusts purulent përgjakshme. Skuqje të re ndodh në ditët e para pas sëmundjes. Ajo është e shoqëruar me ethe, rraskapitje, dhimbje koke. Ky proces është shtyrë për 15 ditë dhe pastaj vjen shërim. Ndonjëherë ka hyperpigmentation në nivel lokal nxituar.

Klinika simptomatike eritemë exudative është e njëjtë në mungesë të sëmundjes për shkak të infeksioneve dhe përsëritje sezonale. Forma simptomatike dhe është shkaktuar për shkak të marrjes së përsëritur të drogës - alergjen.
Vini re se kjo formë e skuqje të lëkurës është përhapur në natyrë, dhe mukozës së gojës infektojnë shumicën e pacientëve. Rifillimi përsëritura lezione ndodhin në fushat e lëkurës dhe mukozës. Shqetësuar në lidhje me një skuqje të lëkurës ndotur dhe blisters dhimbshme erozioni, duke ndërlikuar vakt.

Dalloi-papular formë e sëmundjes karakterizohet nga edemë brendaqelizore në epidermë, të sponhyoz pacientit në fjalë, infiltrimit okolososudystыy dhe dermis edemë papilare. Ka subэpydermalnыe multi dhe flluska vnutryэpydermalnыe se direkt vjen nga ndryshimet necrobiotic, futjen e infiltrimit në epidermë, zhvillimin e mëtejshëm të nekrozë.
Eritemë Exudative diagnostikuar pas fillimit akute të sëmundjes (sëmundje të frymëmarrjes ose pas duke marrë drogë), me simptoma të ndritshme të theksuara: nxito simetrike, të vendosura në gjymtyrët zgjatues me lezionet e buzët mukozës ose gojës.

Kur diagnostikimin kushtoj vëmendje të elementeve karakteristike origjinale - spote inflamator (papules fryrë të kuqe, ngjyra lëng, me rritjen e nivelit qendror dhe formimin e elementeve ring.

Lartësia e sëmundjes është e shoqëruar zakonisht me puçrra polymorphism (papules, spote, blisters, flluska, fshikëza rrallë).
Eritemë polymorphic exudative është diagnostikuar nga testet imunologjike (limfocitet blasttransformatsiyi Shelley).
Shumeformeshe Exudative eritemë simptomat e ndara (natyra e nxituar) dhe kjo ndryshon nga forma të tjera të sëmundjes.

Varësisht nga prevalenca e lezioneve dhe ashpërsia e simptomave janë tre format e klinikave eritemë exudative:
- Forma Papular të thjeshtë, i cili rrjedh lehtësisht me elemente nxito, papules, pllaka, spote eritematoz dhe lezione të mukozës
- Forma bulloz ndodh me pamjen e pllakave skuqur, e cila ka një flluskë në qendër rrjet e flluska dhe periferi. Më shpesh, i shoqëruar gjithmonë nga procesi sëmundjes mukozale në një numër të vogël të lezioneve
- Forma e rëndë bulloz (sindromi Stevens Johnson), duke përfshirë lezione të lëkurës dhe mukozës së syve, gojës, dhe zonat vulvovahynalnыh anohenytalnыh, nganjëherë duke lëvizur në sindromin Lyell-së

Kohëzgjatja e sëmundjes është tre deri në gjashtë javë.


Trajtimi Exudative eritemë


Trajtim efektiv i eritemë exudative ofron terapi të përgjithshme dhe aktuale. Periudha akute e sëmundjes është trajtuar me kortikosteroide (20 deri 60 mg ne dite per tre jave, forma të rënda trajtohen në 150 mg parenterale). Shmangni lëngjet pijshëm detoxification emërojë, duke marrë diuretics, plasmapheresis, pikoj intravenoz si të rekomanduara nga gemodez hyrje, 10% albumin zgjidhje, i kripur, 5% zgjidhje glukozë.

Pacientët duhet të marrë chelators (karbonit aktivizimit, enterosgel), antihistamines (pipolfen, diphenhydramine, diazolin, Suprastin), dhe agjentët desensitizing (Thiosulfate sodium, kalcium Gluconate).
Eritemë Exudative me forma relapsing shkaktuara nga vatrave kronike të infeksionit trajtuar me antibiotikë gjerë spektrit. Në rastet e origjinës dyshuar virale e sëmundjes përshkruajnë antiviralë pritje (Famvyr, Acyclovir).
Immunomodulimi treguar (hystohlobulyn, autohemotherapy, toksoid streptokoksike, timalin, pirogenal, taktyvin). Antivirale mirë efekt dhe immunomodulatory jep qëllim Panavyra vena.

Elementet bulloz skuqje përpunimit nevojitet ngjyra anilinë (zgjidhje Brilliant gjelbër fukortsyn, zgjidhje metilen blu). Pas qetësimin poshtë fenomene ostrovospalitelnyh aplikoni vaj rigjeneruese veprim (kseroformnaya, dermatolovaya "SOLCOSERYL" metiluratsilovaya "Aktovegin"). Papules dhe patches trajtuar me kortikosteroide ointments dhe krem ​​ushqyes veprim anti-inflamator.
Parandalimi eritemës përsëritje exudative përfshin një studim të plotë të pacientëve, i cili i referohet studimit të statusit imunitar, si dhe një përzgjedhje e metodës më të mirë të mundshme të imunomodulatoreve chemiluminescence dhe rehabilitimin e mëvonshme të lezioneve të identifikuara.