Erythrocytosis - shkaqet, trajtim, simptomat, diagnoza


Erythrocytosis - është një kusht patologjike e trupit karakterizohet nga një rritje në numrin e qarkullimit të gjakut të qelizave të kuqe të gjakut dhe hemoglobinës. Prania эrytrotsytoza një person mund të flasë në eritrociteve ngritur 6 T / L dhe hemoglobinës - 170 g / l.
Është e rëndësishme për të kuptuar se policitemia - një masë e procesit patologjik. Në rrugën e tij është një lloj i policitemia "pasqyrë Patologjia"Për shkak se ajo shpesh duket si një përshtatje tipar të organizmit ndaj proceseve të caktuara pathophysiological. Përveç kësaj, policitemia mund të jetë një manifestim i tumoreve ose hipoksi kronike dhe kjo mund të jetë vetëm manifestim. Prandaj, ju duhet të dini të gjitha manifestimet dhe shkaqet e kësaj gjendje që mund të shkaktojë. Është e nevojshme për zbulimin e hershëm dhe trajtimit, ju duhet të merrni bërë derisa trupi nuk ka dëme të pakthyeshme.


Arsyet Erythrocytosis


Shkaqet эrytrotsytoza ndryshme.
Ka policitemia fiziologjike, pamja e të cilit shkaktoi ndryshime fiziologjike në trup. Kjo përfshin banorët policitemia në malet e larta. Fakti që në zona të tilla përmbajtja e oksigjenit në ajër është reduktuar, trupi ai merr në më pak se ai ka nevojë. Trupi Auto prodhon më shumë qelizat e gjakut të kuq se normale. Ne zhvillimin e policitemia fiziologjik. Në këtë mënyrë ai është duke u përpjekur për të "rrëmbyer" eritrocitet sa më shumë oksigjen: hipoksi fillon procesin e përzgjedhjes së veshkat dhe aktivizon formimin eritropoietine e qelizave të kuqe të gjakut në palcën e eshtrave.

Rëndësishmja, ky proces nuk është i menjëhershëm, por zhvillohet gradualisht si një funksion të përshtatjes ndaj hipoksi. Prandaj është e nevojshme për të kërkuar policitemia në ata që kanë jetuar një shumë mjaft e kohës në aspektin e ajër të rralluar.
Gjithashtu vërejti policitemia fiziologjik në të sapolindur. Që fëmija të marrë në utero gjakun e nënës në përqindjen e oksigjenit ishte shumë më pak se përqindja e saj në ajër. Për shkak se në lindjen e një numër më të lartë të qelizave të kuqe të gjakut se sa një analizë të ngjashme, të tilla si 2-3 ditë pas lindjes.

Në fiziologjike dallojmë dy lloje: policitemia absolute dhe relative.
Policitemia absolute është për shkak të rritjes palca kockore eritropoeticheskoy. Ajo mund të stimulojë sëmundje kronike të mushkërive (COPD, emfizemë, blu defekte të lindura të zemrës, tetralogji e Fallot).
Relative policitemia - një rritje e numrit të qelizave të kuqe të gjakut dhe hemoglobinës në njësinë e vëllimit të vëllimit të plazmës së gjakut për shkak të një mangësi. Një shembull i mrekullueshëm i эrytrotsytoza relative - kjo humbje gjaku, zvogëluar vëllimi i qarkullojnë vjella fluide, diarre masiv.

Ka policitemia fillor dhe të mesëm
Arsyet qëndrojnë në defekteve kryesore эrytrotsytoza gjenetike, të cilat rezultojnë në qelizat e kuqe të gjakut me oksigjen më e vështirë japin indet. Ka defekte gjenetike në globin, një komponent i molekulës së hemoglobinës është e thyer ose përmbajtjen në eritrocitet kontrollues të veçantë përgjegjëse për oksigjenim saj dhe dezoksyhenatsyyu ("ngarkim" dhe "shkarkimin" e oksigjenit në qelizat e kuqe të gjakut). Si rezultat, rrit afinitetin e hemoglobinës për oksigjen dhe përkeqësohet indet e saj të ndikimit. Hemic hipoksi zhvillon trupin që stimulon sekretimin e eritropoietines nga veshkat që stimulon erythropoiesis në palcën e kuqe të kockave.

Policitemia mesëm


Për të mesëm (эrytrotsytozam simptomatike) përfshijnë policitemia të tillë, i cili u ngrit si pasojë e sëmundjeve të tjera.
Policitemia mesëm të ndarë gjithashtu në relative dhe absolute. Për эrytrotsytozam mesme absolute përfshijnë kushte ku, si rezultat i erythropoiesis më aktive apo qasje në palcën e eshtrave enëve të gjakut, rritjen e numrit të qelizave të kuqe të gjakut në njësinë e vëllimit të gjakut.
Shkaku i эrytrotsytoza mesme absolute mund të shërbejë për një shumëllojshmëri të kushteve. Për shembull, një sëmundje që përfshin ishemi apo lezione neoplastike të veshkave, që rezultojnë në një deklaratë të madhe të eritropoietines, e cila do të jetë një nxitje për krijimin e qelizave të reja të kuqe të gjakut në palcën e kuqe të kockave.

