Cardiomyopathy - Mjekimi, Simptomet, Shkaqet


Cardiomyopathy - një grup i sëmundjeve inflamatore të muskulit të zemrës në zhvillim arsye të ndryshme. Gjithashtu, ajo mund të quhet miokardi. Kjo sëmundje prek kryesisht njerëzit e grupmoshave të ndryshme, dhe kjo nuk ka përparësi në fushën e pacientit. Quite një kohë të gjatë, doktorët nuk mund të përcaktojë shkakun e saktë të kësaj sëmundjeje. Por në vitin 2006, American Heart Association ka vendosur për të kuptuar arsyet të cilat mund, në kushte të caktuara të shkaktojë dëme të miokardit.
Në cardiomyopathy dalluar disa lloje: cardiomyopathy hypertrophic, Dilated (ishemike) cardiomyopathy dhe cardiomyopathy alkoolike. Këto lloje të cardiomyopathy karakterizuar nga tipare të caktuara të ndikimit në muskulit të zemrës. Parimet e trajtimit për të gjitha speciet janë pothuajse identike dhe kanë për qëllim eliminimin e shkaqeve të cardiomyopathy dhe për trajtimin e dështimit të zemrës.
Shkaqet cardiomyopathy


Çdo dëmtim të muskulit të zemrës gjatë cardiomyopathy mund të jetë edhe procesi fillore dhe të mesme e sëmundjes sistemike dhe mund të shoqërohet me zhvillimin e dështimit kronike të zemrës dhe në raste të rralla të jetë shkaku i vdekjes së papritur.
Grupet kryesore të shkaqeve kryesore të cardiomyopathy është lindur, pryobretannaya dhe të përziera. Cardiomyopathy mesëm duket nga ndonjë sëmundje.

Patologjia (kongjenitale) Zemra ka një skedë shkelje qelizat e miokardit gjatë zhvillimit embrional. Arsyet për zhvillimin e saj një numër shumë i madh: ai mund zakone të këqija nënë, stresi, çrregullime gjenetike, dietë të varfër, etj Ndonjëherë gratë shtatzëna si cardiomyopathy, dhe cardiomyopathy gjenezë inflamatore. Ata janë quajtur miokardit.

Për forma të mesme të cardiomyopathy mund të përfshijnë: kardymyopatyya infiltrative, karakterizohet akumulimin e inclusions jonormale mes qelizave. Këto kursime janë në shumicën e qelizave; kardymyopatyya toksike, e cila përcaktohet nga ashpërsia e lezioneve të muskulit të zemrës si pasojë e miratimit të drogës anticancer. Zhvillimi i saj mund t'i atribuohet me fenomenin e ndryshimeve të vogla në elektrokardiogramë të zhvillimit të shpejtë e dështimit të zemrës dhe pastaj vdekja. Gjithashtu, përdorimi i zgjatur i alkoolit, veçanërisht në sasi të mëdha mund të çojë në shfaqjen e inflamacionit në muskulit të zemrës. Duhet të theksohet se ky lloj i cardiomyopathy mesme renditet e para në Rusi.

Cardiomyopathy metabolike zhvillohet përmes çrregullime metabolike në miokardit dhe të çon në degjenerim të mureve, si dhe shkelje të veprimtarisë kontraktil të muskulit të zemrës. Arsyeja e saj - menopauza, trashje, dietë të varfër dhe të sëmurë, sëmundjet e traktit gastrointestinal, sëmundje të sistemit endokrin.
Cardiomyopathy ushqyese zhvillon në kequshqyerja, sidomos gjatë dietat zgjatur.
Cardiomyopathy në fëmijët është i shpeshtë, të cilat mund të jenë shkaqet e lindura dhe të fituara, të formuara gjatë maturimit të fëmijës. Shumica kardymyopatyya në fëmijët e shkaktuara nga abuzimi zhvillimin fiziologjik të qelizave të muskulit të zemrës.Simptomat cardiomyopathy


