Diaper pezmatim - trajtimit, shkaqet, simptomat


Diaper Rash quajtur dermatit, e cila është e lidhur direkt me swaddling. Shpesh ka pezmatim pëlhurë me lajle në foshnjat, por ndonjëherë pezmatim pëlhurë me lajle në fëmijët më të vjetër. Kulmin e këtij lloji të dermatitit vjen në 6 muaj fëmijën e vjetër. Foshnjave të porsalindura të vuajnë ato më shpesh, pasi ato janë më pak të lëvizshme në javët dhe muajt e parë të jetës. Por përsëri, koha nuk është zëvendësuar pëlhurë me lajle pëlhurë me lajle, ose mund të shkaktojë shfaqjen e dermatitit pelenë në foshnjat.


Në përgjithësi, fenomeni i dermatit pelenë në fëmijët është mjaft e zakonshme në mbarë botën. Në rreth 70 për qind e fëmijëve të dermatitit lidhur me këtë formë. Emri i tij do pelenë fëmijë dermatit se mosha të cilët nuk mund të kontrollojë funksionin e tyre nxjerrës.


Diaper dermatit shkaqet


Pezmatim i lëkurës pëlhurë me lajle në fëmijët mund të ndodhë në kushte të lagështisë së lartë brenda pelenë apo në pelena, dhe si pasojë penguar qasjen e ajrit, disponueshmërinë e stimujve të ndryshme kimike dhe praninë e mikroorganizmave të përfshira në feces dhe urinës, si dhe fërkime dhe veshin pelena. Nuk ka rëndësinë e vogël në zhvillimin e pelenë dermatit dhënë ndikimin e njëkohshëm të feces dhe urinës. Efekti irrituese shpjegohet me shtimin e amoniakut të urinës formuar duke kontaktuar urinës nga feçe, si dhe enzimat që janë të pranishme në kale (p.sh., proteazës ose lipase).

Pezmatim i lëkurës pëlhurë me lajle në fëmijët mund të zhvillojnë nga ditët e para të jetës, por kulmin e sëmundjes mund të ndodhë në mes të 6-12 muaj mi. Gjatë kësaj periudhe, ushqimi është veçanërisht e ndryshme, se lloj i jep bazë të mirë për zhvillimin dhe krijimin e microflora zorrëve. Por Si lëkura bëhet pronave të rëndësishme mbrojtëse, duke filluar për të përmirësuar gjendjen e tij dhe rezistenca ndaj faktorëve të ndryshëm irrituese.
Ne mund të supozojmë se disa fëmijë janë të prirur për zhvillimin e dermatit pelenë. Ky lloj i dermatit ka pereduyazyka për të përsëritur disa fëmijë për të shpjeguar funksion të lartë sensibilizimin e lëkurës dhe mucous membranave, të cilat kanë një tendencë për reaksionet alergjike, të cilat gjithashtu kanë paqëndrueshmërinë e shkëmbimit të ujit dhe kripës, janë shkelje të vlerës së microflora zorrëve (dysbiosis) janë Përmbajtja e lartë e amoniakut në urinë.

Dermatoses të tilla si pezmatim i lëkurës atopic, dermatit seborrheic ose candidiasis pezmatim i lëkurës mund të luajë një rol në zhvillimin e dermatit pelenë.

Candida pelenë pezmatim i lëkurës zhvillohet për shkak të përdorimit të shpeshtë të antibiotikëve, veçanërisht spektër të gjerë të aktivitetit (për shembull, në trajtimin e diarresë tek fëmijët).
Fëmija, i cili ka thyer funksionin pengesë e lëkurës domosdoshmërisht bashkimit me një infeksion sekondar, të tilla si Candida albicans apo Streptococcus aureus. Me fjalë të tjera, Candida pezmatim i lëkurës pëlhurë me lajle ose infeksion streptokokut ata me kusht.

Shkaqet e dermatit pelenë në foshnjat dhe fëmijët mund të jetë: keqpërdorim të fondeve skincare fëmijës (p.sh., pluhurat, krem, pelena dhe sapun). Gjithashtu, në mënyrë të paligjshme të veshur pëlhurë me lajle mund të provokojë fërkime lëkurës e sipërfaqes, dhe kjo do të kontribuojë në penetrimin e substancave irrituese. Alergji dhe detergjenteve lavanderi për veshje mund të shkaktojë pezmatim pelenë.
Në disa raste, pezmatim pelenë mund të manifestohet si një sëmundje kronike. Në këtë rast, fajësojnë prindërit të cilët nuk tregojnë në kohë specialist të fëmijëve ose mashtruese pastron fëmijën, të angazhuar në vetë dhe nuk kujdesen për fëmijën.Diaper dermatit simptomat


Pezmatim Diaper tek fëmijët fillon kursin e saj me një skuqje të lehtë të lëkurës nën pëlhurë me lajle, veçanërisht rreth organeve gjenitale, kofshët dhe mollaqe të fëmijës. Nuk mund të lëkurë dhe blisters në lëkurë. Në terma të përditshme, pezmatim pelenë mund të quhet "oprilistyu." Në raste të rënda ndodhin në zbulimin e zonave të prekura, ënjtje dhe ulcerat.
Në përgjithësi, termi "pezmatim i lëkurës pëlhurë me lajle në fëmijët" përshtatet më gjendjen e lëkurës në zonën e veshur pelena. Skuqje në anus shkaktohen zakonisht karrige me reaksion alkaline në ata fëmijë të cilët janë shishe ushqyer dhe kanë tendencë pothuajse nuk ndodhin në ato foshnje që janë të ushqehen me gji (gji), ndërsa në dietën e tyre nuk do të hyjë në ushqime.


