Lymphosarcoma - simptomat, trajtimin, prognozë, shkaqet


Lymphosarcoma - është rritje patologjike që rrjedhin nga indet reticular lidhës, i cili përbëhet nga të gjitha hematopoietic dhe organet limfoide grupimeve në mukozës. Prandaj, burimet aktuale të sëmundjes të quajtur reticulosarcoma. Qelizat e tumorit ngjajnë qelizat plotësisht të shëndetshme reticular. Megjithatë analiza hystohymycheskom në inde lymphosarcoma, një numër i madh janë të fibrave arhyrofylnыe që thithin argjendi.
Të gjitha llojet e lymphosarcoma progresion karakteristike të shpejtë dhe metastazë në sistemet limfatike dhe qarkullimit të gjakut. Një nga lymphosarcoma përbashkët - është retykulosarkomatoz se fotografia klinike pothuajse i ngjan leukimi akute. Për trajtimin e përdorimit të lymphosarcoma kimioterapia dhe rrezatimi ekspozimit.
Shkaqet Lymphosarcoma


Deri më sot, shkaku definitive e lymphosarcoma praktikisht nuk u gjet. Këto përfshijnë disa faktorë që kontribuojnë në zhvillimin e këtij procesi patologjike.
Së pari, ata janë sëmundje të ndryshme me lindura i mungesës së imunitetit dhe të trashëgimisë karakteristika. Patologjitë e para të tilla përfshijnë sindromi Viskotta-Aldrich, Chedyaka-Higashi, Klinefelter, ataksi-teleantyэktazyy dhe shtetin ndryshueshme mungesës së imunitetit. Dhe për blerjet - HIV, hapohammahlobulynemyya, immunosuppression iatrogjenike.

Së dyti, kjo sëmundje autoimune, ndër të cilat janë lupus eritematos sistemik, artrit reumatoid, sindroma dhe celiac sëmundje Sjogren.
Së treti, kur të ekspozuar ndaj kimikateve të ndryshme të trupit dhe droga (herbicideve dioksina dhe phenytoin).
Gjithashtu të lymphosarcoma arsimit mund të ndikojnë kimioterapia, rrezatimi dhe rrezatimi jonizues. Në mesin e agjentëve infektivë në progresion e tumoreve malinje të fshehtë virusi Epstein-Barr dhe T-qelizave të drejtat leukimi dhe Helicobacter.

Shumë pacientë me lymphosarcoma shpesh kanë anomalitë cytogenetic në nivele. Ajo u gjet se ndryshimet në gjenet e kromozomeve të kontrolluar formimin e vargut të lehtë dhe të rëndë të imunoglobulinave, hedhje në gjenet përgjegjëse për diferencim dhe përhapjes. Treguar tashmë se këto gjene e kancerit nuk mund të kontrollojë punën e B-limfociteve të shëndetshme.


Simptomat Lymphosarcoma


Për rastet në lymfosarkomah Hemoblastosis etiologji malinje është 15%, e cila është vetëm pak inferiore ndaj sëmundjes Hodgkin. Në thelb, kjo sëmundje ka dy Origjinë: B-qelizave dhe T-qelizave.

Midis formave histologjike e lymphosarcoma shquar: nodulyarnuyu, ymmunoblastnuyu, prolymfotsytarnuyu, lymfoplazmotsytarnuyu, dhe lymfotsytarnuyu limfoblastike.
Ky formacion i keq nuk do të ndajë moshave të caktuara. Megjithatë, shumica e shënuara burrat tendenca lymphosarcoma se femra. Manifestime klinike të sëmundjes në shenjë e parë e tij në masë të madhe varet nga faqen kryesore të kancerit. Kryesisht lezion lymphosarcoma varur B-qelizore ose tipi T-qelizë e sëmundjes.

Lymphosarcoma mediastinale, e cila është një formë primare B-qelizave zakonisht prek gratë në moshë të re. Ky tumor për një kohë të gjatë nuk ka lënë vatër e tyre dhe është e prekur në departamentin mediastinum anterosuperior. Në këtë rast simptomat dehje nuk janë tipike për këtë lloj të lymphosarcoma, madje edhe me sasi të konsiderueshme fokus patologjike. Por ndonjëherë mund të ndodhë sindromi shoqërues compression, e cila është formuar në Cava vena superiore dhe vetëm baza e në të cilën ju mund të instaloni lymphosarcoma. Prandaj, roli kryesor në diagnostikimin e sëmundjes luan një tumor të rastit të identifikuar në X-ray shqyrtimit të mushkërive.

