Qanin trajtim ekzemë, shkaqet, simptomat


Qara ekzemë është sëmundje infektive dhe inflamatore të lëkurës, shfaqet jashtë në formën e flluska dhe shkallët trashë, duke dhënë një shumë shqetësim në formën e kruarje. Pacienti Ekzemë sjell pakëndshme, ndjenja bezdisur që mund të shkaktojnë pagjumësi, nervozizëm dhe lodhje. Qanin ekzemë nuk është ngjitëse dhe nuk transmetohet nga personi në person, por shumë e vështirë për të trajtuar dhe është acarimin subjekt dhe shuarja. Zhvillimi i kësaj sëmundjeje është lirimin e lëngjeve në zonat e prekura të lëkurës. Prandaj emri është: qan ekzemë, por ajo është i vetmi lloj i formave të vërtetë ose idiopatike. Simptomë kryesor i sëmundjes favorizojnë shfaqjen e flluska në lëkurë që më vonë ia plas, duke theksuar substancë lëngshëm.


Qanin ekzemë paraqitet në duart, këmbët dhe çdo pjesë të trupit. Ky lloj i ekzemë është trajtuar kryesisht eliminimin e stimujve të jashtëm dhe të brendshëm. Kjo është zona e prekur krehër papranueshme pasi kjo mund të çojë në infeksion dhe të shkaktojë inflamacion të tjera. Shpesh qanin ekzemë është edhe më e mundur të thuhet se pothuajse të zhduket, dhe pas një kohe të ndodhin dhe madje edhe sipërfaqja më mbresëlënëse të lëkurës.
Qanin ekzemë - Shkaqet
Arsyet për këtë rëndim mund të shërbejë si një avari nervor, lodhje, çrregullime të ndryshme të sistemit endokrin adekuat, predispozicion gjenetik, çrregullime metabolike, dietë të sëmurë. Përveç kësaj provokatorë mund të bëjë biologjike, kimike dhe faktorët fizike. Ka yyazytsirnist se shfaqja e sëmundjes mund të shkaktohet nga një alergjen. Ndërsa shumë arsye qanin ekzemë, trajtimi është kryer tërësisht.

Qanin ekzemë - simptomat
Lëkurës së pari fryrë, pastaj reddens lëkurës, janë flluska të vogla që myyazytsilno hapur, atëherë në vend të tyre ka erozion i sekrecioneve me lagështi. Pacienti bëhet i shqetësuar, nervor, për shkak të një kruarje të fortë të pakëndshme. Paparashikueshmëria e shfaqjes së ekzemë lagur jep shumë momente të pakëndshme, të dy pacientët dhe mjekët. Ndonjëherë sëmundja subsides, dhe pastaj fishekzjarre përsëri gjatë viteve, duke ndikuar edhe më tej në lëkurë. Shkaqet e përsëritje zakonisht janë të fshehura në dështime nervor, lodhje, dietë të pahijshme.

Qanin trajtim ekzemë
Qanin trajtim ekzemë është e rëndësishme për të hequr të gjithë faktorët që provokojnë sëmundje. Eliminon çrregullime nervore, rrinë dietë hypoallergenic, duke marrë medikamente projektuar, mbron lëkurën nga acarim, hiqni thelbin, kontakti me të cilat mund të shkaktojnë sëmundje. Nëse është e nevojshme, për të ndryshuar profesionin e tyre. Në trajtimin e qarë ekzemë duhet të shmangin sapun dhe të përdorin vetëm TEAS bimor, tërfili, kamomil dhe të tjerët. Pas këtij trajtimi duhet të jetë i sigurt për të thatë lëkurën.

Me qarë ekzemë thiamine përshkruar (Vitamina B1), i cili ka një aftësi të mirë për të ndikojnë në sistemin nervor, forcon dhe dobëson procesin bezdisshëm e ndalimit të sistemit nervor qendror. Gjetur efektin e saj kunder kruarjeve, dhe aftësinë për të hequr dhimbjen. Thiamine është i përfshirë në rregullimin e metabolizmit: ujë, proteina, karbohidrate; përmirëson sistemin kardiovaskular dhe sistemin e tretjes. Qanin pacientët ekzemë nuk do të marrë një sasi të madhe të drogës dhe trajtimet.

