Atriale dridhje - trajtim, simptomat, format, shkaqet


Atrial dridhje - një formë e çrregullimit të contractility normal të zemrës e shkaktuar nga prishja e aktivitetit elektrik të atria. Nëse dridhje atrial ka pasur një rritje të mprehtë në normën e zemrës deri 600 rrahje në minutë, dhe numri i atria shkurtimet mospërputhje dhe ventricles.
Ndër të gjitha llojet e aritmive, pjesa e dridhje atrial llogaritë për 30%. Grupi kryesor Rreziku është meshkujt mbi 60 vjeç vuajnë çrregullime organike të sistemit kardiovaskular. Për zhvillimin e dridhje atrial është gjithashtu i rëndësishëm identiteti seksual - burrat 17 herë më shumë gjasa të vuajnë shumë se femrat.


Dridhje të përhershme atriale pa terapi adekuate antiarrhythmic provokon shkelje serioze të sistemit kardiovaskular dhe kërcënon zhvillimin e pash dhe komplikime tromboembolike.


Zemra atriale dridhje


Në një aktivitet normal të zemrës është kapaciteti i saj për shkurtime të vazhdueshme dhe të rregullt. Kontraktil forcë është një reagim ndaj impulseve të muskujve elektrike që kalojnë përmes të ashtuquajturit "sistem kryerjen e zemrës." Termi "Ritmi normal i zemrës" i referohet sinus ritëm si brezi i impulse elektrike bëhet në faqen e internetit sinus. Normalisht, i pari dridhje fibra të prerë, dhe impulset elektrike janë kryer për të ventricles, duke shkaktuar atyre ulje myyazytsilne.

Në rast dalldi e dridhje atrial është zvogëlimi i paefektshëm atriale dhe pompuar gjak në ventricles kryera në mënyrë pasive dhe të pamjaftueshme. Kështu, nuk ka asnjë nxjerrje të rregullt të gjakut në aortë.
Kur vibrim ventricles atriale gjithashtu merr gjak të pamjaftueshëm, por ka edhe një arsye tjetër. Në vibrim atrial vazhdimisht në gjendje të systolic është faza pothuajse mungon diastolic. Sepse atria janë në një gjendje të ngjeshur, gjaku del prej tyre një masë të kufizuar.

Kështu, kur çdo formë e dridhje atrial krijuar uyazyka për zhvillimin e ngjarjeve ishemike në të gjitha organet dhe sistemet, të cilat goditje klinikisht manifestuar, sëmundje koronare të zemrës, sindromi akut koronare. Një manifestim i skajshëm i nxjerrje kardiak është shoku arytmohennыy.


Shkaqet atriale dridhje


Faktorët më të zakonshme etiologjik e fibrilacionit atrial eshte nje semundje e sistemit kardiovaskular: hipertension, sëmundje kronike ishemike të zemrës, defekte të zemrës, të shkaktuara nga një sëmundje të mëparshëm reumatike, kardiomiopatisë.

Gjatë kardiokirurgjisë dhe / ose në periudhën e hershme postoperative shpesh lindin sulmet e dridhje atrial paroksizmal, dhe në shumicën e rasteve kjo është e pa ndërhyrjen mjekësore.
Përdorimi i shpeshtë kofyeyinsoderzhaschyh pije dhe ilaçe mund të çojë në dridhje atrial, si kafe ka efekt potentsiyuyuchu në contractility e muskujve të zemrës.
Efektet negative në normën e zemrës siguron përdorimin sistematik të alkoolit, si alkooli shkakton cardiomyopathy dhe dehje.

Në njerëzit që vuajnë nga çrregullime tiroide me shenjat e hyperthyroidism shoqërues, incidenca e dridhje atrial është rreth 25%. Kjo shifër e lartë është veprim për shkak potentsyrovannыm i catecholamines në excitability e dridhje miokardi.
Kur marrjen e grupeve të caktuara të barnave (diuretics, atropine dhe adrenalin) rrit rrezikun e aritmisë, pasi këto barna të ndikojë në zemër dhe shqetëson ekuilibrin e elementeve gjurmë të përfshirë në prodhimin e impulse elektrike.

