Extrasystoles supraventikulare - trajtim, simptomat, shkaqet


Rreh supraventikulare - një lloj të caktuar të kursit të zemrës në të cilën zjarri automatik ektopike formuar në miokardit të atria apo lidhje atrioventricular. Rreh supraventikulare mund të zbulohet në njerëz që kanë anomalitë e zemrës, dhe anasjelltas. Shkaqet e kësaj gjendje mund të rritet përqendrimet e catecholamines, të cilat janë përfshirë në qarkullim, patologjitë e ndryshme të cipë e zemrës dhe ndikimin e zemrës pulmonare.
Ndonjëherë norma e zemrës mund të shkaktojnë dridhje atrial dhe takikardia atrial në mbi ventricles. Për më tepër, kur zhvillimin impulse vetëm në një zonë dridhje, P valë monomorphic formuar me të njëjtën formë si kur një impuls në fusha të ndryshme - valë polimorfike ose polyfokusnыe P ektopike me një formë tjetër. Por impuls ektopike që është kryer me anë të atryoventrykulyarnoe komponimet karakterizuar nga një ngadalësim të caktuar, që kompleksi i formuar PR zgjatur interval.


Në rreh elektrokardiogramë supraventikulare është vala e parakohshme P bëni me modifikimet e mëposhtme QRST komplekse. Pas rrahje zemre formuar paplotë kompensues karakter pauzë se pak më shumë varg RR. Në disa raste ka bllokuar rreh atrial. Forma supraventikulare aritmi e nyjeve atrioventricular karakterizuar nga suita të jashtëzakonshme, të cilat kanë një P negativ - dhëmbë në disa të çon, të regjistruara për QRS kompleksin pas saj, ose kur ajo naslayvanyy. Për normë atrial zemrës qenësishme në deformim komplekse për shkak të bllokadës së sistemit përçueshmëri.

Me sëmundje ekzistuese të zemrës është vazhdimisht monitorimin e gjendjes së pacientëve për të zbuluar menjëherë formën e përhershme e normës së zemrës shkelje. Në këtë rast, droga antiarrhythmic parë, klasës së dytë dhe të katërt, dhe glycosides zemrës. Dhe në mungesë të sëmundjes së parregullt të zemrës, është e dëshirueshme që të ndërpresë përdorimin kafe, çaj, alkoolit dhe duhanit.


Supraventikulare rreh arsyet


Sot zbuluar shumëllojshmërinë e shkaqeve të aritmia supraventikulare. Në përgjithësi, rreh norma zemra shkelje nadzheludochkovыe mund të ndahet në natyrë funksionale dhe organike. Disa autorë konsiderojnë shkurtime funksionale të predserdnыmy vetëm origjinën neurogjenik e aritmive dalin në njerëz që kanë një zemër të shëndoshë. Në të vërtetë, kjo kategori e njerëzve në studim për të gjetur këtë aritmi EKG në 60% të rasteve. Ata kryesisht shfaqen në sinus ngadaltë. Megjithatë, pavarësisht nga shkaqet neurogjenik dysэlektrolytnыe lëshojnë, dishormonal,, faktorët mjekësore toksike etiologjik, p.sh. ato të cilat janë shkaktuar nga forma e butë e çrregullimeve degjeneruese në miokardit dhe nënshtrohen metabolizmin në procesin e shërimit.

Nga shkurtimet neurogjenik predserdnыm përfshijnë hyperadrenerhycheskye, vahusnыe hypoadrenerhycheskye dhe shkalla e zemrës. Në rreh rastin e parë supraventikulare ndodh zgjimit kur emocionale, të drejtat e punës intensive fizike dhe mendore, përdorimin e alkoolit, nikotinë dhe ushqim erëza, etj Shumë shpesh zhvillojnë shkalla e zemrës te pacientët që vuajnë nga neuroza, IRR, çrregullime diencephalic pronës. Por hypoadrenerhycheskye ekstra-zbuluar është problematike. Mungesa e norepinephrine muskujve kardiak karakterizuar faktor pathogenetic në prani të degjenerim origjine miokardit alkool-toksike. Gjithashtu, shumë atletë kur myocardiodystrophy dispozicion me stres kronik fizik, mund të zhvillojnë rreh supraventikulare.

Enhanced stimulim vahusnaya gjithashtu ndikon në formimin e aritmisë. Por në qoftë se rrahje zemre të parregullt të shfaqet gjatë gjumit, hahet, në një pozicion horizontal, mund të thuhet se arsyeja për formimin e normës së zemrës është ndikim shumë të madh në zemër të nervit vagus. Shumë shpesh reflekset tuaja thyer rrëshqitje hernie, diverticula stomakut fshikëz e ezofagut. Burime të tjera përfshijnë stimulim kardiak, zorrë, fshikëz e tëmthit, tumoreve të stomakut, kanceri i prostatës dhe fibroids mitrës, dhe të tjerët.

