Gurët në veshka simptoma, shkaqet, trajtimin, parandalimin


Patologji, të cilat njeriu nuk mund të mendoj - gurët në veshka, simptomat shpesh fillojnë papritmas si sulmin e dhimbje barku i veshkave. Kjo është shumë e zakonshme çrregullim metabolik që është gjetur në 1-5% të individëve.
Gurët në veshka - një të ngurta formacionet kristaltë me përbërjen kimike të ndryshme. Ato mund të ndryshojnë në madhësi, vendndodhjen dhe formën. Në disa njerëz - janë kokrra të vogla, ndërsa të tjerët janë arsimi-sized vezë.

Shumë i gabuar, duke besuar se patologjinë vlen vetëm për njerëz të moshuar. Kokrra të vogla të rërës mund të zbulohen edhe në vegjël, por ata kanë shkakton gurë të tjera. Edhe kristal i vogël duke lëvizur përgjatë traktit urinar, mund të shkaktojë një sulm të dhimbjes akute.


Shkaqet e urolithiasis


Shumica e gurë janë formuar kur marrja e vogël lëngu apo sekretim i tepruar i, për shembull, përdorimi i diuretics parave, që jetojnë në klimat e nxehtë apo të punës në një dhomë të nxehtë. Përqendrimi i urinës është i lartë, i cili promovon depozitimin e gurëve.
Shkaktarët e jashtëm
Të rëndësishme produkte të luajnë rolin që marrin njerëzit. Ushqime që përmbajnë shumë proteina, yndyrë, erëza e nxehtë, nxit formimin guri. Shpesh sulmi i sëmundjes shfaqet pas të pijshëm.

Provokon sëmundje përdorin drogat - aspirinë, anticoagulants, doza të larta të vitaminës C ose B12 Disa sulfanilamides, caffeine. Mungesa e vitaminave tjera të A dhe Grupi B - iniciojë depozitimin rërë në veshka.
Shkaqet e brendshme të gurëve në veshka
 • Të gjitha rastet që çojnë në stanjacion e urinës, të kontribuojnë në formimin e gurëve. Kjo mund të jetë patologji të ardhshëm: ngushtimi kongjenitale e uretër, veshkave patkua, zbaticë fshikëz-uretër, uretrotsele (departamenti extension uretër).

 • Sëmundjet infektive e sistemit urogjenital - cystitis, pielonefrit, prostatiti, glomerulonefriti. Në formën e komponimeve proteinave urine të tyre dhe kripëra të shtyrë.

 • Sëmundjet e gjëndra parathyroid, të cilat gjenden në nivele të larta të kalciumit në gjak.

 • Osteoporozën dhe kockave fraktura.

 • Semundja e zorreve, kolit siç kronike ose sëmundje peptike. Në këtë patologji shqetësuar absorbimin e kripës, duke çuar në ndryshime në metabolizmin.

 • Përdhes, në këtë patologji janë acid tepërt urinës.

 • Sëmundjet kronike janë të lidhur me zinxhirë të gjatë njeriu në shtrat.

 • Simptomat e gurëve në veshka


  Një person nuk mund të mendoj në lidhje me sëmundjen në momentin kur formacionet kristaline të fillojnë të lëvizin nëpër traktin urinar. Simptomet e levizjes së gurëve në veshka janë:

  Dhimbje akute që ndodh në rajonin e mesit të lokalizimin e veshkave. Kjo është zakonisht dhimbje të njëanshme, e cila i jep një ijë, scrotum, kofshën apo bark.
  Sulmi Dhimbja fillon në momentin e lëvizjes së rërës ose gurit dhe mbaron kur e lënë atë jashtë, shpesh shoqërohet me nauze dhe vjellje.
  Nëse guri është i madh, ajo mund të bllokoj traktit urinar, në këtë rast nuk ka mbajtje akute e urinës.
  Kjo tregohet nga mungesa e urinës për disa orë, ndërsa pacienti kërkon specialistë të kujdesit emergjent.

