Osteosarkoma - simptoma, shkaqet, trajtimin e osteosarkoma


Osteosarkome - një formë e tumorit primar malinj të kockave. Osteosarkome është në vendin e gjashtë në mesin e të gjitha lezioneve malinje dhe gati 70% të të gjitha sarkomat skeletik. Tumor filloi në forma mezenhyme Kosta cilat më pas mund të lëvizin në kockave, kërc apo indeve fijor.
Osteosarkome së shumti vuajnë në dekadën e dytë të jetës, 10-20 vjeç. Gjithashtu, në mesin e djemve kjo keqdashje ndodh më shpesh në vajzat se sa në raport proporcional 13: 1. Pas tridhjetë viteve të osteosarkoma vepron si një patologji të mesme në sfondin e tumoreve të tilla, si sëmundje Paget-së, dyshondroplazyya, tumor gjigant celular, fibrosarkoma.


Kur diagnostikimin e sëmundjes është e domosdoshme për formimin e kockave malinje. Osteosarkome mund të prekë çdo pjesë të skeletit, por më së shumti ajo është një kockat tuba e gjymtyrë. Në 80-90% të llogarive të tumorit për gjymtyrë që janë në fund 10% në osteosarkoma ndikon humerus. Neoplasms malinje etiologjisë së këtyre kockave është vendosur në metafyze, por kockat e sheshtë, kockat e duarve, këmbët, shpinë ndikon osteosarkome është shumë e rrallë.


Shkaqet osteosarkomeMomente etiologjik kockave osteosarkome arsimit, ndërsa nuk është kuptuar plotësisht, edhe pse ka disa faktorë që kontribuojnë në shfaqjen e tyre.
Osteosarkome mund të zhvillohet në kockat që kanë marrë më parë ekspozimit ndaj rrezatimit jonizues në trajtimin e tumoreve malinje ose beninje. Sëmundje Radyoyndutsyrovannoe kockave zakonisht manifestohet brenda tre vjetëve nga fundi i ekspozimit, në formën e osteosarkoma.
Disa nga shkaqet e rolit të rasteve të caktuara të tumoreve malinje dhënë agjentët ankylyruyuschym kancerogjene dhe antratsyklynam. Përveç kësaj, siç osteosarkome zhvillon në ato eshtra që janë në rritje relativisht shpejt dhe janë aktivitet fizik, kjo nuk përjashton një rol të stresit si një faktor të mundshëm në formimin e osteosarkoma.

Nganjëherë pacientët me një femuri historisë hetuar lëndim ekzistuese. Megjithatë, ata nuk janë konsideruar për të paraqitur një shkak i drejtpërdrejtë i zhvillimit të sëmundjes. Edhe pse nuk janë supozime në lidhje me provokime anomali e tyre të cilën qelizat tashmë në trup.
Besohet gjithashtu se shumë sëmundje, të tilla si degjenerim fijor, hondromы, deformimeve osteoz, kockave dhe exostosis kërcor mund të transformohet në osteosarkomu.


Osteosarkome Simptomat


Kjo sëmundje i referohet tumoreve malinje shumë që tentojnë për të përhapur nëpërmjet metastazë hematogjene. Shumica e metastases depërtojnë në mushkëri, por nuk përjashton pjesë të tjera të lezioneve, nyjet limfatike dhe organeve fizike. Metastases mund të ndodhë kryesisht nga dy muaj deri në tre vjet, dhe mesatarja - është nëntë muaj nga fillimi i terapisë. Në numrin kryesore të pacientëve me femurit vërejtur metastaza të shumta në mushkëri dhe vetëm 11% e humbjes solytarnыm.

