Endokardit - simptomat, trajtimin, shkaqet, parandalimin


Endokardit - është e njohur që nga lashtësia, sëmundje lidhës indeve brenda rreshtim të zemrës të shkaktuar nga agjenti autoimune ose infektive. Endokardit sot shëruar të sëmurë dhe të zhvillohet në komplikacione të rënda. Edhe pas përdorimit të terapive të reja, endokardit rikthim afër 10%. Shpesh të sjellë komplikime të mëdha probleme se sa vetë sëmundja. Defekte të zemrës, të cilat janë formuar më vonë, e pashërueshme dhe gjithmonë të bëjë veten të njohur, duke eliminuar mundësinë për të punuar dhe uljen e standardit të jetesës. Lokalizimi i endocardial ndryshme: vuajtjet si valvulare dhe membrana parietal. Intrigës endokardit është mungesa e simptomave subjektive, dhe në sëmundjen e tyre jo në kohë diagnoza bëhet formë e komplikuar.
Shkaqet endokardit


Shfaqja e endokardit infektiv dhe agjentët joinfektive provokuar, dhe varet nga çfarë forme të sëmundjes.
Endokardit infektiv eshte bakteriale, virale, fungal. Shumica dërrmuese e endokardit bakterial me natyrën. Bakteret hyjnë në gjak me lezione pustular, me bajamet, dhëmbë kalbur, të frymëmarrjes, urinar dhe sistemet riprodhuese, si dhe valvulave proteze.
Endokardit jo-infektive zhvillon më shpesh veprimin e antitrupave ndaj indeve të tyre. Antitrupat autoimune të prodhuara në trup si rezultat i sulmeve reumatike, si dhe sëmundje autoimune që shkaktojnë shumicën e rasteve të formimit të endokardit pa mikrobe dhe sëmundje valvulare të zemrës më vonë. Ndonjëherë trauma provokojnë endokardit të zemrës.

Ethet reumatike - një sëmundje të indit lidhor e një natyre alergjike që lind pas një dhimbje të fytit të shkaktuar nga viridans Streptococcus, dhe mund të shkaktojë inflamacion të endocardium. Pectoris në 03-3% të rasteve të përfundojë sulm reumatike. Streptococcus të prodhuar proteina M, e cila shkakton reagimin e trupit ndaj indeve lidhës autoimune. Përfshirja e drejtpërdrejtë në Streptococcus inflamacion nuk pranon, simptomat zhvilluar pas trajtimit të pectoris.
Endokardit në fëmijët meriton vëmendje të veçantë. Ajo mund të jetë e lindura dhe të fituara. Endokardit kongjenitale të shkaktuara nga infeksionet, të cilat gjatë shtatzënisë nëna e sëmurë. Arsyet e fituara endokardit në fëmijët korrespondojnë me ato në të rriturit.Simptomat endokardit


Me shenja jospecifike të endokardit përfshijnë ethe, dridhura, lodhje, ethe mbi 38 ° C, dhimbje të përbashkët, humbje peshe. Ndonjëherë këto simptoma mund të veshin fshihen natyrën dhe nuk shfaqen në të moshuarit. Tiparet karakteristike mund të jetë - lëkurë të ngrohtë e thatë, shpretkë zgjeruar.
Simptomat specifike të endokardit infektiv përfshijnë murmurs zemrës dhe dështim të zemrës, si dhe shenjat e emboli. Natyra e zhurmës varet nga valvula e prekur. Prania e simptomeve neurologjike sugjeron emboli cerebrale. Nuk mund të jetë ishemi e gjymtyrë dhe zgavrën e barkut. Hemoragji në lëkurë të japë një skuqje petekie hemorragjike, hemorragji podnohtevыh, nodules Osler (nodules në anën pëllëmbë të gishtave), plagë Dzheynveya (plagë të dhimbshme në shuplaka dhe shputa).