Në një moshë të re shkaku më i zakonshëm i dridhje atrial është kongjenitale rënie valvul mitrale.
Sëmundjet shoqëruar nga rritja e temperaturës provokojnë dështim në funksionimin e sistemit nervor autonom dhe quickens rrahje zemre, e cila mund të çojë në çrregullime të nyjen sinus.
Mungesë akute të elektroliteve në trup çon në shkeljen e automatik dhe përçueshmëri sistemit të miokardit.
Ndikim të madh në paraqitjen e dridhje atrial është gjendja e sistemit nervor. Kur aktiviteti i pjesëve të caktuara të sistemit nervor formuar nga lloje të ndryshme të aritmisë. Nuk vahusnыy dhe opsion hyperadrenerhycheskyy dridhje atrial. Lloji i parë është më e zakonshme në mesin e gjysma meshkuj e popullsisë së provokimit dhe sulmeve është pozita horizontale ndërsa gjumi, të hahet dhe të veshur me rroba të ngushta. Lloji i dytë më shpesh prek gratë, dhe vërejti një marrëdhënie të qartë ndërmjet paraqitjes së stërvitje dhe stresi emocional.

Ka gjithashtu mundësi dridhje atrial idiopatike, në të cilën në mënyrë të besueshme të përcaktuar shkaku i sulmit nuk është e mundur. Pjesa e kësaj forme të dridhje përbën 30% të rasteve.


Simptomat atriale dridhje


Shkalla e manifestimeve klinike të çdo forme e dridhje atrial varet nga norma e zemrës dhe shkallën e mosfunksionimit ventricular. Ka raste kur një person nuk do të ndjehen një sulm të dridhje atrial, por në shumicën e situatave zhvillimin e simptomave të detajuar klinike. Shumica e pacientëve të tolerojë tahysystolycheskuyu dridhje atrial.

Vështirë lloj tolerohet konvulsiv e dridhje atrial, dhe në transformimin e tij të mëvonshëm në pacientë të përhershëm dridhje atrial shumë më i kushtoj vëmendje për simptomat e aritmisë kardiake.
Ankesat më të zakonshme të pacientëve në rast të një sulmi të dridhje atrial janë palpitations ndjenjë, një ndjenjë e gulçim, marramendje, dhimbje në zemër, djersitje dhe dridhje brenda. Ekziston një lidhje e qartë midis këtyre simptomave dhe faktorëve të provokuar, i cili shërben si aktivitet tepruar fizik, ngacmim psiko emocionale, pirja e duhanit dhe alkoolit.

Një studim objektiv i vëmendjes së pacientit është tërhequr për të mprehtë normë rritje të zemrës dhe rrit presionin e gjakut në kombinim me puls të dobët mbushje. Ndryshimet dëgjim duket pabarabartë tone I tingëllimë.
Sulm vibrim atrial manifeston një ndjenjë të palpitations, vështirësi të rënda të frymëmarrjes deri në astmë, pulsation venat sipërfaqësore në qafë dhe gjoks siklet.
Në rast të dridhje atrial në pacientët me sëmundje ekzistuese të zemrës Simptomat parat klinike të dështimit të zemrës.

Në mënyrë tipike, për një diagnozë të saktë dhe jo të kryejë një ekzaminim objektiv të pacientit me një prekje të detyrueshme dhe dëgjim të normës së zemrës, por me qëllim të identifikimit të besueshme dridhje atrial, ndiqni Holter monitorim EKG, ku ora është aftësia për të monitoruar ndryshimet në zemër. Metodat shtesë të hulumtimit të pacientëve me dridhje atrial janë: ultratinguj i zemrës (vlerësim madhësi të zemrës dhe gjendjen e sistemit valvula) për përbërjen electrolyte gjakut dhe tiroide hormoneve.Forma atriale dridhje


Nosologji "dridhje atrial" është një koncept gjithëpërfshirës që përfshin dy mekanizma kryesore të anomalive të zemrës - vibrim dhe dridhje atrial. Të dy konceptet e kombinuar, pasi ata kanë një etiologjik të ngjashme natyra, manifestimet klinike dhe janë vërejtur shpesh në të njëjtën kohë në të njëjtin pacient.
Dallimi kryesor në mes të këtyre opsioneve dridhje është se për dridhje atrial tipike nuk koordinuar ulje, duke rezultuar në një ritëm të parregullt të ventrikular dhe atrial vibrim është vërejtur vetëm në rritjen e konsiderueshme tkurrshmërisë e atrial dhe ventrikular mungesë të shkeljeve.

