Simptomat e zorrëve pengim, shkaqet, diagnoza dhe trajtimi


Ka shumë sëmundje të cilat rezultojnë përcaktuar kryesisht nga trajtimi në kohë te mjeku, një prej këtyre sëmundjeve është simptoma ileus të sëmundjes do të analizojnë në këtë artikull. Përveç simptomave duhet të marrin parasysh shkaqet Pengimi zorrëve, llojet, simptomat, diagnostikimi dhe trajtimi i kësaj sëmundjeje, dhe e gjithë kjo në publikimin tonë.
Kjo sëmundje shkaktohet nga pezullimi ose komplikimeve lëvizjen e përmbajtjes zorrëve (chyme) dhe lëngje të zorrëve në zorrët.
Ka zorrëve pengim të plotë dhe të pjesshme pengimi zorrëve, dhe ajo është e ndarë në akute dhe kronike.


Pengim akute zorrëve zhvillon lëvizjen e papritur në masë të ushqimit në zorrë plotësisht ndalesa, ky kusht shpesh shkaktohet nga bllokimi i zorrëve, Nëse nuk trajtohet, në zhvillim të shpejtë simptomat e organizmit helmimit, dhe nuk është një situatë e rrezikshme.
Pengim kronike zorrëve ndodh në të moshuarit, ajo është e karakterizuar nga zhvillimi i ngadalshëm, bllokimin e pjesshëm të zorrëve dhe në rritje manifestimet klinike.

Simptomet e pengimi zorrëve


Kjo patologji - një nga sëmundjet më të vështira kirurgjikale te zgavrën e barkut, ndërsa në mesin e operacioneve emergjente të kirurgjisë abdominale zgavër për pengimin e zorrëve zënë rreth 30%.

Intestinale pengimi - një sindromë që ndodh në një numër të çrregullimeve të zorrëve dhe organet e tjera. Simptomat varen nga lloji i pengesave dhe mund të ndryshojnë nga njëri-tjetri.
Simptoma të përbashkëta që ndodhin kur çdo lloj i sëmundjes:
 • Dhimbje akute të barkut,

 • përzier dhe të vjella,

 • ka leje nga feces dhe gazeve nga zorrët.

 • Pengim Klasifikimi zorrëve
 • Kongjenitale - për shkak të keqformimeve zorrëve të fëmijës, diagnostikuar në ditët e para pas jetës.

 • Fituar - të gjitha rastet e tjera.

 • Sëmundje në mëshirë të fatit:
 • mprehtë,

 • kronike,

 • përsëritura.

 • Në mekanizmin e ngjarjes:
 • Dinamik - paralizuar dhe spastik,

 • Mekanike - stranhulyatsiyna dhe pengues.

 • Me formë dinamike e pengesave zorrëve, pengesë për masa të ushqimit është rezultat i një vrull komplot zorrë ose paraliza e muskujve të zorrëve në një distancë. E gjithë kjo çon në stagnim e masës zorrëve në vendin e lëndimit dhe shkakton simptomet në vijim:
 • dhimbje përgjatë gjithë zorrëve,

 • bloating në perkusion barkut - tympanitis,

 • Mungesa e peristaltikės zorrëve,

 • të vjella të shpeshta, ndonjëherë fron,

 • gjendje të rëndë të përgjithshme - dehidratim, rënie presioni, dhe takikardi.

 • Kur pengimi mekanik intestinal në mënyrën barrierë intestinal ndodh masa në formën e tumoreve, gureve fekale, parazitet zorrëve ose spirales është ngjeshja e enëve të gjakut dhe bllokim zorrëve.
  Simptomat kryesore janë dhimbje të forta në pacientit, dhimbja është aq e fortë që mund të shkaktojnë goditje, ajo është e lokalizuar në një vend të caktuar, është colicky në natyrë dhe të rëndë depletes pacientin.

  Parezë zorrë - si rezultat i ndonjë lezione fibrave nervore pushon plotësisht peristaltikės dhe zona e zorrëve është e plotë dhe të shtrirë, dhimbje reduktohet gradualisht, pavarësisht përkeqësimit të gjendjes së përgjithshme të pacientit. Forcuar simptomat e dehje, dehidratim, në i shkëlqyer i zorrëve sipërme, të vjella është konstante me një erë të pakëndshme fekal. Rritur bark në vëllim me fryrje dhe stol, në pengimin e ulët e zorrëve, pacienti ndjen të kërkojnë për të pastroj, por stol dhe gazrat nuk mund të lëvizin larg, duke marrë laxatives dhe spastrim enemas nuk ndihmojnë.

  Një nga ndërlikimet e pengimit të zorrëve mund të jetë intussusception - ndodh si pasojë e pjesën e sipërme në fund. Sëmundja tipike e fëmijërisë, ajo ndodh papritmas, simptoma kryesore - dalja e dhimbje të forta të barkut, përsëritet çdo 15-20 minuta. Kur zorrës së trashë ekzaminim dhe masat fekal ka gjak dhe mukusit.

