Lëkurës thatësi e lëkurës - trajtim, shkaqet, simptomat, parandalimi


Lëkurës thatësi e lëkurës - është shkaktuar nga gjëndra dhjamor hyposekretsyey thatësi jonormale e lëkurës, zakonisht një të fortë shkaktojnë kruarje të mjaftueshme, dhe nganjëherë disa sëmundjeve infektive të lëkurës. Në disa raste, thatësi e lëkurës quhet ichthyosis fazën fillestare të zhvillimit, por shpesh lëkura e lartë e thatë është një shenjë e sëmundjeve të caktuara të lëkurës dhe simptomat e ndikimit negativ të faktorëve të ndryshëm të jashtëm në lëkurë (tipike për njerëzit me lëkurë të drejtë).
Thatësi e lëkurës ka karakteristikat e mëposhtme karakteristike: thyerje dhe thatësi, lëkurë, zonat moselastim prekura që janë të prirur për plasaritje. Vizualisht, lëkura duket e ashpër, e mbuluar shpesh me njolla të kuqe, poret mezi të dukshme. Shumica e thatësi e lëkurës shoqëron një shprehje të tillë të pakëndshme si kruarje. Në këtë rast nuk ka kruhet shkaqet janë kimikate të ndryshme, viruset, bakteret mund të lehtë të depërtojnë në shtresat e brendshme të lëkurës përmes epidermë dëmtuara. Në shumicën e rasteve, thatësi e lëkurës lokalizimi është vërejtur në fushat e tensionit dhe / ose fërkim, gishtat, gjunjë, bërryla.
Thatësi e lëkurës shkakton lëkurën


Thatësi e lëkurës është manifestim simptomë e sëmundjeve më të mëdha dermatologjike, vërejtur në pothuajse të gjithë pacientët të diagnostikuar me dermatit atopic; thatësi kongjenitale lëkurës vërejtur në pacientët me dermatit seborrheic, psoriasis, duart ekzemë yrrytantnoy, keratosis folikulare, ichthyosis, etj
Përveç kësaj, katalizator i kserosis mund të bëjë kujdes të gabuar të lëkurës, efektet e agjentëve kimike të ndryshme, për shkak të përdorimit të tyre të shpeshta (a dush xhel meta, sapun, pastrues dishwashing, etj). Shpesh zhvillimi i kserosis japin karakteristika të ndryshme mjedisore: një erë e fortë, lagështia dhe temperatura.

Përveç zhvillimit të kserosis mund të shkaktojë faktorë të tillë të favorshme dhe simptomat:
- Përdorimit të zgjatur të sistemit dhe drogës jashtme glucocorticoid
- Sëmundjet e sistemeve të ndryshme dhe organeve, dështimi kronik i veshkave, kesh, hepatiti, mangësi vitaminë, hematologjike dhe sëmundjeve onkologjike, malabsorption zorrëve, hypothyroidism, etj ..
- Çrregullime të hahet dhe të fle, lag jet
- Faktorë të ndryshëm bezdisshëm agresive mjedisore (aэropollyutantы, tymi i duhanit, etj)

Mekanizëm drejtues i kserosis është për të zvogëluar dështim për shkak të funksionit të lipideve barrierë e shtresës brirë të epidermë, e cila çon në rritjen e humbjes së lagështisë transэpydermalnoy.


Simptoma të lëkurës thatësi e lëkurës


Në rrjedhjen e saj sëmundja është e ndarë në fazat, karakterizuar nga ndryshimet morphofunctional.
Faza e parë është karakterizuar nga ndodhja e lëkurës thatësi e lëkurës çrregullime funksionale që lidhen direkt me vetitë mbrojtëse të lëkurës. Ndjenja e vërejtur e ngushtësi, thatësi, e cila megjithatë nuk është e dhimbshme dhe e përhershme, mjaft lehtë kompensohet duke aplikuar moisturizer. Në shumicën e rasteve një ndjenjë e ngushtësi ndodh kur lëvizjet e fytyrës, si dhe cilësi e lëkurës paprekur, ka shprehur rrudhosje dispozicion. Në disa raste mund të ketë kruarje dhe ndjeshmëri si një lloj përgjigje ndaj ndikimeve të jashtme agresive (era, uji i kripur, etj). Ndryshime të rëndësishme morfologjike në dispozicion.

Faza e dytë e zhvillimit të karakterizuar nga thatësi e lëkurës hyperkeratosis në sfond të lulëzim. Në këtë fazë, ndjenja e ngushtësi dhe thatësi është konstante dhe nuk lidhet me aktivitetin e imitoj. Këto manifestime janë plotësisht të zhduken edhe pas aplikimit të zbutur dhe krem ​​hidratues. Në lëkura fillon për të formuar rrudhë të vogël sipërfaqësore bëhet lëkurë dukshme melkoplastinchatoe. Zhvillon ndjeshmërinë në rritje e lëkurës ndaj faktorëve më parë të padëmshme agresive (Kondicioner, ujit, etj), herë pas here duke filluar të ketë skuqje dhe kruarje. Rritja e ndjeshmërisë së lëkurës e lidhur direkt me humbje të pjesshme të pronave pengesë. Picture ndryshime morfologjike pasqyron hyperkeratosis, shkelje të integritetit të corneum shtrese, hedh lëng shtresë malpyhyevoho.