Simptomat mund të kardymyopatyy herë të parë për të shprehur veten në çdo moshë, por zakonisht ata nuk janë veçanërisht të durueshëm zamechaemы dhe zakonisht nuk shkaktojnë atij ndonjë përvojë në një pikë të caktuar. Pacientët me cardiomyopathy zakonisht arrijnë shënojë normale jetëgjatësia dhe mund të jetojnë në një moshë të pjekur e vjetër, por, megjithatë, procesi i sëmundjes mund të jetë i komplikuar nga zhvillimi i komplikimeve.
Simptomet janë mjaft të zakonshme në kardymyopatyy dhe përzierje e tyre me simptomat e sëmundjeve të tjera jo aq të vështira. Këto përfshijnë: gulçim, e cila në fillim të sëmundjes shfaqet vetëm në ushtrim shumë të rënda; dhimbje gjoksi, dhe marramendje dhe dobësi. Këto simptoma zakonisht ndodhë për shkak të shkeljeve të tkurrjes së zemrës.

Kur keni nevojë të shikoni një doktor për ndihmë? Shumë nga këto simptoma janë tipar karakteristik fiziologjike e pothuajse çdo njëri prej nesh ose aspak janë serioze, duke mos qenë një shprehje e sëmundjeve kronike. Nëse dhimbje gjoksi është e gjatë dhe dhemb në natyrë, dhe e kombinuar me një vështirësi të rënda të frymëmarrjes, ënjtje të këmbëve është, çrregullime të gjumit dhe ndjenja shkurtër fryma gjatë ushtrimit. Nuk mund të jetë humbja e vetëdijes që zakonisht kanë origjinën e tyre për shkak të mungesës së oksigjenit në tru për shkak të furnizimit të pamjaftueshëm të gjakut. Në momente të tilla ju duhet të kontaktoni menjëherë mjekun.

Diagnoza në kardymyopatyy: radiografi, ekzaminim me ultratinguj i zemrës, monitorimi Holter dhe terapi magnetike rezonancë.


Cardiomyopathy hypertrophic


Ky lloj i sëmundjes miokardit e etiologji të panjohur që karakterizohet nga një rritje apo lënë hypertrophy ventricular, por ndonjëherë, por rrallë barkushe të drejtë, shpesh me asimetri të dukshme, dhe në shkelje të qartë të mbushjes diastolic e barkushe të majtë në mungesë të përhapje të rëndë të zgavër të tij dhe çështjen e kjo hypertrophy shumë. Ndonjëherë ka një hypertrophy izoluar apikal e mur ndarës interventricular ose ventricles. Ventricular majtë zgavër reduktuar disi, ndërsa atrium lënë zgjeruar.


Hypertrofychkaya cardiomyopathy shpesh ndodh në një moshë të re; Mosha e këtyre pacientëve mund të jetë rreth 30 vjet.
Ndarë disa faza të sëmundjes:
- Faza e parë (gradient presioni në traktin rrjedhjen e barkushe të majtë më pak se 25 mm Hg pacientët nuk ankohen)

- Faza e dytë (gradienti presion mbi traktin rrjedhjen e barkushe të majtë më pak se 36 mm Hg, ankesat paraqiten gjatë ushtrimit)

- Faza e tretë (gradienti presion mbi traktin rrjedhjen e barkushe të majtë më pak se 44 mm Hg. Pacientët të shqetësuar në lidhje me gulçim dhe angina


- Faza e katërt (gradienti presion mbi traktin rrjedhjen e barkushe të majtë më pak se 80 mm Hg, dhe ndonjëherë edhe mund të arrijnë 185 mm Hg. Në të tillë një gradient të qëndrueshme lartësi ka shprehur shkeljet hemodinamikën me manifestimet klinike shoqëruese)
Në raste normale, foto klinike janë:

1) fenomeni hypertrophy (kryesisht majtas) myocardium ventricular;

2) fenomene të pamjaftueshme funksionit diastolik ventrikular;

3) dukuri pengimi dalje trakt i ventrikulit të majtë (jo të gjithë pacientët);


4) Fenomeni i aritmisë kardiake.
Natyra e dhimbje në zemër në pacientët me cardiomyopathy hypertrophic ndryshme. Shumica e pacientëve kanë simptoma tipike të pectoris. Ka disa raste të infarkt miokardi me një klinikë karakteristike dhe sindromi i rëndë dhimbje, nga natyra jashtëzakonisht e gjatë, e cila korrespondon me një sulm klasik në zemër. Ekziston edhe një gulçim - shenja më e zakonshme dhe simptomë e sëmundjes. Ajo është rreth nëntëdhjetë për qind e rasteve dhe për shkak të rritjes së kohëve të fundit në presion diastolic në venat pulmonare në atrium e majtë. Kjo çon në përçarje të shkëmbimit të gazit në mushkëri.

