Simptomat osteokondroza, shkaqet, trajtimi, parandalimi
Në gjuhën greke fjala "hondroz" mund të përkthehet si "kërc". Megjithatë, si rregull, me "dhimbje të ulët mbrapa" nuk nënkupton ndonjë dëm për kërc (e cila do të ishte logjike), dhe vetëm sëmundje kërc e shpinë.
Në pacientët me osteokondroza strukturë thyer (dhe prandaj funksioni) e disqe intervertebral - struktura të veçanta të kërcit, të cilat ofrojnë lëvizshmërinë dhe fleksibilitetin e shpinë të njeriut.
Nga Si sëmundja përparon, rruaza veten si zhvillim dhe zhvillimin ndryshime të pakthyeshme.

Shkaqet e osteoarthritisTë gjitha arsyet pse nuk është e tillë një sëmundje të njeriut të tilla si dhimbje të ulët mbrapa, ekspertët janë të ndarë në endogjen (ose të brendshëm) dhe exogenous (ose respektivisht të jashtëm).
Faktorët endogjen (e brendshme) janë konsideruar abuzimi i shtyllës kurrizore që doli në njerëz në barkun e nënës, dhe ndryshimet e lidhura me moshën e kërc dhe predispozitë gjenetike për osteoarthritis.
Ekspertët kryesore ekzogjene (I jashtëm) besojnë shkaktojë shpërndarje të pahijshme e ngarkesës bie mbi shpinë. Shpërndarje e tillë shkakton ndryshime që ndodhin me kërc në vendet ku më bie presion i tepërt.

Përveç kësaj, shkaqet e osteoarthritis janë lëndimet e shtyllës dhe infeksioneve të ndryshme, ndalen dhe sjellje të keqe, muskujt e dobët mbrapa dhe lateral (S-formë) lakim të shpinë. Përveç kësaj, efektet negative të kurrizit mund të jetë zvarritje qëndrim të rënda ose të zgjatur në një sjellje të vështirë ose të panatyrshme.
Në kundërshtim me besimin popullor, mund të vuajnë nga sëmundje degjenerative disk (dhe jo vetëm njerëzit që vuajnë nga puna mendore dhe ata që nuk janë të shikuar sjellje e tyre. Kjo sëmundje dhemb edhe ata të cilët janë të mirë përgatitur fizikisht. Për shembull, derëtarët, shoferët dhe atletët profesionistë.

Në arsye thjesht vetitë mekanike, paraqitja dhe zhvillimi i osteoarthritis mund të shkaktojë probleme me metabolizmin e (kryesisht kalcium dhe fosfor) dhe mungesa e elementeve gjurmë dhe vitamina (veçanërisht magnez, mangan, zink dhe vitaminë D). Shumë mjekë besojnë se një rol të rëndësishëm në shkaktimin e sëmundjeve të luajë dhe prirje për osteoarthritis, të marra nga trashëgimi.

Çfarë është osteokondroza?

Kur një ushtruar gravitetit hedhje ose bie, shpesh i ulur në një pozitë të pakëndshme, dhe kështu me radhë disqe intervertebral merrni microtrauma. Nëse lëndime të tilla ndodhin më shumë ose më shpesh, përfundimisht disqe humbasin elasticitetin e tyre dhe të bëhen më të dendura, dhe në të njëjtën kohë ulur distancën mes rruaza. Rezultati është një compression rrënjët nervore, bronkial nga të palcës kurrizore. Kjo është ajo që shkakton dhimbje prapa. Në të njëjtën kohë në të njëjtin vend ku u clamped deng neurovascular formuar edemë - rezulton ngarkesës për të njëjtat deng rritet, dhe Pain - rritje.

Kur ajo filloi shkatërrimin e disk intervertebral, ajo pushon të veprojë si balestrat, duke marrë të gjitha lëndim të re. Me kalimin e kohës, shpinë të njeriut humbet fleksibilitetin e saj natyrore.

Si osteokondroza manifestohet?

