Kropyvyanka - simptomat, trajtimin, shkaqet, dietë


Urtikaria - një alergjike origjina sëmundje e lëkurës shumë e ngjashme me skuqje hithër, e cila është quajtur ende ethe hithër. Sëmundja pengon itchy pacientit, ngriti blisters dritë e kuqe. Kjo sëmundje është ose vetë reaksion alergjik ndaj një stimul apo një manifestim i pothuajse çdo sëmundje.
Sëmundja shfaqet si rezultat i edema inflamator papilare shtresë akute indeve lidhës të lëkurës. Skuqje Hithër pëlqen që të lidhen me Angioedema alergjik. Megjithëse dikur në një të jetës në tre njerëzit ballafaqohen në jetën me këtë sëmundje. Struktura e sëmundjeve alergjike duhet menjëherë origjina K. për astmë. Më shpesh, njerëzit kanë tendencë për skuqjen alergjike 20-60 vjeç (kryesisht femra)


Urtikaria - Shkaqet
Shkaqet qëndrojnë në reaksionet alergjike ndaj stimujve, mund të veprojë si provokatorë fungale apo alergeneve bakteriale, pickimin e insekteve. Funksion jonormal mëlçisë, metabolizmi, traktin gastrointestinal, veshkat dhe mund të shkaktojnë sëmundje. C. Shumica kronike mund të shfaqet pas zgjatur ftohtë vuajtjet, nxehtësia, rrezet e diellit, presion, sëmundje virale, antibiotikëve, aspirina dhe medikamente të tjera të marra. Aktualisht, diagnoza dhe trajtimi i alergji është një problem serioz për shkak se nuk e sqaruar plotësisht të gjitha shkaqet e urtikarie. Dhe të krijojë rrënjë shkakton një skuqje të lëkurës alergjik është çelësi i trajtimit të suksesshëm dhe efektiv

Urtikaria - Simptomat
Simptomë kryesor i urtikarie është blisters lëkurës në trup. Në paraqitjen ngjan një skuqje të lëkurës të kuqe duhet të jetë si pas djegieve ose pickimin e insekteve, nettles braktisur. Tipari kryesor i sëmundjes - skuqje. Shpërthimet janë simetrike, asimetrike, kaotike. Ata vijnë në të shumta, të vetme, të vogla, të mëdha. Elementet nxito në gjendje të dalin dhe të emigrojnë për të kudo lëkurës. Bad skuqje vazhdueshëm itchy në zonat në fjalë. Për sëmundje karakterizohet nga elemente kthyeshmëria dhe lehtësim pas sulmit lëkura kthye në gjendjen e tij origjinale

Urtikaria - formë
Në kohëzgjatjen dhe simptomat e sëmundjes janë format e mëposhtme: akute, kronike, të përsëritura.
K. akute karakterizohet zgjat nga disa orë deri në dy javë. Që rrjedhin nga reaksione alergjike në ilaçe, ushqime, infeksionet, si dhe pickimin e insekteve.
Kronike K. rrjedh me patologji të ndryshme dhe shpesh në lidhje me Angioedema deri në disa muaj. Sëmundja është e lidhur me funksionin e dëmtuar të veshkave, mëlçisë, traktin gastrointestinal, vatrën e infeksionit kronik, toksemisë e shtatzënisë, rënies së tumoreve malinje. Gabim besojnë se kur Angioedema ndikon vetëm në fytyrë dhe fyt. Kjo ënjtje është në gjendje për të dalë në këmbët, duart dhe pjesët e tjera të trupit.

Periodike C. karakterizuar nga pamja e përsëritur e nxituar urtikaria.
Urtikaria nuk është një sëmundje ngjitëse dhe nuk mund të përhapet nga një person në tjetrin. Me episod shpejtë kalimin e sëmundjes, pacientët shpesh nuk kërkojnë kujdes mjekësor.
Statistikisht urtikarie akute është më shpesh në fëmijët dhe adoleshentët, por të rriturit më të shpeshta kronike K. dhe kryesisht gratë. Sëmundja mund të jetë trashëguar dhe të transferuar në këtë mënyrë. Akute K. mund të lëvizin kronike, por jo gjithmonë, kështu që të marrë kohën tuaj për panik. Shumë pacientë me shërim kronike K. ndodh në gjashtë muajt e parë.