Nga situata të shoqëruar nga ishemi veshkave, cysts veshkave mund të shkaktojë, inflamacion të ndryshme, stenozë arterie renale, hydronephrosis. Duke veshkave lezione të tumorit që çojnë në rritjen e prodhimit të qelizave të kuqe të gjakut përfshijnë hipernefromy tumoret nefroblastomy veshkave secreting erythropoietin. Përveç kësaj, rritja e numrit të qelizave të kuqe të gjakut mund të shkaktojë transplantit të veshkave, atletët e transfuzionit të gjakut.
Gjithashtu policitemia mund të shkaktojë çrregullime të ndryshme të rregullimit neurohumoral, e cila do të thyer kur sistemi nervor simpatik.

Në mënyrë që të rrisë prodhimin e eritropoietines mund të rezultojë në rritje dhe prodhimin e hormoneve. Kjo është për shkak se hormonet tiroide adrenokortykotropnыe hormonet, catecholamines dhe glukokortikoide rrit përdorimin e oksigjenit nga trupi. A skemë tej reagimin e trupit te reduktuar oksigjeni në atë mjaft parashikueshme: në përgjigje të hypoxia në gjak të eritropoietinës, e ndjekur nga rritja dhe numrin e qelizave të kuqe të gjakut. Këto përfshijnë gjithashtu steroid androgenic pranimit si dopingut, për të rritur në masë të muskujve.

Një shembull i rëndësishëm i një policitemia mesme absolute janë ato që kanë qenë për shkak të kancerit hematopoiesis rritja e kuqe në palcën e eshtrave. Një shembull i mrekullueshëm i këtyre sëmundjeve - është një sëmundje e vërtetë apo erythremia Vakeza. Ajo karakterizohet nga erythropoiesis të rëndësishme: numri i qelizave të gjakut të kuqe në gjakun e pacientëve të tillë mund të rritet 7-10 herë normë.
Një nga arsyet më të mëdha, natyrisht, është efekti i hipoksi dhe sëmundje të mushkërive dukuri policitemia simptomatike. Ka hemycheskuyu, frymëmarrjes, tsyrkulyatornuyu dhe hipoksi indeve.

Kur hemycheskoy hipoksi zhvilluar ul policitemia në kapacitetin e oksigjenit në gjak. Si një shembull, këtu është i përshtatshëm helmimi me monoksid karboni, komponimet nitro.
Hipoksi qarkullon nxit erythropoiesis për shkak të funksionit të pamjaftueshëm pompimit të zemrës dhe furnizim të pamjaftueshëm të gjakut në indet dhe organet. Një shembull i mrekullueshëm i këtij lloji të dështimit të zemrës është hipoksi.
Respirator hypoxia - një pasojë e sëmundjeve të ndryshme të sistemit pulmonare, që rezulton në të reduktuar volumin e ventilimit alveolar. Shembujt janë: astma bronkiale, bronkiti kronik, semundjet pulmonare kronike të ndryshme.

Indit hipoksi ndodh duke ulur oksidimi biologjike. Kjo mund të ndodhë si rezultat i përparimit të ndonjë hypoksyy mësipërm.
Origjina e mesme Erythrocytosis mund të ndodhë edhe kur hypobarycheskoho ekzogjene hipoksi dhe lloji normobarycheskoho. Me trupin e normobaric hipoksi nuk ka marrë oksigjen nga ajri në presion normal barometric në mjedis. Si një shembull, rastet kur një person është një kohë e gjatë në një hapësirë ​​të vogël me rrymë e dobët e ajrit (veshjet, ashensor, minave). Kur lloj hypobarycheskom i rritjes së numrit të qelizave të kuqe të gjakut të marra për shkak të reduktimit të presionit barometric. Një shembull goditës është sëmundje decompression.

Duke эrytrotsytozam relative Gjeneza dytësore përfshijnë formën hemokontsentratsyonnыe dhe rishpërndarës. Policitemia Hemokontsentratsyonnыy ndodh për shkak të humbjes së ujit nga shtrati vaskulare. Shembull: një përzgjedhje e fortë e djersës njerëzore në kushtet e temperaturave të larta, etje të zgjatur, të vjella dhe diarre të sëmundjeve infektive, efektet e djegiet, gjendje kome ketoatsidoticheskoy në pacientët me diabet, lezioneve ulcerative lëkurës.

Format rishpërndarës janë formuar kur në situata të ndryshme të stresit në qarkullimin e gjakut të hedhur papritmas nga qelizat e kuqe të gjakut, të cilat janë gjetur në këtë organet deponyruyuschyh dhe indet.