Faza e tretë është karakterizuar nga dermis thatësi e lëkurës hypotrophy, lëkura bëhet pityriasis krisur (krupnoplastynchatыm). Rrudhosje tej thelluar, sidomos në fushat e veprimtarisë së përhershme fytyrës (mbi hundë, qoshet e syve, etj). Lehtësim lëkurës deformim tashmë prek shtresa lëkurës. Thatësi nuk ka kompensuar moisturizer. Lëkura është e tendosur, bëhet palakueshëm, e ashpër, i trashë në të prekur, shumë e lehtë për të goditur, e ndjekur nga formimi i këtyre vendeve otrubevydnыh peshore. Ka hypersensitivity shoqëruar nga kruarje, reagimet inflamatore dhe eritemë shpërndarë. Picture ndryshime morfologjike përfshijnë zvogëluar rrjedhjen e gjakut dermis papilare, hedh lëng i dermis dhe epidermë, të çara shtresë corneum, hyperkeratosis.

Faza e katërt karakterizohet nga atrofi dukuri kserosis e dermis dhe lëkurën. Nuk janë të ndryshimeve trofike të lëkurës, nganjëherë në formimin e ulcerat deje. Histologjike dhe klinike foto të ngjashme me ato të vëzhguara në procesin e plakjes.
Lëkurës thatësi e lëkurës te fëmijët nga simptomat dhe shkaqet e zhvillimit të saj nuk është e ndryshme nga ajo në të rriturit.


Trajtimi thatësi e lëkurës


Trajtimi i lëkurës thatësi e lëkurës varet nga shkaqet e saj dhe shkaktoi qëllim kryesisht në eliminimin e tyre. Për shkak të kserosis - një proces sistematik duhet të ndiqni këto udhëzime të përgjithshme: fruta pritjes dhe perime pasuruar e ushqimit të balancuar, regjimit adekuat të pijshëm, ndërprerjen e alkoolit, ndërprerjen e duhanit, me përjashtim të qëndrimit të gjatë në diell, përdorimi i emollients veçantë higjienës ushtrimi i rregullt.


Në udhëzimet e përgjithshme e mësipërme janë të rëndësishme në pothuajse të gjitha sëmundjet e lëkurës të cilat janë shoqëruar nga kserosis, rëndësinë vendimtare të një trajtim i ditës. Megjithatë, ju duhet të rrinë në një gjendje kritike - të gjitha rrethanat lehtësuese dhe Moisturizers që janë aplikuar në lëkurë të thatë, përbërja e tij duhet të jetë në lipide të ngjashme fiziologjike lëkurë të shëndetshme.
Përveç emollients hydrating mjetet juridike duhet të përmbushë plotësisht kriteret e mëposhtme: hypoallergenic, të tolerancës e shkëlqyer, një shkallë të lartë të sigurisë së grupmoshës përkatëse. Efikasiteti hidratues emollients varet nga pH e lëkurës dhe dozen. Përdorni rëndësi të veçantë në zbutjen Moisturizers përdorimin e kombinuar të anti-inflamator drogës (lokale) të dhëna në kserosis zhvilluar në sfondin e dermatit atopic. Ky trajtim gjithëpërfshirës zvogëlon thatësi e lëkurës të gjitha manifestimet simptomë e sëmundjes. Gjithashtu ky trajtim më efektive droga të zakonshme anti-inflamator vetëm.

Çdo mjet është individualisht dermatolog drogës, në mënyrë për të shmangur vetë-ilaçe, kemi sjellë emri produkt nuk do të, megjithatë, përshkruajnë rregullat themelore të kujdesit mëposhtme për lëkurën e problemit si një droge anti-inflamator të përcaktuar duhet të zbatohet vetëm pas procedurave të caktuara.
Rregullat e kujdesit të lëkurës atopic:
- Pastrimi Daily plotë të lëkurës me një krem ​​të veçantë me të marrë një dush (pa sapun)
- Menjëherë pas gjetjes së lëkurës me lagështi pas dush duhet të zbatohet përshkruara nga mjeku juaj në varësi të gjendjes aktuale të lëkurës, moisturizer. Për qëllimin e hidratues krem ​​Face përdoret zakonisht hydratyruyuschye. Fushat hydration e folds dhe gjymtyrë me anë të vajrave të lipideve të pasuruar. Në dermatit atopik acarim aplikuar emulsion dhe / ose krem, dhe lipidet pasuruar vaj në shuarjeParandalimin e thatësi e lëkurës


Për trajtim të suksesshëm dhe parandalimin e kserosis rikthim të nevojshme për të vëzhguar një numër të masave parandaluese. Të gjithë njerëzit që kanë simptoma të rastit të lëkurë të thatë, duhet t'u përmbahen rregullave të mëposhtme:
- Gjumë të Cilësisë. Gjumë të shëndetshëm dhe çlodhës përkryer nxit rigjenerimin e qelizave të lëkurës
- Pajtueshmëria regjim ujë të mjaftueshëm. Për të ruajtur hydration lëkurës dhe mbajtjen e bilancit të ujit në nevojën e përditshme për të pirë të paktën dy litra ujë

- Një mënyrë jetese aktive dhe sportive. Masazh të lehtë sipërfaqësore dhe ushtrim të moderuar të përmirësojë ndjeshëm qarkullimin e gjakut, duke rezultuar në qelizat e lëkurës të ngopura me ushqyesve dhe oksigjen
- Disclaimer pijshëm dhe pirja e duhanit
- Me përjashtim të ndryshimeve të mëdha të temperaturës, hipotermi ose mbinxehje
- Një dietë me një rënie ose përdorim të plotë, përveç produkteve caffeinated, sheqer, ushqime të skuqura. Në këtë rast, në të kundërt, rritja e konsumit të fruta, perime, arra