Leucemia - Simptomet, trajtim, shkaqet, simptomat e leukemisë


Leucemia - një sëmundje të lidhura me hemablastozu, në të cilën qelizat e palcës së kockave zëvendësohen gjatë malinje. Në gjakun e leukemisë nuk shfaqet vetëm qelizat e tumorit e bardha të gjakut, por karyocytes eritro dhe megakaryocytes. Përveç kësaj, formimi i leukociteve tepërt të gjakut me patologji të tillë është fakultative. Tumor malinj është aktive rritje dhe praktikisht i kontrolluar nga organizmi.
Leukemia nuk është rezultat i inflamacion ose akumulimi nemetabolyzyrovannыh qelizave. Kështu, rritja e zhvillimi i shpërthimeve parregullt është ndrydhja e qelizave të shëndetshme të gjakut, e cila shkakton sensibilitet ndaj infeksionit dhe zhvillimin e gjakderdhjes dhe anemi. Ka dy forma të sëmundjeve malinje: kronike dhe akute, të cilat janë klasifikuar nga lloji i qelizave të bardha të gjakut të përfshira. Në mënyrë tipike, një fëmijë që vuajnë lymfoblastycheskoy akute leukimi, dhe në moshë më të vjetër - formularin mieloide akute leukimi.


Në thelb leukimi potencialisht shërueshëm, por forma kronike në parashikimet e moshuar nuk janë shumë të favorshme. Megjithatë, sigurisht patologjik të sëmundjes mund të kontrollohet gjatë një periudhe të gjatë.


Shkaqet leucemia


Në të pranishëm arsye të besueshme që shkaktojnë zhvillimin e leukemisë është i panjohur. Megjithatë, ka spekulime se disa faktorë mund të kontribuojnë në këtë tumoreve patologjike të njerëzve. Kryesisht këto përfshijnë rrezatim jonizues. Në ndikimin e saj raste më të shpeshta të leukemisë akute mieloide, e cila prek njerëzit e të gjitha moshave, dhe leukimi akute limfoblastike, e cila është diagnostikuar zakonisht në fëmijët 2-19 vjet. Varësia Dozovaya karakterizohet nga një frekuencë të lartë të leukemisë në ata të cilët ishin në një distancë prej 1500 metra nga epiqendra. Një frekuencë të lartë e leukemisë akute në mesin e pacientëve me spondylosis, trajtuar më parë si anestezi radioterapi. Ka edhe raste të shumta të leuçemia mieloide dhe myelomonoblastnoy, erythremic pas rrezatim me Hodgkin dhe sëmundje të tjera malinje të lokalizimit të ndryshme.

Gjithashtu në rast të një roli të mundshme për viruset leuçemia. Ka disa onkogjenët etiologji virale që janë në gjendje të bëjnë ndarjen e qelizave të vazhdueshme pas rënies në gjenomin e saj. Ajo ishte provuar identitetin viral gjen qelizave malinje, dhe që tregon marrëdhënien e disa viruseve leuçemia.
Faktori i trashëguar luan një rol të rëndësishëm në zhvillimin e kësaj sëmundjeje. Leukemia është diagnostikuar shpesh në familjet të cilat tashmë pësoi një formë të ngjashme të patologji. Defekte të regjistruar në nivel gjenetik, të cilat karakterizohen nga ndryshimet në kromozome. Kështu, ne mund të supozojmë se leukimi zhvillohet nga një mutant qelizë e vetme që fillon aktivizuar dhe çon në formimin e qelizave të kancerit. Pas kësaj, ai përsëriti mutacionet që kontribuojnë në shfaqjen e subklonov autonome, dhe kjo provokon progresion malinje e leukemisë.Simptomat leucemia


Simptomat e këtij kanceri është rritja e dobësisë, rraskapitje, dyspnea (në disa raste), marramendje (si pasojë e anemisë). Në nelymfoblastnoy akute leuçemia shënuar dehje me rritjen e temperaturës.
Jo të gjitha format e leukemisë në fazën e zgjeruar ndodhin me rritjen e nyjet limfatike, mëlçi dhe mërzi, por ajo mund të zhvillohet në leukimi terminal fazë pavarësisht nga forma të sëmundjes. Lëkura tregon shenja të sindromës hemorragjike, e cila është shkaktuar nga Thrombocytopenia. Kjo është manifestuar në formën e gjakderdhje mucous, skuqje petechial, sidomos në Tom Jery. Ndonjëherë fuqia gjeneruar infiltrimin e tumorit në miokardit dhe mushkëritë, si dhe sistemet e tjera dhe indet.

