Papillomatosis - trajtim, simptomat, shkaqet


Papillomatosis - dëme epiteliale që ndodhin në zonën e prekur papillomavirus trupit të njeriut. Papillomatosis karakterizohet si një grup i lythat në lëkurë dhe mukozës së njerëzve. Lythat mund të paraqiten si një formë e lythat gjenitale, dhe si ploskostenochnыh. Lokalizimi është përcaktuar papillomatosis e lëkurës dhe mukozës organet gjenitale, në sqetull, në fyt, duart dhe këmbët. Por më shpesh gjendet në papillomatosis gjenitale.
Shkaqet Papillomatosis


Origjina papilomat Natyra nuk është sqaruar plotësisht, por me besim të madh, ne mund të supozojmë se kjo shprehje gjen në qelizat E5 suprabazalnыh vendosur në shtresën e mesme e veshje e guaskës. Kjo shprehje mund të shkaktojnë prodhimin e citokineve që aktivizojnë rritjen e qelizave basal; i cili nga ana e tij çon ndryshimet në strukturën e epiteli.
Papillomatosis është konsideruar si një sëmundje virale e lëkurës dhe / ose mukozës. Papillomatosis virale e shkaktuar nga viruset e familjes Papovaviridae. Këto viruse përfshijnë ADN rrethore dvunytevuyu më shumë se 7000 qifte bazash në gjatësi, dhe ciklin e tyre të jetës është i lidhur ngushtë me diferencimin e qelizave. ADN-Virus përfshira në qelizat e epitelit basal, nga ana tjetër, grimcat pjekur virusi mund të zbulohet vetëm në shtresat sipërfaqësore të epitelit. Natyra e lezioneve papyllomatyzom varet direkt në ndjeshmërinë e qelizave ndaj pushtimit papillomatosis virale. Infeksion që varet sistemit imunitar, të dy lokale dhe universale.

Papillomatosis ka një tropizmin karakteristike te qelizave dhe indeve të lëkurës dhe mukozave. Llojet e ndryshme papillomatosis zakonisht fillojnë zhvillimin e tyre në indet epiteliale.
Llojet papillomatosis mund të ndahen në dy grupe, të cilat mund të ndikojnë në lëkurë dhe shumohuni në ose në mukozës.

Ky lloj i papillomatosis si papillomatosis vestibular është mjaft interesante në origjinë. Shfaqja e papillomatosis vestibular kontribuon jo papillomatosis virale, dhe çdo arsye tjetër që ende nuk është e qartë. Por sipas një studimi të këtij lloji papillomatosis, shkencëtarët vërtetuar se prania e mykropapyllom gjenitale në fushë në këtë lloj të kontribuojë në ndikimet e jashtme (p.sh. reaksione alergjike në sekret vaginal apo spermë, microtrauma gjatë marrëdhënieve seksuale, sëmundjeve kronike të lëkurës, Infeksionet urogjenitale fshehur). Ekziston edhe një papillomatosis vestibular marrëdhënie Shfaqja përdorur tampona për gratë.

Por në vetvete papillomatosis është konsideruar si një sëmundje virale, ajo lehtë mund të transferohen nga një partner gjatë raportit seksual, me të çara dhe microtrauma përmes përditshme.
Papillomatosis mund të jetë një kohë të gjatë në një formë latente asimptomatik. Zhvillimi i saj mund të kontribuojë: pirja e duhanit, infeksion herpevyrusnыe, infektimit me HIV, dhe çdo i mungesës së imunitetit të tjera. Gjithashtu, një dobësim i përgjithshëm i sistemit imunitar mund të shkaktojë skuqjen dhe manifestimin e saj në formën e lythat.


Simptomat PapillomatosisPapillomatosis zonë urogjenital karakterizuar nga lezione te gjithe zone urogjenital. Ajo përgjithësisht prek vetëm epitelin squamous. Sëmundja mund të zhvillohet edhe në lëkurë dhe mukozës së zonës gjenitale. Manifestohet si lythat ose lythat mbi buzët gjenitale të femrave, penis në meshkuj në perineum dhe anusit.
Lythat në papillomatosis janë ngritur mbi arsimin e lëkurës, duket shumë si një pendë (papilomat) ose lez. Subklinike ajo paraqet nuk ka ndjenja të veçanta, përveç shqetësimit kur fërkim zonën e prekur dhe, rrjedhimisht, dhimbje. Sidomos festohet me një numër të madh të papilomat.