Një nga arsyet më interesante është эrytrotsytoza simptomatike Haysbeka sindromi (sëmundje Haysbeka). Ajo karakterizohet nga një эrytrotsytoza kombinim me hipertension. Shkaqet janë të panjohura. Ka teori në lidhje me predispozitë gjenetike për sëmundje.

Simptomat Erythrocytosis


Simptomat эrytrotsytoza kryesisht varet në llojin e vet dhe është mjaft e ndryshme. Për shembull, ngjyra e lëkurës së pacientëve me një rritje absolute do pletorycheskoy eritrociteve - të kuqe. Me relativisht njëjtën formë të, ngjyra e lëkurës është zakonisht nuk ka ndryshuar. Gjithashtu, kur të dy format në hulumtimet objektive nuk është një rritje në shpretkë.

Kur tsyanotycheskyh versionet эrytrotsytoza, pacientët në foto klinike do të dominojë cianozë e lëkurës, do të rritet në pozicionin e shtrirë në shpinë. Të gjitha policitemia lidhur me dëmtim të veshkave, më shumë gjasa, do të jetë e kombinuar me hipertension të lartë arterial.
Në trashëgimore shkakton një rritje të numrit të qelizave të kuqe të gjakut do të vëzhguara эrytrotsyanotycheskaya ngjyrën e lëkurës - të kuqe me praninë e cianozë (si organ toleron hipoksi dhe përmban një numër të madh të qelizave të kuqe të gjakut në gjak). Gjithashtu, ky opsion do të shfaqet në pacientët me fëmijërisë.

Kur sëmundja Vakeza në një pacient do të paraqesë simptomat karakteristike: ndritur fytyrën krasnuaya ngjyrë dhe lëkurë; lëkurës itchy pas trajtimeve vaske dhe zgjerimin anormale e shpretkës.
Është e rëndësishme të dini se kur të marrë formën e rritjes së numrit të qelizave të kuqe të gjakut, si rezultat i reaksioneve kompensuese. Pra, shpesh faktor normalizimi që shkaktoi sëmundjen, policitemia mesëm zhduken.
Ka edhe dhimbje koke, simptoma neurologjike në shkaqet e trurit. Ju mund të jetë lodhje, sleepiness, dobësi në përgjigje të rritjes së viskozitetit të gjakut dhe indeve të hipoksi. Ekziston rreziku i trombozë.

Për të përcaktuar këtë apo atë formë e sëmundjes duhet të kalojnë disa analiza laboratorike:
- Studim i gjakut: Qelizat e kuqe të gjakut nivelet në burrat dhe gratë
- Përcaktimi i niveleve të Eritropoetinës në serum
- Hetimi i përbërjes së gazit të gjakut
- Ultratinguj e veshkave
- Pyelography intravenoz
- Matja nivelet e hematokritit dhe hemoglobinës
- Ekzaminimi me ultratinguj i zemrës dhe enëve të gjakut
- Përcaktimin e nivelit të retikulocitet (të rinj qelizat e kuqe të gjakut prekursorëve) në gjak

- Përcaktimin e numrit të trombocitet dhe qelizat e bardha të gjakut (të dallojnë nga sëmundje Vakeza)

Trajtimi Erythrocytosis


Trajtimi bazohet në trajtimin эrytrotsytoza faktor etiologjik që e ka shkaktuar atë. Pacientët me forma hypoxic terapi të kryer oksigjen. Kur эrytremyyah gjakderdhjen përshkruara nën parametrat e duhura laboratorike (hematokriti duhet të jetë të paktën 50%). Pas procedurës, pacientët janë të administruara për parandalimin krovezameschayuschye zgjidhje të ndryshme.
Ajo duket e përshkruar edhe trajtimin për pacientët me policitemia relative, ku e gjithë vëmendja është paguar për të rimarrë volumin plazma humbur. Përveç kësaj, kusht i domosdoshëm korrigjimi që e shkaktoi këtë lloj эrytrotsytoza. Për shembull, në terapi sëmundjeve infektive duhet të drejtohen kundër patogjen. Nëse ka manifestime të vendeve të ketoatsidoticheskoy ndryshoni dozën e insulinës administruar administratës infuzion isotonic. Nëse shkaku эrytrotsytoza janë temperatura e lartë, është e nevojshme për të kryer një "litik" terapi për të zvogëluar atë.

Trajtim kirurgjike mund të administrohet në эrytrotsytoze nëse acarim përshtatshme e sëmundjes themelor ose kanceri në natyrë saj.
Gjithashtu, pacientët të ndjekin një dietë të veçantë: ajo eliminuar produktet yndyrë dhe hekuri.
Përveç kësaj, është e rëndësishme për të ndjekur mënyrën e saktë të jetës: pacientit më të mirë me policitemia duhet vidyazykatysya këtë zakon, dhe pacientët që vuajnë nga mbipesha, ju gradualisht duhet të zvogëlojë peshën tuaj.