Si rezultat i endokardit formuar sëmundje infektive zemrës. Stenozë aortës mund të ndodhë kur pompimit vegjetacionet në valvula. Kjo është manifestuar në fazat e mëvonshme të endokardit, si dhe barkushe të majtë kompenson për mungesën e karakteristika. Pacienti ankohet për gulçim dhe stërvitje intolerancës, dhimbje compressive pas gjoksit. Ndonjëherë kjo ndodh në një humbje të ngarkesës së vetëdijes. Lëkura e zbehtë pacientit, pulsin ngadalshëm, tensioni i gjakut është ulur.
Pamjaftueshmëri aortës shpesh të shoqëruara me endokardit infektiv. Pacienti ankuar palpitations, veçanërisht të shtrirë në anën e majtë të tij, lodhje, gulçim. Më vonë fillojnë të tregojnë ënjtje e këmbëve, mëlçisë në rritje, duke treguar formimin e dështimit të zemrës. Pulse shpejtë. Presioni diastolik është reduktuar ndjeshëm, nganjëherë në zero.

Stenozë mitrale në endokardit infektiv është formuar. Pamjaftueshmëria ngjashëm me mitër është manifestuar nga gulçim gjatë ushtrimit dhe në pjesën tjetër, zëri osyplostyu si rezultat i ngjeshjes së nervit që është përgjegjës për zë, atrium e majtë, kollë, hemoptysis, edemë, cianozë të buzëve.
Humbja e valvulave trikuspidal është tipike për të varurit nga injektimin rrugën e administrimit të barnave. Mungesa manifestuar dyspnea, lodhje, ndjenja enët qafën gurgullimë, ndjenja e shurdhim në mëlçi, lëkurë të verdhë dhe mukozës, cianozë (cianozë) gjymtyrë. Stenozë aritmia karakterizohet, gjymtyrë cianozë, lëkurë të verdhë. Mëlçisë është zgjeruar venat e qafës bymehet.

Patologjia e valvulave të arteries pulmonare duket si një dështim relativ dhe shpesh është asimptomatike.
Revmatycheskomu endokardit paraprin dhimbje të streptokokut të fytit. Manifestime sistemike e etheve reumatike mund të shoqërojnë sëmundje reumatike të zemrës, dhe mund të mos jetë në dispozicion. Kjo shënoi murmurs kardiake, duke zgjeruar kufijtë e zemrës, aritmive, dështimi congestive zemrës.
Defektet reumatike të zemrës janë formuar në sekuencën vijuese: pamjaftueshmërinë mitrale valvulave, stenozë i ngjashëm me mitër, pamjaftueshmëri të aortës, stenozë aortic. Valvula trikuspidal vuan rrallë. E gjithë jeta është duke përparuar defekte valvulave, pavarësisht nga rëndim ose shuarje. Ka edhe përparuar dështimi i zemrës, e cila mund të shfaqet sulmet e frymarrje dhe peshtyn gjak.

Depozitimi në valvulat e dëmtuara përfundimisht vijnë jashtë dhe të çojë në komplikacione embolike. Rezultati është ishemi dhe infarkt të shpretkës, gjymtyrë të ulët, zorrët, duke çuar në kirurgji emergjente.
Simptomat e fëmijëve të endokardit: shprehën dehje të përgjithshme si ethe, djersitje natën, ethe, dhimbje të trupit, dhimbje të përbashkët. Një proces tipik i shpejtë i përgjithësuar. Përndryshe, simptoma të ngjashme me të rritur.


Infektive endokarditInfektive endokardit është një sëmundje inflamatore natyra endocardial infektiv në të cilin i prekur zemrës kryesisht valvulare, të paktën - dhe parietal valvola endocardium protezyrovannыe.
Infektive endokardit diagnostikuar çdo mijtë pacienti në spital. Në "moderne" endokardit infektiv ka një numër të karakteristika: gjithnjë e më shumë njerëz vuajnë nga kjo sëmundje mbi 50 vjet dhe përdoruesit të narkotikëve injektues. Një aplikim i shpeshtë është aktualisht catheters për anije të mëdha, agjenti infektive takon grupit të infeksioneve nozokomiale. Frekuenca e komplikimeve të mbetet i lartë edhe me trajtimin adekuat; janë më pak të endokardit infektiv ndodh në valvulave të modifikuar revmatychesky.