Pak skuqje të lëkurës për shkak të ferrave mekanike ose yntertryho në fëmijët mund të ndodhë edhe në folds thellë në zonat ijë mes poshtme të barkut dhe kofshët. Në vendet ku ka kontakt me urinë, u rrit inflamacion. Pezmatim Diaper është e kuqe në vendet ku fërkimi është pelena veçanërisht të forta dhe rroba në lëkurën e foshnjës dhe më fuqishëm në ndikimin e tyre në të.
Ajo është gjithashtu e mundur shfaqja e pezmatim i lëkurës pëlhurë me lajle në ata fëmijë që kanë dermatit seborrheic. Për shkak se ajo është një peshore seborrheic verdhë në kokë, infiltrimit, skuqje e lëkurës në cheeks (kore qumësht) filluan të shfaqen skuqje pelenë të vazhdueshme në folds e lëkurës dhe në mollaqe. Kursi i dermatit pelenë në këta fëmijë është me onde. Keqësimi zakonisht shkaktohet nga ndonjë faktor nxitje - meteorologjike uyazyka ushqim uyazyka, infeksionit.

Shfaqja e pllaka skuqur dhe papules të vogla trëndafili përhapur në organet gjenitale e tyre, dhe vathë peryanalnuyu rajon tregon praninë e Candida pelenë dermatit. Përfshirja e folds lëkurës është faktor i rëndësishëm për diagnozën diferenciale e candidiasis yrrytatyvnoho dermatit pelenë primar. Gjithashtu Candida pelenë pezmatim i lëkurës duhet të dyshohet nëse njolla është ruajtur më shumë se 72 orë. Diagnoza është propozuar në bazë të laboratorit dhe të dhënave klinike, analizat Mycological prekur lezione me papules periferike, eritemë, pustules, për të përcaktuar psevdohyfы.

Në mënyrë tipike, një fëmijë me dermatit pelenë sillet i shqetësuar, kapriçioz, duke qarë, duke u përpjekur për të hequr pëlhurë me lajle dhe vë një dorë në zonën ijë.
Te mjeku duhet të kontaktoni menjëherë në rastet kur: kundër pezmatim i lëkurës pëlhurë me lajle rritur temperaturën e trupit për 38,5; prekur rritet zonë, ka zona në të fryrë dhe të bëhet ngjyrë kaltërosh-vjollcë; humbja e flokëve në sfondin e dermatit pelenë një fëmijë; Formimi i ulcerat në zonat e prekura pelenë pezmatim i lëkurës; Trajtimi i dermatit pelenë në shtëpi nuk ka sjellë ndonjë efekt brenda tri deri në pesë ditë.
Diaper Rash Mjekimi


Kryesore Masa trajtojnë pezmatim i lëkurës pëlhurë me lajle në fëmijët është parandalimi i kësaj sëmundjeje. Është gjithashtu e rëndësishme të vërehet në fillim të filluar një proces inflamator dhe mbështetet në marrjen e masave të nevojshme.
Prindërit duhet të jenë të vetëdijshëm se në varësi të shkakton, pezmatim i lëkurës pëlhurë me lajle shfaqet në pjesë të ndryshme të lëkurës dhe mund të ketë shkallë të ndryshme të ashpërsisë. Ne duhet gjithashtu të marrin në konsideratë karakteristikat individuale të fëmijës, ata mund të vendosen në shfaqjen e dermatitit tilla si pëlhurë me lajle.

Përmbajtja e lëkurës të pastër dhe të thatë, në pëlhurë me lajle, është parimi kryesor i parandalimit. Lagështia redukton lëkurës zëvendësimin në kohë të pelena, edhe gjatë natës kur fëmija u zgjua. Shumë rëndësishme është Perdorimi i pelenë modern disponueshme në të cilën shtresa e brendshme e celulozës ka një përmbajtje e xhel-formues materiali që ka një aftësi të lartë për të absorbuar lagështi. Avantazhi i pelena të tilla është se thithjen dhe mbajtjen e urinës ndodh në shtresën e brendshme të pëlhurë me lajle, kështu që lëkura e fëmijës nuk është në kontakt me lagështi. Përveç kësaj, fëmija nuk duhet të veshin shumë të ngrohtë, dhe nuk e përdorin rroba të ngushta në lëkurë. Vëmendje e veçantë duhet merituar prindërore madhësinë pelenë përzgjedhjes duhet të besueshme, të saktë dhe simetrikisht rregulluar fasteners Velcro në-salcë fëmijë. Kur ndryshon pëlhurë me lajle, lëkurës foshnjës kujdes larë me ujë të ngrohtë dhe të mirë të thatë.