Urtikarie ose të rrezikshme? Kjo është një mit që është ekzagjeruar në masë të madhe. Kjo nuk është një sëmundje fatale dhe vetëm ënjtje të fytit dhe reagimet anafilaktik kërkojnë vëmendje të kujdesshëm për veten. Pavarësisht sëmundje mund të zhduket brenda 6 javëve në 12 muaj
Shkaqet e urtikarie akute
Alergjik akut urtikaria në natyrë dhe origjina shumë hyperchuvsytvytelna të alergjen, por pavarësisht kësaj ajo është në gjendje të kalojë.
Të shpeshta akute C. alergeneve ilaçe Act (penicilinë, sulfonylamydы), drogë jo-steroidal (aspirina), diuretics; ushqime (vezë, kikirikë, ushqim deti, arra, peshk); kafshimet e insekteve; kontaktoni me alergeneve (latex, pështymë e kafshëve, bimëve); përdorimin e tyre; infeksionet akute virale, çrregullime hormonale, semundjet reumatike

Shkaqet e urtikaria kronike
Në të rriturit, shkaku i K. kronike ende e vështirë dhe shpesh shfaqet në origjinë është autoimune në natyrë (mosfunksionim i sistemit imunitar), por urtikaria kronike te fëmijët është shumë më
Llojet e koshere
Nuk janë spontane dhe fizike (mekanike) K.
Fizik (mekanik), urtikaria lidhur me faktorët fizike dhe mekanike, lëkurës inatosur. Në varësi të këtyre faktorëve dallojnë urtikaria dermohrafycheskuyu, urtikaria e presionit, diellore, hidrogjen, cholinergic, ngrohje, të ftohtë, kontakte, papuleznuyu, dridhje, adrenerhycheskuyu K.

Dermohrafycheskaya urtikaria është një formë e fizike (mekanike) K. ajo është e karakterizuar nga pamja e blisters nga fërkim ose acarim të lëkurës me objekte të hapur, rroba.
Njolla diellore shfaqet në lëkurë për shkak të ndikimit të rrezatimit ultravjollcë - rrezet e diellit.
Uji (akvahennaya) skuqje shfaqet në kontakt me ujin në çdo temperaturë. Blisters lëkurës duket, ënjtje, kruarje të shqetësuar.
Holynerhycheskaya urtikaria është për shkak të stimulimit të djersitje dhe rritjen e temperaturës së trupit për shkak të stresit faktorët, stërvitje, banja e nxehtë apo dhomë të zihet fryma. Figura koshere pikë merr blisters që zbatohen për sipërfaqe më të madhe të lëkurës, shpesh i shoqëruar nga Angioedema.

Skuqje ngrohjes ndodh me kontakt të drejtpërdrejtë me lëkurën e objektit pacientit të ngrohtë ose të nxehtë.
Urtikaria ftohtë rrjedh nga kontakti lëkurë me një objekt të ftohtë, dhe ekspozimi ndaj ajrit të ftohtë ose të përdorin pije të ftohtë, ushqim.
Urtikaria Papular ndodh nëpërmjet pickimin e insekteve (mete krevat, pleshtat, mushkonja). Emri urtikaria marrë nga puçrra "papules" (nodules vogla lëkurore).
Koshere Adrenerhycheskaya - ndodh kur stresit, një sëmundje shumë e rrallë e cila karakterizohet nga një skaj të bardhë rreth blisters pa kruarje.

Urtikaria kronike idiopatike është e karakterizuar nga acarimin periodike (kryesisht femra), por nuk e ka zbuluar shkakun.
K. mastocitoza dhe pigment atribuohet sëmundjes, e cila është e karakterizuar nga grumbullimi i qelizave direk, në indet e organeve.

Nervor (psikogjenike) urtikaria ndodh për shkak të stresit dhe ndjenjat emocionale. Koshere Ushqimi është pacientëve urtikaria shpikur lidhur me konsumin e produkteve të caktuara. Zyrtarisht, urtikaria e tillë, por në qoftë se personi i interesuar sëmundje zorrë, sëmundje të veshkave, atëherë provokojnë toksina urtikaria në ushqim nuk ishin vyvelysya e trupit

Diagnoza e urtikarie
Diagnostics është e angazhuar allergist-immunologist dhe më në fund diagnostikuar pas ekzaminimit të pacientit. Me supozimin e një alergjik K. rekomanduar për të kryer teste të lëkurës, përcaktimin e antitrupave në gjak.
Ka një numër të sëmundjeve janë shumë të ngjashme me urtikarie, urtikarie vasculitis, mastocitozis, dermatit atopic, eritemë multiforme, dermatit kontakti, zgjebe, anafylaktoydnaya vjollcë
Urtikaria - trajtim
Si për të kuruar koshere në një kohë të shkurtër? Mjetet për fat të keq të shpejta radikale për trajtimin e kësaj sëmundje nuk ekziston.