Këto shenja të hershme të lymphosarcoma, si sëmundjet shoqëruese virale dhe inflamatore përfshijnë pafuqi, kollë dhe temperaturë të rritet. Me avancim i procesit malinje bëhet fytyrën fryrë, ka një karakteristikë shortness fryma, rënduar nga ushtrimi dhe aty venat në gjoks. Më pas tumori përhapet me cipë e zemrës, mushkërive, duke ndikuar në indet përreth.
Lymphosarcoma mediastinumit mund të prodhojë metastaza në gjëndra veshkave, pleurë, veshka, truri dhe organet e tjera të vendosura në hapësirën retroperitoneale. Shumë më pak sëmundje përhapet në nyjet limfatike, palcës kockore dhe shpretkë. Prandaj, për të konfirmuar diagnozën është e rëndësishme marrja analiza biopsi. Shpeshta simptomë rëndë klinik i këtij lloji të lymphosarcoma konsiderohet si skleroza, e cila mund t'i atribuohet nodulyarnыy lloji.

Për një nga llojet e zakonshme të lymphosarcoma përfshijnë B-qelizave plagë primare e tumorit te nyjet limfatike. Foto klinik karakterizohet me manifestime të shumta, dhe kjo e bën të mundur për të përcaktuar zhvillimin e saj të mëtejshëm. Në thelb Simptomat manifestohen të gjitha shenjat e dehje dhe për të rritur nyjet kryesore limfatike supraclavicular. Ata formojnë një konglomerat, duke u bërë të dendura të mjaftueshme për prekje. Si rezultat i kësaj lymphosarcoma mund të rriten në indet e ndryshme që janë afër, ajo zhvillon një lloj të tumorit që ka konglomerate me një dendësi të caktuar të drurë dhe pa kufij të përcaktuar.

Tumor të mëtejshme mund të ndikojë në shpretkë dhe organet e tjera эkstranodalnыe (CNS dhe palcës kockore). Në disa raste, ky lloj i lymphosarcoma mund të bllokojë lymfootok dhe shtrydh mbathje deje. Dhe me mbirjes mundshëm të procesit patologjik në veshka dhe ureteral compression, zhvillon hydronephrosis. Kjo compression e mbaresa nervore dhe shkakton pacientëve tumor pamjen e dhimbje të forta. Të gjitha këto simptoma, compression dhe mbirjes tregojnë përparimin e sëmundjes u largua që përcaktojnë prognozë të keqe në të ardhmen.

Simptomat Lezionet e nyjet limfatike mezenterike në forma primare lymphosarcoma B-qelizave karakterizohen nga lodhje të shpejtë për shkak të diarresë harlisur. Me këtë shenjë ascites sëmundjes është shtuar, akumulimin karakteristike e lëngjeve në zgavrën e barkut. Pastaj prekje mund të përcaktojë një rritje të konsiderueshme në nyjet limfatike. Dhe simptomë shoqërues shërben shpretkë rritur në madhësi.
Lymphosarcoma tej metastasizes me zorrët, të karakterizuara nga pengimi i saj, dhe ky është një sinjal për hospitalizimin emergjent të pacientëve sipas indikacioneve. Nëse procesi patologjike është lokalizuar jashtë zorrëve, ajo çon në rritjen e barkut vëllimit. Ky prezantim klinik është rezultat i fazave të rënda të sëmundjes. Kështu, simptomat e përgjithshme në fazat e hershme të arsimit patologjike nuk ka peshën e rëndësishme e manifestimeve, kështu që pacientët dhe në asnjë ngut për të parë një mjek, i cili më pas shkakton përcaktimin tumor tashmë në fazat e vona të sëmundjes.

Kur nyjet limfatike nën lymphosarcoma nuk është një tipar dallues i cili thotë se këto ndryshime kanë normat më të larta të kancerit kurë arritura veprimet kimioterapi dhe rreze rrezatimi. Pas blerjes nyjet limfatike të madhësisë normale, dhe janë diarre dhe normalizes peshën e trupit të pacientit.
Ndonjë dëmtimi i limfomës B-qelizore shpretkës primar është kryesisht një rritje në trup. Pastaj ka vuajtje dhe dhimbje në kitara e majtë e sipërme të etheve periodik. Për këtë lymphosarcoma Sindroma e karakterizuar hipersplenizmu. Për një kohë të gjatë nuk mund të depërtojnë metastaza në palcën e eshtrave. Prandaj, për të vendosur një diagnozë të saktë të emërojë splenectomy. Dhe kjo është e karakterizuar jo vetëm funksione terapeutike, por edhe diagnostike. Përveç kësaj, të kryejë heqjen e shpretkës rritur në madhësi me trendet e humbur për trajtim.