Për osteosarkome tipike treshe klasike të simptomeve, të cilat përfshijnë: funksion thyer gjymtyrë, ënjtje dhe dhimbje. Kjo shpjegon pse një diagnozë të rreme të sëmundjes, të tilla si simptoma që lidhen me patologji të shumta të sistemit locomotor.
Klinikisht dallojmë dy forma të osteosarkoma. Forma e parë - një tumor në rritje të shpejtë, e karakterizuar nga fillimi akute, dhimbje të mprehtë, vdekje të shpejtë. Forma e dytë - një tumor në rritje ngadalë, e cila është e karakterizuar më pak manifestimeve ndritshme klinike. Metastases rritje të mushkërive osteosarkoma mund të japin, të cilat janë edhe në shqyrtimin fillestar të pacientëve. Ky lloj i osteosarkoma, gjenden zakonisht tek fëmijët.

Gjithashtu për osteosarkome sëmundje tipike agresive. Përveç kësaj, sëmundja mund të fillojnë shumë spontanisht ose histori të 50% mund të transferohet indikacione hershme të lëndimit.
Kardinali tipar i sëmundjes është simptomat dhimbje. Në fazat e hershme të osteosarkoma ata mund të jenë të moderuar, ndodhin periodikisht, sidomos pas ushtrimit. Këto dhimbje janë rezultat i procesit patologjike e anëtarësimit në periosteum, por gradualisht ato bëhen të përhershme. Shprehje veçanërisht intensive e dhimbjes lidhur me lezione kockore ne këmbës, për shkak të strukturës së tij anatomike. Shumë shpesh dhimbja shfaqet gjatë natës, edhe pse obschesomatycheskoe gjendja e pacientëve të mbetet pozitive. Vetëm në temperatura disa pacientë subfebrile arrin indikatorëve.

A karakteristike e sëmundjes është shfaqja e tumoreve, në formën e enjtjes. Rritja e shpejtë e osteosarkoma është konsideruar si një tregues i madh diagnostik. Nga Si tumori vazhdon të përparojë në rritje, indeve të buta mbi të të bëhet e tensionuar, lëkura bëhet një lloj famë dhe duket zgjeruar venat nënlëkurës. Si rezultat, pacientët kufizojnë funksionin motorike të gjymtyrëve në një contracture përkulje dhe çalim. Kështu, zhvillimi atrofi të muskujve.
Simptomat e përgjithshme të osteosarkoma ndodh në fazat e mëvonshme të sëmundjes dhe karakterizohet nga simptoma të tilla si gjendje e sëmurë, dobësi, humbje peshe, prish gjumin.

Në 10% të fraktura vëzhguara patologjike që janë Sarkoma e natyrshme osteolytycheskoy.
Shumë shpesh sëmundja në fazat e hershme të progresion diagnostikuar si sëmundje inflamatore, dhe kjo nga ana e çon në një qëllim të rreme të trajtimit.
Në studimet laboratorike, në gjak rritje ESR të përcaktuar nivelin e phosphatase alkaline dhe leukocytosis në pothuajse gjysmën e pacientëve. Për fazat e mëvonshme të osteosarkome tipar karakteristik i sëmundjes është anemi progresive.

Ekzaminim X-ray jep një lokalizimit dhe tumorit plagë foto rritjes shumë të ndryshme dhe elemente strukturore ndryshimin e eshtrave. Tipare të rëndësishme të osteosarkoma është një maskë apo nxitje trekëndëshi, thread-si spicules gjata dhe calcifications amorf oblakovidnye.
Për shkak të procesit shkatërrues dhe osteoplastic, osteosarkome është i ndarë në tip osteolytycheskyy osteoblastycheskyy dhe të përziera.


Osteosarkome ballore kocka


Kjo është një sëmundje malinje që e ka origjinën osteohennoe dhe ndikon kockat banesë e kafkës. Osteosarkome frontal kockave zhvillohet me shpejtësi, kështu që së shpejti të bëhet e dukshme me sy. Ajo formon kafkë dhe fryrë proceset origjinale tumorit kockat. Tumor të tilla patologjike është jashtëzakonisht e rrallë që e dallon atë nga lezionet e tjera të skeletit.