Duke formë funksionale aritmia supraventikulare dridhje atrial përfshijnë fëmijë të shëndetshëm dhe të rinjtë e shtat të lartë. Disa prej tyre tregojnë ndryshimet gjoks, sindromi Marfan, të vendosura në mes të zemrës. Këto karakteristika shpesh ndodhin në kombinim me VSD që është shkaku i aritmia supraventikulare.
Gjithashtu i njohur edhe efektet arrhythmogenic të hipokalemise në kombinim me mangësi hekuri dhe anemi, hyperkalemia, hypoproteinemia, jonet natrium vonuara dhe të ujit, si dhe hipertensionit. Përveç kësaj, një rol të rëndësishëm në formimin e aritmia supraventikulare luan thyrotoxic distrofi. Por tonzyllohennaya formë e degjenerim të muskulit të zemrës ndodh vetëm extrasystoles vetme dhe shkaqet e tyre mund të jetë e nevыyasnena gjatë.

Nga natyra organike të aritmia supraventikulare përfshijnë zemrës shqetësime ritëm mbi një sfond të sëmundjeve koronare të zemrës, miokardit, cardiomyopathy, defekte në zemër, veçanërisht stenozë mitrale valvul. Nëngrup i dytë i arrhythmias përfshijnë pacientët me rënie tryskupydalnoho valvula, defekti të ulët në mes të mureve atria, extension fuçi avion idiopatike atrial dhe në sfondin e diabetit, obezitetit dhe helmimi kronike alkool.


Supraventikulare rreh simptomatKjo formë e veçantë e aritmia në të cilën procesi i specifikuar ngacmim puls të zemrës si rezultat i, që dalin nga ana e tij, dhe e lë lidhjen atrioventricular ose atrium.
Baza e mekanizmit kryesor të normës atrial zemrës është proces ryэntry në disa zona të muskulit të zemrës apo sistem përçueshmëri, të paturit e përçueshmëri të formave të ndryshme dhe bllokadën e pulsin në një drejtim.
Një tjetër mekanizëm i aritmia supraventikulare konsiderohet automatik patologjike zhvillon sistemin kardiak rritur aktivitetin e sulmit membranë në sistollë hershëm ose të vonshëm diastole. Në praktikën klinike, një nga shkaqet më të zakonshme të aritmia nadzheludochkoy gjetur shkelje në një ekuilibër vegjetative, sympatotonyya dominuar. Këto shkelje shkaktuar nga meteorologjike, faktorë emocionale dhe ndikimin e nikotinës, alkoolit dhe kafe në trupin e pacientëve. Në përgjithësi, rreh supraventikulare mund të ndodhë në njerëz të shëndetshëm për tridhjetë herë në ditë.

Foto simptomatike është kryesisht ndjenja subjektive se ulja në dridhje të zemrës nuk janë shprehur gjithmonë. Ajo është mjaft e vështirë për të transferuar pacientëve të diagnostikuar me VSD, por me lezionet organike e këtij lloji të aritmi të zemrës tolerohet disi më të lehtë.
Thelb rreh supraventikulare manifestohen goditje, shtytje zemrën brenda gjoksit si pasojë e rrahje zemre fuqishme pas një natyre pauzë kompensuese. Ndonjëherë ka kthyer apo informimin dështimet zemrës në punën e saj në formën e venitje. Për formën funksionale të aritmia karakterizohet nga flashes nxehtë, siklet, dobësi, ankthi, djersitja dhe të shkurtër fryma.

Shpesh aritmia nadzheludochkovыe ndihmojë në uljen e prodhimit të zemrës, dhe kjo nga ana e redukton rrjedhjen e gjakut në enët koronare, veshkat dhe truri. Dhe duke zhvilluar CHD pectoris; me shenjat e lezioneve aterosklerotike vaskulare të trurit, pacientët ankohen për rrotullues kokë, i dobët, parezë dhe afazi.
Në elektrokardiogramë në aritmia atrial duket valë parakohshme P dhe QRS komplekse; deformon dhe ndryshon polarizimit të valë; pauzë paplotë kompensues është i vendosur; është maloyzmenennыy QRS эkstrasystolycheskyy komplekse; P Formulari valë ndryshon nga kompleksi në kompleks.Extrasystoles supraventikulare vetme


Kjo formë quhet supraventikulare parakohshme rreh aktivizimin elektrike e pulses zemrës për shkak, të cilat janë të vendosura në atria, ose venat pulmonare uritur dhe në lidhje atrioventricular. Rreh Beqar supraventikulare konsiderohet i sigurt dhe mund të shfaqen tek njerëzit plotësisht të shëndetshëm. Ky lloj i aritmia është më e zakonshme se format e tjera.