  Muret e uretër kërkon të shtyjë gurin jashtë, rezultati është dëmtimi i mukozën e traktit urinar. Si rezultat i kësaj, muret e lëndimeve urinar e pacientëve atje urinës përgjakshme (gjak në urinë).
  Ndonjëherë njollë e urinës ndodh, por në laborator tregojnë praninë e qelizave të kuqe të gjakut në të - microhematuria. Për shkak të përmbajtjes së lartë e kripës bëhet urinë turbullt. Gjak në urinë - një sinjal i rrezikshëm që mund të jetë në një patologji të ndryshme (tumoreve, glomerulonefritin), paraqitja e simptomave duhet të shpejt të kërkojnë kujdes mjekësor.

  Në shkuar drejt gurë ureteral ndodhin kërkojnë për të urinoj, dhimbje ose djegie gjatë urinimit. Procesi mund të ndërpritet urinë, por një person një ndjenjë e zbrazjes jo të plotë të fshikëzës. Nëse në këtë pikë për të ndryshuar pozicionin e trupit, procesi i urinimit të vazhdojë.
  Kur guri del, pacienti mund të jetë dridhura dhe temperaturë. Kur ka një shkarkimin e rërës të zbutur gjendjen, simptomat zhduken shpejt.
  Pas sulmit të dhimbje barku i veshkave mund të zhvillojë inflamacion - pyelonephritis. Në këtë rast, dhimbja vazhdojnë, por kanë një karakter të ndryshëm, nuk janë aq të mprehta. Rritja e temperaturës zbuluar në leukociteve urinës.

  Trajtimi i gurëve në veshka


  Gurë Sot në veshka trajtohen nga një konservator dhe operativ. Terapia konservative përfshin emërimin e një dietë të veçantë dhe përdorimin e drogave të ndryshme, në bazë të sëmundjes klinike. Sigurisht, kjo është efikas vetëm kur gurë të vegjël. Dhe shpesh mund të kenë nevojë terapi me antibiotikë.
  Ka ilaçe me bazë bimore që ndihmojnë të ngadalësojë procesin e formimit të gurit. Këto përfshijnë Tsyston, Fytolyzyn, Tsystenal derdhur. Megjithatë, në mënyrë të pavarur të përshkruajnë një medikament nuk duhet, më mirë të kërkoni këshilla nga një mjek.

  Në kohën e gurëve të promovimit të ndihmuar pacientët painkillers dhe antispasmodic. Njeriu duhet të vënë në një bllok të ngrohtë ngrohje apo vënë në një banjë me ujë të ngrohtë.
  Trajtimet kirurgjikale: dërrmues gurë në veshka (lithotripsy) dhe kirurgji. Operacioni u krye në formacionet në shkallë të madhe ose në rast të bllokimit të gurit lumen ureteral.
  Metoda kirurgjikale është përdorur kur gurë të mëdhenj, zakuporyly traktit urinar ose nuk mund të hiqet në mënyrë të pavarur. Në këtë rast, ekspertët mund të përdorni, për shembull, metodën e shkatërrimtar gurë duke përdorur valët elektromagnetike.


  Natyrisht, rreth gjysma e njerëzve që janë të sëmurë me sëmundje, për 5 vjet rishfaqen gurë, nëse jo për të zbatuar të gjitha masat e parandalimit.

  Parandalim


  Për të parandaluar sulmet e përsëritura dhimbje barku i veshkave dhe për të parandaluar formimin e gurëve të reja, pacienti është përshkruar një dietë të veçantë. Ajo zgjedhur individualisht, në varësi të përbërjes kimike të gurit. Ndonjëherë vetëm nëpërmjet përjashtimit të ushqimeve të caktuara mund të parandaluar rritjen e gurë të vegjël dhe madje edhe të shpërndajë arsimin ekzistues.

  Parandalimi i gurëve në veshka përfshijnë kufizimin e përdorimit të proteinave shtazore, yndyrna, sheqerna, pijeve alkoolike. Ajo gjithashtu duhet të luftuar trashje dhe vidyazykatysya duhanin. Për të reduktuar përqendrimin e urinës dhe gurë samovыvedenyya të vogla, ju duhet të pini shumë lëngje dhe të shkojnë në tualet në kohë. Kini kujdes dhe trajtim i proceseve infektive e sistemit urogjenital. Duke ndjekur këto rekomandime, ju shmangur zhvillimin e gurëve në veshka.
  PS. Ndjehen të lirë për të lënë komentet tuaja dhe të përdorni butonat e rrjeteve sociale, ju falënderoj për vëmendjen tuaj.