Hemoglobinë të ulët shkakton, simptomat dhe udhëzimet e trajtimit


Kur një test i gjakut tregon shkaqet e ulët e hemoglobinës të kësaj sëmundjeje mund të jenë të ndryshme. Për zbulimin e tyre shpesh e nevojshme për të kryer ekzaminimin shtesë të pacientit. Hemoglobinë të ulët është një shenjë e anemisë, një sëmundje e zvogëluar jo vetëm hemoglobinë, por edhe eritrociteve në volumin e gjakut. Para se të flasim për shkaqet e hemoglobinës ulët duhet të kuptojnë se kjo është një lidhje.
Hemoglobinë - proteina në qelizat e kuqe të gjakut të pranishme në përbërjen e tij është hekur (80%). Funksioni kryesor i hemoglobinës është i detyrueshëm dhe mbante molekulat e oksigjenit. Oxygen me gjak hyn në qelizat e të gjitha indet e trupit, ku është e nevojshme për një numër të reaksioneve biokimike. Në rast të anemisë tek njerëzit pothuajse gjithmonë ndodh anoksi.


Interesante, me ushqim të bëjnë çdo ditë rreth 20 mg hekur, i cili absorbohet vetëm 1.2 mg.

Shkaqet e hemoglobinës ulët


 • Humbje akute dhe kronike të gjakut. Gjakderdhje akute (të vetme ose të përsëritura), e cila u shfaq në një periudhë të shkurtër kohe, e cila çon në një rënie të shpejtë në hemoglobinë në numër të ulët. Patologji zhvilluar pas operacionit, trauma, gjakderdhje gastrointestinale, shtatzëni ektopike.

 • Gjakderdhje kronike lindin gjatë menstruacioneve të rënda, gjakderdhje të shpeshta hundës dhe, problemet dentare, patologji të traktit gastrointestinal (polyps, diverticula, sëmundjes peptike, hemorroide, tumoret, dysbiosis zorrëve).

 • Një dietë e varfër me mungesën e kafshëve proteina, vitamina dhe minerale të çon në anemi mangësi hekuri. Shpesh, hemoglobinë të ulët në njerëz që promovojnë vegetarianism apo qëndrim të gjatë në një dietë. Në fëmijëri anemi zhvillon kur dietë të pabalancuar ose e pamjaftueshme.

 • Sëmundjet e gjakut të lidhur me shkatërrimin e shpejtë të qelizave të kuqe të gjakut, ose shkelje sintezë hemoglobinë. Shkaku i patologjisë mund të jetë gjithashtu proceset në palcën e eshtrave - vdekjen e qelizave burimore, të cilat janë paraardhësit eritrociteve. Sëmundjet malinje të gjakut janë të shoqëruara gjithmonë nga anemia.


 • Helmim, dehje, stresi. Në prani të parazitëve në trup zhvillohet mangësi hekuri.

 • Sëmundjet kronike infektive (enterocolitis, hepatiti, pyelonephritis, tuberkulozi), të çojë në një rishpërndarje të hekurit në trup shqetësuar edhe asimilimin e elementeve gjurmë. Në aneminë moshuar në sëmundjet e veshkave, mushkërive, mëlçisë, sidomos rrjedhje afatgjatë.

 • Sëmundja autoimune (kollagenozah, glomerulonefritis,
  sëmundje tiroide
  ).

 • Gjatë shtatzanisë dhe ushqyerjes me gji mund të zhvillojnë mangësi hekuri për shkak të përdorimit të saj në rritje nga ana e trupit.

  Në disa raste, përveç testeve të gjakut duhet të bëhet fibrogastroscopy, colonoscopy, X-ray, ultratinguj e barkut dhe legen.

  Simptomet e hemoglobinës ulët


  Simptomet e anemisë zhvillon kur rënie hemoglobinës nën një nivel të caktuar. Hemoglobinë normale në gjak varet nga mosha dhe gjinia e pacientit. Në rritur mashkulli është 130-160 g / L, gratë kanë shkallë më të ulët - 120-150 g / L në fëmijët nën normë 5 vjet më e ulët është 110 g / l.

  Pacientët të shqetësuar në lidhje me dobësi, dhimbje të zemrës, lodhje, marramendje, palpitations, mund të duket presionin e ulët të gjakut, rastet e rënda janë të zbehta. Durim reduktuar fizik, shkelje të vëmendjes dhe kujtesës gjithashtu shoqërojnë mangësi hekuri.