Në varësi të kursit të zemrës në opsione atriale dridhje të përbashkëta: normosystolycheskyy (norma e zemrës e 60-90 rrahje në minutë, por norma e zemrës parregullt) tahysystolycheskyy (palpitations kombinim i më shumë se 90 rrahje në minutë me normën e gabuar zemrës) dhe bradysystolycheskyy (zemra Ritmi i gabuar dhe i ngadaltë - më pak se 60 rrahje në minutë).
Nga ana tjetër, vibrim atriale mund të jetë i rregullt, kur çdo reduktim të dytë apo të tretë shoqërohet me dridhje ventricular, të parregullt dhe në të cilën nuk ka asnjë reduktim të koordinuar atria kaotike dhe ventricles.

Episodi i parë i dridhje atrial ndodh zbuluar së pari atrial, nëse episodet përsëriten, një kusht i tillë konsiderohet si formë korrente.
Ka variante të zakonshme të rrjedhës së dridhje atrial: konvulsiv (kohëzgjatja e manifestimeve klinike nuk kalon 48 ditë dhe përfundon me një sulm ndaj tyre), të vazhdueshme (kohëzgjatjen e sulmit se 7 ditë dhe kanë nevojë për ndihmë përmes barnave dhe terapi elektrike impuls) dhe të përhershme (restaurimin e ritmit normal sinus pamundur) .Dridhje atrial konvulsiv


Shenjat e para të dridhje atrial në një pacient është shpesh dridhje atrial konvulsiv, të cilat më vonë mund të lëvizin në formë të përhershme. Koha e tranzicionit të paroksizmal ndaj formave të përhershme varet nga kushtet individuale të trupit dhe muskujve të zemrës.
Dalldi e dridhje atrial është një sulm i papritur i palpitations shoqëruar me dobësi, gulçim, lëkurë të zbehtë, ndjenja e brendshme dridhje dhe djersitje e tepruar. Kur tahysystolycheskoy formë shpesh ndodh në pacientët me humbjen e shkurtër e vetëdijes si rezultat i qarkullimit cerebrale. Simptomat e mësipërme ndodhin pas ekspozimit ndaj faktorëve organizëm provokuar (aktiviteti i tepruar fizik, pirja e duhanit, stresi) ose sfondin e plotë mirëqenien. Episodet e para të arrhythmias paroksizmal të shkurtër dhe nuk kanë nevojë për korrigjim mjekësore.

Sulmet e përsëritura shpesh degradojnë cilësinë e jetës dhe komplikime të shoqëruar trombolitik kërkojnë trajtim antiarrhythmic, e cila nuk është vetëm arrestimin sulmin, por sistematik marrë drogë antiarrhythmic dhe drogë për korrigjimin e normës së zemrës.
Dridhje konvulsiv atrial është e rrezikshme komplikimet e tij, ndër të cilat më të zakonshme janë: shoku kardiogjenik me një rënie të mprehtë në presionin e gjakut, dështim akut të zemrës dhe edemë pulmonare, koronare dhe shkelja e qarkullimit cerebrale, asystole dhe thromboembolism, e cila zhvillon brenda dy ditëve pas sulmit dridhje.

Lehtësim i paroksizmal sulmeve atriale dridhje kryer nga novokainamid intravenoz (15 mg / kg), verapamil (015 mg / kg) ose digoxin (025 mg), ndërsa asnjë efekt të metodës terapi të drogës e transezofagiale stimulimit elektrik atrial.


Trajtimi atriale dridhje


Të gjitha masat terapeutike për të ndihmuar pacientët me sulme atriale dridhje që synojnë lehtësimin e simptomave klinike, si dhe parandalimin e komplikimeve të mundshme, duke zvogëluar rrezikun e vdekjes.


