Neurozë - simptoma, shkaqet, trajtimin e neuroses


Neurozë mori emrin e vet nga greqishtja dhe do të thotë nervore. Sinonime të shfaqet çrregullim neurotik dhe psychoneurosis. Emri i grupit nervore çrregullime të konsoliduara funksionale të çrregullimeve psikogjenike (neurozë histerike, krizë nervash, çrregullimit obsesiv-i sëmurë), priren të kenë aktuale më të gjatë. Foto klinike e këtyre çrregullimeve ka manifestime asthenic, ngulët dhe histerike. Për sëmundje karakterizohet nga performanca reduktuar mendore dhe fizike. Neurozë termi në terminologjinë mjekësore futur që nga 1776 një mjek nga Skocia nga William Cullen


Shkaqet e neuroses


Një faktor i rëndësishëm që shkakton neuroses vepruar konfliktet njerëzore, të dy brendshme dhe të jashtme. Veprimi i jashtëm atribuojnë rrethana të caktuara që shkaktojnë planin psikologjik trauma, si dhe stresi të zgjatur emocionale dhe ndikon në psikologjinë sferën intelektuale.
Neurozë - është normë në ditët e sotme dhe është ngulitur fort në jetën tonë që nga ditët e Frojdit. Aktualisht nuk vënë në dyshim vërtetësinë e ekzistencës së saj, nuk është çështja e të drejtave ndaj shtetit (neurozë) dhe probleme mendore. Disa lartësoj vuajtjet e tyre dhe fisnikëroj e tyre, gjetjen e tyre në përmbajtjen tuaj. Të tjerë vuajnë prej tyre të gjithë jetën time, dhe të përpiqemi për t'i mbajtur ata të injorojë ose të interpretojnë në mënyrën e vet, por zakonisht të drejtuar larg prej tyre për të punuar apo feja, të një personi tjetër, imagjinatës, sëmundje, alkoolit dhe kështu harruar.

Nevrozë atribuohet çrregullime të përkohshëm funksionale të sistemit nervor që ndodhin sipas faktorë akute dhe gjatësore stresues. Shkaqet e neuroza - lodhje, lodhje e mjedisit, ekspozimi rrezatimi, vuajnë një sëmundje të rëndë.
Y.Y.Pavlov neurozë karakterizohet si një sëmundje kronike në shkelje të aktivitetit të lartë nervor, i cili u ngrit pas rritje në lëvore cerebrale.
Teoria e të tjera psikoanalitike besojnë neurozë dhe simptomat e tij pasojë e konfliktit të thellë psikologjike. Besohet se lind ky konflikt në lidhje me gjendjen sociale dhe kjo situatë pengon plotësimin e nevojave themelore, si dhe një rrezik apo kërcënim për të ardhmen e njeriut që ai është duke u përpjekur, por nuk mund të kapërcejë apo ndryshohet.

Sigmund Freud besonte se origjina neurozë do polemika u ngrit për shkak të drives instinktive (Ai) dhe ndalim mbi-I. Ky ndalim është Ligjet morali, dhe moralit që janë të pandara në njeri nga fëmijëria.
Karen Horney argumentuar se neurozë qëndron e mbrojtur nga faktorët negative shoqërore. Ajo mund të jetë poshtëruese, kontrollet prindërore dashuria, izolimi social, sjellje përbuzëse dhe agresive ndaj fëmijës. Në një farë mënyre të mbrojtur veten e tyre, fëmija formuar një lloj mbrojtje nga njerëzit vazhdojnë të lëvizin njerëzit dhe kundër popullit. Lëvizja e njerëzve në favor të nevojës për liri, pavarësi, larg nga njerëzit. Lëvizin të përfshijë njerëz në nevojë për dashuri, nënshtrim, në mbrojtje. Lëvizja kundër popullit është i nevojshëm në lavdi, një triumf mbi shumicën e njerëzve, suksesit, njohje; për të përballuar në mënyrë të pavarur me jetën dhe të jetë e fortë.

Çdo neurotike, ekzistojnë tri lloje, por vetëm një është dominant, sepse njerëzit që vuajnë nga neuroza ndarë në veçantë, vartës, agresive.
Sot fshehtë faktorët e neuroza psikologjike, të cilat janë kuptuar uyazyka karakteristikat dhe zhvillimin e personalitetit dhe edukimit, nivelin e kërkesave dhe vzayeyazytsidnosyny me shoqërinë; dhe faktorët biologjike, e cila ka të bëjë me mungesën e neurophysiological dhe neurotransmitter sistemeve të veçanta funksionale që i bëjnë pacientët të ndjeshëm ndaj ndikimeve të psikogjenike