Klasifikimi i vjetër i endokardit infektiv ndahet në akut dhe subakut. Sipas këtij klasifikimi, endokardit akut shoqëron procesin septike dhe procedon me shpejtësi, shpesh goditur valvulave paprekur. Subacute endokardit është më e zgjatur si pasojë e infeksionit të zgjatur dhe dobësimin e sistemit imunitar.
Klasifikimi moderne përfshin kriteret e mëposhtme:
1) Aktiviteti: aktiv / zazhyvlennыy;
2) përsëritje: kthyeshëm (përsëritet brenda një viti pas trajtimit) / vazhdueshme;

3) saktësinë e diagnozës: fikse / të dyshuar / i mundshëm;
4) agjent;
5) zonën e prekur: aortës, valvula mitrale etj;.
6) rrethanat e veçanta: endokardit proteza, stimulues kardiak.
Shfaqja e endokardit infektiv fillon me dëmtimin e valvulave apo sipërfaqe endocardial mur. Të bashkëngjitni zonat e dëmtuara të komponentëve të gjakut që krijojnë substrate për bakteret që qarkullojnë në gjak. Pastaj nuk është riprodhimi dhe formimi i të ashtuquajturave vegetations tyre. Formimi Bimësia janë të përbërë nga trombocitet, fibrinë, bakteret, qelizat e bardha të gjakut dhe scraps indeve endocardial. Madhësia e tyre mund të ndryshojnë. Natyrisht, kjo parandalon formimin e rrjedhës së gjakut ose për të parandaluar valvul plotësisht e mbylljes. Kështu krisje formuar. Agjent infektive, përveç vegetations mund të dëmtojë drejtpërdrejt endocardium, duke formuar ulcerat dhe abscese.

Rreziku i madh i endokardit infektiv ndodh kur valvulat prostetike, instalimin stimulues kardiak dhe catheterization dhomat e zemrës. Në nyjeve dhe kontakt me trupin endocardial huaj krijuar uyazyka rëndësishme për formimin e vegetations.
Komplikime të rënda janë të vegjetacionit të çojë dhe e goditi atë në gjak. Kjo do të çojë në emboli enëve të gjakut, të kalibrit të cilave varet nga madhësia e sezonit në rritje. Pra, është duke marrë një numër të madh të baktereve apo kërpudhat në organet e tjera dhe formimin atje e inflamacionit kronik.

Endokardit infektiv është baktereve, protozoa (p.sh. rickettsiae), viruset, kërpudhave.
Për diagnozën duke përdorur kritere specifike. Diagnoza e endokardit infektive është e ekspozuar në prani të dy të madhe, një të mëdha dhe tre vogël, ose pesë shenjave vogla. Karakteristika kryesore: zbulimin e patogjen në gjak, prania e vegetations në Ehokardiografia, zëvendës arsimit. Shenjat e vogla: predispozicion, ethe 38 S, komplikime эmbolycheskye kulture pozitive, shenjat serologjike?.
Metoda kryesore e endokardit hulumtimit është echocardiography. Me ajo tregon bimësi, valvola, drejtimin e fluksit të gjakut. Rrjedhjen e kundërt të gjakut, ose regurgitation vërejtur në sëmundje vijnë tani.

Duhet të theksohet tiparet e endokardit infektiv në përdoruesit e drogave intravenoze. Shpesh ka një natyrë të përzier infektive, imuniteti reduktohet dhe të shpeshta HIV.


Endokardit bakterial


Forma më e zakonshme e infektimit është endokarditi bakterial. Patogjene më të zakonshme janë streptokoket e kësaj forme - deri në 80% të të lashtave. Stafilokoket përbëjnë 25%, duke përfshirë edhe 23% për Staphylococcus aureus. Enterokoket janë deri në 18% të rasteve. Aerobes Gram-negative gjetur në kulturat e më pak se 5% të rasteve.