Indikacionet për hospitalizim urgjent të pacientit në spital është hera e parë që gjeti një episod të dridhje atrial, jo sulm kupyruyuschyysya e paroksizmal shfaqjes atrial dridhje të komplikimeve dhe reagimet negative si rezultat i përdorimit të drogës, kombinimi i një formë të përhershme të dridhje atrial me dështim të zemrës dhe takikardi lartë.
Trajtimi i episodeve atriale dridhje ndjekin dy metoda kryesore: restaurimi i duhur kardiak ritëm sinus ose rifiton kontrollin e normës së zemrës gjatë dridhje atrial paprekur. Secila prej këtyre metodave ka jo vetëm avantazhet, por edhe disavantazhet. Dobësitë e opsionit të parë është një manifestim i reaksioneve negative e pacientit për të administruar ilaçe dhe rreziku i thromboembolism. Kur kontrolluar normën e zemrës me ruajtjen e pacientëve dridhje atrial duhet anticoagulation të gjatë.

Në situatat kur sulmi i dridhje atrial nuk shoqërohet me shenjat klinike dhe zbulimin aksidentale gjatë një ekzaminim rutinë të pacientit, duhet t'i përmbahen me menaxhimin shtatzënë gjatë 72 orëve, dhe nevoja për të monitoruar vazhdimisht parametrat hemodinamik. Në shumicën e rasteve, sulme të tilla dridhje atrial jeni vetëm. Gjatë kësaj periudhe në pritje është e mjaftueshme që të caktojë pacientit një terapi qetësues.
Rivendosja ritmin sinus është metoda e grupeve të aplikimit drogës antiarrhythmic dhe cardioversion elektrike. Vini re se shkalla shërim në normën e pakontrolluar e zemrës, të papërshtatshme.

Për të reduktuar shkalla e zemrës janë grupe të ndryshme të drogës për fibrilacioni atrial: B-bllokues (Propranalol intravenoze në një dozë prej 015 mg / kg, atenolol 50 mg per os), antagonistet kalciumit (verapamil intravenoz 015 mg / kg doze ditore prej amiodarone 800 tableta mg formë), glycosides zemrës (digoxin vena 025 mg).
Mes të vazhdueshme terapi antiarrhythmic mbajtur gjithmonë të koagulimit të gjakut të kontrollit dhe nëse është e nevojshme të zbatohen anticoagulants (aspirina 365 mg në ditë)

Për të rivendosur ritmin normal të sinus është përdorimi më i mirë i propafenon dhe quinidine (doza e ngarkimit është 300-600 mg), por ju lutem vini re se ata mund të provokojë rritur normën e zemrës si rezultat i konvertimit të dridhje atrial të valojë. Prokainamide përdorur gjerësisht në doza 5-15 mg / kg vena për të rivendosur ritmin.
Performanca e dytë të lehtësojë një sulm i dridhje atrial paroksizmal pas quinidine është Rytmylen. Vëzhgoni një sistem të aplikimit të ngarkesës së drogës antiarrhythmic:. Doza fillestare është 02 gram një monitorimi electrocardiographic orë është kryer në mungesë të rezultateve pozitive, japin pacientit çdo orë për 01 g, duke provuar dozën për 1 g contraindications absolute për përdorim janë Ritmilen : glaukomë dhe kanceri i prostatës.

Në rast të një sulmi të dridhje atrial në nje pacienti qe vuan dështimi congestive zemrës, medikament i përzgjedhur është amiodarone (dozë ngarkimin e 800-2000 mg në ditë). Një avantazh i rëndësishëm i kësaj droge është aftësia e saj për të kontrolluar ritmin e tkurrje, e cila është shumë e rëndësishme në këtë formë e aritmisë atriale si dridhje atrial.
Indikacionet për cardioversion elektrike janë një numër faktorësh:
- Kombinimi i dridhje atrial paroksizmal me sindromën akute koronare;

- ndodhja e sulmit atrial dridhje në një sfond të hipotension të rëndë dhe simptomat progresive e dështimit të zemrës;
- mungesa e efektit pozitiv të përdorimit të drogës;
- origjinalitet drogë antiarrhythmic apo praninë e contraindications për përdorimin e tyre;
- Rezultatet e pranishëm pozitive nga përdorimi i cardioversion në histori.
Ka contraindications absolute për përdorimin e cardioversion elektrike, e cila mund të çojë në komplikacione dhe madje edhe vdekjen: sëmundjet infektive në periudhën akute, një mbidozë e glycosides zemrës, dështimit të zemrës në fazën e dekompensimi.