Simptomet e neurozë


Kriteret kryesore dhe karakteristika, të cilat dallojnë neurozë janë: faktorët psikogjenike dalin, dhe simptomat e dhimbshme e dekompensimi, ka simptoma psikotike, mungesa e çmenduri, personaliteti ndryshon rritje, natyrën e dhimbshme e manifestimeve psiko, qëndrim kritik ndaj pacientit të tij

Neurozë - simptomat


Në çrregullime neurotike shqiptuar simptomat në vijim: Prania e cinizëm, pa arsye të dukshme shqetësime emocionale, pavendosmëri, problemet në komunikim, e ulët apo vetë-nderim të lartë, duke përjetuar ndjenjat e ankthit, phobias, çrregullim paniku, frika, pritjet alarmante ngjarjet, sulme paniku, pasiguria vlerat e sistemit dhe kontradiktat në preferencat dhe dëshirat e jetës, idetë kontradiktore në lidhje me veten e tyre, për jetën, për të tjerët.

Simptomet përfshijnë neurozë humor jostabilitet dhe paqëndrueshmëri të shpeshta dhe të mprehtë, nervozizëm; ndjeshmëri të lartë të stresit, është në dëshpërim apo agresion; për simptomat e neurozë karakterizuara nga tearfulness, makthi situata traumatike, ndjeshmërisë, pakënaqësi, ankthi. Kur ju të përpiqen për të drejtuar nevrostenyky shpejt të marrë të lodhur, ata ulur vëmendje, kujtesës, aftësinë mendore; ata janë shumë të ndjeshëm ndaj zhurmave me zë të lartë, ndryshimet e temperaturës, dritë e ndritshme.
Neurozë përfshin edhe simptoma të tilla si trazirat gjumë, shpesh njerëzit vështirë të fle për shkak të overstimulation; Sipërfaqja e tij fle, shumë shqetësuese dhe nuk sjell lehtësim; të qenët i përgjumur në mëngjes është vërejtur shpesh.

Karakteristikë e neurozë dhe fizike simptomat: kokë dhe dhimbje të zemrës, lodhje shpesh vërejtur, lodhje kronike, dhimbje barku, ul performancën (burnout emocionale), ka vvd (Dystonia vegjetative-vaskulare), marramendje dhe errësuar e ndryshimeve presion në sytë, në shkelje të aparatit vestibular, vështirësi në koordinim, në bilancin, marramendje të shpeshta, të ushqyerit paaftë (bulimia - overeating ose kequshqyerja - anoreksi); urisë dhe ngopjes kështu shumë shpejt gjatë ngrënies; pagjumësi, ëndrrat e këqija, hypochondria - duke u kujdesur për shëndetin, ndjenjat e tyre psikologjike dhe ndjenjat e dhimbjes fizike (psyhalhyya).

Neurozë ka simptomat e mëposhtme autonom: djersitje, luhatjet në presionin e gjakut, norma e zemrës, shkaku kollë stomaku, urinim i shpeshtë, ulur epsh, diarre, ulur potencë

Trajtimi i neuroses


Shumë metodat dhe teknikat e trajtimit të neurozë të ndihmuar të përballen me këtë sëmundje. Në trajtimin e neuroza sukses përdorni psikoterapi, dhe në versionet më të rënda mjekim.
Sipas mjekëve është se ajo është vetëdija e përshtatshme durueshëm dallimet e tyre, duke ndërtuar një pasqyrë më të saktë të personalitetit të tij. Detyra kryesore e avokatëve psikoterapi pacientit të ndihmojë në njohjen e këtyre marrëdhënieve që kanë përcaktuar zhvillimin e neurozë. Psikoterapia do të rezultojë në qoftë se pacienti Përputhje për një përvojë të vërtetë të jetës të situatës në të cilën ata hyrë kontradiktat dhe sëmundje të dukshme.

Është e rëndësishme që të tërheqë vëmendjen për përvoja personale subjektive pacientit të tij dhe kushtet e jashtme të mjedisit shoqëror.
Por Karen Horney argumentuar se disa konflikti nuk është absolutisht i vetëdijshëm, është e rëndësishme për të krijuar një uyazyka terapeutik që do të ndryshojë personalitetin dhe do të lejojë që ajo të harrojë mënyrat neurotike të mbrojtjes nga bota e jashtme
Diagnostifikimit ngjyra neuroses
Personi neurozë diagnostikuar superioritetin përsëritur përsëritja e ngjyrave (gri, vjollcë, e zezë, kafe).