Si për të trajtuar ekzemë qan? Gjatë pezullimit thith rekomanduar për të përdorur një paste të veçantë. Ata janë të spektrit të ndryshme dhe shumë të gjerë të aktivitetit. Këto xhel përfshijnë: ihtiolova, bor-zink-naftalannaya, zink ihtiolova, zink-naftalannaya, ihtiola-zink-naftalannaya, zink, bismut-ihtiolova, dehtyarno-naftalannaya. Nëse është e nevojshme, xhepat e prekura ose tushyruyut zgjidhje Fukortsynom i nitratit argjendi.
Ekzemë krem ​​oozing
Ndonjëherë gjatë pezullimit thith në mënyrë efektive të aplikoni krem ​​me xhel ose lidhni ato me vajra, zgjidhje të naftës (Retinol, Tocopherol acetate ose Karotolyn). Nëse pacienti tolerohet bazën e keqe yndyrë, të përshkruara atëherë krem ​​të ulët-yndyrë, të cilat janë të bazuara xhelatinë, glicerinë, kazeinë, Agar, niseshte. Zbutur lëkurën ende mund vaj borik, vaj salicili, krem ​​Lorynden, Castellani lëngshme, një krem ​​që përmban Ketokonozol, banja me Permanganat kalium.

Pacientët me të qara ekzemë emëruar hyposensybylyzyruyuschaya terapi, e cila ndihmon të sjellë trupin kthehet në normale dhe kështu ajo është e ruajtur gjithmonë. Kjo terapi përfshin injeksione intramuskulare, klorur kalciumi, Thiosulfate natriumi, sulfate magnezi, Gluconate kalciumit.
Për të pastruar trupin e rekomandojmë të pijshëm diuretics (diuretics). Të rekomandojë immunocorrectors imuniteti: pentoksil, timalin, Dekarys, Taktyvin.
Me qanin ekzemë në duart dhe këmbët duhet të hiqni irritues (të jashtme dhe të brendshme), të mos kruarje zonat e prekura për të shmangur infeksionin dhe inflamacion të mëtejshme, të cilat në masë të madhe komplikojë trajtim.


Trajtohen në nivel lokal, parimi i dhënë nuk razdrazhay nervoz. Kremra efektive, domosdoshmërisht të ftohtë, akull mund dhe shpesh ndryshon. Veprimi i tyre është i bazuar në efektin terapeutik të ftohjes. Me rëndësi të veçantë nuk është zgjidhje pronat luajnë një temperaturë të rëndësishëm, përndryshe do të ketë efektin e dëshiruar. Lotions bëjë kështu: dy pambuk pavarësisht, mund garzë deri në 8 dhe shtresa është i zhytur ne nje solucion me akullit. Pastaj një shtrydh, vihet në zonën e prekur për 7 minuta, pastaj aplikoni një locion të dytë të ftohtë. Kremra janë të përfshirë në një aksion të rëndësishëm vasoconstrictive ftohtë që promovon heqjen e kruarje dhe inflamacion. Ata janë të rekomanduara në fytyrë dhe gjymtyrë. Në dezinfektues të lëngshme mund të shtohet, astringents.

Për lehtësimin e kruarje mjekun përshkruan antihistamines: diphenhydramine, diazolin, suprastin etj Gjithashtu rekomandojmë mjetet për të ruajtur imunitetin. Në një sëmundje emëruar më komplekse fizioterapi. Të angazhohen në vetë-mjekoj me qan ekzemë nuk është e rekomanduar për shkak se mjeku individ përshkruan trajtim.
Trajtimi qarë ekzemë mjete popullore
Që ekzemë lagësht është një sëmundje e paparashikueshme dhe jo gjithmonë e shërueshme, kjo do të thotë njerëzit do të vijnë në shpëtim.

1. Marrja e shëllirë kastravec dhe kremra aplikuar në lëkurë prekur.
2. 1/3 e vaj pishe kombinuar me 2/3 krem ​​fëmijën ose yndyrë të kafshëve dhe lubricates zjarrin e prekur.
3. 1/3 lugë çaji sulfat bakri përzier me 100 gram krem ​​yndyrë kosi dhe të aplikoni për 30 minuta në vend të lënduar.
4. Deti buckthorn naftës lubricates oozing vend.
5. Ne bëjmë kompresa të gëlqeres shuar dhe vaj perimesh në shkallën prej 1: 1
6. Nëse qanin ekzemë përhapur në një zonë më të madhe të trupit, ajo në mënyrë efektive duke luftuar banja terapeutike me vajrat e ylang-ylang, pemë çaji, barbarozë, livando.

7. Në ditët e verës, kur rrezet e dritës japin ngrohjes e saj, sunbathing, por ajo e lë lëkurën të mbuluar luledielli apo bimë gjembore. Pastaj merr një dush të ftohtë dhe të fshij lëkurën me lëng limoni.