Funksione të tjera të lëkurës dhe kapaciteteve rritur lëkurës absorbues kërkojnë vëmendje të veçantë për zgjedhjen e kozmetikës, të cilat përdoren për kujdesin e fëmijëve të vitit të parë.
Shumë manifestime të dermatit pelenë në fëmijët është vetë-përmbajtje dhe të përgjigjet edhe për masa të thjeshta si pelena rregullisht ose zëvendësuar më shpesh se zakonisht, periudha kohore kur të marrë banjot e ajrit (koha e kaluar pa pelenë) rritet. Jetë i sigurt se fëmija shpesh zhveshur nga bel poshtë, të lënë gjatë natës në një formë të lejuar temperaturë dhome.

Përveç pastrimit të duhur dhe në kohë të lëkurës së fëmijës rregullisht duhet të vajos krem, vajra, pluhur përdorimi fëmijë. Jo bollshme pluhur përdorimi fëmija mbron lëkurën nga fërkim pëlhurë me lajle e saj, dhe në të njëjtën kohë, përdorimi i shpeshtë i pluhur baby, veçanërisht pas larjes, kur lëkura të fshijë të thatë, duke çuar në zhvillimin dhe edukimin e korostochek dhe crusts.
Rash Diaper se kurë
Perdorimi i kozmetike për foshnjat ka një efekt parandalues ​​në zhvillimin e reaksioneve inflamatore të lëkurës. Llojet e ndryshme dhe produkte kozmetike për fëmijët përfshijnë: pelte, kremra, xhel, vajra pas fëmijët banje, duke krijuar një film mbi sipërfaqen e lëkurës me një veprim mbrojtës, krem ​​fëmijë, të cilat përfshijnë substancat e mëposhtme: beeswax, minerale dhe / ose vaj pluhur, glicerinë, oksid zinku, Panthenol, vitamina A, E, D, C, ekstrakte bimore natyrore dhe vajra të flavonoids (kamomil, tufe, aloe, Calendula, etj)

Për përpunimin zonat e prekura të lëkurës me pezmatim pelenë është e rekomanduar për të përdorur ointments dhe krem ​​të efektit terapeutik. Vaj Desytyn se një oksid zinku ka posedon tharje efekt, duke rezultuar në rrjedhën reduktuar sekrecionet e mukusit dhe në zonat e prekura e dermatit të lëkurës. Krem Drapolen, i përbërë nga benzakonium kloride dhe tsytrymyd, ka dezinfektues, antiseptik, zbutës, hydratyruyuschee dhe efekt mbrojtës për lëkurën e foshnjës. Vaj Bepanten dhe D-Panthenol përmban në përbërjen e tij Panthenol, kanë një epithelization efekt stimulues të lëkurës, ata gjithashtu kanë veprim anti-inflamator.

Kur trajtimin kandida pezmatim i lëkurës pëlhurë me lajle duke lokalisht me drogë antifungal veprim (për shembull, Miconazole, ketokonazolin, clotrimazole, Batrafen). Nëse efekti nuk është vërejtur në aplikimin lokal të ointments ose infeksionit është përhapur në pjesë të tjera të trupit dhe mukozës, atëherë përdorë për trajtimin e infeksionit sistemik Candida, duke pasur parasysh mosha e fëmijës dhe sëmundje. Ne duhet të marrë në konsideratë faktin se kjo nuk është e rekomanduar zbatimin e njëkohshëm të pluhur fëmijën dhe krem ​​në të njëjtat zona të lëkurës.

Ajo gjithashtu duhet të përdorni një shampo të veçantë për flokët larje fëmijëve, e cila është projektuar për të përshtaten strukturën dhe karakteristikat e kokës dhe flokët e fëmijës. Shampoos fëmijë gjithashtu ofrojnë efekt irritues për mukozën e syrit që ndihmon për të lehtësuar në masë të madhe procedura e banje fëmijën.
Për foshnjat banje rekomandoj duke përdorur një sapun të veçantë fëmijëve që përmban një sasi minimale të alkali, e cila gjithashtu kontribuon në tharje dhe acarim të lëkurës. Kur pelenë një fëmijë pezmatim i lëkurës duke përdorur ndonjë prerje sapun për të një herë në ditë. Nuk mund të jetë një shumëllojshmëri të reaksioneve alergjike ndaj mjeteve të ndryshme për t'u kujdesur për lëkurën e foshnjës.

Kur lidh dermatit seborrheic mund të kërkojë ditës qëllim steroide vaj, dhe kur ju lidheni infeksion - antivirale, antifungal ose agjentët antibacterial. Ata duhet të emërohen në mënyrë strikte profesionale. Vetë-trajtim në raste të tilla është e papranueshme!
Moti për pezmatim i lëkurës pëlhurë me lajle, në rast të trajtimit në kohë dhe veprim parandalues ​​premton të jenë të favorshme.