Meybomyt - trajtim, simptomat, shkaqet


Meybomyt, ose siç është quajtur "elbi vendas" - Sëmundje Ophthalmological shkaktuar nga inflamacion të vendosura në pllaka kërc trasha sipërme dhe qepallat e ulët gjëndra meybomiyevyh, i cili zhvillon, si rezultat i zhvillimit të mëtejshëm të dhe goditur ato flora coccal patogjene. Në meybomyt saj sigurisht është kronike dhe akute. Zhvillimi i kësaj sëmundjeje është shkaktuar nga gjëndra mosfunksionim meybomiyevyh, shpesh të shoqëruara me sekrecion të tepërt dhe në shumicën e rasteve të vëzhguara në pacientët me acarim kronike e syve (lentet e kontaktit, smogut, tymit, etj), keratoconjunctivitis thatë, dermatit seborrheic dhe rosacea.


Meybomyt akute në rrjedhën e saj është shumë e ngjashme me simptomat e elb, por kur ajo depërtuar infeksion sy në organet jep një ndikim të thellë. Në formën akute atje meybomyta humbjen kurrë nuk do të jetë nga vendi, si në elb, dhe kërc të thellë që mund të vërehet kur u kthyer kurrë më. Shpesh kjo formë e sëmundjes zhvillohet në sistematik mospërputhjes me sytë higjienike dhe ftohjet e shpeshta (të hapë dritare në qëndrimin e makinave gjatë në ajër të kondicionuar, etj). Meybomyt akute të prirur për të rifillimi të shpeshta, të cilat zakonisht janë të vëzhguara në sfond të reduktuar imunitetin dhe dobësimin e përgjithshëm të trupit. Në shumicën e rasteve të meybomyt akute rilindur në kronike dhe pothuajse gjithmonë e shoqëruar me konjuktivit.

Meybomyt kronike manifestuar nga trashje dhe skuqje e vendit të prekur përgjithmonë. Pas conjunctiva ynfyltryrovannuyu hyperemic vërejtur rritje të trashë kancerit të meybomievi verdhë. Në qoshet e syve, dhe aty, në vendin e qerpikët formimin crusts pak gri-të verdhë. Shtrembëruar gjëndra sekrete meybomiyevyh në rast të kontaktit me zgavrën conjunctival shpesh shkakton konjuktivit kronike.


Simptomat Meybomyt


Foto klinik i meybomyta akut shumë i ngjashëm me manifestimeve të njohura të elbi. Megjithatë, procesi patologjike është lokalizuar thellë në kërc dhe jo nga vendi përgjithmonë, si në elb. Nga konjuktiva ndonjëherë vërejtur seksion spontane. Në rast nevoje urgjente, si nga konjuktiva përgjatë gjëndra meybomiyevyh shpesh kryhet seksion kirurgjikale. Nganjëherë pacientët në buzë të qepallë më të ulët mund të jetë një lloj shkumë rezulton nga fshikullim lëvizjet ndonjëherë myhatelnыmy dhjamin e tepërt në lot.Trajtimi Meybomyt


Trajtimi i sëmundjes është edhe efikas dhe konservatore. Në rastet akute, natyrisht, tregojnë respektimin e një okulist kualifikuar. Trajtimi i formave akute meybomyta zakonisht duke përdorur krem ​​sy tetracycline dhe dezinfektues bie 20% albutsida. Përveç kësaj duke përdorur ngrohje të thatë dhe të rrezatimit ultravjollcë.
Në rastin e procesit kryer zhvilluar operative madhe infiltrates zbulimin duke hequr gjëndër kapsulë. Për një resorption plotë shpejtë të infiltrimit dhe dhëmbëza të mëvonshëm butë është vija shumë të mira cepat e qepallave të verdhë 1% vaj merkuri dhe locion lidasa. Gjatë trajtimit, kur shkojnë jashtë, syri i prekur duhet të konsolidojë fashë thatë pa mikrobe. Kur trashje gjëndrra sekretuese meybomiyevyh treguar marrjen 4 g. Per tetracycline ditë në 025 g. Ose 2 g. Per doxycycline ditë për 0.1h. brenda katërmbëdhjetë ditësh.

Shumë i mirë në trajtimin e meybomyta provuar mjekësi tradicionale që sëmundja kronike shpesh vjen në ballë. Më poshtë po paraqesim recetave më efektive infusions dhe akuzat që vlejnë për trajtimin e kësaj sëmundjeje tejet të pakëndshme syrit.

Infuzione anti-inflamator analgjezik. Një nga hithrat dhe thupër lë një pjesë përzierje dhe bluaj me kujdes. Tre lugë koleksion pour rezulton 3-c. ujë, të sjellë një çiban, vlim për jo më shumë se 1 minutë dhe pastaj të lënë për tre orë dhe tendosje. Rezultuar marrë Infuzion para ngrënies 4 g. Në ditë për 150 ml Kohëzgjatja e kursit është tri javë, pas së cilës ju duhet të bëni një pushim dy-javor dhe të përsëritur trajtim. Për të njëjtat diagramet përgatitura dhe të miratuara pas mbledhjes duhet të shkrihen në pjesë të barabarta rodhe rrënjë, arre fletë dhe lule elderberry.

A kremra dhe sy të larë mirë me infuzion të urtë dhe kamomil. Gatim ajo duhet të jetë si më poshtë: urtë dhe kamomil në pjesë të barabarta për të përzierje dhe pres, pastaj një lugë çaji të përzierje derdh 1/2 filxhan ujë, të sjellë një çiban, vlim për rreth një minutë dhe pastaj për një orë dhe të insistojnë tendosje. Larë e të lyer përfshin varrosje atyre Ky infuzion pesë herë në ditë për njëzet pika. Unë dua të tërheq vëmendje të veçantë për faktin se infuzion duhet të përgatitet çdo ditë, kështu që ju mund të larë vetëm sytë përgatitur fllad. Pas larjes skajet e qepallave të rekomanduara proces Calendula tretësirë.

Për të parandaluar tharje mundshme të kornesë që kur meybomiti ndodh mjaft shpesh gjatë natës rekomandohet futur në sy dy pika bukuroshe apo detit buckthorn naftës (procedurë e kryer para shërim).