Dobët dhe marramendje shpesh lindin nga stresi fizik dhe emocional, kur duke ecur, tranzicioni të shpejtë nga horizontale në vertikale. Shumë pacientë ankohen për përkeqësimin e qarkullimit cerebrale, e cila duket periudha jetëshkurtër e mbylljes, humbje të vetëdijes, gjuhën dëmtuar.

Periudhat e marramendje dhe humbje të vetëdijes edhe ka shkaktuar aritmi dhe për këtë arsye ekzistenca e simptoma të tilla elektrokardiogramë është i detyrueshëm.
Diagnoza e sëmundjes përcaktohet nga faktet që tregojnë shenja karakteristike e sëmundjes dhe kombinuar me të dhëna të pamjaftueshme, të cilat sugjerojnë ngjashme në sindromet patologjisë.


Për kardiomiopatisë hypertrophic karakterizohet nga simptomat e mëposhtme:

1) shushurimë systolic lokalizuara në të majtë të kafaz i kraharorit është ruajtur II tonin e kombinuar;

2) në kombinim me zhurmë mezosystolycheskym ruajtja I dhe II e tonet në PCG;

3) karotide sfyhmohrammы ndryshojë;

4) sipas EKG dhe rreze-X rritjes ventricular të majtë;

5) zbuluar me shenja echocardiography tipike.
Trajtim më të zakonshme për përdorim hypertrophic kardymyopatyy të beta-blockers. Ata të zvogëlojë ndjeshmërinë e miokardit për catecholamines, të zvogëlojë kërkesën për oksigjen dhe presion gradient dhe zgjasin kohën diastolic mbushje dhe të përmirësojë mbushje ventricular. Edhe caktojë kalcium antohonisty. Nëse ka një ritëm jonormal të zemrës, Cordaron përshkruara dozë prej 600 ose 800 mg në ditë për javën e parë, pastaj 200 dhe 400 mg në ditë. Dhe zhvillimin e dështimit të zemrës diuretics përshkruara saluretiki - Urehit dhe furosemide; aldosteronit antohonisty - Veroshpiron dhe Aldakton në doza të duhura.Cardiomyopathy Dilated


Në kardymyopatyy dilatative, gjithashtu i quajtur kardiomiopati ishemike Dilated është një sëmundje e miokardit mëposhtme përkufizimin, e karakterizuar nga një rritje e lartë të dhomave të zemrës deri në pikën e një cardiomegaly, shpesh me trashje jo të barabartë të mureve të saj, dhe manifestimet e përhapur dhe fibrozë fokale që zhvillon kundër Arteriet koronare aterosklerotike. Por për shkak të formimit të ventrikular aneurizëm me simptomat e patologji organike ose anastomosis parregullt valvulare dispozicion.

Prandaj, ne mund të supozojmë se cardiomyopathy ishemike - të ashtuquajturit lëndim miokardit, e cila shkaktoi shumë arteriosklerozës rënda përhapur e arterieve koronare, e cila manifestohet kardyomehalyey dhe simptomat e dështimit të zemrës congestive.
Kardiomiopati ishemike shpesh shfaqet midis moshës pesëdhjetë vjet, të gjithë pacientët meshkuj mund të jetë 90 për qind.

Shkaku i cardiomyopathy ishemike mund të jetë lezione të shumta aterosklerotike ose degët i brendshëm apo të zemrës e të arterieve koronare. Gjithashtu kardiomiopati ishemike është natyra e dështimit cardiomegaly dhe zemrës congestive. Zhvillimi i këtyre manifestimeve të zbulojë faktorët pathogenetic promovojnë në vijim: zhvillimin e cardiomyopathy dilatative po fiton më shpesh në meshkuj me moshë. Zakonisht ne mund të flasim për ata pacientë që kanë pasur një histori të infarkt miokardi apo vuajnë nga angina. Në disa raste, foto me klinikën ende ka angina pectoris, infarkt në zemër dhe эronycheskuyu kardiomeґaliyu.


