Përdhes Mjekimi simptomat përdhes, shkakton, simptomat, parandalimin e përdhes


Simptomat përdhes Trajtimi - kjo sëmundje e pakëndshme e njohur që nga mesjeta. Në ato ditë, përdhes u konsiderua si një sëmundje e njerëzve të pasur, sepse vetëm ata kanë mundësi çdo ditë dhe të hani sasi të mëdha të peshkut dhe mishit, si dhe pije alkoolike. Fillimisht u mendua se e vetmja mënyrë për të trajtuar gjakderdhje, dhe vetëm më vonë këtë qëllim është përdorur me sukses dietë.
Cerme është një sëmundje e cila shkakton çrregullimeve metabolike. Trupi ynë është një përbërës shumë i rëndësishëm - purine, prodhuar direkt nga trupi, dhe shkon jashtë me ushqim. Si rezultat i rënies së purines formuar urinës, e cila është excreted përmes veshkat.


Nëse urinës është prodhuar se sa është excreted ose funksioni nxjerrës i veshkave - Tepricat e tilla shndërrohen në kristale që janë të depozituara në indet me furnizim të reduktuar të gjakut. Shpesh tendons, kërc, joints. Edhe pse qelizat e bardha të gjakut mbrojtëse duke luftuar për të përballuar me këtë fenomen, shpesh të pasuksesshme lufta kthehet dhe në vende ku inflamacion zhvillohet kristale. Ky është një sulm akut i përdhes.

Faktorët e rrezikut dhe predispozicion për përdhes.


Për fat të keq, askush nuk masa parandaluese dhe mënyrë jetese të shëndetshme nuk ju shpëton nga sëmundja, në qoftë se ajo është një predispozitë gjenetike. Megjithatë, ky faktor ekziston në anën tjetër, në qoftë se pacienti është informuar se ai është në rrezik për shkak se nuk është një histori e përdhes në familje të menjëhershëm, ai do të jetë më i vëmendshëm për parandalimin e sëmundjes, dhe në qoftë se pamjen e saj - një apel në kohë Mjeku.

Përveç trashëgim njerëzit e rrezikut janë mbipeshë, ata të cilët përdoren për të udhëhequr një mënyrë jetese i ulur, dhe njerëzit që abuzojnë alkool.
Shkaqet e përdhes
Përdhes është tani kuptuar mirë dhe të trajtohen me sukses në praktikën mjekësore, por në përgjithësi ajo ka mbetur një problem i pasur. Të gjithë ata që konsumojnë mish yndyrore, pinë alkool dhe mënyra të tjera që prekin funksionimin e trupit, më shumë gjasa, herët ose vonë të përballen me mbipeshë. Kështu, është e mundur e diabetit, dhe më shumë - hipertensionit dhe cerme.

Ndër të tjera, shkeljet e listuara në trup nuk mund të ndikojë në punën e veshkave dështimet janë për shkak të pushojë filter normal urinës. Ajo kërcënon jo vetëm përdhes, por edhe rrezikun e apopleksi dhe sulm në zemër. Nëse përdhes trajtohet me sukses, ja asaj arsyen fillestare - trashje, hipertensionit, dhe më shumë - diabeti është shkaku më i zakonshëm i vdekjes regjistrohet në Evropë.
Simptomat dhe diagnoza
Duhet të theksohet se njerëzit ndjekin për shumë vite që do të vuajnë përdhes, por ai nuk do të shfaqë asnjë simptomë të jashtme. Ndjesi të dhimbshme të ndodhë vetëm në sulm akut prekur nga cerma, shpesh zhvillohet gjatë natës. Simptomat janë sulm i papritur i dhimbje të forta të përbashkët. Praktika tregon se gjysma e të gjithë pacientëve të regjistruara me përdhes - njerëzit që vuajnë nga përdhes gishtin e madh - përdhes në këmbë.

Pak më vonë, subsides dhimbje dhe pacienti qetësohet, por urinës vazhdon të grumbulluar, vendosen në zonat e zgjedhura, dëmtimin e tendons, nyjeve dhe ligaments formimin e nodules. Një tjetër simptomë mund të jenë dhimbje barku akute renale për shkak të formimit të gurit në veshka fillon. Nëse koha nuk fillon trajtimin, veshkat mund vidyazykaty. Ndonjëherë përdhes është manifestuar nga aksidenti: një person me qera teste laboratorike, në të cilat është e qartë se sasia e acidit urinës në trup se normale.

Përdhes Mjekimi


  • Trajtimi i drogës i sëmundjes. Nëse keni nevojë për të hequr urgjentisht sulmin akut dhimbjen e shkaktuar nga përdhes, pacienti hyrë drogë nonsteroidal anti-inflamator të veprimit, antispasmodics dhe kortikosteroidet. Përveç kësaj, mjeku përshkruan ilaçe që janë në gjendje për të reduktuar përqendrimin e acidit urinës në trup. Me të njëjtin qëllim janë ofruar një dietë të veçantë. Ajo duhet të jetë gati për kohëzgjatjen e trajtimit, dhe për çfarë do të përmbahen në mënyrë rigoroze për udhëzimet e dhëna nga mjeku juaj. Gjatë trajtimit duhet të ndjekin një mënyrë jetese të shëndetshme, të marrë të paktën dy litra ujë në ditë dhe të mbajnë gjurmët e konsum kalori. Nëse të gjitha kërkesat, si dhe vidyazytsi i alkoolit jo vetëm në trajtimin, por pas përfundimit të saj, prognoza për pacientët me përdhes të favorshme. Por në qoftë se qëndrimi i papërgjegjshëm për shëndetin e tyre dhe jo për të trajtuar periudhave të shkurtra të përsëritura përdhes, pastaj disa vite mund të bëhet me aftësi të kufizuara.

  • Metodat tradicionale të trajtimit. A nuk të kalojë pacientët e tij vëmendjen me përdhes dhe mjekësinë popullore. Metodat e trajtimit, ka shumë, por efektiviteti i tyre është i vështirë për të gjykuar objektivisht, sepse të gjithë - individuale dhe ndryshe e perceptojnë këto ose metoda të tjera të luftës. Efikasiteti më i madh tregoi mënyrat e mëposhtme:

  • fileto peshku prerë në copa të vogla dhe pjesë ngrirë. Para se të shkojnë në shtrat një pjesë të shkrirë, bashkëngjitni vend të lënduar, veshin çorapet gjatë natës;

  • në të njëjtën mënyrë për të vënë copa proshutë freskët pakripur;

  • qymyr druri grimcuar, i holluar me ujë për një shtet të tul dhe të zbatohet në zonën e prekur gjatë natës.

  • Parandalim
    Është e qartë se çdo sëmundje është më e lehtë për të parandaluar se sa të përdorë metoda të ndryshme dhe trajtimet. Në rastin e parandalimit përdhes është të ushqyerit e mirë, kontrolli i peshës së tyre trupore, dhe të pijshëm maksimale kufi. Nëse ju keni një predispozitë gjenetike ekziston, atëherë të gjitha masave parandaluese të nevojshme forcohet dyfish.
    Ne shpresojmë që ju ka gëzuar informacionin e marrë "përdhes simptomat Trajtimi". Nëse është kështu, ne ju kërkojmë të shtoni një artikull vrojtim në rrjetet sociale. Faleminderit për ndihmën tuaj!