Nyjet limfatike fryrë në qafë, simptomat, shkaqet dhe trajtimi


Nyjet limfatike fryrë në qafë - ose lymphadenitis qafës së mitrës - kjo nuk është një sëmundje e pavarur, por një simptomë që shoqëron shumë sëmundje infektive dhe një numër të kushteve të tjera patologjike. Rritja në nyjet limfatike të qafës së mitrës - një shenjë e infeksionit në trup apo manifestim i sëmundjeve të sistemit limfatik.
Në trupin tonë nyjet limfatike të veprojë si filtra biologjike janë organe mbrojtja imun. Me një limfatike tanishme patogjene të hyjë në nyjet limfatike që vonojnë infeksionit dhe nuk lejohet të përhapet në të gjithë trupin.


Këtu në nyjet limfatike të trupit është shkatërrimi i baktereve patogjene dhe viruseve që janë të bllokuar në trup dhe shkatërrojnë qelizat e kancerit rilindje.
Nyjet limfatike fryrë në qafë ndodh kur trupi nuk mund të përballen vetëm me qelizat e huaj, kjo mund të jetë shkaktuar nga dobësimi i imunitetit, qelizave të tepërta patogjene ose dëmtimin e indeve limfatike nyje.

Shkaqet fryrë nyjet limfatike në qafë


 • Sëmundje infektive - shkaku më i zakonshëm i nyjet limfatike fryrë në qafë janë infeksione të ndryshme të traktin e sipërm respirator ose zgavrën me gojë, të tilla si angina, SARS, gripi, li e dhenve, difterisë, rubeolës, shytave, stomatiti, malcim nullesh, periodontitis dhe të tjerët.

 • Rënia e përgjithshme në të imunitetit - nyjet - autoriteti i mbrojtjes imune në imunitet të ulët shpesh ndodh gunga, ndonjëherë ajo merr një gjendje kronike, të tilla si fëmijët shëndetliga rritja e vazhdueshme në nyjet limfatike submandibular - bajamet. Reduktuar imuniteti mund të shkaktohet nga sëmundje të zgjatur infektive, anemi, hipotermi, vitaminë mangësi, tendosje zgjatur nervor apo stresi. Ndonjëherë rritja sistematike e nyjeve limfatike është shenja e parë e imunodeficiencave që lindin në AIDS.

 • Tumoret e indeve limfatike - shkaku i qelizave inflamacion të bëhet degjenerimi malinje të indit limfatik.

 • Dëmtimi në nyjet limfatike - nyjen limfatike trauma mekanike gjithashtu mund të shkaktojë inflamacion.

 • Në raste të rralla, shkaku i qafës së mitrës inflamacionit nyjeve limfatike janë:

 • alkoolizmi kronik,

 • çrregullime metabolike,

 • sëmundje tiroide,

 • sëmundje lidhës indeve,

 • reaksione alergjike.

 • Simptomet e nyjet limfatike fryrë në qafë


  Simptomat kryesore janë nyjet limfatike fryrë në qafë:

 • Rritja në nyjet limfatike të qafës së mitrës - Madhësia nyjet limfatike submandibular mund të ndryshojnë madhësinë e një mjegull në madhësinë e një arre ose një vezë, në të cilin rast rritja mund të shihet me sy.

 • Dhimbja ndodh kur inflamacion limfatike nyjet butësi ose gëlltitjes.

 • Simptomat e Pergjithshme - inflamacion i nyjave limfatike në qafë mund të shoqërohet me dhimbje koke, gjendja e keqe e përgjithshme, dobësi, ethe.

 • Nëse shkaku i inflamacion të nyjave limfatike ishte një sëmundje infektive, ajo do të vijë në pah simptomat e tij karakteristike dhe gjëndrave të jetë një nga simptomat e zakonshme. Për shembull, me anginë, një rritje në nyjet limfatike të qafës së mitrës - një nga kriteret diagnostikuese për sëmundje. Në trajtimin e sëmundjes themelor, yschernyt gjëndrave vet.

  Nëse simptomet e inflamacionit të qafës së mitrës nyjeve limfatike të kesh asnjë arsye të dukshme, ajo ka të ngjarë të shkaktojë lymphadenitis ishte një rënie e përgjithshme në imunitetin dhe infeksionit në trup. Simptomat më të zakonshme të lymphadenitis butë, ka një rritje të vogël në nyjet limfatike, dhimbje të vogël në prekje ose gllabërim, gjendjen e dëmtuar përgjithshme dhe ftohjet e shpeshta.
  Nëse inflamacioni nuk është lymfatychekyh nyje pas trajtimit ose mbahen për disa muaj, është një tipar karakteristik i infeksionit kronik në këtë rast duhet t'i nënshtrohen një ekzaminim të plotë mjekësor dhe për të gjetur shkakun e inflamacionit.

  Nëse nyjen limfatike të shtrënguar, të ngurta, të butë në të prekur, inflamacion dhe të mbajë më shumë se gjashtë muaj, ju duhet të shihni një mjek për të kaluar testet dhe biopsi simptoma të tilla karakteristike e tumoreve të indeve limfatike.

  Trajtimi fryrë nyjet limfatike në qafë


  Trajtimi i inflamacion i nyjave limfatike në qafë duhet të fillojë për të përcaktuar shkaqet e sëmundjes. Që nga kjo gjendje zakonisht ndodh për herë të dytë, atëherë, para së gjithash, ne duhet të trajtimin e sëmundjeve të mëdha dhe për të hequr qafe lymphadenitis mjaftueshme për të arritur rritjen e imunitetit dhe për të hequr infeksionit.


  Trajtimi fryrë nyjet limfatike në qafë përfshin marrjen e drogës anti-inflamator si prednisone, deltason, St.Madron. Të gjitha këto barna duhet të merren vetëm me recetë, pasi ka contraindications dhe efekte anësore.
  Ajo gjithashtu ndihmon UHF - terapi, por ngrohje përdorimit, ngrohja fasha ose me çdo mjet tjetër ngrohje nyjet limfatike, nuk mund të - kjo mund të çojë në infeksion dhe depërtimit të saj në enët e gjakut dhe më pas në tru.
  Nëse shkaku i nyjave limfatike fryrë bëhet bakteriale infeksion apo septike aderimit komplikime, trajtimi fillon me marrjen e antibiotikëve spektrin e gjerë.

  Përveç kësaj, trajtimi i lymphadenitis rekomanduar regjim shtrati, pini shumë të ngrohtë, prima vitamina dhe përgatiten produkteve.
  Mjetet juridike popullore trajtuar inflamacion i nyjave limfatike të qafës së mitrës
  Trajtimi i qafës së mitrës inflamacion nyjeve limfatike metodat vetëm tradicionale, pa shqyrtim dhe këshillën e një doktori mund të çojë në procesin kronike, dukuri e komplikime dhe një kërcënim për jetën e pacientit. Prandaj ajo është e rekomanduar për të përdorur recetave të mjekësisë tradicionale, si një zëvendësues për trajtim parësor, pas konsultimit me doktorin tuaj.

  Në thelb, të gjitha këto mjete për të forcuar imunitetin dhe për të ndihmuar për të jo vetëm të shpëtoj nga nyjet limfatike fryrë, por edhe për të parandaluar përsëritjen e sëmundjes.