Në fillim të sëmundjes patologjike gjakut karakterizuar nga cytopenia rëndë. Për Bone palcë natyrshme rritjen e numrit të shpërthimeve në të gjitha format e rrezatimit, ndryshe nga maloprotsentnoy patologji akute. Në këtë formë tregon më pak se 15% shpërthimet, dhe në gjak sesa në palcës kockore. Forma e rrezatimit akute themeluar në studimet bazë histochemical.
Format më të shpeshta në të rriturit përfshijnë leukopenia dhe myelomonoblastnaya myeloblastnaya.
Fillimin klinik i sëmundjes është shprehur në sasi normale e gjakut nga nyjet kryesore neuvelychennыmy limfatike. Në të njëjtën kohë shënoi një formë e thellë granulocytopenia, anemi dhe trombocitopeni. Shpesh ka dehje dhe ethe.

Në rrezatimit akut promyvpotsytarnoy, e cila është sëmundje shumë e rrallë, nuk është një dehje e fortë, hipofibrynohenemiya dhe gjakderdhje. Shpretka, nyjet limfatike dhe mëlçisë janë normale. Por në gjak anemia, trombocitopenia shprehur me forcë. Për Bone palcë karakterizohet nga shpërthimet e mëdha modifikuar përmbajtjen. Në mënyrë tipike, gjakderdhje në tru çon në vdekje.
Gjithashtu jo aq e zakonshme monoblastnaya akute leuçemia. Duke filluar me këtë formë është pothuajse si në mieloide, por me simptoma më të theksuara të dehjes dhe temperatura subfebrile trupit. Një simptomë e shpeshtë në favor hyperplasia gingival, e cila është shkaktuar nga tumori prolyferatamy tyre. Analizat e gjakut tregojnë shpëtuar granulocitet dal, monocitet janë të qelizave të energjisë, dhe shuma e lizozimë në urinë është i lartë.

Leukimi në formë plazmoblastnoy akute karakterizohet nga formimi i qelizave të plazmës gjakut dhe palcës kockore dhe plazmoblastiv dhe shpërthimet nuk janë të përshtatshme për të diferencimit. Ndonjëherë ka vatra ekstramedulare leucemia tilla si splenomegaly, mëlçisë zgjeruar dhe nyjet limfatike, leykemidy lëkurës.
Në leukimi akute nivelet mehakaryoblastnoy janë mehakaryoblastы dhe shpërthime të padiferencuara me tromotsytozom karakteristike.
Për përparimin akute erythremic tipike e anemisë, të tilla si normochromic dhe hyperchromic. Dhe pa reticulocytosis, ikterichnost butë rezultuar эrytrokaryotsytarnoho kolaps, duke ngritur trombocitopenia dhe leukopenia. Në palcën e eshtrave janë эrytroblastы nedyfferentsyrovannыmy me qelizat e shpërthimit.

Shumë shpesh leucemia akute komplikuar neyroleykemyey. Në këtë rast sistemit nervor është prekur. Kjo formë e lezioneve leukemic shkaktuara nga përhapja e qelizave të kancerit në rreshtim të trurit ose substancë e saj. Neyroleykemiya karakterizohet sindromi klinikisht hypertensive dhe meningeal. Ka pasur një dhimbje koke të vazhdueshme, të vjella të përsëritura, nervozizëm, dobësi, ënjtje të nervit optik, strabismus, nistagmus dhe shenjat meningeal. Në studimin e lëngjeve nga kanalit kurrizore shfaqin nivele të larta cytosis pushtet. Kur metastases në tru - foto klinike paraqitur pa cytosis.