  Lëkurën e pacientit bëhet i zbehtë, nganjëherë të verdhë, të thatë, Zayed shfaqen në qoshet e gojës, papillae përflakur gjuhës. Thonjtë janë të stratifikuar dhe shpejt prishen e flokëve hedh lëng dhe bie jashtë.
  Anemia reduktuar mbrojtjet imunitar, një person bëhet i ndjeshëm ndaj ftohjet dhe sëmundjet infektive.
  Për pacientët që karakterizohen nga një ndryshim i shije dhe erë, ata fillojnë të hanë shkumës, tokë, pastë dhëmbësh ose balta. Era e benzinës apo Aceton është shumë tërheqës për pacientët.
  Ajo duhet të thuhet se rënia e vogël e pacientëve hemoglobinës mund të shqetësojnë asgjë. Ndonjëherë anemi zbuluar rastësisht.

  Trajtimi i hemoglobinës ulët


  Ajo duhet të fillojë me gjetjen dhe eleminimin arsyeja kryesore që e ka shkaktuar këtë gjendje. Defektet mukozale stomakut shërimi ose zorrët, hiqni fibroids mitrës ose hemorroide të çojë në faktin se hemoglobinë ngrihet. Nëse zhvillimi i anemi të shkaktuar nga shkelje e marrjes së hekurit nga ushqimi, së pari duhet të normalizojë ushqim.
  Pacientët përshkruar suplemente hekuri që kombinojnë me acid Askorbik. Gjithashtu, të jetë i sigurt për të lidhur vitamina trajtimit B6 dhe acidi folik B12. Administrimi parenteral i hekurit është përdorur në rastet kur një person nuk mund të marrë të drogës me gojë, për shembull, ka dispepsi. Nëse absorbability pacienti thyer që është atrofi e mukozës, mjeku mund të përshkruajnë injeksione.

  Mjekimi është e gjatë, ne duhet të jenë të durueshëm, sepse dyqane hekurit në trup janë të mbushura menjëherë. Ndonjëherë kërkuar përdorimin e drogës për gjashtë muaj. Të kontrollojë rezultatin (e gjakut) duhet të jetë tre muaj.

  Si për të mbushur hemoglobinë të ulët


  Pacientët duhet të shmangin ushqime që përmbajnë shumë hekur. Këto përfshijnë mish të kuq (viçi është alternativa më e mirë), peshk dhe bishtajore, arra, drithëra (hikërror, kënaqur), fruta dhe perime. Hekuri është zhytur më mirë nga ushqimi me vitaminë C, kështu që mishi është e rekomanduar për të pour lëng limoni. Por, zarzavate me gjethe (majdanoz, marule ose cilantro) oxalate pasur, të cilat ngadalësojnë thithjen e hekurit nga ushqimi. Gjithashtu produktet e padëshirueshme përfshijnë çaj, kafe, produktet e qumështit.

  Urtësia konvencionale është se anemi mund të trajtohet mollë ose lëng shegë është e rreme. Hekuri nga ushqimet bimore është zhytur vetëm 5%, ndërsa si ushqim kafshëve është zhytur 35% të këtij elementi gjurmë. Prandaj, ushqime me një sasi të lartë të proteinave mund të rrisë numrin e hemoglobinë, e cila nuk është në lidhje me fruta dhe perime. Por, produktet bimore të përkryer të plotësojë ushqim mishit, e cila ndikon në rezultatin e trajtimit.
  Mjekët popullore këshillojnë pacientët me anemi të hani më shumë lëng shegë dhe hips supë: ato përmbajnë një shumë të acidit Askorbik, duke ndihmuar thithjen e hekurit. Bollëk e këtij elementi gjurmë është në fruta të thata, kjo është më mirë për përzierje me mjaltë dhe arra. Në mëngjes hani karrota integruar mirë, por ajo duhet të jetë salcë kosi ose vajra.

  Gjithashtu e rekomanduar për të pirë lëng panxhar me gjysmë gotë para ngrënies. Ju mund të bëni një përzierje prej molle dhe panxhar lëng karrote ose kuzhinier - mollë dhe lëng panxhar. Për më shumë informacion, lexoni rreth asaj se si për të rritur hemoglobinë.