Osteosarkome mund të ndikojë në kasaforta dhe bazën e kafkë. Në ndryshimet shkop shpesh e ekspozuar tumorit, të përkohshme, parietal dhe zverku. Por ndonjëherë osteosarkome ndikon kockave ballore. Kjo sëmundje mund të gjenden në pacientët e grupmoshave të ndryshme, por më të shpeshta sapo patologji vërejtur në një moshë të re. Në mënyrë tipike, tumori është i lokalizuar të kockave frontale, por atëherë ajo mund të rritet në zgavrën kraniale. Për osteosarkoma ballore kockave kruhlokletochnыe formë karakteristike dhe veretenoobrazno formë celular.

Klinikisht është painlessness manifestuar keqdashje rritja e sheshtë dhe e dendur, e cila është e dukshme në venat e lëkurës. Kockave osteosarkome ballore fillon të rritet me shpejtësi, rritet dhe nganjëherë arrijnë një madhësi të konsiderueshme në krahasim me madhësinë e kafkës. Tumor tej përhapet jashtë dhe e bën një ulçerë. Me osteosarkoma mbirjen brenda kafkës, janë simptoma karakteristike si dhimbje koke, presioni rritet brenda kafkës dhe ngjarje të tjera në qendër, të cilat varen nga tumori. Ndonjëherë pulses prekje osteosarkome ballore kockave, por nyjet limfatike në qafë janë prekur shumë rrallë.

Në thelb, prognoza e kësaj sëmundjeje është shumë e pafavorshme, edhe pas operacionit. Rezultatet më të mira janë arritur në terapisë së kombinuar me rrezatim rreze. Në unresectable kockave osteosarkome ballore përshkruajnë radiotherapy, si një trajtim i pavarur.


Osteosarkome e nofullës


Ekzistojnë tri forma të sëmundjes: osteoblastycheskuyu, osteolytycheskuyu dhe të përziera.
Shenjat e para klinike të osteosarkoma janë dhimbje në dhëmb nofulla paprekur, kruarje të pakëndshme në zonën margjinale e mishrat, rënia e dhëmbëve grupe të veçanta.


Simptomat e dhimbshme e nofullës së sipërme otseosarkome shfaqen shumë më vonë sesa kur mandibulat e sëmundjes. Ato janë shenja fund të manifestimit të neoplasms malinje. Në disa raste, shfaqja e dhimbjes shënuar paresthesia karakteristike në vendin e bronkial apo pidboridnoho nervore pidochnoho. Veç kësaj, ndjeshmëri dëmtuar ndodh në formën e paresthesia paqëndrueshme dhe skoroprehodyaschey.
Në lokalizimin e osteosarkoma e nofullës ënjtje formuar me dendësi të ndryshme, madhësi dhe dhimbje të moderuar kur probing. Me tumoreve të rëndësishme shfaqin shtetërore fryrë zgjerimin e indeve të buta venat ndenjur nën lëkurë dhe mucous me një lëkurë të hollë mbi tumorit.

Me lokalizimin e osteosarkoma pranë muskujve masticatory temporomandibular nofulla të përbashkët duket ndërtimin e hershëm të dyja nofullat. Shumë rrallë, në zhvillimin e osteosarkoma e nofullës mund të gjenden frakturë patologjike dhe në fazat e mëvonshme të sëmundjes.
Gjendja e përgjithshme klinike të pacientëve në keqdashje fillim të mbetet e pandryshuar. Por kur osteosarkome është i madh dhe i ndarë, ka pasur rritja e temperaturës për 39-40 ° C dhe rritja e shpejtë e ESR. Osteosarkome e nofullës fillon të metastasize dhe zakonisht prek mushkëritë, dhe pastaj merr në organet e tjera, pjesët e skeletit dhe promovon, për shembull, brinjë ostesarkomы.