  Shkaqet e pengimit zorrëve


  Pengimi zorrëve rezultuar promovimin Pezullimi i përmbajtjes zorrëve në peristaltikės zorrëve të shëndetshme njerëzore kusht kontraktimet e muskujve të mureve, përmes të cilave chyme lëviz në ndarjet më të ulët.

  Shkelja promovuar masat e zorrëve mund të shkaktohet nga:
 • Anomali kongjenitale të zhvillimit;

 • Një pengesë për lëvizjen e masave - gurë fekal, tumoret, trupat e huaja, parazitëve të zorrëve;

 • Kur ekseset ose ngjeshja e sythe zorrëve;

 • Kur muret zorrë parezë muskujve - rezulton nga përdorimi i barnave të caktuara, të tilla si anestezi, ose të sëmundjeve që përfshijnë lezione indin nervor.

 • Pengimi zorrëve, shpesh ndodh kundër një sfond të anomalive të lindura apo faktorëve të fituara zorrëve.

  Anomalitë e lindura të tilla si dolihosihma, cecum celular, sythe shtesë dhe xhepat e zorrëve të krijojnë pengesa të panevojshme dhe vështirësi në lëvizje ushqimit nëpër zorrët dhe mund të shkaktojnë pengesë mekanike zorrëve.
  Faktorë të fituara - spikes dhe bashkim, duke rezultuar operacioni në bark, e tepruar shtrihen e zorrë, është tipike për pacientët e moshuar, sythe ndryshme damar e zorrë - shkakton të gjitha parakushtet e pengimit të zorrëve.
  Pengim pengues zorrëve mund të shkaktohet nga ngjeshja e tumorit zorrë, brenda ose jashtë zorrëve.

  Pakalim i ileumit dinamike shpesh ndodh kundër një sfond të çrregullimeve metabolike, lëndimet e zorrëve, kirurgji, duke çuar në përçarje të innervation dhe peristaltikės.
  Të gjithë faktorët e mësipërm janë çuar në zhvillimin e sëmundjes, dhe mund të shkaktojë fillimin e arsyeve:
 • rritur presionin brenda barkut;

 • ndryshimi i regjimit të ushqimit - të përdorin shumë fruta dhe perime, një sasi të madhe të ushqimit të marra pas një greve të gjatë urie, fëmijët e vegjël, shkaku mund të jetë kalimi nga gji për përzierje.

 • Pjesa tjetër zgjatur shtrat;

 • jo sulm kupyruemыy e dhimbje barku i veshkave apo dhimbje barku biliar,

 • helmimit metale helmuese të rënda;

 • në disa raste, pengim zorrëve mund të shkaktojnë kist ovarian.

 • semundjet neurologjike.

 • Faza e sëmundjes:
 • Faza fillestare - gjatësia 2-12 orë, karakterizohet nga dhimbje barku, fryrje, dhe rritjen e peristaltikės.

 • Faza e ndërmjetme - 12 deri 36 orë, në këtë fazë dhimbje dobësuar, vjen mendore mirëqenien, shenja të dehidrimit dhe dehje në rritje.

 • Terminal - ndodh brenda 1-2 ditëve të fillimit, gjendja e pacientit përkeqësohet në mënyrë të konsiderueshme, në rritje shenjat e organeve të brendshme, dehidratim dhe dëmtimin e sistemit nervor, trajtim jo-kirurgjikale, vdekje të mundshme.

 • Trajtimi dhe diagnoza e pengesave zorrëve


  Nëse dyshoni se pengesë e zorrëve, pacienti duhet të jetë i shtruar në spital menjëherë në një spital kirurgjikale.
  Diagnoza e sëmundjes është e ekspozuar në bazë të ankesave, historia mjekësore, rezultatet e provimit dhe provim X-ray.

  Trajtimi varet nga faza e sëmundjes, fazën e parë dhe të dytë duke përdorur metodat konservative e trajtimit:
  1. Në pengim dinamike:
 • Terapi infuzion - rivendosja e ekuilibrit fluide dhe electrolyte në trup;

 • Bllokada perirenal - heq spazma dhe ndihmon të relaksoheni zorrët;

 • kromi klizmë;

 • Lavage stomakut dhe thithje me një përmbajtje tub:

 • Mbështetja e sistemeve të tjera.

 • 2. Në fazën e mekanike, spastik ose të tretë të kirurgjisë zorrëve pengim është e nevojshme.

  Një rezultat i suksesshëm i sëmundjes varet kryesisht trajtimin e duhur, kështu që në shenjën e parë të pengimit zorrëve, veçanërisht tek fëmijët, një nevojë urgjente për të kërkuar ndihmë mjekësore. Më mirë që të gaboj në diagnozën se sa për të humbur disa orë në pengimin e zorrëve. Shtëpi