Ndër leuçemive kronike janë shpesh forma të izoluara si erythremia, leuçemia lymphocytic, mieloma e shumëfishtë, leuçemia mieloide, dhe më pak - Waldenstrom macroglobulinemia, mielofibroze, osteomyeloskleroz dhe leuçemia kronike monocitike.
Klinikisht, leukemia kronike që ndodhin në disa faza, duke përfshirë edhe një rol të veçantë në këtë, si fazë të vendosur dhe terminale.
Për të zgjeruar leuçemia faza mungesën e pandarë e ankesave nga pacientët, shpretkë është normale në madhësinë dhe përbërjen e gjakut nuk është ndryshuar. Leukimi diagnostikuar në këtë fazë në bazë të leukocytosis neutrophilic, një rritje të konsiderueshme në qelizat e bardha të gjakut e eritrociteve në palcën e eshtrave. Faza e gjerë mund të ndodhë deri në katër vjet. Me të drejtë pacientëve trajtimi taktikat janë në gjendje të kënaqshme, ata ruajtur performancën, ata janë në vëzhgim pacient i jashtëm.

End-fazë bëhet me ngrihet temperaturë të lartë, sosje progresive, dobësi të rënda, dhimbje të kockave, të shpejtë splenomegaly, zgjerimi i mëlçisë dhe nganjëherë nyjet limfatike. Është zhvilluar shpejt aneminë me Thrombocytopenia, e cila është e komplikuar simptomë e sindromi hemorragjike, hranulotsytopenyey nekrozë dhe mukozës. Në gjakun e pacientëve sistemit kanë rritur numrin e qelizave të shpërthimit. Në mënyrë tipike, pacientët në këtë fazë të jetojnë deri në dymbëdhjetë muaj.
Lymfoleykemyyu kronik në fillim të zhvillimit të saj, ajo është shumë e vështirë për të zbuluar. Vetëm studimet laboratorike që tregojnë rrit leukocytosis mund të jetë një sinjal për diagnozën e leukemisë. Megjithatë, një simptomë karakteristikë e sëmundjes është në rritje nyjet limfatike. Splenomegaly referohet simptomë e shpeshtë, por jo gjithmonë në rritje të mëlçisë. Një rritje në gjak limfocite prolymphocytes dhe nganjëherë lymphoblasts. Me zhvillimin e sëmundjes reduktuar nivelin e përgjithshëm të gama globulin. Kjo, nga ana tjetër, të çon në komplikime të shpeshta infektive, pneumoni, cytopenia, trombocitopenia dhe anemi. Në fund të fazës së rritjes lymfoleykemyy kronike është vërejtur sarkomën apo kriza imponues.

Kur leuçemia e qelizave flokë rritur shpretkë dhe nyjet limfatike periferike, dhe cytopenia theksuar në mënyrë të konsiderueshme.
Simptomat klinike në neyrotropenyy trashëguar e karakterizuar nga një tendencë për të Staph infeksionet, pyorey rënda alveolare. Për forme periodike të sëmundjes që karakterizohet nga një gjendje temperaturë, por infeksionit bashkuar rigoroze nga neutropenia ditore.


Shenjat e leukemisë


Kur leucemia mund të identifikojë shenjat karakteristike të kancerit të Përgjithshëm dhe manifestimeve lokale. Këto shenja të leukemisë përfshijnë: lodhje dhe dobësi, pagjumësi ose dëshirë të vazhdueshme për të fjetur; përkeqësimi i përqendrimit dhe kujtesës; zbehtë e lëkurës dhe qarqe të errëta nën sytë; plagë të pashëruara; Formimi i Trupit bruises të ndryshme për asnjë arsye të dukshme; gjakderdhje nga hunda; shpesh ndodhin dhe infeksion SARS; splenomegaly dhe një rritje në nyjet limfatike dhe ethe të mëlçisë.