Papillomatosis në fëmijët mund të shkaktohet nga kontaminimi amvisërisë përmes objekteve të përdorimit të përbashkët, microtrauma, lëkurë të plasaritur; infeksion gjatë lindjes nga nëna.
Papillomatosis vestibular është e përfaqësuar si një shtet në të cilin sy lakuriq në lëkurë dhe zona mucous anogenital dukshëm në formimin që ngjajnë lythat exophytic. Këto Lythat janë të lokalizuara kryesisht në prag të vaginës në femra. Këto struktura në aspektin e madhësisë më pak se lythat e zakonshme dhe lythat në madhësi jo më tepër se 3 mm, forma ciliare. I ndodhur në prag të vaginës dhe zonën peryureteralnoy pasmë commissure dhe të tretën e poshtme të vaginës. Në mënyrë të qartë të dukshme në kolposkopisë.

Por njerëzit e formacioneve të tilla në penis është një variant i normës, sepse dyzet për qind vërehet perla papules mbi penis, të cilat janë të përfaqësuara si natyra fybroэpytelyalnoy arsimit, të vendosura në sulcus kurorë dhe frenulum e penisit me ngjyrë. Prandaj, shumë ekspertë është interpretimi i gabuar i strukturave fiziologjike, e cila nga ana mund të çojë në manipulime të panevojshme në këtë fushë.
Manifestimet papillomatosis drejtpërdrejt varet nga lloji dhe ashpërsia e përgjigjes imune. Latent (ose fshehur) periudhë mund të zgjasë deri në pesë vjet, por më shpesh një deri në dy muaj.Papillomatosis laryngeal


Me papillomatosis laryngeal është formimi i një numri të madh të lythat në mukozën në laring. Ata fillojnë zhvillimin e tyre nga epiteli kalimtare ose squamous dhe janë të vendosur mbi laring si buds vogla apo grupimeve.
Shkaku i papillomatosis laryngeal gjeni papillomatosis virus ADN-së, e cila i referohet llojeve të gjashtë dhe dhjetë papovyrusam.
Sëmundja është mjaft e shpejtë dhe tregon një tendencë për rikthim. Shpesh kur papillomatosis i laring mund të jetë një ngushtim i rëndësishëm i lumen ose stenozë e laring. Në të rriturit, sëmundja shpesh ndodh në moshën mes 25 deri 30 vjet, por mund të ndodhë në të moshuarit. Në fëmijët, ajo mund të zhvillohet në një moshë të re. Rifillimi shpeshta të sëmundjes janë të detyruar të mbajnë operacioneve të rregullta për të hequr indeve të sëmura, e cila nga ana çon në deformim të indeve mbresë në laring, dhe në raste të veçanta mund të jetë një shkelje e zërit. Fëmijët mund të marrin pneumoni, sepse në një moshë të re në nivele të larta të mjaftueshme e imunitetit mund të japin përhapjen lyth në trake, bronke dhe mushkëri.

Shenjat kryesore klinike janë: ngjirurit e zërit zë, dështim të frymëmarrjes. Ashpërsia e sëmundjes përcaktohet nga rifillimi shpeshta. Për të përcaktuar një diagnozë të saktë dhe historia do të konfirmohet përsëritjen. Foto endoskopike e laryngeal papillomatosis si vijon: rritje të shumta të papillomatosis indeve si papillae, në të cilat ata kanë sipërfaqe mykrozernystuyu dhe pamjen e saj të ngjashme me një kokrra të kuqe dhe manit mund të ketë ngjyrën nga e zbehtë të bardhë në të kuqe të ndritshme.

Që papillomatosis laryngeal mund të çojë në keqdashje, duhet të kërkojnë onkolog emergjence me pamjen e karakteristikat e mëposhtme: erozioni dhe ulcerat në vend papillomatosis, një kufizim të mprehtë folds vokale, keratosis indet. Në raste të tilla, përdorur për ekzaminim histologjik.
Terapi laryngeal papillomatosis është për të kontrolluar përhapjen e procesit patologjik në rajon dhe indet e tjera, të zvogëlojë rikthim, të rivendosur funksion zë. Gjithashtu caktuar për trajtim kirurgjik, pas së cilës, si një trajtim i ditës emëruar citostatikëve dhe barna antivirale.Lëkurës Papillomatosis


Kur papillomatosis vërejtur pamjen e lëkurës në papilomat e lëkurës. Ata janë të karakterizuar si grupe të shumta të papilomat në një fushë të veçantë dhe leze entitet i vetëm. Në lëkurë hapur rrallë ndodh papillomatosis, ajo është e lokalizuar kryesisht në sqetull dhe fytyrë.

