Zemra myxoma - trajtim, shkaqet, simptomat, kirurgji


Myxoma e zemrës - një zemër intracavitary tumor primar, karakterizohet nga kursi beninje dhe origjinës эndokardyalnыm. Për shkak të faktit se myxoma zemra ka një formë karakteristike rrumbullakosura dhe bashkangjitur në mur të brendshëm duke përdorur të gjata "këmbët", kur эhokardyoskopyy ajo duket si një tumoreve që lëvizin me konturet e qarta të qetë.
Struktura e patologjisë së përgjithshme të pacientëve me kancer të mbizotërojë Profili kardiologjike pacientët të cilët kanë qenë të lëna myxoma atrial, e cila është të paktën 75%. Humbja e atrium të drejtë dhe mur ndarës atrial ndodh shumë më rrallë dhe më shpesh paraqitet tumore të shumta në të gjitha zgavrat e zemrës.


Shkaqet e myksomы zemrës


Kategoria kryesore e rrezikut për këtë kancerit patologji janë të moshuarit, por një përqindje të vogël të rasteve të dorëzuar formularin myksomы trashëguar, e cila mund të ndodhë në çdo periudhë moshe, dhe jo në bazë të gjinisë.
Formë e trashëguar zemra myksomы polymorfnostyu manifestime të ndryshme klinike dhe patologjike, për këtë arsye, pacienti mund të përjetojnë të njësive të përbashkëta myksomatoznыe jo vetëm në dëmtimit të dhëmbëve të zemrës, por edhe në strukturat e tjera (indin nënlëkuror yndyror, gjëndër qumështit, strukturën e sistemit endokrin). Familja zemra myksomы dhomë karakterizuar nga kursi malinje dhe një tendencë për rikthim përsëri.

Që nga ky formacion i ri ndodh në strukturën e përgjithshme të kancerit patologjisë është jashtëzakonisht e rrallë, etiopathogenesis e kësaj sëmundjeje kuptuar sa duhet, por është e njohur se përhapja dhe myksomatoznaya degjenerimi zhvillohet nga endothelium. Kohët e fundit, pasojat kërkimore shkencore operacioni kardiak sugjeron se zhvillimi i myksomы zemrës në një farë mase ndihmon operacioni intracavitary në zemër në histori (perkutan zgjerim tullumbace e valvulës mitrale, defekte plastike septal).

Simptomat dhe shenjat e myksomы zemrës


Zemra myxoma karakterizohet polymorfnostyu simptomat klinike, por secili simptomat individuale vërejtur në një pacient mund t'i atribuohet një nga tre syndromes patognomonike: sindromi i përgjithshëm i simptomat shkelje rrjedhjen intracavitary gjakut dhe sindromi embolike. Vini re se zemra myxoma kategorizuar përparuar shpejt onkopatolohiy ndryshojnë rritje të shpejtë dhe rritje të konsiderueshme në substrate tumorit.

Më e zakonshme dhe në të njëjtën kohë nespetsyfychnыm është sindromi i përgjithshëm klinik, simptomat e së cilës janë vërejtur në 90% të pacientëve me myksomoy zemrës. Pacienti ankuar për dobësi progresive, pamundësisë për të kryer aktivitetin e zakonshëm fizik, ul oreksin, ethe ngadalshëm dhe dhimbje dhemb në grupe të ndryshme të nyjave. Një studim më i hollësishëm i pacientëve me simptomat e mësipërme janë shenjat e mëposhtme klinike dhe laboratorike të sëmundjes, llojin hemolitik anemi, ndryshimet inflamatore në gjak, disproteinemitë me nivele të larta të imunoglobulinave.

Sindromi embolike zhvillon në izolim substrate të formimin e tumoreve ose shtresa trombotike në zgavrën e atria dhe shpërndarjen e tyre të mëvonshëm të rrjedhës së gjakut qarkullojnë në një fushë të veçantë të sistemit të qarkullimit të gjakut. Në një situatë ku mbivendosjes embolus rrjedhjen e gjakut në arteriet e trurit, pacienti duket sulmet mprehta ishemik i përkohshëm, të cilat janë humbja si e shkurtër e vetëdijes, dhe paraqitja e simptomave të kontaktit cerebrale neurologjike. Tumor embolus mund të bëjnë rrjedhën e gjakut në çdo enës së gjakut edhe kalibër të vogël, të tilla si arteries retinale që të çon në pasoja pakthyeshme në formën e humbje e funksionit vizuale. Për zhvillimin e komplikimeve embolike në arteriet pulmonare basenit shërbejnë burimin kryesor të myxoma duhur atrial.

Simptomë të shkaktuar nga shkelje të rrjedhjes intracavitary gjakut në miksome zemrës ndodh në situata ku tumori plotësisht obturuye substrate atrioventricular vrimë goja dhe trungu pulmonare. Pasojë e këtyre ndryshimeve patologjike është shfaqja e simptomave të vazhdueshme të rrisë presionin intravaskular në enët e mushkërive, shoqëruar nga hemodinamik rënda dhe çrregullime të frymëmarrjes si rritje gulçim, nadsadnym thatë kollë me degë pështymë që përmban përzierje të gjakut, të shprehura sindromi periferike fryrë dhe aritmi kardiake. Shenjë Myksomы patognomonike e zemrës në këtë situatë është një përmirësim të dukshëm të trupit të pacientit në një pozicion horizontal kur manifestimet klinike të pavarur mund të zhduket dhe të shfaqet përsëri në ndryshimin e pozitës së trupit në një pozicion vertikal.