Feature endokardit bakteriale janë porta hyrëse, të cilat janë provokuese. Shpesh sëmundja është i shoqëruar me sepsë, është veçanërisht karakteristike për kursin akute.


Endokardit septik


Më të rrezikshme dhe i rrufeshëm opsion endokardit - septike. Në klasifikimin e vjetër ai e quajti endokardit akut. Shkaku më i zakonshëm i shfaqjes së saj janë kirurgji të zemrës, catheterization i dhomave të zemrës, prosthetics. 10% e të gjithë operacionit të zemrës e komplikuar nga endokardit. Periudha e komplikimeve - 14-30 ditë. Në këtë rast, agjentët janë tensionet nozokomiale. Në shumicën e rasteve, janë mbjellë në Stafilokoket, synehnoynыe shkopinj dhe kërpudha.

Ngjarja kryesore që shoqëron endokardit septik është një patogjen në qarkullimin e gjakut. Ajo ka një karakter të përsëritur për shkak se kultura negative flet për mungesë të bakteremisë. Vëllezërit mori gjakun e nevojshme për shumë, dhe kjo është e mirë për të filluar trajtimin me antibiotikë dhe të paktën pesë herë.

Por hit i mikroorganizmave në plagë kirurgjikale nuk është e mjaftueshme për shfaqjen e endokardit. Një faktor me rëndësi jetike është që të reduktojë pronat reaktive të trupit.
Me rëndësi të madhe në zhvillimin e endokardit ka dëmtimin e indeve lokal. Në zonën e dëmtuar bashkangjitur trombocitet dhe fibrinë, dhe përfundimisht mikroorganizmave.

Sigurisht shumë të rënda në pacientët me endokardit shkaktuar nga Pseudomonas aeruginosa. Në këto pacientë, një përqindje e lartë e vdekshmërisë. Shkatërrimi valvulare është shumë e shpejtë dhe është rezistent ndaj trajtimit. Endokardit shkaktuara nga Escherichia coli, të ekspozuar më të favorshme më të mirë për terapi me antibiotikë.
Sepsa fungale ndodh kur shtypur reaktivitetin dhe të zgjatur përdorimin e antibiotikëve. Valvulës humbjen në këtë lloj patologjie është më i rëndë. Frekuenca - 2-4% e të gjitha rasteve të endokardit.

Endokardit septik mund të ndodhë në valvulat revmatychesky modifikuar. Në këtë rast, endokardit paraprirë bakteremitë. Sepsa dhe sëmundje reumatike të zemrës shpesh kanë simptoma të ngjashme.
Feature manifestimet klinike të endokardit septik është në sfondin e sepsis rënda dehje përgjithësi murmurs progresive kardiak. Në gjak shënuar leukocytosis, la ndryshim në formulë të leukociteve, eritrociteve normë sedimentation e 20-25 mm në orë. Në urinë shfaqet qelqor dhe cilindra grimcuar proteina. Në trajtimin joefektive në procesin patologjike përfshirë të gjitha organet. Zhvillimi i veshkave, frymëmarrjes dështim, kardiak.

Subacute endokardit është simptoma më të favorshme dhe të zbutur. Komplikimet postoperative ndodhin gradualisht. Patogjen më e zakonshme është Streptococcus, i cili jeton në gojë dhe fyt. Zgjidhja e patogjen është ndryshuar tashmë valvola rezultojnë sëmundje reumatike të zemrës, lezionet frëngjyzak, defektet e lindjes.
Simptomat është undulating në natyrë dhe shfaqet 2-3 ditë pas operacionit. Nuk temperatura në 39 ° C, të dridhura, dhimbje të muskujve, plotësia gjoks, zgjerimi i shpretkës, djersitje e tepruar. Rrjedh këtë opsion që gërryen sëmundje pa metastases në indet e tjera.