Truri Klinike lymphosarcoma ka dallime specifike nga llojet e tjera të tumoreve. Simptomat përfshijnë simptome fokale cerebrale dhe neurologjike. Ajo karakterizohet nga parezë qendrore dhe paraliza, dhe rritjen e presionit intracranial. Në shumicën e rasteve, në shfaqjen e comorbidities lymphosarcoma tillë konsiderohet infeksionit HIV, e cila rezultoi në gjendje të manifeston.
Shpërndarja e tumoreve T-qelizave në trup është më e vogël sesa forma B-qelizore. Në thelb foto klinik i grupeve malinje patologjisë në thelb kanë dallime të caktuara. Megjithatë, Limfoma T-qelizave në progresion e tij është një lider dhe po zhvillohet me shpejtësi, dhe kjo përkeqëson parashikimin e sëmundjeve.

Në raste shumë të rralla lymphosarcoma depërton në lëkurë, kështu që zona e prekur ende nuk janë kuptuar plotësisht. Në mënyrë tipike, tumor është lokalizuar në shtresat më të ulëta të dermis, dhe pastaj të përhapet në të gjithë indet. Ajo ka një formacion të ngushtë, fikse dhe nuk ndryshon ngjyrën e saj. Kur të marrë një biopsi të lëkurës që të mbetet plagë e thellë dhe të gjatë të pashëruara.


Trajtimi Lymphosarcoma


Qëllimi i trajtimit për lymphosarcoma reduktuar të individualizimi, në varësi të strukturës së tumorit, përhapjen e saj në indet dhe organet, aftësitë kurë dhe patologjitë ekzistuese shoqërues dhe mosha e pacientit.

Në raste shumë të rralla, kirurgji është përdorur kur эkstranodalnыe lymphosarcoma prek organe të tilla si traktin gastrointestinal. Por ky trajtim është vetëm një komponent i trajtimit të përgjithshëm.
Baza e të gjithë procesit të trajtimit me lymphosarcoma është kimioterapia, e cila mundëson jo vetëm të arrijë faljen klinike, por hematologjike dhe atë të bashkëngjitni rrjedhën protyvoretsydyvnom.
Përdorimi i terapisë lokale rrezatimit paguar në lidhje me terapi të drogës ose rrezatim paliativ në formacionet patologjike. Vetëm në fazën e lymphosarcoma treguar terapi të parë rrezatimi si një metodë e pavarur e trajtimit dhe në gradë të ulët të keqdashje, si dhe përhapjen e një kockë. Ky lloj i rrezatim rreze apo heqje kirurgjikale të tumorit mban faljen absolute në shumë pacientë për një dekadë.

Lymphosarcoma në proces të përgjithësuar vazhdon shumë ngadalë.
Monohymyoterapyya, e cila përfshin cyclophosphamide, Pafentsyl, hlorbutin, i emëruar nga pacientët e moshuar me lymphosarcoma ulët malinje, kur shoqëron sëmundje të tjera serioze. Splenectomy qëllim përdoret në lezione fillore shpretkës pavarësisht nga lloji morfologjike të sëmundjes. Pastaj, një kurs i kimioterapi. Kur lezione të lëkurës të përshkruara prospidine kimioterapi dhe Spyrobromynom.

Për fazat e tretë dhe të katërt të lymphosarcoma formave agresive të sjelljes ciklet e kimioterapisë pasuar nga trajtimi mbikëqyrës. Dhe për vatrën e tumorit prekur duke përdorur terapi rrezatimi lokale, e cila është në fuqi në lymfosarkomah rrjet faringut në formë primare. Në mënyrë që të përjashtojnë përgjithësim keqdashje kombinuar rrezatimit me polyhymyoterapyey.
Gjithashtu, kur keqdashje të ulët të keq për procesin e përgjithësuar patologjike fazat programe lymphosarcoma përshkruar: BATSOP, TSOPP, TSOP dhe të tjerët.

Rezultatet trajtim citostatikë lymphosarcoma në masë të madhe varet zbatimin në kohë të drogës hematologjik aseteve ymmunnokorrektyruyuschyh dhe terapi antibiotik.
Në disa raste, formimin pozitiv të gjakut, kimioterapia mund të kryhet në një bazë pacient i jashtëm, i cili në masë të madhe lehtëson trajtim. Kjo është për shkak të ndikimit psikologjik të hematologjike dhe spitaleve onkologjik. Përveç kësaj, pas faljen arrihet për dy vjet me prishet në trajtimin tre muajt antirecurrent është kryer para dinamikën qëndrueshme pozitive të formës klinik dhe hematologjik.Parashikimi Lymphosarcoma


Parashikimi lymphosarcoma në masë të madhe varet nga ka filluar faza e trajtimit. Pas diagnostikimit në kohë dhe të hershëm të sëmundjes, mund të rritet në gjysmën e gjatësisë së faljen. Gjatë lymphosarcoma terapi me lezione të vogla, mund të ketë sukses në 80-100%.
Por prognoza për të përhapura dhe forma të përgjithësuara lymphosarcoma - të varfër. Dhe shpesh trajtimi i kësaj sëmundje malinje është i paefektshëm, me efekt të mundshëm afatshkurtër.