Në laborator analizat e gjakut tregojnë një rënie ose rritje në ESR, lloje të ndryshme leykotsytozы, trombocitopenia dhe anemi.
Takim një ose më shumë nga karakteristikat e mësipërme ende nuk po flasim për leukimi. Dhe në mënyrë që të përjashtojë ose konfirmuar diagnozën këshillueshme testuar në një klinikë të specializuar dhe të konsultohet me profesionistë.


Leukimi në fëmijët


Kjo sëmundje referohet tumoreve të cilat janë të karakterizuara nga ndarja e pakontrolluar dhe rritja e qelizave hematopoietike. Leukimi referohet anomalitë e kloneve. Kjo sëmundje ndodh në fëmijët në forma akute dhe kronike aftësinë e qelizave të kancerit për të diferencuar të ndryshme. Nëse qelizat e tumorit pas mutyrovanyya primar nuk kalojnë diferencim, dhe vetëm të riprodhuar vetveten, këtë formë të leukemisë akute. Në fëmijët që ata të paraqiten në dy grupe: leukimi akute limfoblastike (80%) dhe nelymfoblastnoy akute leukimi.

Për shumë vite ka studiuar shkaqet e leukemisë tek fëmijët. Por të dhëna të sakta për këtë çështje ende nuk është themeluar. Sugjerime se shumica e leukemisë akute tek fëmijët mund të programohen edhe gjatë zhvillimit intrauterine. Por, për zbatimin e procesit patologjike veprimet e nevojshme identifikuar faktorët. Rreziku i leukimi akute tek fëmijët nënat shtatzënë cilëve iu nënshtruan provimit X-ray është shumë më e lartë. Përveç kësaj, në qoftë se një nga binjakët identikë të sëmurë me leuçemi në vit, pothuajse 100% mund të thuhet se binjaku i dytë është i sëmurë të njëjtën formë akute të leukemisë.

Gjithashtu, shumë shkencëtarë mjekësore tregojnë se fëmijët me anomalitë e lindura në kromozome më shumë në rrezik të leukimi kontraktuese. Kjo veçanërisht vlen për sëmundje të tilla si Fanconi anemia (rrezik rrit 200 herë), sindromin Down (20 herë), sindromi Louis-Bar (70 herë) dhe sindromi Bloom (200 herë).
Deri më sot, virusi vazhdon për të studiuar rolin e faktorëve në arsim limfoblastike akute leuçemia. Në infeksionet e diskutuar në mënyrë aktive ndikimin e faktorëve fizikë, kimikë, sociale dhe ekonomike për zhvillimin e leukemisë akute.

Leukimi akute limfoblastike në fëmijët është paraqitur në formën e ndarjes klonale, shumëzimit dhe akumulimin e shpërthimeve papjekur (qelizat limfatike). Sëmundja është diagnostikuar më shpesh tek djemtë dhe mund të ndodhë në çdo moshë. Shumë shpesh leucemia akute limfoblastike prek fëmijët dy deri në katër vjet (pothuajse 50%). Rreth 15% për dhjetë vjet dhe 2% - është një vit.

Sëmundje klinike është prindërve me ankesat e fëmijëve dobësi, dobësi e tyre, oreks të dobët dhe ethe pabazë. Pothuajse 60% e fëmijëve me lëkurë të zbehtë. E gjithë kjo tregon rritjen e dehjes dhe anemi. Shumë fëmijë ankohen për dhimbje në eshtra, dhe në disa raste ka arthralgia shumë intensive dhe ossalhyy, dhe kjo çon në kufizimin në lëvizje.