Osteosarkome nga lloji nofulla osteolytycheskoho duket si një shkatërrim të konsiderueshëm kockave dhe degradimin e karakteristike X-ray tregon disa fusha të kockave, e cila nuk ka formë strukturore. Ky defekt është parregullt, i dehur, konturet ngrënë. Dhe skajet e jashtme plotësisht mungon, kështu që ndryshimet të bashkohen me të indeve të buta përreth.
Për osteoblastycheskoy osteosarkoma e patologjisë së kockave nofulla e karakterizuar nga dominimi. Herët në zhvillimin e saj, një tumor në radiografi ngjan një të vogël, përcaktuar në mënyrë të qartë, kockave kompakt fireplace, e cila karakterizohet nga ndryshime të shënuara periosteum me peryostytom gjilpërë. Me përparimin e tumorit prekur kockave nofulla vazhdon të rritet, sklerozyrovatsya dhe pastaj bëhet pothuajse i errët për X-ray trarëve.

Diagnoza e osteosarkoma e nofullës është kryer në bazë të simptomave, ekzaminimit radiografike dhe analiza e një biopsi. Duhet janë drejtuar të dallojnë sëmundje malinje nga sarkomat si fibrosarkoma, chondrosarcoma, të cilat mund të priten reagime Periosteal.
Për trajtimin e osteosarkoma e nofullës përdoret ekspozimit të rrezatimit në periudhën e para operacionit. Pastaj të kryejë një operacioni radikal për heqjen e tumorit me zbatimin e mëtejshëm të kimioterapia Andryamytsynom.Trajtimi i osteosarkoma


Më parë, trajtimi kryesor i gjymtyrë osteosarkoma, e cila kishte metastaza të largëta, heqja tumori është përdorur si amputim ose rrezatim i një zonë të madhe të lezioni parësor. Edhe metodat e para të kimioterapia në osteosarkoma dha rezultate zhgënjyese, sepse patologji malinje trajtohen hymyorezystentnoy.
Vetëm pasi që 80, ishin skemat efektive të kimioterapia, të cilat zbatohen me sukses adriamycin, doza të mëdha të methotrexate mbështetur leucovorin, platinit dhe të drogës Yfosfamyda. Ai ka gjetur se droga kimioterapia mund të eliminojnë metastazë fshehur dhe përhapet tumoreve mikroskopikisht të vogla dhe për të përmirësuar mbijetesën.

Kimioterapia propozuar në periudhën para operacionit, kryen funksionin primar, të karakterizuar micrometastases shtypjen dhe kufizim në përhapjen e osteosarkoma primar. Përgjigja e tumoreve malinje të kimioterapia para kirurgji vlerësuar klinike, laborator, radiografike dhe karakteristikat patologjike.
Efikasiteti i terapisë osteosarkoma është treguar shenja klinike të tilla si reduktimin e simptomave dhimbje dhe ënjtje. Një diagnozë laboratorike tregon rezultate pozitive të trajtimit të osteosarkoma në një nivel të ulët të phosphatase alkaline. Pas MRI, OSG përcaktohet myahkotkanye ulur komponentët tumor apo zhdukjen e tyre absolute, restauruar intervale intermuscular, frakturat patologjike shëruar dhe kaltsyfytsyruemaya periosteum.

Angiografia paraqitet si metodë subjektive të vlerësimit për reaksione të rënda osteosarkome kimioterapi. Para standardit të arit e të vlerësimit dhe të zbulimit reagimet ndaj trajtimit përfshijnë parametrat histologjike u gjetën në një tumor të largët pas kimioterapisë para operacionit. Terapi shprehur në osteosarkome pathomorphosis konsiderohet faktori kryesor në parashikimin e sëmundjeve.
Deri në vitet e fundit, nuk ka droga efektive kimioterapia, terapi rrezatimi është konsideruar i domosdoshëm në trajtimin e patologjisë parësor për të shmangur, të tilla si prerja e gjymtyrëve, i impresionuar me femuri fillimisht nuk mbulohen nga metastases. Edhe pse pesë apo gjashtë muaj në pacientë të tillë pas ekspozimit rrezatimit janë zbuluar metastaza largët. Pra, shumë klinika e kancerit të refuzojë këtë trajtim, si osteosarkome referohet vыsokoradyorezystentnoy patologji.