Përpara cardioversion elektrik rregullisht për përgatitjen e pacientit per manipulimin: pesë ditë përpara cardioversion duhet të ndërpritet diuretike dhe glycosides kardiak, për parandalimin e hipokalemise caktuar intravenoz përzierje që përmban insulinë, kalium dhe glukozë, përdorimin e amiodarone në një dozë të paktën 800 mg në ditë, përdorimi i terapisë anticoagulation, ushtrimi qetësim (promedolom 1 ml solucion të 2%, në kombinim me atropine 1 ml solucion 01% subkutane).

Për cardioversion është e rëndësishme vendndodhja e saktë e elektrodave - projektimi i parë impuls apikal, tjetri në projektimin e hapësirës dytë ndër brinjëve në linjë parasternal në të djathtë. Fuqia Kategoria e parë duhet të jetë 100 J, dhe mungesa e efektit pozitiv që duhet të rritet në 360 J.
Pas sukses në lehtësimin e një sulm të dridhje atrial rekomanduar terapi mirëmbajtjes antiarrhythmic është që të zgjidhni një të drogës anti-arritmike Doza Efektive që pacienti do të marrë çdo ditë. Ndonjëherë, për të parandaluar përsëritjen e dridhje atrial të mjaftueshme për të bërë një të drogës antiarrhythmic në dispozicion, por shoqërues patologji kardiak rekomandohet një qasje gjithëpërfshirëse për trajtim duke përdorur disa barna të grupeve të ndryshme. Ju mund të zgjidhni agjent antiarrhythmic, bazuar në ndjenjat subjektive të pacientit, por ka një mënyrë më të efektshme për zgjedhjen e drogës në trajtimin e dridhje atrial. Ai përdor testimin serial drogës në pacing esophageal. Që është krijuar artificialisht nga sulmet e aritmia dhe për të përcaktuar dozën që mund të eliminojnë në mënyrë efektive manifestime sulm. Nëse asnjë nga droga nuk është gjetur efektive, pacienti është rekomanduar trajtim kirurgjik e dridhje atrial.

Nuk është një trajtim kirurgjik efektiv për dridhje atrial, e cila është përdorur në sulmet e varfra të tolerancës ndaj paroksizmal panënshtruar atrial dridhje në terapi antiarrhythmic drogës në rikthim dhe thromboembolism. Metodat kryesore të trajtimit kirurgjik janë: Larguarit kateteri dhe stimulues kardiak ngulitje.
Kateteri Larguarit është një operacion minimalisht invazive, në të cilën kirurg ndan fibrave shkrire që janë një burim i arrhythmias me kateter (lazer, elektrike ose të ftohtë).

Stimulues kardiak është një mjet për të gjeneruar artificialisht momentit, e cila është e vogël dhe e vendosur direkt nën lëkurë. Veshur me një stimulues kardiak kërkon respektimin e disa kushteve: pacienti nuk duhet të jetë pranë pajisjeve të durueshëm kundërindikuar i hetimit instrumentale bazuar në shfrytëzimin e fushave magnetike (rezonancë magnetike).
Efektiviteti i trajtimit të korrigjimit të përhershëm atrial dridhje varet nga shkalla e zemrës dhe duke e mbajtur atë në një normale (jo më shumë se 90 rrahje në minutë). Grupet kryesore të drogës për të kontrolluar normën e zemrës në këtë situatë janë: Kalciumi channel blockers, B-blockers dhe glycosides zemrës.