Përveç kësaj, ka dhimbje në shpinë dhe gjymtyrë, sidomos më të ulët. Osteoporozën zhvillon dhe proliferates podnakostnychnыe karakter patologjike. Në radiographs ndryshime të organeve vertebral, osteoporozën dhe abscesit. Gjithashtu në fëmijët është përcaktuar sindromi proliferative, e cila është e shprehur në hepatosplenomegaly (80%), rritur nyjet limfatike periferike (50%) dhe mediastinale (10%). Ndonjëherë cava superior vena është e ngjeshur duke rritur nyjet limfatike mediastinale. Pothuajse 50% e fëmijëve shënuar sindromi hemorragjike, i cili shfaqet në formën e hundës, veshkave, gjakderdhje mitrës dhe mishrat e gjakderdhje; skuqje petenhyalnoy në mukozës dhe lëkurës; hematomas dhe эkhymoz. Disa pacientë në fillim të disfatës së leukemisë duket karakter ekstramedullyarnoho. Këto përfshijnë neyroleykemiya (5-8%). Kjo mund të jetë asimptomatik, në formën e meningjit specifik si nauze, të vjella, dhimbje në kokën, me një pijeve cytosis të lartë; эntsefalytychesky dhe meninho-эntsefalytychesky.

CNS është dyapedeznыm mënyrë (përmes enëve të rreshtim të butë të trurit) dhe kontakti (kockat në guaskë kafkë vështirë të trurit). Tjetri эkstramedullyarnoy zonën e prekur përfshijnë testikul. Në 2% të djemve shënuar infiltrimin e leukemisë në testiseve. Klinikisht të shikojnë ata të rriten në një dendur, materiale të qetë. Nëse dyshoni se një analizë biopsi tumor të bëni. Shumë të rralla leukemic Ekspozita sindromi infiltrimi Mykulychi, zemra, veshkat dhe mushkëritë.
Diagnoza laboratorike tregon anemi normohromnuyu (85% fëmijë), leukopenia (20%), leukocytosis (50%), trombocitopenia (80%). Pothuajse 98% e fëmijëve të prekur janë në periferike qelizat e shpërthimit të gjakut. Në palcën e eshtrave të shikojnë "largohej leukemic."

Leukimi akute tek fëmijët nelymfoblastnaya thelb ka manifestime të ndryshme klinike të leukemisë akute limfoblastike. Ajo karakterizohet nga ndodhja e anemisë, hemorragjike dhe sindromi proliferative dhe simptomat e dehjes. Shumë shpesh fëmijët zhvillimin DIC rezultuar formulimin thromboplastin. Ky funksion çon në bollshëm gjakderdhje natyrën. Në 15% të fëmijëve të diagnostikuar hranulotsytarnaya sarkomë që të lokalizuara kryesisht në lëkurë dhe peryorbytalnoy zonës. Neyroleykemiya fillim sëmundja është zbuluar në 20% të fëmijëve. Nelymfoblastnaya akute leukimi rrjedh me ndryshueshmëri të konsiderueshme në parametrat hematologjik.

Leukemia mieloide kronike në fëmijë - një patologji klonalnaya gjaku i atribuohet sëmundje kronike myeloprolyferatyvnыm, duke përfshirë edhe të tilla si mielofibroze idiopatike, Thrombocytopenia thelbësore dhe policitemia vera. Leukemia mieloide kronike zhvillohet pas ndryshimeve gjenetike në natyrën e qelizave burimore. Këto dëme të fillojnë të shtohen dhe për të prodhuar qelizat hematopoietic, të cilat janë gradualisht duke zëvendësuar qelizat e shëndetshme të sistemit hematopoietic.
Gjatë këtij llojin e leuçemisë karakterizohet nga natyra progresive. Si rezultat i kësaj, sëmundja ndodh në tre faza, të tilla si kronike, përshpejtimin dhe menaxhimit të energjisë. Faza kronike fillon pa simptoma, dhe fëmijët ankohen për dobësi dhe temperatura subfebrile, dhimbje nën brinjë të mbetur në shpretkë zgjeruar. Në fazën e rritjes së shpejtësisë dehje të caktuar dhe ethe, ka ossalhyy, splenomegaly, trombocitopenia dhe rritjen leukocytosis. Në krizën e shpërthimit të vazhdojë të rritet simptomat dehje dhe splenomegaly. Ka plagë ekstramedulare.