Trajtimi i urtikarie në të rriturit ndryshon nga trajtimi i urtikaria tek fëmijët.
Metodat kryesore të trajtimit në të rriturit është antihistamines, immunomodulators.
Antihistamines janë droga trajtojnë si K. akute dhe kronike Por immunomodulators (cyclosporine ose prednisone) janë të rekomanduara për pacientët me K. kronike
Pas shqyrtimit të testeve mjeku pacienti përshkruara diagnostike, agjërimi për tre deri në pesë ditë nga marrja e 2 litra rekomanduar enemas përditshme spastrimit, dush, stërvitje të lehta fizike. Nëse ka një efekt pozitiv, skuqje reduktuar dhe ndërpritet. Kjo karakteristikë dinamike në K. alergjik Nëse simptomat mbeten, dhe përparim, ai thotë psevdoallerhycheskoy K.

Pacientët me K. alergjik në sfondin e dietat fillojnë me futjen e testeve provokuese alergeneve ushqimore parashikueshme. Testet e zhvilluara të veçanta që lejojnë një yyazytsirnistyu madhe dallojnë alergjik dhe psevdoallerhycheskuyu K.
Trajtimi i urtikarie akute
Mund të kuruar koshere? Ne trajtimin e akute C. përfaqëson komplekse të kombinimit të saj me Angioedema. Në qoftë se njolla është i parëndësishëm, është e mundur për të kufizuar antihistamines të gjeneratës së dytë (Claritin, loratydyn, fenystyl, dymetenden etj) Dozimi 1 tabletë 1 herë në ditë, nëse është e nevojshme rritjen dozë. Kur Angioedema sëmundje pengesë, emëroi një grup të hormoneve veshkave (kortikosteroidet) në formën e tabletave dhe injeksione në diskrecionin e mjekut. Doza Samu dhe kohëzgjatja e mjekimit të emërojë një dermatolog ose allergist

Trajtimi i urtikaria kronike
Si për të kuruar urtikaria kronike? Ne trajtimin e K. kronike të identifikuar sëmundjen primar. Droga kryesore që veprojnë antihistamines brezit të dytë (Claritin, loratydyn, fenystyl, dymetenden etj), në doza të zakonshme ose të rritura në diskrecionin e mjekut. Kohëzgjatja e trajtimit varet nga vazhdimi i simptomave
Ushqimi për koshere
Gabuar vepron destinacion dietat hypoallergenic standarde në të gjitha rastet skuqje. K. rekomanduar që pacientët me akute të përjashtuar nga dietë ato ushqime që rezultatet e studimeve të shkaktojë një skuqje të lëkurës alergjik. Pacientët me skuqje të lëkurës akute dhe kronike rekomanduar vidyazykatysya e alkoolit

Ushqyerit dhe urtikaria
Çfarë duhet të hani në koshere? Duke treguar dietë të rreptë në të cilën është i kufizuar yndyrë, sheqer, të lëngshme, kripë, me përjashtim çokollatë, vezë, fruta agrume, tymosur, të mprehta, duke hequr dorë nga pirja e duhanit dhe alkoolit, dhe ekspozimit të origjinës hepatropnoho helm
Koshere Mjekimi në shtëpi
Në mënyrë të pavarur të fillojnë për të trajtuar skuqjen alergjike rekomanduara vetëm pas ekzaminimit mjekësor, siç është anhyooteka yyazytsirnist rrezik në fyt. Rekomandohet për zbutjen e gjendjes së spastrimit klizmë, lëngjeve të pijshëm.

Pas ekzaminimit mjekësor dhe trajtim në përputhje me të, ju mund të bëni në mënyrë të pavarur antihistamines të gjeneratës së dytë (Claritin, loratydyn, fenystyl, dymetenden). Sigurohuni që të tregojë mjeku pas largimit të simptomave dhe të bien dakord hapat e mëtejshëm në trajtimin dhe parandalimin e akneve.
Ju mund të lahet në koshere dhe madje rekomandohet një dush të ngrohtë, ushtrim i vogël. Pas heqjes përkeqësimin e sëmundjes themelor duhet të përsëritet çdo 3 muaj të trajtimit enzimat chetыrehnedelnoe, gepatoprotektoram mjetet bile dhe të rekomandojë trajtimin vjetor në sanatoriume

Urtikaria tek fëmijët - Trajtimi
Simptomet e urtikarie në fëmijët praktikisht nuk mund të dallohen nga një i rritur, por shprehja e emocioneve fëmijëve të tyre të bëhet i fjetur, me humor, i shqetësuar.
C. Trajtimi i fëmijëve është konsideruar peshën e fëmijës, kështu që mjeku përzgjedh doza bijtë e antihistamines
Urtikaria në gratë shtatzëna - trajtim
Urtikaria në shtatzëni vazhdon të ndryshme, kështu që trajtimi kërkon një qasje individuale. Në të gjitha rastet peshonte dobi ose dëm për fëmijën. Droga më e sigurt për gratë shtatzëna konsiderohet loratadine.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. 2. QUINCKE edemë Anaphylaxis