Varësisht nga natyra e endokardit subakut rrjedhjes, ka disa opsione: e para - me temperaturë të zgjatur dhe komplikime embolike që çojnë në vdekje brenda disa muajsh, e dyta - tipi ambulatore që ndodh pa ethe. Në varësi të simptomë kryesor izoluar anemik, splenomehalycheskyy, hepato-splenomehalycheskyy, nefriticheskiy dhe opsione të tjera.


Endokardit Trajtimi


Trajtim. Në vend të parë ne trajtimin terapeutik te antibiotikut infektive endokardit përftuar. Para se të caktojë një antibiotik të veçantë, është e nevojshme të shqyrtimit bakteriologjike e gjakut. Por ne duhet të kujtojmë se 10% e kulture vjen nga rezultati negativ. Në këtë rast antibiotikët të përshkruara në mënyrë empirike.

Gentamicin përdoret në një dozë prej 1 mg / kg / në çdo 8 orë, ajo duhet të monitoruar vazhdimisht përqendrimin e medikamentit në gjak. Streptomicina - 75 mg / kg / në çdo 12 orë. Përdorimi i aminoglycosides është e lidhur me disa rrezik të mëlçisë, veshkave, kështu që nëse ju keni të mëlçisë, dështimi i veshkave duhet të kufizohet për ato droga.
Vancomycin - glycopeptides përfaqësuese. Doza e saj për funksionin normal të mëlçisë është 1 g çdo 12 orë / në. Duhet monitoruar përqendrimin e drogës në gjak. Niveli Përmbajtja nuk duhet të kalojë 20 mg / l.

Teicoplanin administruar në një dozë prej 10 mg / kg çdo 12 orë. Perqendrimi i drogës në gjak gjatë trajtimit nuk duhet të jetë më poshtë 20 mg / l.
Këto seri antibiotikët penicilinë si Ampicillin dhe Amoxicillin duhet të administrohen në / në 2 g çdo 6 orë, si periudha e tyre shumë të shkurtër. Në funksion të ulët të veshkave duhet të përshtatet doza.
Ne duhet të kujtojmë se në ditët e sotme shumë njerëz janë alergjik në seri antibiotikët penicilinë. Në raste të tilla, duhet t'i jepet ceftriakson dhjetor 2 në 1 / g në ditë.
Kur endokardit po ecën me shpejtësi dhe të presim rezultate nuk ka kohën e mbjelljeve, të përdorë terapisë empirike me antibiotikë. Nëse pacienti është në gjendje të rëndë, e cila është tipike për sepsë, ajo duhet të administrohet nga Flukloksatsyllyn ditës 8-12h 6 doza të vogla të gentamicin dhe 1 mg / kg në ditë.

Në endokardit më pak të rënda rekomandohet penicilinë dhe gentamicin. Në prani të valvulës protezave ose stimuluesi caktuar vancomycin në doza prej 1 g çdo 12 orë dhe rifampicin - 300-600 mg çdo 12 orë brenda.

Kohëzgjatja e terapisë me antibiotikë duhet të jetë të paktën 4 javë, dhe procesi i zgjatur - 6 javë.
Endokardit streptokoksike trajtohet pas kontrollimit ndjeshmërinë ndaj antibiotikëve. Nëse ju gjeni variacione mytytsylyn-ndjeshme emërojë Flukloksatsyllyn - 2m çdo 6 h / në.. Përdorimi i gentamicin në këtë rast patjetër. Shtame Mytytsylyn-rezistente kërkojnë emërimin e vancomycin në një dozë prej 1 g çdo 12 orë. dhe rifampicin 300-600 mg çdo 12 orë brenda.