Simptomat karakteristike myksomы zemra e drejtë është shfaqja e edemë përgjithësuar dhe akumulimin e lëngjeve në bark, legen dhe në mes të gjetheve pleural, hepatosplenomegaly dhe cianozë e lëkurës, kryesisht prek trupin skajshme. Për fat të keq, të gjitha këto shenja janë në fazë të avancuar të sëmundjes, kur parametrat substrate tumor të arrijnë vlera të larta. Duke pasur parasysh ngjashmëria e manifestimeve klinike myksomы atrium të drejtë me shenjat e stenozë mitrale, pacientit i sigurt për të inspektuar për praninë e lezioneve valvulare të zemrës. Myxoma lokalizuara në zgavrën ventricular, rrallë manifestuar simptoma të përgjithshme klinike dhe më të shoqëruar me shkelje shenja kardyohemodynamycheskyh.


Një ekzaminim objektiv i pacientit duke përdorur teknika dëgjim, për fat të keq, nuk është e mundur për të vendosur diagnozën e saktë edhe kur tiparet karakteristike (ndarjen tonin e parë, systolic Zhurmat në kulmin e zemrës, zhurma e regurgitation mitrale). Të gjitha simptomat e listuara më sipër mund të ndodhë në sëmundje të tjera të zemrës, të tilla si defekte valvulare, kështu që ata nuk mund të konsiderohen tiparet specifike myksomы zemra.
Ekzaminimi Standard electrocardiographic i pacientit nuk mund të besueshme të përcaktuar ekzistencën e ndryshimeve myksomatoznыh në një fushë të veçantë të zemrës, dhe shqyrtimi renthenoskopycheskoho performanca e zgavrën e kraharorit është vetëm një ndryshim të vogël të zemrës në konfigurimin e "mytralyzatsyy." Vetëm në një situatë të sëmundjes së zgjatur, i shoqëruar nga formimi i shumë calcifications mund të përcaktojë zemrën shenja të tërthortë radiologjike myksomы.

Metoda më informative dhe të arritshme të zemrës vizualizimi myksomы është ehokardioskopiya qasje transthoracic, duke ju lejuar për të identifikuar vendndodhjen, madhësinë, formën e tumorit rritje marrëdhënie me strukturat e tjera të zemrës. Karakteristikat Myksomы dalluese është vaskularizim të saj masiv, e cila është më e lehtë për të lexuar, kur duke përdorur dyfishtë hetim të zemrës.

Trajtimi i myksomы zemrës


Trajtimi i çdo zemër vend myksomы qëndron vetëm në heqjen e saj kirurgjikale, dhe kirurgjia radikale me heqje të plotë përfshin miksome substrate intracavitary tumorit. Kryesisht të kryejë të shpejtë faqen heqjen myksomatoznoho menjëherë pas zbulimit të saj, pasi rreziku i komplikimeve të largëta të kësaj sëmundje është mjaft i madh. Kur vonesa në zbatimin e trajtimit myksomы kirurgjikale për dy vjet në një pacient mund të zhvillojnë sëmundje fatale, të shkaktuar nga emboli cerebrale dhe arteriet kryesore koronare.

Për heqje kirurgët myksomы preferojnë të përdorin mesatare gjatësisë qasje sternotomycheskyy, duke lejuar kujtoj në mënyrë adekuate zonën e prekur. Hiq myksomatoznoy tumor duhet të jetë maksimalisht, kapjen jo vetëm substrate tumorit, por edhe indet përreth. Pas largimit të rritje në plagë defekt atrial septal formuar të gjerë, e cila është përdorur për të hequr zonën yssechennыm plastike cipë e zemrës. Paraqitja e shenjave të sëmundjes korrente në një periudhë të largët postoperative përbën një teknikë heqjen shkelje myksomы, duke rezultuar substrate e tumorit u excised. Në studimin e myksomы largët ajo mund të ketë një myahkotkanuyu dhe strukturë të dendura me një sipërfaqe e lëmuar në madhësive të ndryshme dhe forma.

Hiq myksomatoznoy tumor duhet të jetë më me kujdes, si gjatë operacioni rrit rrezikun e substrate emboli tumor. Për këtë qëllim, përfitimet operacionale përjashtuar fazë të auditimit gisht, dhe para vendpushimin plastike defekt në larje të plotë të zgavrën prekur atrial në mënyrë që të kujtoj tumor mbetur. Në një situatë ku myxoma zemra shoqëruar nga dëmtimi kirurgët valvulare të zemrës preferojnë të njëjtën kohë të kryejë myksomatoznoy heqjen e tumorit dhe të kryejë zëvendësimin e valvulave të prekur.