Cysts ovarian, simptomat e ovarian balenave, shkaqet, llojet, pasojat dhe trajtimi


Një sëmundje shumë e zakonshme është kist ovarian, simptomat mund të jenë të pranishme në 30% të femrave që kanë një cikël të rregullt mujore, dhe gjysma e grave me fillimin parregullt menstruacioneve.
Çfarë është një kist ovarian?
Ky formacion brenda gonads femër - vezoret, e mbushur me përmbajtje të lëngshme. Formuar nga fshikëz hraafova përmban vezë. Nëse cikli mujor është normale, breshëri pastaj hraafov flluskë dhe veza është gati për fekondim. Për arsye të panjohura, nuk mund të jetë lirimi i flluskë hraafov vezë vazhdon të rritet dhe të bëhet një kist.Madhësia e saj është mjaft e ndryshueshme, mjeku juaj mund të diagnostikuar si një entitet të vogël, jo më shumë se 1 cm, dhe një cist i madh, razrosshuyusya me madhësinë e një portokalli të madh. Arsimi i vogël mund të bëhet në mënyrë të pavarur pas fillimit të menstruacioneve apo trajtimit hormonal pas rreth dy muaj. Shumica e këtyre cysts janë funksionale dhe nuk paraqesin rrezik për shëndetin e grave.
Kur kjo Ovarian patologji ka më shumë se 3 muaj, ju mund të kenë nevojë kirurgji.
Nuk janë cysts vetme dhe të shumëfishta në të kaluarën shpesh zhvillojnë shtojca inflamacion.

Llojet e cysts ovarian


Kist funksionale folikulare zhvillohet në rastet ku nuk ka ovulacionit, rritja e gjëndër vazhdon. Kjo është më shumë i zakonshëm në gratë në periudhën e ciklit menstrual.
Luteum kist korpus (Luteal). Formuar nga akumulimin e lëngjeve në trup të verdhë të vezores, e cila kohë nuk ka pësuar rekurs.
Nëse ka pasur një hemorragji brenda ose Lutein folikulare cysts flasin për kist hemorragjike.
Kist Dermoid. Mund të përmbajnë grimca ind lidhës dhe shtresat embrionale embrionalë (fillimet e dhëmbëve, eshtra, kërc, flokët, qelizat yndyrë). Arsimi është shpesh trashë mjaft e madhe, rritet ngadalë.

Parovaryalnaya kist formuar në vendin shtojcën ripples tubat fallopiane dhe indet në okoloyaychnykovыh. Ky edukim hollë-mur mjaft të mëdha (20 cm).
Cysts endometrial. Përmbajnë ind endometrial (shtresa e brendshme e mitrës). Gjakderdhje mujore nga lezionet Endometrioza të çojnë në faktin se zgavrën kist i mbushur me gjak, e cila përfundimisht errëson dhe bëhet gati i zi. Këto cysts quajtur në mënyrë figurative "çokollatë". Arsimimi është gjetur shpesh në të dy vezore.
Kist Mucinous. Zgavër është plot substancë mukozës - Mucin, e cila është prodhuar nga qelizat epiteliale. Kist mund të ketë disa dhoma të, muret e pabarabartë dhe e karakterizuar nga një rritje beninje.

Simptomet e cysts ovarianMadhësia e vogël e cysts funksionale nuk shfaqet dhe gjetja shpesh aksidentale gjatë ekzaminimit gjinekologjike.
Kur kist rritet në një madhësi të madhe (më shumë se 7-8 cm) dhe shtyn në organet përreth, është ngacmuar gruan. Në këtë rast, simptomat përfshijnë:
 • dhimbje në bark. Dhimbje të shfaqet në njërën anë, janë tërhequr ose dhemb në natyrë;

 • ndjenja presion nga brenda;

 • ndryshimet në ciklin menstrual, e cila mund të rritet ose të ulet;

 • diktim;

 • dhimbje gjatë marrëdhënieve ose pas tendosje fizike:

 • urinim i shpeshtë;

 • shtim në peshë;

 • rritet në bark ose në formimin e asimetri të madhe.

 • Efektet kist ovarian
  Ndonjëherë kist rritet në një kërcell që mund të ngërç, sythe të kalojë nëpër zorrët dhe të shkaktojë pengim zorrëve. Në raste të tjera, një këputje e mundshme e kist, përmbajtja e tij bie në zgavrën e barkut, që shpesh çon në peritonit. Cysts gjithashtu mund t'i nënshtrohet acarohet. Në zhvillimin komplikime shfaqen karakteristikat e mëposhtme:

 • dhimbje të mprehtë në bark të ulët

 • ethe;

 • përzier dhe të vjella;

 • tension të murit të barkut;

 • rrahje zemre.

 • Të gjitha këto janë shenjat që mund të rrezikojnë pacientët dhe janë baza për shtrimin në spital urgjente.
  Cysts ovarian janë shpesh shkaku i infertilitetit tek gratë.

  Pse janë formuar kist ovarian?


  Shkaqet e sëmundjes shpesh kanë natyrë hormonal. Mosbalancim të hormoneve tiroide ose seksit shkakton cysts. Shpesh arsimit të shfaqet pas lindjes artificial dhe aborti. Gratë me fillim fillimin menstruacioneve janë në rrezik. Sëmundjet zgjatur inflamator dhe infeksioneve gjenitale edhe është shkaku i kësaj sëmundjeje.

  Diagnostics
  Një gjinekolog i cili mund të vыvyt rritjen shtojca në njërën anë dhe dhimbjen e tyre. Për të përcaktuar me saktësi praninë, madhësinë dhe dinamika nevojë ultratinguj.
  Tomography llogaritur sqaruar se sa mirë është formimi i lokacionit, madhësisë, formës. Për të përjashtuar natyrës neoplastike testin parashikuar për shënuesve tumor (AK-125).
  Nëse ka komplikime (këputje, shtrembërim apo acarohet), bëjnë laparoscopy dhe culdocentesis vaginë. Pas arsimit kirurgji nënshtrohet ekzaminim histologjik.

  Trajtimi i cysts ovarian
  Terapi konservative është treguar për cysts të vogla, pacientët janë të rekomanduara kurset e kontraceptivëve oral, vitaminë. Trajtimi zgjat rreth 3 muaj dhe është kryer nën drejtimin ultrazërit.
  Nëse masat konservatore kanë dështuar për regres, ose në qoftë se mutsynoznыh dermoydnыh, dhe endometrioid kist përdorur për kirurgji. Largimi i cysts ovarian kryhet nga laparoscopy, operacioni është kryer përmes një prerje të vogël dhe zvogëlon rrezikun e komplikimeve. Mjeku gjithmonë përpiqemi për të mbajtur vezore, nëse është e mundur, dhe për të hequr vetëm pjesën e epididymis, ku ka një entitet patologjike.