Nëse endokardit streptokoksike zhvilluar kundër sfondit të valvulave të protezave, trajtimi regjimi është: Flukloksatsyllyn - 2m çdo 6 h / V (ose vancomycin - 1 g çdo 12 h / c) dhe rifampicin - 300-600 mg çdo 12 orë.. Ajo është gjithashtu e mundur, një skemë e tillë: gentamicin 1 mg / kg çdo 8 orë / V ose Fuzidat natriumi - 500 mg çdo 8 orë brenda..
Endokardit streptokokut shpesh rezistente ndaj penicilinës, në mënyrë të sigurt për të provuar për ndjeshmëri për këtë grup të drogës. Më mirë për trajtimin e penicilinë dhe aminoglukozid kombinim. Penicilina në doza prej 15 g çdo 6 orë për 4 javë, kombinuar me gentamicin 1 mg / kg çdo 8 orë. Gjatë 2 javëve të para.

Endokardit hepatitin kërkon trajtim, vancomycin 1 g çdo 12 orë ose ceftriakson.
Kur streptokokut valvulës endokardit përshkruar kursin gjashtë-javor të dy javëve të penicilinë gentamicin. Nëse një reaksion alergjik në penicilinë seri duhet dhënë katër-javor rrjedhën e vancomycin me gentamicin gjatë dy javëve të para.
Эnterokokkovыy endokardit me ndjeshmëri ndaj penicilinës trajtuar si vijon: Apytsyllyn - 2 g çdo 4 orë / V dhe Streptomicina - 75 mg / kg çdo 12 orë / m.. Nëse një reaksion alergjik ndaj penicilinës përdorur vancomycin - 1 g çdo Streptomicina 12 h / w dhe - 75 mg / kg çdo 12 h / m. Vend alternativën: teicoplanin - 10 mg / kg çdo 24 orë në / streptomicinet dhe 75 mg / kg çdo 12 orë.

Endokardit, shkaktuar nga bakteret Gram-negative duhet të trajtohet me ampicillin - 2g çdo 6 orë, dhe gentamicin 1 mg / kg çdo 8 orë dy javëve të para.. Kur rezistenca ampytsylynu emërojë cefalosporinave.
Endokardit fungale është shumë e vështirë për të trajtuar. Pra, shpesh mbështeten në kirurgji. Përdorimi i drogës nganjëherë mund të jetë jeta. Amfotericina B - 1 mg / kg ne dite dhe Flucitozina 100 mg / kg ne dite. Ose Fluconazole - 400 g çdo 12 orë brenda. Ose Kaspofunhyn - 70 mg si dozë ngarkimin, pastaj 50 mg 1 g në ditë.. Pas trajtimit mjekësor, kirurgji fungale endokardit është përdorur, si e nevojshme për të hequr qafe vegetations që arrijnë madhësive të mëdha.

Trajtimi kirurgjik është gjithashtu shumë e rëndësishme në endokarditah. Rreth 30% e rasteve të endokardit infektiv kërkojnë trajtim kirurgjik. Trajtimet prostetike dhe tonik zgjasin jetën dhe për të përmirësuar cilësinë e tij. Për këtë lloj trajtimi ka indikacione të rrepta absolute: sfidon dështimin trajtim mjekësor të zemrës, kornizë plumbi unazë joefikasitetin terapi pjesshme antibiotik, endokardit proteza valvula pas kursin e plotë të trajtimit, emboli përsëritura. Tregues relative: formimi i një abscesi, endokardit shkaktuara nga Staphylococcus aureus, përsëritjen e sëmundjes pas trajtimit të plotë, endokardit me kultura negative dhe zgjat më shumë se 10 ditë nga ethet, prania e vegetations mëdha.

Një hap i rëndësishëm në trajtimin e endokardit është në dispozicion vatra kullimit e infeksionit.
Trajtimi i endokardit reumatike në shumë reduktohet në simptomatike. Në prednisolone rëndë kardiake e përcaktuar në një dozë prej 1-2 mg / kg ne dite goja. Trajtimi duhet të vazhdojë deri në stacionin e manifestimeve klinike ose shenja laboratorike të procesit aktiv. Terapia me antibiotikë - 250.000 Penicilina në IU / m me 5.6 herë neto për 10 ditë e ndjekur nga kalimin në skemën e detyrueshme parandalues. Antibiotikët nuk kanë efekt në sëmundje, por promovojnë sanitare vatra e infeksionit. Aspirina në doza të 06-09 g çdo 4 orë. Emëruar në polyarthritis, por kur kartë ul inflamimin. Pacientët me endokardit rënda delagil të marrë një kohë të gjatë për 025 gramë në ditë ose Plakvynyl më 2 dhjetor në ditë.

