Infektive endokardit, shkaqet, simptomat, trajtimi


  Membrana e brendshme kardiak quajtur endocardium. Endokardit infektiv - një inflamacion, i cili është i lokalizuar në endocardium, valvola dhe anijeve të mëdha në afërsi të zemrës. Inflamacion i shoqëruar nga formimi formacioneve polypous shkelje të integritetit të valvulave, duke shkaktuar pamjaftueshmëri valvulave të zemrës formuar.Bazuar në titullin e sëmundjes, ajo bëhet arsye të qartë për këtë inflamacion - endocardium depërtimit infeksionet, kërpudhave dhe viruseve.


Përmendja e parë e endokardit infektive janë traktatet, mosha e të cilit nuk është më pak se 300 vjet. Por, për këto tre qepallat urgjenca nuk ka rënë që dhe sot janë diagnostikuar me endokardit infektive, dhe për të vazhduar kërkimin për trajtim efektiv dhe parandalimin e sëmundjeve. Gjatë dy dekadave të fundit numri i pacientëve është rritur 3-4 herë se më parë. Ky popull shpesh të sëmurë të rinj të moshës 21 deri 35 vjet, endokardit ndodh në njerëz të moshuar. Normat fatalitet në trajtimin në nivelin e 24-35%, me në mënyrë të konsiderueshme më shumë që po vdes moshuar. Provokon endokardit, grykët, manipulimin kirurgjikale, sepsë gojë e cila shfaqet pas nxjerrjes së dhëmbit, sinusit dhe sëmundje të tjera.


 
Infektive endokardit - Shkaqet

Lista e patogjenëve që mund të shkaktojnë endokardit, shumë të madh. Këto përfshijnë kërpudhave, baktereve klamidia, Rickettsia, Mycoplasma, etj Por sëmundja më e shkaktuar streptokokeve, ata gjetën në 60-80% të rasteve të endokardit, rreth 25% në rregull nga staphylococci. Studimet kanë treguar se patogjen më e zakonshme është viridans Streptococcus. Sot ne duhet të theksohet fakti se rritja e numrit të episode të endokardit infektiv hramnehatyvnoyumikroflory duhur, ndër të cilat janë E. coli, bakteret, insektet. Është shumë e vështirë për të trajtuar dhe e vështirë për të vendosur endokardit shkaktuara nga infeksionet fungale.


Endokardit infektiv zhvillohet ne pranine e kushteve të caktuara. Faktorë të favorshme për sëmundje janë dëme endocardial, shkelja e tranzitor imuniteti baktereminë, ndryshimet në hemodinamikën dhe homeostasis. Sëmundja mund të zhvillojnë infeksione kur qelizat ekzistuese dhe manipulimet kirurgjikale.


Infektive endokardit - Simptomat

Humbja në zemër endokardit shoqëruar nga formimi në valvulave dhe kolonitë endocardium membrana e mikroorganizmave. Në kolonitë e baktereve të zhvilluar dhe race, e cila kontribuon në shkatërrimin e mëtejshëm të muskulit të zemrës. Nuk mund të ketë komplikime të tilla si sëmundjet koronare të zemrës, goditje dhe infeksioni përhapet në të gjithë trupin.


Simptomat varen nga mosha e pacientit, gjendjen e saj dhe shkalla e infektimi endocardium. Marrë parasysh disponueshmërinë e terapisë antibiotike paraprak dhe llojin e patogjen. Pacientët vuajnë nga gulçim, shpejt lodhem, duke u ankuar nga dobësia e përgjithshme, ata shpesh nuk oreksi për shkak të peshës së reduktuar. Shpesh ka një temperaturë kur temperatura rritet në mënyrë që depletes trupin plotësisht i hequr forcat e saj. Qarkullimi i gjakut dhe anemi, e cila çon në ndryshime të jashtme (ngjyra prej dheu, hemoragji të vogla në lëkurë dhe mukozës). Gishtat bërë si daulle dhe thonjtë shkopinj marrë ngjyrën dhe llojin e kohës qelqi.


Pacientët diagnostikuar me murmurs zemrës, miokardit. Mund të zhvillojnë shenja të valvulave dështimit.


Në formë podstro e endokardit infektiv duket emboli cerebrale, shpretkë, veshkat, sulmet në zemër mund të jetë e shoqëruar në organet që kanë pësuar humbje.


Diagnoza e endokardit infektiv është i bazuar në marrjen historisë, sqarimin praninë e sëmundjeve kronike me origjinë infektive, si dhe mungesa apo prania e ndërhyrjeve mjekësore. Laboratorike dhe studimet instrumentale lejojë datën mendimin më të saktë mbi diagnozën.


Trajtimi i endokardit infektiv

Nëse gjatë diagnozës u diagnostikua me endokardit infektiv, pacienti të jetë në spital për shkak trajtimi i endokardit infektiv është e mundur vetëm në një spital. Regjim shtrati dhe dietë tregon kohën derisa një pacient të bëhet më mirë.


Lëndë e trajtimit është bazuar në terapi antibiotik. Antibiotik është e përshkruar vetëm pasi testet e nevojshme laboratorike për llojin e patogjen dhe ndjeshmërinë e saj. Zakonisht mjekët preferojnë antibiotikët gjerë spektrit. Në luftën kundër infektive endokardit rezultatet e mira të marra nga përdorimi i serisë antibiotikët penicilinë. Cakto dhe antimicrobials. Nëse ju keni një sëmundje lidhur, metoda e nevojshme drogë anti-inflamator origjinë jo-hormonal. Nëse mjekimi nuk jep veprimin e dëshiruar, pastaj tregon zgjidhje kirurgjikale. Gjatë operacionit kryhet zëvendësimi valvula me heqje të zonave të dëmtuara. Operacioni duhet të jetë një kirurg zemre.