Të gjitha fazat e leukemisë ndodhin me kohëzgjatjen e tyre. Për shembull, kronike, ka nga dy në pesë vjet, dy të tjerë janë mesatarisht deri në pesë muaj.


Leukimi Trajtimi


Leucemia sëmundje angazhuar oncologists dhe hematologët. Dhe pacientët e vegjël janë pediatër - hematologët - Oncologists.
Në luftën kundër tumoreve malinje janë duke u përpjekur për të hequr qafe të leukimi dhe për të zvogëluar peshën e shenjat dhe simptomat e padëshirueshme emëruar pas trajtimit të sëmundjes.
Një nga llojet kryesore të terapisë konsiderohet kimioterapia, gjatë së cilës një pacient me leuçemi caktojë futjen e barnave fuqishëm që vrasin qelizat e tumorit. Trajtimi i leukemisë mund të përfshijnë kimioterapia kombinim i drogave të ndryshme. Droga Hymyterapevtycheskye siç përshkruhet vena dhe me gojë. Në shumicën e rasteve, pacientët vënë një kateteri në zonën subclavian për produktet e gjata terapi intravenoze medicinale. Kjo ndonjëherë mund edhe të qep lëkurën. Varësisht nga shkalla e trajtimit leuçemia ndodh spitalore dhe paraspitalore.

Me kërcënimin e migrimit të qelizave të tumorit në CSF, pacientët me ndryshimet në lëngun cerebrospinal, droga administrohet nga një birë në rajonin e mesit, pra, të kimioterapia yntratekalnaya. Ky trajtim është shumë në kërkesë, si me drogë konvencionale nëpërmjet venave nuk shkatërrojnë qelizat e tumorit lokalizuara në tru dhe lëngun kurrizore. Kjo, nga ana tjetër, të çon për të agjëruar dhe jo ndarjen kontrolyrovannomu dhe shumëzimin e qelizave leukemic. Disa herë medikament është administruar në një zgavër vetme ventricular të trurit, dhe ky rezervuar është ilaç për të gjithë trajtimit.

Pas kimioterapi efekte anësore të shfaqet në formën e humbja e flokëve, gozhda thyeshëm mbyllin të rritet dhe janë ribbed. Efekte anësore të zakonshme përfshijnë çrregullime të tretjes dhe traktin e zorrëve, acarim të ezofagut, sensibilitet ndaj infeksioneve, anemi dhe rritjen e gjakderdhje. Prandaj, antibiotikët sapo përshkruara, transfuzionet e trombociteve dhe qelizat e kuqe të gjakut të mbushura, injektuar drogë që rrisin zhvillimin e qelizave të reja të gjakut-formimin. Për trajtimin e myeloleykemyy përshkruhet kronike imatinib, e cila ka selektivitetin mirë.

Ciklet e trajtimit Hymyoterapevtychekoe kryer disa ditë dhe pastaj për tre ose dy javë është dhënë periudhë shërim. Kursi i trajtimit mund të përfshijë deri në gjashtë cikle, dhe kjo do të varet nga forma e faktorëve të leukimi dhe rrezikut. Pas çdo periudhe të mostrave të palcës kockore kimioterapia janë marrë për analizë.
Në trajtimin e leukimi përdorur pothuajse gjithmonë tre fazat e terapi. Këto përfshijnë: induksion, konsolidimin dhe mirëmbajtjen. Për shkatërrimin e parë karakteristike të një numri të madh të qelizave të kancerit të përshpejtuar faljen. Për karakteristikë e dytë për të gjetur dhe të shkatërrojë qelizat e mbetur malinje. Dhe në fazën e fundit të nevojshme për të siguruar një heqje të qëndrueshme. Doza e drogës në këtë fazë është disi më e ulët se dy të parët, por trajtimi mund të zgjasë gati dy vjet.