Në mënyrë tipike, ekspozimi rrezatimi është caktuar si një trajtim simptomatik për lehtësim dhimbje, si dhe osteosarkoma paoperueshëm lokalizuar në kockat e legenit apo shpinë. Përveç kësaj, çështja e ekspozimit rrezatimit të zgjidhen në qoftë se tumoret patologjike lokalizuar në pjesën nerezektabelnoy, pavarësisht nga fakti se osteosarkome është i ndjeshëm ndaj efekteve të terapisë rrezatuese. Çdo dëmtim të tumorit solytarnoho karakter radioterapi kontrollon madhësinë e tumoreve.

Kushti më i rëndësishëm për operim të suksesshëm të osteosarkoma primar është një përzgjedhje të kujdesshme të pacientëve dhe kirurgji e duhur të planifikimit. Kryesisht në vendndodhjen e procesit të tumorit varet teknikën e operacionit. Sot, shumë qendra kryesore që trajtojnë osteosarkoma, provoi se ruajtja e fëmijëve gjatë operacioneve të konsiderohet metoda adekuate dhe të duhur të terapisë në disa pacientë të cilët kanë marrë zgjidhje të gjitha uyazyka saktë.
Vendimi më i rëndësishëm i kirurg kancerit është të përcaktojë kufijtë specifike të tumorit është hequr dhe dëshirën për t'u angazhuar në transaksionet e biznesit, i cili do të sigurojë rehabilitimin maksimal pacientit. Studimet tregojnë se pacientët të cilët iu nënshtruan amputim, fiziologjikisht përshtatet njëjtë si pacientët të cilët kishin kryer operacionin organeve.

Për të përcaktuar nivelin e rolit qendror tërheqja osteosarkome për dy faktorë. Komponenti i parë ka të bëjë me gjatësinë e indeve të buta të lidhur me enët e gjakut dhe nervat. Faktori i dytë ka të bëjë me gjatësinë e kockave dhe yntramedullyarnaya masë të prekur të osteosarkoma. Ky zgjerim i karakterit intramedullary duket pafundësinë që e dallon atë nga komponenti myahkotkanoho. Amputim klasik shpenzuar rreth 7-8 centimetra më lart kufijve të indeve të buta dhe komponent intramedullary e tumorit. Me rezultate të mira në kimioterapi për kirurgji heqje jashtë vendit mund të reduktohet në 3-5 centimetra.

Aktualisht metastases në dispozicion në mushkëri nuk mund të jetë një contraindication për kirurgji të organeve. Kjo metodë është trajtimin më të mirë kirurgjike për shumë pacientë me femurit.
Amputim është përshkruar në rastet kur forma kryesore e sëmundjes duket paoperueshëm. Faktori kryesor që çon në një transaksion të tillë është bashkuar procesin trare patologjike me anije dhe nerva. Dhe të faktorëve ndihmëse mund të përfshijnë elemente të rëndësishme të përhapjes osteosarkome si rezultat i analizës së dobët të kryer në biopsi ose fraktura patologjike.

Kohët e fundit ka arritur në trajtimin e osteosarkome përgjithësuar formë. Kjo është veçanërisht e vërtetë për ato patologji në të cilën janë lezione metastatic mushkërive. Në mënyrë tipike, trend pozitiv në trajtimin e këtyre pacientëve është i lidhur me shfaqjen e protokolleve aktive kemoterapeutikë, si dhe aftësinë për të identifikuar metastases e tumorit përgjigje histologjike ndaj terapisë.
Ajo është përdorimi i operacionit radikal për të hequr njësi dhe metastaza solytarnыh, kimioterapia dhe lejuar për të arritur mbijetesën pesë-vjeçare në 35% të pacientëve me metastases në mushkëri.