Megjithatë, në raste të veçanta, pacientët mund të përjetojnë papillomatosis të lëkurës në gjymtyrëve dhe këmbët. Kjo e fundit është konsideruar si një lëkurë parakanceroze dhe papillomatosis mund të karakterizohet si hyperplasia e psevdoэpytelyalnaya epidermë kundër sfondit të një të pranishëm të hershme me dermatit kronike (p.sh., ekzemë, pezmatim i lëkurës atopic, ichthyosis, planus liken, lupus vulgare, etj). Procesi shpesh zhvillon në qarkullim akroasfyksyy dhe dëmtuar. Mosha e pacientëve në këtë rast është 45 80 vjet. Më të ndjeshëm ndaj burrit të sëmundjes. Klinika ky lloj i papillomatosis lëkurës është e vendosur simetrike në anën e përparme të këmbëve dhe rritje leze e bimësisë në formë të pllakave polimorfe në diametër me pëllëmbë dhe më shumë. Lezione mund të veprojë shpejt në lëkurë rreth 15 cm. Sipërfaqja e tyre mund të jetë formimi i pranishëm tumorit me një cilësi të butë dhe ngjyra të mish i gjallë, ose në pamjen e tyre ngjajnë lulelakër.

Në disa raste, plagë mund ulqerim, emitting një erë faull, llojin e kalbje. Për këtë lloj të papillomatosis kohë të mjaftueshme me transformimin e detyrueshme në kancerin e kancerit të lëkurës. Kusht i detyrueshëm i trajtimit është e prekur lezione histologjike, ku ajo rezulton psevdoэpytelyalnaya эpydermyza hyperplasia.
Vetëm trajtimi kirurgjik i ndjekur nga plastike dhe emërimit drogat e mëposhtme: Prospydyn (Exchange 2.5 g / m), vitamina, Teonikol (015 mg tri herë në ditë për një muaj), jashtë ndërtesës: fasha furatsillina dhe Permanganat kalium, trajtim peroksid hidrogjeni.

Nëse ndonjë papillomatosis lëkura treguar trajtim antivirale me përdorimin e imunomodulatoreve. Për shembull: Panavyr 5ml tre ditë kurs dhe 5 kupat skemën Lavomax. Në prani të rritje të vetme papillomatoznyh të vogla në lëkurë përcëlluese treguar Salkovahylom, jod, kryodestkutsyya, lazer dhe terapi valë radio, me një ndarje studim komplot metodë të detyrueshme histologjike.


Trajtimi Papillomatosis


Taktika trajtim papillomatosis duhet të jetë i individualizuar dhe të marrë parasysh vendndodhjen e papillomatosis dhe manifestimeve klinike.

Për përhapjen e vogël ose e vetme papillomatoznyh përshkruajnë trajtimet pa kirurgji, se metoda e ndikimit lokal.
Kur urogenitalnogo vend lezione papillomatoznyh terapi është bërë obligim për të dy partnerët. Gjatë terapi është e kundërindikuar jeta seksi papillomatosis, dhe pas trajtimit tregohet pengesë kontraceptive për gjashtë muaj.
Droga destinuara për një efekt lokal në papillomatosis duhet të emërohen pas një provim të mirë-kryer të pacientit.

Kondylyn në një xhel 05% është një përgatitje bimor me antymytotycheskyy rrëshirë podofyllynovoy. Trajtimi me këtë drogë është aplikuar me një shtupë pambuku në zonën e prekur 2 herë në ditë për tre ditë. Katër ditë më vonë për të përsëritur kurset e terapisë. Numri i kurseve mund të jetë deri në pesë herë.
Imikvimod një krem ​​5% stimulon prodhimin e interferonit dhe cytokines tjera si një imunomodulator lokal. Duke me dorë në zonën e prekur tri herë në javë gjatë gjithë natës për 16 javë. Pas zonën e përpunimit të shkatërrimit, pas 8-10 orë është bërë larja me sapun dhe ujë.

Byhloruksusnaya acid si një solucion 80% është përdorur në trajtimin e lythat vogla oozing në zonën gjenitale. Terapia ofron një mjek për çdo papilomat. Numri i procedurave përcaktohet nga mjeku juaj.
Injeksion Panavyr është përdorur për të trajtimin e formave të rënda të papillomatosis. Njëherësh administruar intravenoz për një skemë të veçantë.
Aplikacionet e Solkodermoy mbajti një kapilar qelqi herë.
Llak Эpyhen ka antivirale, kunder kruarjeve, dhe veprimet ynterferonohennыm immunomodulatory. Terapia është bërë nga papillomatosis ujitjes rajonit të prekur në gjashtë herë në ditë për një javë.

Në rastet më të rënda, kur një pjesë të madhe lezione zonë papillomatosis emëruar: cryosurgery, terapi radio valë me përdorimin e imunomodulatoreve (Yndynol, administrata lokale e interferonit).
Kur papillomatosis tek fëmijët tregon trajtim sistematik duke përdorur terapi si ymmunnomodulyruyuschey dhe trajtimi kirurgjik i disa formave të papillomatosis.