Ndonjëherë shuarja mund të jetë shumë e shkurtër, kështu që përsëri të hyn në trajtimin që aplikuar më parë. Rrallë terapi dytë linjë të çon në shërim. Në këtë rast, trajtim efektiv është Transplantimi i qelizave burimore.
Në të dy kimioterapi administruar monoklonale, antitrupat interleukins dhe interferoneve, të cilat funksionojnë në parimin e sistemit imunitar. Ata janë pak riprodhim i ngadalshëm i qelizave të kancerit, edhe pse i shoqëruar nga disa efekte të padëshirueshme.
Një tjetër mënyrë për të trajtuar terapi leukimi është rrezet rrezatimit. Ky lloj i trajtimit të mundshme, nuk përpiqet për të përdorur. Procesi i ekspozimit rrezatimit përbëhet nga referimit të rrezatimit prekur qelizë të pushtetit të lartë. Ky rrezatim shkatërron viç malinje, dhe ka një ndikim negativ, sidomos në trurin e fëmijëve. Prandaj dozë rrezatimi caktuar nga dëshmisë, duke mos mbrojtur organet e prekura.

Transplantimit qelizat burimore janë kryer shpesh pas vыsokodoznoy aplikimit kimioterapi.
Trajtimi kirurgjik për leukimi përdoret për splenectomy. Ky operacion është treguar për splenomegaly dhe përçarje e organeve ngjitur.
Pas ri-trajtimit kurse kryer hulumtime për të përcaktuar efektivitetin e trajtimit. Në shumë pacientë, numri i qelizave të kancerit zvogëlohet, dhe në disa ata zhduken krejt. Shuarje ndodh në të cilën pacienti është monitoruar në oncologist dhe periodikisht kalon inspektimit para simptomat e para të leucemia. Dhe pacientët të cilët bien në grupin e lartë të rrezikut me periudhën e pritshme asimptomatike, menjëherë duhet t'i nënshtrohen rrjedhin transplantim qelizë pas kimioterapi.Parashikimi leukimi


Në fëmijët me leuçemi faljen absolute ndodh në 95% të rasteve. Në 75% pesëvjeçar shkalla e mbijetesës është vërejtur pas trajtimit, ata janë konsideruar të shëndetshme. Kur proceset e përsëritura në të shumtën e rasteve është e mundur për të arritur faljen ri. Këta pacientë janë konsideruar kandidatët për transplantin e palcës kockore, dhe ata kanë mbijetesën yyazytsirnist prej rreth 60%.
Të rriturit rrallë diagnostikuar leukimi akute limfoblastike. Shkalla e mbijetesës pesë-vjeçar në këtë rast është 20%.

Në shumë mishërime, leukemia mieloide shuarja e plotë akut ndodh në 65% të pacientëve. Skemat e ndryshme postynduktsyonыe faljen mesatar të zgjasin për një vit apo pesëmbëdhjetë muaj, dhe 30% në përgjithësi, nuk ka përsëritje dy vjet. Dhe lejuar faljen qëndrueshme.
Shenja negative të leukimi në parashikimin përfshijnë: burra dhe pas moshës pesëdhjetë vjet; leukemia mehakarioblastnyy эrytroblastnuyu dhe leucemia; hyperleykoz, trombocitopenia, neyroleykemyyu.
Rezultati vdekjeprurës vjen si rezultat i veshkave dhe të zemrës dështim, sindromi hemorragjike, neyroleykemiyi, komplikimet infektive dhe pamjaftueshmëri akute veshkave.

Kur gjaku leukimi janë tri lloje të faljen, të cilat përfshijnë klinike, klinike dhe hematologjike, cytogenetic ose molekulare. Ndryshimet klinike shuarja hematologjike janë ruajtur të mungesës së simptomave klinike. Në faljen klinik dhe hematologjik nuk janë shenja klinike dhe laboratorike të leukemisë. Kur tsytohenetycheskoy shuarja molekulare ka shkelje të vendosur para trajtimit.
Leucemia karakterizohet nga rifillimi, të cilat mund të jenë të dyja herët dhe vonë. Në fillim ndodhin gjatë trajtimit, dhe më vonë - pas saj.

Rreth shërim absolut mund të thonë se nuk ka përsëritje pas pesë vjetësh nga data e përfundimit të terapisë.