Erythroderma - simptomat, trajtimin, shkaqet


Erythroderma - një emër gjenerik i lezione të ndryshme të lëkurës, të rënda skuqje përbashkët përgjithësuar e lëkurës me një krupnoplastynchatыm karakteristike e rënuar. Erythroderma më shpesh në meshkujt (raport 2: 1 për gratë), pas dyzet vjet. Frekuenca e sëmundjes - rreth 1% të të gjitha hospitalizations për fiksimin e sëmundjeve të lëkurës.
Erythroderma ka karakteristikat e mëposhtme dalluese: prevalencë të lartë, ndonjëherë duke arritur pothuajse në humbjen absolute të lëkurës; lëkurë të vazhdueshme si fillestar dhe në një fazë të mëvonshme të zhvillimit të squamous dhe mukovydnoho për gjethe apo pjatë; rezistenca ndaj trajtimit.


Ka erythroderma fillor dhe të mesëm. Nëse kryesor duket sikur nga askund, pa faktorë të dukshme të mëparshme, mbivendosur mbi sekondar nëse tashmë i pranishëm në sëmundjet e lëkurës njerëzore. Erythroderma zhvillim mund të shkaktojë sëmundje të tillë janë të zakonshme, necrolysis toksik epidermal, dermatitis kongjestive, sëmundja Lyme, dermatitis seborrheic, kromë, sindroma e Reiterit, pyoderma, psoriasis, liken planus, fotodermatytы, pemfigus fletë, mieloma, kanceri i mushkerise, leucemia, HIV, fungal sëmundja, kanceri i zorrës së trashë, dermatitis ngathët, dermatitis kontakt, toksykodermiya.

Erythroderma mund të ndodhë akute, Subacute, kronike. Erythroderma akute është zakonisht rezultat i rritjes së ndjeshmërisë së trupit (çdo alergjike) pacientëve të drogave të ndryshme (antibiotikët, sulfonamides, merkuri, arseni, etj). Erythroderma kronike janë rezultat i pranisë së sëmundjeve të zakonshme njerëzore (fungoides infeksion mikotik i këmbës, sëmundje Hodgkin, retikulez, leucemia, etj).


Simptomat Erythroderma


Një nga simptomat më të rëndësishme të erythroderma përfshijnë: ethe të konsiderueshme, gjendja e rëndë e përgjithshme e pacientit, humbje e flokëve, limfadenopati, pllaka të rënda gozhdë humbje, ndonjëherë deri në shkëputje e tyre. Sepse djersitje dhe një zgjerim i konsiderueshëm i anijeve të lëkurës sipërfaqe, ka një ngrohje në rritje, e cila tregon një ndjenjë të vazhdueshme të ftohtë, merzlyakuvatosti, e cila e rrit më tej kundër sfondit të dridhura dhe temperaturë.

Përvojat e tjera përfshijnë ndjenja subjektive e ngushtësi dhe thatësi e lëkurës, paresthesia, djegie dhe kruarje. Në raste të rënda ënjtje mund të ndodhë, shkaqe të cilat mund të jenë një dështim zemrës dhe hypoproteinemia.
Erythroderma në fazat fillestare zakonisht ka simptomat e mëposhtme:
- Në rastin e akute ose herët në zhvillim kundër sfondit pezmatim exudative vërejtur simptomat e mëposhtme: hedh lëng të konsiderueshme të epidermë, formimin e crusts djersë, eritemës
- Kërkohet rëndim shoqërues sëmundje

- Përgjithësuar lëkurë melkoplastinchatoe lyhenyfykatsyey e lëkurës dhe eritemë nekordynalnoy
- Kur comorbidities mungojnë vërejtur zakonisht lezione të kokës, perineum dhe bust, dhe pastaj - zonën e prekur përgjithësim
Erythroderma në fazat e mëvonshme të zhvillimit ka simptomat e mëposhtme:
- Baldness, atrofycheskoe infeksionet gozhdë, thatësi e mukozës
- Temperatura Rritja e trupit, ethe, takikardi
- Rritja shpretkë, zgjerimi i mëlçisë, limfadenopati


- Nëse leukemia lidhura ose Limfoma vërejtur steatorrhea dhe gynecomastia
Erythroderma psoriatike
Ky lloj i erythroderma zhvillon për shkak të ndikimit të faktorëve si diellit të tepërt, mbingarkesë neuropsikiatrike provokuar, i zgjedhur dobët terapi duke përdorur Tsynhoderma, Tsynholyna, Hryzorabyna, Psoryazyna, antibiotikët dhe fonde të tjera irrituese. Erythroderma Psoriatic kundër efekteve të përgjithshme të kësaj sëmundjeje (limfadenopati, ethe, etj) duket skuqje qëndrueshme kompakt përgjithësuar, ndjenja merzlyakuvatosti, djegie dhe forcimin e lëkurës dhe shkallë të rëndë.