Colors refuzojë pacientët me sindromin histerike - të kuqe dhe vjollcë.
Trajtimi përfshin shumë neuroses metodat. Këto përfshijnë veprimtari të mundshme fizike - stërvitje (gjimnastikë, not, vrapim, ecje të shpejtë). Kjo stimulon zemrën dhe pasuron atë me oksigjen. Klasa fizike shpenzojë deri në 5 herë në javë për 15 minuta.
Trajtimit të përfshijë neuroses tsvetaterapyyu. Zgjedhur si duhet ngjyrën për të trurit - është e dobishme si vitamina për trupin. Për zjarr në zemërimin e tij, acarim - të shmangur të kuqe. Në fillim të një humor të keq me rroba të zeza, të errët blu ton, rrethon veten me tone të ndritshme dhe të ngrohtë. Për lehtësimin e stresit, shihni blu, jeshile tonin. Replace muri shtëpi, zgjidhni dekoratave të përshtatshme.

Trajtim efektiv i terapisë muzikore neurozë gjetur, të cilat janë zgjedhur në përputhje me humor, pastaj muzika e mori në drejtim të ndryshimeve të dëshiruara humor. Pra këshilluar spondylitis. Efekti i fortë dhe rezultati i mirë jep muzikë thjeshtë - këngë, romances. Hulumtuesit francezë kështu këshillojnë përdorin mekanizmin e muzikës veprimit. Ne së pari të përcaktojë melodi, e cila është përgjegjëse për gjendjen e mendjes në këtë moment. Më shumë melodi të zgjedhur, në gjendje t'i rezistojnë veprimit të përbërjes së parë, neutralizimin atë. Kur zgjedh melodinë e dytë udhëzuar faktin se ajo ishte ajri, drita; jep rehati e dëshiruar dhe frymëzojnë shpresë. Kur zgjedh një muzikë përbërja e tretë e përzgjedhur nga ndikimi më të madh emocional në pushtet. Muzika duhet të jetë besimi dinamike duke, vullnet dhe kurajo.

Trajtimit të përfshijë neuroses dhe metodë gastronomik. Jep fun nëpërmjet ushqimit. Karbohidratet të përmbajë ëmbëlsira, ëmbëlsirat rehati të mirë. Jep rezultatin e dëshiruar dhe ushqime proteinike (ushqim deti, mish pule, viçi të rinj, viçi), por të shmangur të përdorin kafe, çaj të fortë, pije "Kokakola" dhe si. Ka një lidhje me një konsum të lartë të këtyre pijeve dhe ankthi, depresioni, dhe nervozizëm

Trajtimi Folk i neurozë


Në rastin e lodhjes dhe lodhjes provoni lëng rrushi çdo dy orë për dy shekuj. lugë, peshku i kripur efektive në sasi të vogla, si dhe supë patate ngrohtë me lëkurë. Përgatitja ëmbëlsirë: në një gotë me qumësht të nxehtë një e verdhë veze veze dhe sheqer. Pi të nxehtë.

Arra copëtuar, përzierje me mjaltë, të marrë një lugë çaji tri herë në muaj.
Dieta duhet të jetë e jodit që përmbajnë ushqime: fruta irhy, feijoa, alga deti.
Gjatë nervor eksitim dhe pagjumësi tearfulness ose të marrë 15 pika sanëz. Merrni një dush të rrënjë sanëz supë. Për ta bërë këtë, të marrë 60 gram rrënjë, vlim 15 minuta, le të qëndrojë për 1 orë, tendosje dhe derdh në vaskë. Kohëzgjatja e dush jo më shumë se 15 minuta.

Në mbrëmje, të marrë një tretësirë ​​e bimëve Leonurus për një muaj, dhe gjatë natës të pini një gotë qumësht të nxehtë; podushechtsi rekomanduar për të fjetur, e mbushur me pelin dhe hop kone.
Trajtimi Folk i neurozë përfshin shumë mjete që përmirësojnë gjumin, ndryshim humor, kështu lehtësimin e stresit dhe nervozizëm.
Gjithkush mund të gjej një mjet efektiv për trajtimin e neuroses herbs.
Për shembull, një cent. bobivnyka trifletësh i bimëve, rrënjë sanëz, gjethe mente ujë të vluar, pastaj të këmbëngulë, tendosje dhe pije 100 ml deri në 2 herë në ditë në muaj.

Në gjumë të trazuar, dobësi e përgjithshme, pacientët krizë nervash duhet të jetë lugë çaji barishte lulemine derdh një gotë me ujë të valë, pastaj të lënë për një orë, të marrë sips të vogla gjatë gjithë ditës.
Efekti i mirë i lë borage thatë, pour 2 lugë ujë të vluar, të insistojnë, tendosje, shtoni sheqer dhe pije gjatë gjithë ditës, muaj lechimsya
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Psikozë
2. Depresioni
3. çrregullim i pandreqshëm