Pytyryaz - trajtim, shkaqet, simptomat


Pytyryaz, ose siç është quajtur "pityriasis lëkurë" - Një emër kolektiv i një numri të sëmundjeve kronike apo akute të lëkurës. Marrëdhënia e llojeve të ndryshme nuk pytyryaza vërejtur, por ata janë të gjithë të bashkuar nga një simptomë e zakonshme - lëkurë lëkurë.
Më të zakonshme tip pytyryaza - një pytyryaz rozë, më mirë i njohur nën emrin e herpes multi-colored. Kjo sëmundje kronike dermatologjike kryesisht zhvillon në të rriturit dhe ndodh në më të rënda në njerëz me rrezikohet nga ndonjë mbrojtje imun jashtëm apo shkaqet e brendshme. Pytyryaz kronike shoqërohet pothuajse gjithmonë me lëkurë lëkurë.
Pytyryaz shkakton dhe format


Shkaku i pytyryaza zakonisht mikroorganizëm (kërpudhat) "Jetët" shumë njerëz në follicles flokëve. Nëse mbrojtja imunitar tek njerëzit normalisht kjo kërpudhat nuk shkakton sëmundje, por nëse ndodh një dështim, mikroorganizëm është aktivizuar dhe fillon të tregojë simptome fillestare.
Diagnoza konfirmohet nga analiza e gërryerjeve të marra nga lëkura e prekur. Të kujtoj patogjen mikroskopike kërkimin e aplikuar. Një metodë alternative e diagnostikimit është një ekzaminim vizual e lëkurës të prekur nën afat-gjatësi vale dritën ultravjollcë.

Tsvetoyzmenyayuschyy pytyryaz ngatërruar shpesh me sëmundjet e lëkurës të tilla si qere, pityriasis Rosea, vitiligo.
Flokët e kuqe pytyryaz - një sëmundje e rrallë dermatologjike që shpesh ngatërrohet gabimisht me sëmundje të tilla si psoriasis. Kjo patologji zhvillon në të rriturit, por dija shkenca dhe forma e saj e trashëguar, e cila manifestohet në një moshë të re. Pytyryaz e kuqe e flokëve zakonisht ndodh akute, shfaqeshin në lëkurën e kokës, të përballet me njolla skuqje të kuqe-portokalli i krisur. Elementet skuqje zakonisht përhapet në të gjithë trupin, duke shkuar në një gjymtyrë, por në mes tyre janë zona absolutisht të shëndetshme të lëkurës nuk është dëmtuar nga kjo sëmundje. Elementet më të rëndësishme të pamend vërejtur në fushat e rritjes së gjëndër e flokëve.

Një tjetër simptomë e këtij lloji pytyryaza është yellowing dhe trashje e lëkurës e këmbët dhe duart, si dhe tendenca për të formuar lezionet lokale çarje të dhimbshme. Dukuri më e zakonshme e kësaj forme të kohëzgjatje prej një deri në tre vjet. Shpesh kjo situatë çon në sëmundje të tilla si erythroderma, e cila nga ana kërcënojnë seriozisht jetën e pacientit.
Pytyryaz Lihenoyidnyy është mjaft e përhapur dhe shpesh ndodh në të rinjtë dhe fëmijët. Ka dy forma të sëmundjes - dritë, i njohur gjithashtu si pytyryaz kronike lihenoyidnyy dhe të rënda, i njohur gjithashtu si pytyryaz akute ose varyolyformnыy lihenoyidnyy. Forma e lehtë duket kafe-kuqe papules të vogla, secila në krye me një të vetme peshore lehtë lëvizshëm. Ky lloj pytyryaza ngatërruar shpesh me psoriasis kaplevydnыm.

Forma akute e sëmundjes shfaqet dëmtime të mëdha të mjaftueshme që janë shëruese pas daljes në vend plagët shumë të dukshme, plagët si shërohet nga dhenve. Forma e lehtë në trajtim shpesh nuk ka nevojë, shteti zakonisht stabilizohet pas insolancë dhe sëmundje të zhduket vetë. Kontrast i mprehtë, kërkon trajtim të detyrueshëm me antibiotikë dhe / ose steroid.
Pytyryaz bardhë (asbest) është një komplikacion i rrallë i psoriasis kronike ose ekzemë, lëkurë e kokës mbresëlënëse. Kjo formë e sëmundjes manifeston akumulimin e peshore ngjitet të trasha, të cilat zakonisht rriten përgjatë bosht e flokëve. Trajtimi terapeutik i pytyryaza asbestit është përdorimi i steroid, dytranola, zift. Gjithashtu një domosdoshmëri është për të eliminuar pervoprychynnoho sëmundje - ekzemë ose psoriasis.Trajtimi Pytyryaz


Zakonisht, nuk ka trajtim të veçantë është e nevojshme dhe sëmundja pytyryaza shpesh shkon vetëm. Megjithatë, për shmangien e komplikimeve të mundshme të sëmundjes duhet të respektojë rregullat e mëposhtme të thjeshtë:

- Për të shmangur përhapjen e puçrra, në pytyryaze nuk mund të marrë një dush si uji kryejë lehtë spore të kërpudhat në lëkurë sinqertë. Zona dashuri mundësisht nuk lagësht në të gjitha, por nëse kjo ka ndodhur, vendndodhja e lezioneve më mirë të mos fshij atë të thatë, por vetëm fshij butësisht me një peshqir

- Në periudhën e sëmundjes duhet të jetë plotësisht vidyazykatysya veshur të brendshme sintetike apo veshje të sipërme. Gjëra sintetike vetëm rritjen inflamacion
- Mos lejoni kontakt të zgjatur e lëkurës të prekur me djersë. Prandaj, për të minimizuar mundësinë e kruarje dhe për të parandaluar progresion pytyryaza duhet shmangur overheating kudo mundshëm të trupit dhe tendosje të tepruar fizike
- Vëzhgoni dietë hypoallergenic
Si trajtimi rekomanduar përdorimin e një pjeshke, zënë, shypshynovoho dhe vaj detit buckthorn, Romazulana, Sanhviritrin. Ndoshta vajosje lezione uthull molle. Përveç kësaj, pacientët rekomanduar pajtueshmërisë dietë bimore, qumështit, me përjashtim të detyrueshme ushqim erëza dhe pijeve alkoolike.

Që nga shkaqet e pytyryaza ende nuk është kuptuar plotësisht, dhe në qoftë se sëmundja pas rekomandimeve të mësipërme nuk ka kaluar, si trajtim mund të përdoren agjentët antifungal si Dermazol substancë aktive aktive është ketokonazolin. Përveç kësaj ekzistojnë edhe tretmane pytyryaza shtesë që mund të jetë me përvojë vetëm dermatolog, bazuar në rezultatet e hulumtimit dhe zbuluar pervoprychynnoho sëmundje.