Doza ditore e digoxin është 0125-0375 mg os dhe qëllimin e saj është formë e përhershme e dridhje atrial në lidhje me infarkt në zemër congestive.
B-bllokues (propranololi ne nje doze ditore prej 80 mg metoprolol 25-500 mg) janë të caktuar për pacientët me hipertension vazhdueshme, sëmundjes koronare të zemrës kombinuar me fibrilacioni atrial konstant.
Kundërshtarët Kalcium (verapamil 120-360 mg në ditë) janë efektive për dridhje atrial që ndodh në një sfond të sindromit BRONCHO pengesa dhe diabetit.

Aktualisht, më efektive dhe të lehtë për t'u përdorur Amiodarone protyvoretsydyvnыm është një droge antiarrhythmic. Për shkak të eliminimit të saj të ngadaltë nga trupi duhet të ndjekin një skemë e cila ofron pritjen fillestare në doza të larta dhe përdorim të mëvonshëm në dozë të mirëmbajtjes: përdorimi i pari javë Doza ditore është 06 mg në javën e dytë të dozës së mjaftueshme ditore është 04 mg dhe dozë të mirëmbajtjes është 02 mg. Efekti anësor më i rrezikshëm i marrë Amiodarone pneumonia është fybrozyruyuschyy, zhvillimi i cili është një tregues i drejtpërdrejtë për ndërprerjen e drogës.

Vlera të mëdha në trajtimin e dridhje atrial është e ashtuquajtura terapi kauzale, e cila përfshin trajtimin e sëmundjes, e cila ishte shkaku i aritmive (defekte në zemër kirurgji, korrigjim i hyperthyroidism).
Dridhje atrial konvulsiv karakterizohet me manifestime të rënda të mosfunksionim autonom, dhe për këtë arsye ka nevojë për drogë psikotrope gjatë sulmit, diazepam - 5mg, nozepam - 10 mg.
Mjekësisë tradicionale ofron parandalimin recetat efektive e sulmet e dridhje atrial, më të zakonshme të cilat janë: broths kulpër dhe fara kopër, dhe tretësirë ​​alkoolit të yarrow. Të gjitha këto recetave jo vetëm të kontribuojë në normalizimin e normës së zemrës, por e mbajtur presionin e gjakut në nivele normale.

Për të përgatitur supë duhet KALINOV 200 gr. Vlim kulpër në të njëjtin vëllim e ujit për 20 minuta dhe le të qëndrojë për rreth 12 orë, pastaj të marrë çaj në vend të dy herë në ditë 100 ml supë me fara kopër është duke përgatitur një mënyrë të ngjashme në një raport prej 1 pjesë fara në 3 pjesë ujë të zier. Lejo supë nevojë 3 herë në ditë para ushqimit për 50 ml
Për të përgatitur një tretësirë ​​alkool i yarrow nevojë për 500 gram. Mbledhja farmaci derdh 500 ml të alkoolit dhe le të qëndrojë për 10 ditë në një vend të ftohtë në enë qelqi të mbyllur. Merrni tretësirë ​​duhet mëngjes në një stomak bosh 1 lugë çaji

Ndihmë e madhe në parandalimin e përsëritjes së dridhje atrial siguron një dietë, nutritionists zhvilluar posaçërisht për këtë kategori pacientësh. Duke ndaluara Produktet përfshijnë: kafe të fortë, alkool, çokollatë e errët dhe ëmbëlsirat. Konsumi i rekomanduar ditor i ushqimit, si fruta, fruta agrume, arra, Kastrati dhe vajra bimore.
Moti për dridhje atrial mund të jetë e favorshme për përzgjedhjen e duhur uyazyka drogës antiarrhythmic dhe pranimin e saj sistematik, si dhe miokardit kënaqshme ventricular. Trajtimi parandalues ​​është i përjetshëm dhe tregues vetëm për ndërprerjen e drogës anti-arritmike është shfaqja e efekteve anësore ose mungesa e efektit të aplikimit. Në këtë situatë, është e rekomandueshme hospitalizimin në një spital për zgjedhjen e trajtimit antiarrhythmic nën treguesve të kontrollit të përhershëm instrumentale dhe metodave laboratorike.