Orthostatic kolaps, shkaqet, simptomat, trajtimi


Kolaps ortostatik, që lodhet - një humbje e papritur e vetëdijes, e cila është rezultat i çrregullimeve metabolike direkt në tru. Kjo metabolizmi ngadalësuar për shkak të një rënie të mprehtë në rrjedhjen e gjakut cerebrale, por ajo nuk ka të bëjë me epilepsi. Gjatë ndihmën e parë për viktimën apo, nëse është e nevojshme, për të siguruar kujdes mjekësor të nevojshëm për të dalluar epilepsi nga zalisur thjeshtë.
Është shumë e rrallë të fikët është rezultat i një sëmundje të rëndë e cila është një kërcënim për jetën e njeriut.Shkaqet kryesore të zalisur

I dobët mund të shkaktohet nga një rënie të presionit të gjakut, dhe në qoftë se trupi i njeriut nuk është në gjendje në një kohë të shkurtër që të përshtaten me ndryshimet e ndryshme në rrjedhjen e gjakut. Për shembull, në sëmundje të caktuara, të cilat janë shoqëruar nga trazirat e ritmit kardiak, por zemra nuk mund të përballen me rritjen e ngarkesës shpejt duke reduktuar presionin dhe nuk mund të shpejt të rritur nivelet e prodhimit. Por në këtë rast, personi fillon të ndjehen të sëmurë dhe rritja e qelizave nevojë për oksigjen të pastër. Ky lloj i zalisur është shkaktuar nga aktivitete të ndryshme fizike dhe quhet tension zalisur. Arsyeja kryesore për këtë zalisur është se anijet e muskujve mbeten Dilated tashmë disa kohë menjëherë pas ndërprerjes së ushtrimit, fillojnë të mbajë një shumë e gjakut, e cila është e nevojshme për heqjen e plotë të produkteve metabolike që nga muskujt. Por në të njëjtën normë zemra kohë fillon të bjerë, dhe vëllimi i gjakut derdhet nga tkurrja e zemrës, ul. Për shkak se tensioni i gjakut në mënyrë dramatike zvogëlon, dhe kjo bëhet shkaku i dobët kryesor.


Edhe i dobët mund të shkaktojë një rënie të mprehtë në vëllimin e gjakut gjatë gjakderdhje apo dehidrimi si rezultat, pavarësisht nga diarre, djersitje e tepruar, ose kur për disa sëmundje. Shkaku kryesor i fikët mund të jetë impulset nervore që të kandidojë për mekanizmat kompensuese, por ata janë rezultat i dhimbjeve të ndryshme akute ose emocion është frika e gjakut. Ka i dobët gjatë disa proceseve patologjike ose fiziologjike në trup, është e kollitjes, gëlltitjes ose urinimi. Shkaku i dobët gjatë urinimit dhe kollë mund të jetë një stres i cili shkakton një rënie të mprehtë në vëllimin e gjakut kthyer në zemër. Por në disa sëmundje të zalisur ezofag papritur në gjendje të ndodhin gjatë marrjes të ushqimit.


Uljen e sheqerit në gjak, anemi, reduktimin e dioksidit të karbonit në gjak dhe mushkëritë plus hyperventilation në gjendje për të provokuar të fikët. Ankthi mund të shkaktojë frymëmarrje të shpejtë. Zakonisht të moshuarit, mini goditje duket i dobët i aftë gjatë një rënie të mprehtë në rrjedhjen e gjakut në zona të caktuara të trurit.


Simptomat kryesore janë i dobët

Edhe para se humbja e vetëdijes zakonisht ndjehet i sëmurë, ai ka një perde para syve të tij të sëmurë, tingëllim në veshët, para syve të mizave. Zalisur shenjë paralajmëruese përfshijnë: dobësi e papritur, yawning në raste të rralla, dhe në këmbët e pacientëve pidkoshuyutsya dhe gjithashtu shfaqen dobësi dhe ndjenja e përafrimit të fikët. Simptomet tipike janë zalisur, lëkurë të zbehtë, djersë e ftohtë, dhe disa njerëz mund të mbijetojnë edhe një skuqem dritë. Pas humbjes së vetëdijes lëkurën e njeriut merr një gri të vogël, pulsi është presioni i dobët mbushje bie, norma e zemrës mund të ulet ose rritje, toni është reflekset të ulët apo mungon ngadaltë ndodhin. Gjatë zalisur nxënësit zgjerohet, dhe madje edhe i ngadalshëm për t'iu përgjigjur në dritë. Simptomat pavetëdije pastaj të vazhdojë, por mesatarisht zgjat 1-2 sekonda. Gjatë agoni të zgjatur vjen koha për 5 minuta, por mund të fillojë cramping mund të ndodhë ose myyazytsilne urinim.


Trajtimi zbehta kryesore

Trajtimi i dobët përfshin trajtimin e sëmundjes kryesore apo të lehtësojë të fikët. Prandaj, një person i cili e ka humbur vetëdijen, është e nevojshme për të siguruar rrjedhjen e gjakut direkt në tru. Ai vë në shpinë të tij, duke e kthyer kokën paksa në njërën anë, pastaj ngre këmbët e tij ose bimore, me kokën e tij në mes të këmbëve të tij. Edhe në fytyrën e pacientit mund të spërkatje pak ujë të ftohtë, të marrë off rrobat e tij të ngushta, dhe dhomë bajat për të hapur të gjitha dritaret. Për të përmirësuar tonin dhe zdrov'ya enëve të gjakut dhe rritjen e drogës presionin e gjakut duhet të përdoren, këtë amoniak dhe kafeinë.


Njerëzit të cilët janë të prirur për një gjendje të tillë nuk duhet të marrë shumë shpejt ose të ulen dhe të qëndrojnë për periudha të gjata. Nëse tensioni i ulët i gjakut është direkt rezultat i akumulimit të gjakut në enët e këmbëve, ajo ndihmon lidhurit elastike. Nëse ka ortostatik hipotension pjesa tjetër shtrat për kohë të gjatë, ajo mund të përmirësojë ndjeshëm shëndetin në qoftë se çdo ditë rritet gradualisht kohë ulur. Hutron ose ephedrine ndihmojë të mbajë presionin e gjakut. Vëllimi i gjakut mund të rritet për shkak të rritjes së marrjes kripë, dhe nëse është e nevojshme të emërojë hormonet e mirëpritur që shkaktojnë mbajtjen kripë, këtë shembull fludrokortyzonu.