Trajtimi Kropyvyanka në të rriturit, simptomat, shkaqet


Urtikaria shqetësuar të paktën një herë në jetën e çdo të rrituri të tretë. Sëmundja ngjan një shikim të djegur acaroj, e cila karakterizohet nga një blisters kuqe puçrra në trup. Në mjekësi, sëmundja quhet dermatosis polyэtyolohycheskyy dhe ka disa forma: akut, periodike kronike, kronike dhe akute postim papuleznuyu zhvillimin e Angioedema. Skuqje alergjik të ndarë në dy grupe: fëmijët dhe të rriturit.
Urtikaria kombinuar në një fëmijë me pezmatim alergjik ose pochesuhoy fëmijëve. Urtikaria në të rriturit dhe ndodh më seriozisht ndonjëherë shkon në një vetë kronike sëmundje


Urtikaria në të rriturit - Shkaqet


Shkaku i sëmundjes vepron dermatit toksike dhe alergjike, kështu që në shumicën e rasteve për të gjetur shkaqet e vërteta të urtikaria vështira. Shkakton tjera vepron trashëgim, alergji ushqimore, gastro-intestinale traktit, infeksion qendrore, alergji ndaj barnave.
Më të inflamacion të lëkurës ndodh për shkak të imunitetit të dështimit. Por në përgjithësi pamja e urtikarie në të rriturit për shkak të ndjeshmërisë së sistemit imunitar të përmbajtjes së lartë të komponentëve bioactive. Në lidhje me këtë, një rritje në sasinë e histaminës në serum dhe aftësinë e trupit për të inactivation ul.

Në pacientët me urtikarie gjetur përmbajtje të lartë të enzimë urokanynazы. Kjo enzimë është përgjegjës për aftësinë për të pengojnë histidindekarboksilazy aktivitetit, duke e bërë kështu histidine acid për histamine. Si rezultat i një rritje e histaminës, dhe ai nga ana e tij ka një reagim toksike dhe zgjeron kapilarët.
Ky proces i përfshirë si bradikinines dhe serotonin që rrisin veprimin e histaminës. Rol në shkaktimin shkeljes urtikaria e sistemit nervor autonom. Pra, mjeku para se të trajtimit shqyrton në detaje patogjenezën e pacientit, për llogari karakteristikat gjenetike të natyrës atopic. Urtikaria e zhvillimit në të rriturit shoqërohet anafylaktoydnыmy reagime.

Për të përmbledhur, çfarë e shkakton koshere në të rriturit, medikamente, helmit insekteve, preparatet larëse, ushqimore, polen, stings Hymenoptera, pluhur shtëpi, kafshët shtëpiake, myk, të gjakut, të ftohtë, presion, dielli djeg nettles, shtetërore paqëndrueshme psikologjike e njeriut infektive, sëmundje bakteriale, sëmundjet e veshkave, melcise, sëmundje serum, mosfunksionim i traktit gastrointestinal, semundja endokrine, lupus, Collagen, artriti rheumatoid, morfine, thiopental sodium, kodeine, antibiotikët, frenuesit ibuprofen, ACE, DIKLOFENAK, novokaina , lidocaine, tumoret, hypothyroidism

Simptomet e urtikarie në të rriturit


Urtikaria ndodh shumë shpejt në formën e flluska të shpërndara në të gjithë trupin me duart e gjymtyrë të ulët. Kujton nxito kafshimet e insekteve apo gjurmë lënë nettles. Për skuqjen e karakterizuar nga ndjesi të pakëndshme djegie dhe kruarje të rënda. Një skuqje alergjik ka simetrik dhe mund të marrë përmasa gjigande.
Një tipar dallues i të gjitha këtyre lezioneve qëndron në aftësinë e ndihmave pas sulmit dhe kthim në gjendjen e mëparshme të lëkurës. Në lëkurë shumë e çdo gjurmët e plagët ose mbetet pigmentim

Llojet e koshere
Urtikaria në të rriturit, ka disa lloje dhe lloje. Llojet kryesore: urtikaria kronike, urtikarie akute, urtikarie akute në lidhje me Angioedema, një të qëndrueshme kronike papular.
Urtikaria kronike është shumë më pak lezionet, blisters, janë më pak të fryrë dhe të ndryshme si në madhësi dhe ngjyrë nga zbehtë rozë për të pasur rozë. Sëmundja zgjat disa vite dhe fazat e faljen dhe rëndim të alternuara me intervale të ndryshme.
Në kohën e sulmit mund të përkeqësohet dhimbje koke, rritje të temperaturës trupi, nuk është një dobësi, presion në rritje, arthralgia acaruar. Në periudhën e pagjumësi akute mund të jetë shkaktuar nga një çrregullim të sistemit nervor, dhe analiza e gjakut do të ketë ndryshime në trombocitet dhe eosinophils.