Për trajtimin e dështimit të zemrës që shpesh shoqëron endokardit, një qasje të integruar. Aktiviteti fizik i moderuar efekt i dobishëm për pacientët. Ushtrimi llogaritet për çdo individ në varësi të klasës funksionale e pacientit. Sinjal për ndërprerjen e trajnimit është ndryshuar qenie, rrit presionin e gjakut, norma e tepruar përshpejtimin.
Ushqimi për pacientët me endokardit duhet të kufizojë futje të kripës dhe lëngjeve. Ushqimi duhet të jetë i lartë kalori, me përfshirjen e detyrueshme të proteinave dhe vitamina.

Dështim të zemrës kërkon përdorimin e ilaçeve. Diuretics janë caktuar në mënyrë që të lehtësojë zemrën. Gipotiazid dozë fillestare prej 25-50 mg në ditë. Në fazat e rënda të sëmundjes duke përdorur furosemide - dozë 20-40mh filluar dhe dozën maksimale prej 400 mg. Glycosides zemrës të rritur forcën e kontraktimet zemrës. Digoxin në një dozë fillestare prej 025-0375 mg / ditë. për 5-7 ditë, atëherë dozë mirëmbajtja 0125-025 mg në ditë. Adenozynprevraschayuscheho frenuesit enzimë përdoren si vijon: kaptopril 625-125mh dozë fillestare, pastaj çdo 3-7 ditë duhet të dyfishtë dozën në 150 mg. Beta-blockers, Bisoprolol - dozë 125 mg në ditë e fillimit, duke dyfishuar çdo 2-4 javë para shfaqjes të efekteve anësore.Parandalimi i endokardit


Për të parandaluar endokardit kërkon vatra të plotë sanitare e infeksionit, rishikime periodike dhe trajtim dentar, antibiotikët të ndryshme pas operacionit, edhe një sasi të vogël. Antibiotik veçanërisht e rëndësishme në pacientët i nënshtrohen një operacioni në zemër. Shkaku trajtohet bajame rritur vigjilencë në identifikimin dhe kërkojnë trajtim të menjëhershëm.
Grupet e rrezikut që kërkojnë studim të kujdesit të vazhdueshëm kryerjen ehokardiografi, EKG. Në rrezik është formuar nga pacientët me reaktivitet dobësuar, sëmundjeve të lindura dhe të fituara të zemrës, dështimi i veshkave, sëmundje autoimune, pacientët me HIV, përdoruesit intravenozë të drogës.

Para çdo operacioni është i nevojshëm për të trajtuar staph hundës, lëkura skuqjen piogjen. Në qoftë se ju përdorni catheters intravenoze, të sigurojë atyre kujdesin e duhur.
Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet parandalimit të endokardit reumatike. Ajo është e ndarë në fillore dhe të mesme. Parandalimi parësor i endokardit reumatike - Trajtimi i hershëm i nasopharynx streptokoksike. Në skemën e parandalimit primar është një single futja / m bitsillina-3 në një dozë prej 600,000 IU - fëmijët dhe bitsillina 5-15.000.000 doze IU - për të rritur. Kur përdorni parandalimin Phenoxymethylpenicillin dozë të caktuar si më poshtë: - fëmijët 250.000 njësi 3 g në ditë, të rriturit - 500.000 IU 3 herë një gjatësi ditor prej 10 ditësh..


Parandalimi sekondar i endokardit reumatike - është përdorimi bitsillina-5 pas një sulmi të reumatizma 15 milionë njësi 1 g çdo 3 javë / m për 5 vjet.. Kur alergji të beta-laktamët emëruar erythromycin 250 mg në 2 vjet.