Trajtimi i erythroderma psoriatic në një fazë të hershme të përdorimit të drogës në bazë të një përzierje e përbërësve të alternuara të tilla si Thiosulfate natriumi dhe Neogemodez. Në disa raste, trajtimi i erythroderma psoriatic bazuar në përdorimin e drogës citotoksike (methotrexate, dhe të tjerët). Por ato duhet të përdoren me shumë kujdes, sepse ka yyazytsirnist të komplikime mjaft të rënda.


Trajtimi Erythroderma


Trajtimi i të gjitha llojeve të erythroderma zakonisht bëhet në parime të ngjashme. Kryesisht terapi është treguar sëmundje themelor që e ka shkaktuar zhvillimin e erythroderma. Në të njëjtën kohë plotësisht të anulojë të gjitha tregon e barnave që janë marrë nga koha e zhvillimit të procesit të lëkurës (kjo nuk vlen për pritjen e barnave esenciale).

Pacienti duhet të vendoset në një dhomë të veçantë, ku të jetë e mundur rregullimi i lagështia dhe temperatura (infektive ose spital kombustyolohycheskyy). Përdorimi i dhomave konvencionale gjithashtu e pranueshme, por ata duhet vazhdimisht të kryejë pastrimin e përditshme lagësht, liri krevat dhe kvartsevaniya.
Nëse procesi themelor, kundër të cilit nuk erythroderma vendosur të përdorë standarde treguar kompleks terapeutik, ku rolin kryesor në shpërndarjen e detoksykantov dhëna (Reamberin, Sorbylakt, Polidez, Neogemodez, Rheosorbilactum) në bashkëpunim me 5% p-rum albumin. Në disa raste, tregon përdorimin e aminoacidet dhe emulsione yndyrë (Lypofundyn etj) të ushqyerit parenteral, v / v përshkruajnë Thiosulfate natriumi. Nëse erythroderma ishte shkaktuar nga ndikimi i helmimit të metaleve të rënda ose të motivuar për të përdorur Unitiol treguar. Gjithashtu tregohet në dëshminë e fluide korrigjim dhe electrolyte trazirat. Përveç kësaj është e nevojshme për të kontrolluar rreptësisht vëllimin e lëngjeve të administruara dhe të ndarë.

Për shkak të faktit se disa lloje të erythroderma zhvillohet në sfondin e çdo proceset malinje ose kanë natyrën imunitar dhe të tregojnë qëllimin agjentët selektive immunosuppressive, drogë cytotoksike T. dhe kortikosteroidet. Megjithatë, trajtimi sistematik me këto agjentë mund të bëhet vetëm në rast të krijuar pikërisht erythroderma lloji.
Për shkak të faktit se shumica эrytrodermyy shoqëron diferencim shkelje dhe qelizat keratinization dhe keratinization jonormale, indikacione për përdorim retinoids aromatike. Megjithatë, emërimi i këtyre barnave duhet të respektojë kujdes maksimal, pasi ato janë në gjendje të shkaktojnë erythroderma, duke pasur gjithashtu një gamë të gjerë të efekteve anësore.

Në erythroderma rënda ndodhin treguar shpesh mbajnë hemosorption, lymfotsytofereza, lazmafereza dhe të tjerët. Erythroderma terapi, i shoqëruar nga kruarje dhe manifestimet eczematous është emërimi antymedyatornыh thotë ekspozuar antagonizmin e histamine dhe aminet tjera biogenic. Treguar edhe në emërimin e vitamina E, A, C, Art.
Trajtimi lokal i erythroderma është thjesht simptomatike dhe përfshin zbatimin e kortikosteroidet aktuale, emollients, 0.1-1% vaj salicili, si dhe duke marrë banja me shtimin e Permanganat kalium (mangan) dhe infusions e bimëve.