Kriteret për diagnozën e cardiomyopathy ishemike janë: prania e pectoris, cardiomegaly, disponueshmërinë эhohrafycheskyh dhe shenjat klinike të dështimit të zemrës, të identifikuar faqet e tilla në të miokardit që janë në një gjendje të gjumit të thellë.


Cardiomyopathy alkoolike


Pacientët me cardiomyopathy alkoolike shkonin nga 20 në 40% të pacientëve të cilët kanë lëndime miokardi. Kjo situatë në një përqindje të madhe të rasteve është zhvilluar në meshkuj. Por, pavarësisht nga kufizimin e konsumimit të alkoolit në vendet në Perëndim, ka raste të cardiomyopathy alkoolike, të regjistruara me një frekuencë konstante.

Shumica cardiomyopathy alkoolike është e ngjashme me prognozë të varfër në zezaket subjekteve.

Ka dy forma të cardiomyopathy alkoolike: paraklinike (asimptomatike) dhe manyfestyrovannaya (me zemër kronike klinikën e dështimit). Sigurisht, fakti i rëndësishëm është se, sipas raporteve të një numri të madh të autorëve, është ashpërsia e abuzimit të alkoolit nuk lidhen me ndryshimet strukturore të miokardit dhe të funksionit të saj.
Por ju mund të bëni ende disa përfundime për lidhjen mes konsumimit të alkoolit dhe cardiomyopathy alkoolit. Njerëzit që abuzojnë alkool pa manifestimet klinike të dështimit kronik të zemrës marrin më shumë se 100 g / ditë të alkoolit të pastër për pesë vjet ose më shumë.

Përcaktoni mekanizmat specifike të cardiomyopathy alkoolike, efekte të dukshme toksike në cardiomyocytes pijet alkoolike; me mangësi thiamine lidhur me tiparet e statusit ushqyese e përdorimit të tepruar të alkoolit; efekti i substancave të tilla që janë shtuar të alkoolit (p.sh. kobalt, e cila është përdorur si një ruajtës në prodhimin e birrës në bankë).
Dëmtimi i muskulit të zemrës mund të tregojnë ndryshime në EKG dhe aritmi të ndryshme dhe kryerjen e zemrës, dhe simptomat e dështimit të zemrës congestive. Për fat të keq, deri në një pikë të mos kryer barëra alkoolike cardiomyopathy veprat që plotësisht të kënaqur kërkesat e perspektivës mjekësi të bazuara në dëshmi. Konsumi i tepruar i alkoolit është një përkufizim ekstreme përjashtojnë pothuajse të gjitha studimet e mëdha multicenter. Prandaj, të gjitha rekomandimet për trajtimin e dështimit kronike të zemrës, është tërhequr vëmendja për faktin se skema për trajtimin nuk ka dallime.

Është e nevojshme për të përcaktuar një fakt - pjesëmarrja në proces trajtimi psikiatri ndihmon në zvogëlimin e tërheqje patologjike të alkoolit, dhe në mënyrë të konsiderueshme për të përmirësuar rezultatet klinike në cardiomyopathy alkoolike dhe për të parandaluar rastet e kaluar një gjendje të tillë.


Cardiomyopathy Trajtimi


Procesi i trajtimit cardiomyopathy është shumë kompleks dhe i gjatë. Kjo mund të jetë për shkak të etiologji komplekse të kësaj sëmundjeje. Ndërkohë, trajtimi i cardiomyopathy varet kryesisht nga shkaku specifik. Qëllimi i trajtimit është gjithashtu një rritje të madhe në dalje të zemrës dhe gjithashtu për të parandaluar shkeljet e mëtejshme të funksionimin e duhur të muskujve të zemrës.

Në trajtimin është gjithashtu e rëndësishme për të kryer të gjitha aktivitetet në qoftë se mjeku i tyre përshkruan.