Urtikarie akute në të rriturit ndodh brenda një ore pas ekspozimit ndaj alergjen dhe skuqje shfaqet pas çdo takimi me stimul, dhe kohëzgjatja e lezioneve deri në disa javë. Vuan nga urtikarie akute kryesisht njerëz të moshuar.
QUINCKE edemë kombinuar me urtikarie akute është një sëmundje serioze në të rriturit. Për sëmundje karakterizohet Angioedema e lëkurës, nënlëkurës yndyrë dhe mukozës.
Edemë QUINCKE kombinuar me vizion përkeqësuar, blisters të bardhë, rozë dhe të shoqëruar nga ndjesi të pakëndshme e kruarje. Keqësimi gjendje të zhduken pas një periudhe të shkurtër kohore dhe të përsëritet përsëri. Në rast të edemë të laring dhe faring duhet të jenë të kujdesshëm për të shmangur asfiksisë.

Urtikaria kronike papular rezistente lind ne rastin e urtikaria puçrra të vazhdueshme dhe në gjendje të bashkohet ënjtje e infiltrimit polimorfik qelizor të përbërë nga limfocite. Places gjymtyrët papërkulshëm mbushur blisters, të cilat eventualisht do të skuqur nodules ngjyra qëndrueshmëri shumë të trasha. Kjo sëmundje takon njerit prej varietete te kruarje.

Urtikaria ftohtë në të rriturit ndodh në zyyazykay pas mjaft kohë në ajër. Skuqja e lëkurës është i mbuluar nga antitrupat kriohlobulyniv akumuluar dhe Aglutininet e ftohta.

Urtikaria diellore në të rriturit është një fotodermatozu lloj. Nga kjo sëmundje prek njerëzit me sëmundje të veshkave dhe mëlçisë, si dhe ndjeshmëria ndaj diellit të ndritshme. Pas ekspozimit ndaj skuqjen e diellit ndodhin në ato zona të trupit ku rrezet e diellit pushime.
Skuqje ngrohjes ndodh më shpesh në të rriturit pas dush, duke marrë një dush të nxehtë, një rritje në banjë ose sauna dhe ka hequr blisters.
Urtikaria fizike në të rriturit ndodh pas tendosje fizike dhe ka manifestime të tilla si edemë të enëve të gjakut, shortness wheezing dhe ulur presionin e gjakut.

Dermohrafycheskaya urtikaria në të rriturit është rezultat i acarim mekanike dhe compression fuqishme. Fuqimisht zazhymayuschaya këpucë, stockings elastike, rrip presion dhe sende të tjera mund të shkaktojnë urtikaria dermohrafycheskuyu. Simptomet të ndodhë menjëherë, por formën e një blisters kuqur që shqetësojë kruarje të fortë dhe djegien, por simptoma të tilla mund të shpejt zhduket.
Akvahennaya (uji), urtikaria është një lloj i sëmundjes në të cilën rritur në ujë shfaqen gunga të vogla apo ndjesi të pakëndshme të nxituar kruarje.

Kontaktoni urtikaria duket nga kontakti me irritues të lëkurës të tilla si qumësht, etj .. blisters jashtmi të dukshme në lëkurë, i shoqëruar nga djegia dhe kruarje, në raste të rënda, shoku anafilaktik fjala për

Trajtimi i urtikarie në të rriturit


Trajtimi i urtikarie për qëllim identifikimin e alergjen-stimul që shkakton alergji. Shpesh kjo Provocateur - droga (aspirina, diuretike, penicilinë dhe të tjerët). Nëse vini re se pas marrjes së drogës, duket kruarje, lëkurë të shqetësuar, atëherë ju keni nevojë për vidyazykatysya e këtyre barnave dhe të zgjedhë një tjetër të drogës.

Nëse urtikaria ndodhur pas një vakt, është e nevojshme për të hequr këtë përjashtimin nga irrituese alergeneve nga ushqimi. Shumica urtikaria në të rriturit është nga kikirikë, peshk, birrë, vezë, qumësht, çokollatë, verë, agrume.
Nëse sëmundja provokuar rrezet UV, është e nevojshme për të zgjedhur sunscreen, dhe në qoftë se njolla ka ndodhur, përdorni krem ​​Tselestoderm, e cila eliminuar kruarje, inflamacion.
Në forma akute e alergjisë, alergeneve të veprojë kur të ftohtë, leshi, kafshimet e insekteve, të ndihmojë drogë antiallergic: tavegil, Suprastin, pipolfen.

Alergji kronike trajtuar administrimin kronike e antihistamines, të cilat ndryshojnë çdo 4 javë. Lëkurës smeared ointments kunder kruarjeve dhe gels, për shembull (Psylo-balsam Argosulfan, Sulfarhin, Dermazyn) ose përdorim locion (Belosalik). Për sekretim të shpejtë të alergjen përdorur diuretics dhe laxatives.
Gjenerali mos harroni se trajtimit dhe rezultatet e mira të vazhdueshme të duhura do të largohet alergji.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. 2. urtikaria urtikaria një fëmijë