Rreh Beqar supraventikulare mund të zhvillojë nëpërmjet sëmundje të ndryshme ESU, anomalitë endokrine dhe sëmundje të tjera të cilat janë të shoqëruara me simptoma kardiak. Në njerëz të shëndetshëm, kjo aritmia shkaktuar nga situata të vështira, aktivitetit fizik, dehje dhe faktorët iatrogjenike.

Extrasystoles supraventikulare vetme është e dy llojeve - nyje atrial dhe atrioventricular. Për forma atriale karakterizuara nga formimi i vatrave ektopike ngacmim në atria, e cila është kaluar deri nyjen sinus dhe poshtë në ventricles. Ky lloj i arrhythmia zemrës e shkaktuar nga lezione organike dhe respektuar pozicionin horizontal e pacientit.
Për aritmia supraventikulare me lidhje Av karakterizuar nga dy llojet e normës së zemrës. Në rastin e parë ka shkelur atria dhe ventricles, pastaj. Ata ngjajnë me karakteristikat klinike predserdnuyu aritmi. Në rastin e dytë ngacmuar në të njëjtën kohë dhe atriumeve dhe ventricles.

Simptomat e vetme supraventikulare aritmia përbëhet nga dridhjet shumë të fortë dhe sulme në zemër. Në pacientët kanë ankesa në lidhje me prishjen e zemrës kur nuk është venitje dhe ndalesa. Në momentin e pauzë natyrës kompensuese mund zapamorochytysya kokën, nuk është një dobësi në të gjithë trupin, pacienti ka frymëmarrjes ndodh nga squeezing dhimbje ndjenja gjoks dhe zemër.
Identifikimi i këtij lloji të arrhythmia kardiak gjatë menaxhuar dëgjim dhe EKG.


Trajtimi extrasystoles supraventikulareNdonjëherë kjo aritmia mirë mund të ndodhë dhe nuk kërkon takim trajtim. Nëse është e mundur, do të përpiqen për të eliminuar shkakun e aritmia supraventikulare.
Indikacionet për përdorimin e terapisë antiarrhythmic drogës tolerohet dobët këtë formë të aritmia, rrezik të lartë të ventrikular dridhje dhe shpesh kanë norma e zemrës, më shumë se një mijë në ditë. Mos përdorni terapi antiarrhythmic për natyrën idiopatike e aritmia, nuk ka simptoma, kufiri duke përfshirë normën e zemrës dhe intolerancës.

Qëllimi kryesor i trajtimit është për të shtypur nevojën supraventikulare aritmia dhe të lehtësojë përparimin e simptomave dhe për të zvogëluar rrezikun e dridhje atrial.
Indikacionet për hospitalizim janë tkurrje akute kardiak ndodhin shpesh në praninë e lezioneve organik fibrilacionit.
Terapi jo-drogës aritmia supraventikulare nënkupton përjashtimin e faktorëve shkakor dhe ndikimi psikoterapeutik.
Por, kur zgjedh droga antiarrhythmic i kushtoj vëmendje të etiologji, sasisë dhe vlerës paralajmërues aritmia supraventikulare. Kryesisht fillojnë trajtimin me beta-blockers (Propranola, atenolol, Metoprlola, Bysoprlola, betaxolol, nebivolol). Pastaj të caktojë verapamil, diltiazem (kundërshtarët kalcium). Sidomos keto dy grupet e barnave efektive në formën e aritmisë shkaktojë. Dhe pastaj do të vazhdojë për të përdorur drogë antiarrhythmic, duke përfshirë të gjitha contraindications (Dyzopiramid, Allapynyn, quinidine, propafenon, Etatsyzyn).

Për të vlerësuar efektivitetin e këtyre barnave janë përdorur monitorimin Holter. Përveç kësaj, ndërsa sanifying vatra e infeksionit kronik përdorimit Chloroquine ose Hydroksyhlorohyna në kombinim me doza të ulëta të NSAIDs dhe glukokortikoideve. Dhe gjithashtu përshkruajnë sedativë dhe benzodiazepine me vehetotropnыm ose veprim antiarrhythmic.
Trajtim kirurgjike është përdorur për të shpeshta dhe të ndjeshme ndaj barnave të në formën e aritmia radiofrequency ablatsyy.
Supraventikulare rreh jo të rrezikshme për pacientët, por ndonjëherë mund të vështirë tolerohet tyre, dhe do të shkaktojë arrhythmias tjera.

Moti aritmia supraventikulare është drejtpërdrejt e varur nga shkalla e patologjisë fillore kardiak, norma e zemrës dhe rrezikun e dridhje atrial apo vibrim.