Manifestimi kryesor i osteokondroza - dhimbje në shpinë. Nga ajo që disqe intervertebral janë të dëmtuara, pacienti ka një dhimbje të ndryshme. Ai mund të dëmtojë jo vetëm mbrapa, por edhe qafën, por mund të - të dorës apo të zemrës. Ndonjëherë dhimbje të ulët mbrapa dhimbje jep edhe në gjoks. Një person mund të lehtë të vendosin se ajo është diçka e gabuar me zemër, por në fakt ajo është një nga nervave osteokondroza peretysnuv. Përveç dhimbjes, njerëzit shpesh ndihen mpirje dhe muskujve tendosje. Dhimbje koke, nauze, vjellje, tringëllimë në veshët, marramendje, vizion të dyfishtë dhe zalisur raste mund të tregojë se anijet grimcuar që bartin gjakun në tru.


Diagnoza osteokondroza

Nëse diçka e simptomat e mësipërme manifestohet në ju, ajo është një rast që të konsultoheni me një neurolog apo trauma. Një nga këto ekspertë do të shqyrtojë shpinë dhe studimin cerebrale e fluksit të gjakut. Nëse mjeku e gjykon të nevojshme, ajo mund të ju dërgojnë në X-ray, ose të caktojë një kompjuter ose Imazhe rezonancë magnetike (MRI) shqetëson ju shpinë.

Trajtimi i osteokondroza

Të përgatitur për të caktuar për trajtimin e osteoarthritis shumë kohe. Përveç kësaj, ju do të duhet fuqinë tuaj e vullnetit. Mënyrat e që kanë të bëjnë me osteokondroza ka një numër mjaft i madh. Kjo teknikat ilaçe dhe shtrihen, dhe masazh dhe fizioterapi, dhe yhlofleksoterapyya. Për më tepër, metodat e tyre janë në chiropractor - në disa raste ato tregojnë efikasitet të lartë. E pasur me ide dhe mjekësi tradicionale për të trajtuar dhimbje të ulët mbrapa sugjeron përdorimin bee helm, hedhje kupash masazh dhe shumë metoda të tjera të mrekullueshme. Nëse dhimbje të ulët mbrapa është një ndërlikim në formën e disk herniation, për fat të keq, nuk mund të bëjë pa kirurgji - nevojshëm operacioni.


Parandalimi i osteoarthritis

Kjo është ajo që mjekët zakonisht rekomandojnë të specializuar për parandalimin e sëmundjeve degjenerative disk dhe nervit shiatik:
Koha për të korrigjuar lakim të shpinë të ndodhë dhe sjellje. Veçanërisht i kushtoj vëmendje në këtë pikë prindërit e nxënësve.
Ushtrimin e rregullt dhe aktivitet fizik. Me sportive ushtrim formuar të ashtuquajturën korse muskulare. Muskujt - shumë më efikase të kujdeset për sjellje tuaj se duke qëndruar pranë një shumëllojshmëri të pemëve dhe ulur me shpinë të drejtë. Përveç kësaj, muskujt e tyre do të mbrojë shpinë, madje edhe kur ju harroni në lidhje me të.

Mundohuni të hani, dietë. Ndiqni prani në ushqimet tuaja dietë të lartë në vitamina, kalcium dhe magnez (ata janë të pranishëm në bollëk në peshk dhe prodhimet e detit të tjera, spinaq, lakër, arra dhe fara, fasule dhe bizele, qumësht të freskët, bukë nga miell gruri).
Mos lejoni mbipeshë shfaqjen. Shtesë Pesha - tendosje të panevojshme në shpinë tuaj.
Zvarritje ashpërsinë, më në mënyrë të barabartë të shpërndarë ngarkesën në të dy duart. Nëse është e mundur, përdorni backpacks, çanta jo. Nëse keni nevojë për të hequr diçka të rënda - ligët në këmbë, jo shpinë, shikoni, siç bëjnë peshëngritësit.