Përveç kësaj, ju duhet të i kushtoj vëmendje për këto pika që pacienti duhet të eliminojnë veten. Kur mbipeshë është e rëndësishme për të ndjekur dietë të caktuar dhe mënyrën e jetesës, në mënyrë që gradualisht dhe në mënyrë efektive duke shkuar humbje peshe. Zakone të tilla si pirja e duhanit dhe alkoolit, në masë të vogël që ndikojnë në lindjen e sëmundjeve të zemrës sesa faktorët e rrezikut që lidhen me sëmundjen direkt.
Shprehur si aktivitet fizik dhe alkoolit e nevojshme për të përjashtuar plotësisht nga jeta për të reduktuar ngarkesën në muskulit të zemrës. Në raste të veçanta, sidomos në fazat e hershme të këtyre masave mund të përmirësojë trajtimin dhe parandalimin e zhvillimit të saj.

Trajtimi mjekësor i cardiomyopathy fillojnë të përshkruajnë për pacientët të cilët kanë zhvilluar manifestime shprehur në mënyrë të qartë e klinikës cardiomyopathy. Medikamente grup beta adrenoblakatorov, anëtarët e të cilit dhe është Bysoprolop dhe Atenolol.
Kur aritmi kardiake kërkuar emërimin e anticoagulants (drogë për koagulimit të lartë të gjakut) për shkak të rrezikut të lartë të komplikimeve tromboembolike.
Për planifikimin e operacionit si dhe për parandalimin e antibiotikut infektive endokardit është e nevojshme. Produkti medicinal verapamil duhet të caktojë asnjë efekt në grupin kryesor të barnave. Ky medikament ka një efekt pozitiv në simptomat kryesore të cardiomyopathy shkak për të ulur peshën e mosfunksionim të zemrës.

Ndërhyrja me ndihmën e kirurgjisë mund të kryhet vetëm në bazë të treguesve të rrepta, si dhe efikasitetit të barnave të trajtimit. Pra, nëse cardiomyopathy është i lidhur me çrregullime zemra ritmin, në këtë rast, duke përdorur stimulues kardiak implantuar vënë, i cili do të mbajë normën e zemrës në frekuencë të dëshiruar. Megjithatë, në qoftë se ekziston rreziku i vdekjes së papritur (ka pasur raste të familjes) duhet defibrillator transplantim. Kjo pajisje do të ndihmojë të njohin dridhje ventricular, ritmin e parregullt, ai e bën mënyrën e duhur të punës së zemrës dhe të dërgojnë impulset për të rifilluar zemrën e një pune koherent dhe të koordinuar.

Variantet me cardiomyopathy të rënda që nuk mund të jetë e saktë duke përdorur metoda kirurgjikale, ju mund të shihni një mundësi për transplantim të zemrës. Operacione të tilla zakonisht më e mirë bëhet vetëm në shumë të specializuara destinacion klinika. Ka raste me një efekt të veçantë të trajtimit me qeliza burimore.
Pas një metodë e trajtimit duhet mbikëqyrjen e vazhdueshme të një terapist ose kardiolog. Konsultim e tij të detyrueshme, sidomos në punishte barnash në spital. Frekuenca e follow-up duhet të jetë 1 - 2 herë në vit, dhe në acarimin - më shpesh. Testet e përsëritura duhet të jenë në përkeqësimin e përgjithshëm, si dhe ndryshimet e planifikimit në kursin e trajtimit.

Pacientët me të rrezikshme për jetën trazirat zemra ritmin në mbledhjen historinë mjekësore duhet gjithashtu të kryejë monitorimin vjetor nga Holter EKG dhe. Dhe për trajtim të mirë dhe për të përmirësuar cilësinë e jetës për pacientët është thelbësore: për të humbur peshë, alkoolin dhe duhanin vidyazykatysya, për të kontrolluar tensionin e gjakut, të imponojë kufizime në stërvitje intensive.
Parashikimi i trajtimit varet nga shumë faktorë, dhe do të jetë aq i mirë-trajtimit, dhe do të ndjekë të gjitha rekomandimet e mjekut, plus rreth të cilave shprehur shkallën e simptomave në zbulimin fillestar fazë të sëmundjes.

Metodat cilësore për parandalimin e kësaj sëmundjeje nuk është zhvilluar ende. Prandaj, jetese aktive, një dietë të shëndetshme të ekuilibruar - që është çelësi për shëndet të mirë!